Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, kapodistrias είπε

Νομίζω ότι κάποια στιγμή ίσως πρέπει να σταματήσει αυτός ο μύθος.

Μιας που σκέφτομαι κι εγώ γενικά για Ολλανδία μια ματιά στο linkedin για java development πχ βλέπω μέσο όρο πάνω από 150 applicants.

Δεν ξέρω για τη δική σου εταιρία αλλά αδυνατώ να καταλάβω πώς δεν υπάρχει ένα άτομο που να ταιριάζει. Αρχίζω να πιστεύω ότι οι εταιρείες ψάχνουν τον τέλειο και να είναι έτοιμος.

Έχουν καταλάβει ότι το κόστος του μη συντηρήσιμου κώδικα είναι πολύ περισσότερο από  εκείνο του να περιμένουν να βρεθεί το τέλειο.

Έχω δει επίσης αγγελίες που ζητάνε και λίγο από όλα, πχ. support, operations, project management, business analysis, administration κτλ. ΟΚ για startup αλλά κι εγώ αν ψάχνω την τέλεια γκόμενα όσες και να δω θα τις απορρίψω.

Και τέλος βλέπω οτι τα ενοίκια πχ. στο Amsterdam είναι μέσος όρος > 1000 ευρώ.

Και όμως δεν είναι μύθος. Όλες οι εταιρείες προφανώς και ξεκινούν να ψάχνουν κάποιον εξειδικευμένο για να κάνουν την δουλειά που χρειάζεται, δεν είναι ούτε ιδρύματα, ούτε πανεπιστήμια. Όμως περνάει ο καιρός και αδυνατούν να βρουν κάποιον, οπότε και οι απαιτήσεις πέφτουν. 

Τα ενοίκια όντως είναι τόσα, αλλά οι μισθοί είναι αντίστοιχοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, satafaka είπε

Και όμως δεν είναι μύθος. Όλες οι εταιρείες προφανώς και ξεκινούν να ψάχνουν κάποιον εξειδικευμένο για να κάνουν την δουλειά που χρειάζεται, δεν είναι ούτε ιδρύματα, ούτε πανεπιστήμια. Όμως περνάει ο καιρός και αδυνατούν να βρουν κάποιον, οπότε και οι απαιτήσεις πέφτουν. 

Τα ενοίκια όντως είναι τόσα, αλλά οι μισθοί είναι αντίστοιχοι.

Προσωπικά δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιος applicant είναι αυτόματα άνεργος ή αυτομάτως δεν έχει από αλλού offers να διαλέξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, satafaka είπε

Εσείς που δουλεύεται κυρίως στην βόρεια Ευρώπη στον IT τομέα, αντιμετωπίζεται πρόβλημα στην εύρεση προσωπικού στις εταιρείες που δουλεύεται? 

Πχ. εδώ Ολλανδία, υπάρχει τεράστια έλλειψη από software engineers. Οι εταιρείες ψάχνουν διακαώς άτομα, οι recruiters spammaroun αβέρτα κτλπ. αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στην εταιρεία που δουλεύω ψάχνουμε εδώ και πόσους μήνες άτομα αλλά τίποτα. Το ίδιο ισχύει και στις περισσότερες εταιρείες εδώ βέβαια.

Στις υπόλοιπες χώρες συμβαίνει κάτι αντίστοιχο?

Στείλε μου σε παρακαλώ με PM το όνομα της εταιρίας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, satafaka said:

Στις υπόλοιπες χώρες συμβαίνει κάτι αντίστοιχο?

Ναι.

Είναι πάρα πολλοί παράγοντες που συμβάλλουν, και αρκετές φορές ακούς κόσμο να λέει μα πως, αν είναι δυνατόν, κλπ ακριβώς επειδή αγνοούν τους παράγοντες.

Πρόσφατα έφυγε εξαιρετικός senior dev από την ομάδα μου. Αν καταφέρουμε να βρούμε κάποιον εφάμιλλο μέσα σε ένα εξάμηνο θα θεωρηθεί επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, defacer είπε

Πρόσφατα έφυγε εξαιρετικός senior dev από την ομάδα μου. Αν καταφέρουμε να βρούμε κάποιον εφάμιλλο μέσα σε ένα εξάμηνο θα θεωρηθεί επιτυχία.

Ποια είναι τα μεγαλύτερα εμπόδια κατά τη γνώμη σου ώστε να βρείτε κάποιον αντίστοιχο σε λιγότερο από δίμηνο;
Τι κινήσεις πρέπει να κάνει η εταιρεία σου για να τον/την προσελκύσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι γιατί το management δεν κατάφερε να τον κρατήσει προτού φύγει.

Εγώ νομίζω δεν υπάρχει πραγματική εκτίμηση για τους developers. Και αυτό γιατί υπάρχει μεγάλη προσφορά.

Όταν μια καινούρια αγγελία μαζεύει πάνω από 200 αιτήσεις γιατί το management να ενδιαφερθεί για κάποιον.

Λίγους managers τους ενδιαφέρει το technical debt κτλ..

Επεξ/σία από kapodistrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή την αναφορά στην Ολλανδία και συγκεκριμένα Amsterdam, οι μισθοί για junior Android dev (πτυχίο πληροφορικής, πρακτική 4 μηνών και Android dev δίπλωμα από Udacity) είναι ικανοποιητικό για να ζήσει κάποιος μόνος του σε διαμέρισμα (απ'οτι έχω δει κυμαίνονται οι τιμές, κοντά στα 800-1000€); Όσο για τις αγγελίες που λέτε, στις περισσότερες που έχω δει από LinkedIn δεν ζητάνε κάτι απίστευτα εξειδικευμένο για μια τέτοια θέση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kapodistrias είπε

Μιας που σκέφτομαι κι εγώ γενικά για Ολλανδία μια ματιά στο linkedin για java development πχ βλέπω μέσο όρο πάνω από 150 applicants.

Σχετικά με τον αριθμό των applications σε αγγελίες στο youtube λάβε υπόψη σου τα εξής:

 

1. αν εξαιρέσεις αυτές με "easy apply", ο αριθμός αυτος δεν αντιστοιχεί κατ' ανάγκη στα applications αλλά σε όσους έχουν πατήσει το κουμπί για να πάνε στη σελίδα ATS της εταιρέιας. Δε σημαίνει κατ' αναγκη ότι συμπλήρωσαν και υπέβαλαν την αίτηση

 

2. Υπάρχει τεράστια διαφορά στις αγγλόφωνες αγγελίες με τις υπόλοιπες. Δε ξέρω για το χώρο του IT αλλά ας πούμε στο χώρο το δικό μου (μηχανόλογία) μια αγγλόφωνη αγγελία σε μια σουηδική εταρεία (εκεί έχω παρατηρήσει) έχει κάποιες εκατοντάδες "αιτήσεις", η αντίστοιχη σουηδική σπανίως υπερβαίνει τις 10. Σε συδυασμό με αυτό που έβλεπα σε αγγελίες στην αγγλία όταν είχα premium (trial) λογαριασμό στο linkedin, όπου μπορούσες να δεις από ποια χώρα προέρχονται οι αγγελίες, οδηγούμαι στο συμπέρασμα ότι η πλειοψήφία των αιτήσεων αυτών προέρχεται από φτωχότερες χώρες (πχ στις αγγλικές αγγελίες πολύ συχνά οι περισσότερες φαίνοταν ότι είναι από Ελλάδα) και πολλές φορές, ακόμα περισσότερεςς υποθέτω στο ΙΤ, εκτός ΕΕ. Ναι ΟΚ, παγκοσμια αγορά κλπ κλπ αλλά ας είμαστε ειλικρινείς ... συχνά αυτές οι αιτήσεις απλά δεν "πιάνονται" (για λόγους που μπορούμε να συζητήσουμε αλλού).

 

Μη ξεγελιέσαι λοιπόν από τον αριθμό αυτό.

 

Αν κρίνω μάλιστα από περιπτώσεις όπου έχω δει εταιρεία να λαμβάνει ασχετα βιογραφικά (πχ κομμωτων για θέση έστω και λίγο έμπειρου μηχανικού) τότε κάνω ακόμα μεγαλύτερο "discount" στους αριθμούς αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, DrLo είπε

Σχετικά με τον αριθμό των applications σε αγγελίες στο youtube λάβε υπόψη σου τα εξής:

1. αν εξαιρέσεις αυτές με "easy apply", ο αριθμός αυτος δεν αντιστοιχεί κατ' ανάγκη στα applications αλλά σε όσους έχουν πατήσει το κουμπί για να πάνε στη σελίδα ATS της εταιρέιας. Δε σημαίνει κατ' αναγκη ότι συμπλήρωσαν και υπέβαλαν την αίτηση

2. Υπάρχει τεράστια διαφορά στις αγγλόφωνες αγγελίες με τις υπόλοιπες. Δε ξέρω για το χώρο του IT αλλά ας πούμε στο χώρο το δικό μου (μηχανόλογία) μια αγγλόφωνη αγγελία σε μια σουηδική εταρεία (εκεί έχω παρατηρήσει) έχει κάποιες εκατοντάδες "αιτήσεις", η αντίστοιχη σουηδική σπανίως υπερβαίνει τις 10. Σε συδυασμό με αυτό που έβλεπα σε αγγελίες στην αγγλία όταν είχα premium (trial) λογαριασμό στο linkedin, όπου μπορούσες να δεις από ποια χώρα προέρχονται οι αγγελίες, οδηγούμαι στο συμπέρασμα ότι η πλειοψήφία των αιτήσεων αυτών προέρχεται από φτωχότερες χώρες (πχ στις αγγλικές αγγελίες πολύ συχνά οι περισσότερες φαίνοταν ότι είναι από Ελλάδα) και πολλές φορές, ακόμα περισσότερεςς υποθέτω στο ΙΤ, εκτός ΕΕ. Ναι ΟΚ, παγκοσμια αγορά κλπ κλπ αλλά ας είμαστε ειλικρινείς ... συχνά αυτές οι αιτήσεις απλά δεν "πιάνονται" (για λόγους που μπορούμε να συζητήσουμε αλλού).

Μη ξεγελιέσαι λοιπόν από τον αριθμό αυτό.

Αν κρίνω μάλιστα από περιπτώσεις όπου έχω δει εταιρεία να λαμβάνει ασχετα βιογραφικά (πχ κομμωτων για θέση έστω και λίγο έμπειρου μηχανικού) τότε κάνω ακόμα μεγαλύτερο "discount" στους αριθμούς αυτούς.

Ευχαριστώ για το μήνυμα.

Συνήθως είναι "easy apply" αυτές που κοίταξα.

Έχεις δίκιο για το από που προέρχονται οι αιτήσεις. Προφανώς από οτι καταλαβαίνω αν ξέρεις τη γλώσσα εκεί που στέλνεις π.χ Ολλανδικά υπερτερείς.

Αλλά η λογική στο ΙΤ (τουλάχιστον για developers και όχι προς το business κομμάτι) είναι κάπως διαφορετική. Επειδή υπάρχει μεγάλη προσφορά ίσως να γίνεται ένα πρώτο ξεκαθάρισμα με βάση τη χώρα (αν και δεν είμαι σίγουρος), αλλά μετά ακολουθούν τα tests, technical interviews κτλ. Ακριβώς επειδή δεν μπορούν να καθίσουν να διαλέξουν από τα τόσα βιογραφικά και δεν θέλουν να εξαιρέσουν και κανέναν.

Για να τα κάνουν όλα αυτά υπάρχει ακριβώς μεγάλη προσφορά. Το οτι δεν ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις των εταιριών είναι άλλη συζήτηση. Αλλά δεν αλλάζει το δεδομένα. Για αυτό και λέω ότι είναι μύθος η έλλειψη developers. Και ειδικά στην Αγγλία π.χ, οι θέσεις είναι πολλές με contract. Οπότε τους ενδιαφέρει απλώς να βγει το project.

Για παράδειγμα, το να ζητάνε όλοι ξαφνικά data scientists με phd και να δίνουν 150Κ ok το καταλαβαίνω εκεί υπάρχει έλλειψη. Δεν μπορούν να βρεθούν προφανώς 100 applicants με phd.

Αλλά δεν μπορώ να πω οτι συμβαίνει το ίδιο με το software development.

Επεξ/σία από kapodistrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kyanokranos είπε

Με αφορμή την αναφορά στην Ολλανδία και συγκεκριμένα Amsterdam, οι μισθοί για junior Android dev (πτυχίο πληροφορικής, πρακτική 4 μηνών και Android dev δίπλωμα από Udacity) είναι ικανοποιητικό για να ζήσει κάποιος μόνος του σε διαμέρισμα (απ'οτι έχω δει κυμαίνονται οι τιμές, κοντά στα 800-1000€); Όσο για τις αγγελίες που λέτε, στις περισσότερες που έχω δει από LinkedIn δεν ζητάνε κάτι απίστευτα εξειδικευμένο για μια τέτοια θέση. 

Ολόκληρο διαμέρισμα στο Amsterdam που να κοστίζει κάτω από 1000-1100 τον μήνα δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις. Ακόμα και ΑΝ βρεις, θα είναι τέρμα άκρη της πόλης, εκτός δηλαδή, σε κανά προάστιο.Σε τέτοιες περιπτώσεις προσπαθείς να βρεις δωμάτιο με συγκατοίκηση και μακριά από το κέντρο αλλά και πάλι θα δώσεις περίπου 400-600 υποθέτω.

Για junior positions σε μια κλασική μικρομεσαία εταιρεία θα πάρεις λογικά κάτι παραπάνω από τον βασικό μισθό, το πολύ 2000 μικτά (προσωπική εκτίμηση). Βέβαια μπορεί να είσαι τυχερός ή να έχεις άλλα χαρακτηριστικά και να τους αρέσεις, οπότε πάει αναλόγως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, triapoulakiakathontan said:

Ποια είναι τα μεγαλύτερα εμπόδια κατά τη γνώμη σου ώστε να βρείτε κάποιον αντίστοιχο σε λιγότερο από δίμηνο;
Τι κινήσεις πρέπει να κάνει η εταιρεία σου για να τον/την προσελκύσει;

Πρώτο και βασικότερο εμπόδιο είναι καταρχήν να βρεθεί κάποιος με αντίστοιχο βιογραφικό που να ενδιαφέρεται για τη θέση. Αυτό δεν ακούγεται πολύ δύσκολο εξ αρχής, αλλά στην πράξη εκτός κι αν είσαι ένας από τους ελάχιστους εργοδότες που ξέρουν όλοι τότε πρώτα απ' όλα δεν είναι εύκολο να βρεις πολλούς από τους υποψηφίους, ακόμα και με LinkedIn (συν τα αντίστοιχα τοπικά). Στη συνέχεια θα πρέπει και να ενδιαφέρονται. Σχετικό με αυτό είναι ότι πολύ γενικά, στο pool αυτών με το βιογραφικό υπάρχουν οι "καλοί" και οι "κακοί", που προσπαθείς να διαχωρίσεις με τη διαδικασία πρόσληψης. Ανά πάσα στιγμή είναι πιθανότερο να βρίσκονται στη γύρα οι "κακοί" (ήξερα κάποιον που άλλαξε 3 δουλειές σε 6 μήνες, πράγμα που ακόμα κι όταν δεν ξέρεις την ιστορία πάλι είναι σίγουρα κακό), πράγμα που λειτουργεί εναντίον σου.

Για να τους προσελκύσεις παίζουν αρκετοί παράγοντες.

  • Προσπαθείς να προσλάβεις εξαρχής top talent. Όπως διάβασα να λένε κάποτε, "A people bring more A people. B people bring C people.", και η σύσταση από στόμα σε στόμα είναι το καλύτερο πράγμα για όλους, αρκεί να μπορείς να εμπιστευτείς αυτόν που την κάνει. Οπότε προσπαθείς να βρεις A people όχι γενικά γιατί "θέλουμε τους καλούς" αλλά γιατί συνειδητά ξέρεις ότι θα παίξει ρόλο για το επιτυχημένο recruiting στο μέλλον. Επιπλέον λαμβάνεις υπόψη ανάλογα τη θέση και το πόσο δίκτυο μπορεί να έχει ο υποψήφιος.
  • Πακέτο αποδοχών, περιβάλλον, κλπ.
  • Προσπαθείς να αυξήσεις την ορατότητα της εταιρίας σπονσοράροντας, συμμετέχοντας σε, οργανώνοντας και κάνοντας host διάφορες εκδηλώσεις.
  • Σκυλιά του πολέμου HR και μεθοδολογία εύρεσης. Αυτό το άφησα τελευταίο όχι επειδή δεν είναι σημαντικό, αλλά επειδή ενώ έχει σημασία εντούτοις δε φαίνεται στον υποψήφιο οπότε δε θα αποτελέσει παράγοντα στη δική του επιλογή.

Σε δεύτερη φάση τώρα, θα κοπεί αρκετός κόσμος στη διαδικασία. Και πάλι, ενώ το να είσαι αυτός που λέει το βιογραφικό σου και να είσαι ένας λογικά ευχάριστος άνθρωπος ακούγεται εύκολο, δεν είναι. Υπάρχουν υποψήφιοι που δέχονται προσφορά κάθε φορά που κάνουν συνέντευξη και υπάρχουν άλλοι που παίρνουν 1 στις 10. Δεν ξέρεις τι θα σου έρθει. Θα απορριφθεί κόσμος σε τεχνικό επίπεδο (πολλοί), θα απορριφθεί όμως και σε προσωπικό επίπεδο.

Αφού βρεις κάποιον που φαίνεται κατάλληλος και πρόθυμος μετά περιμένεις να είναι και διαθέσιμος (σπάνιο να βρεις κάποιον που απλά δεν εργάζεται και μπορεί να ξεκινήσει αύριο). Συνήθως αυτό μετριέται σε μήνες.

Μετά θα πρέπει να κάνεις onboarding στην ομάδα και το project, που πάλι μετριέται σε μήνες. Μόνο μετά από όλα αυτά μπορείς να πεις οτι ναι, βρήκαμε αντικαταστάτη.

Και τέλος απλά δεν υπάρχουν αρκετοί υποψήφιοι για να καλύψουν τη ζήτηση, πράγμα που δε βοηθάει με διάφορους τρόπους. 😄

 

4 hours ago, kapodistrias said:

Το θέμα είναι γιατί το management δεν κατάφερε να τον κρατήσει προτού φύγει.

Εγώ νομίζω δεν υπάρχει πραγματική εκτίμηση για τους developers. Και αυτό γιατί υπάρχει μεγάλη προσφορά.

Όταν μια καινούρια αγγελία μαζεύει πάνω από 200 αιτήσεις γιατί το management να ενδιαφερθεί για κάποιον.

Λίγους managers τους ενδιαφέρει το technical debt κτλ..

Δεν είναι ρεαλιστικό το να κρατήσεις κάποιον πριν φύγει. Οι παράγοντες που κάνουν τον κόσμο να φύγει είναι συνήθως πράγματα που διαμορφώνονται σε βάθος χρόνου ή πράγματα που δε μπορείς να αλλάξεις (αυτά που μπορείς τα αλλάζεις). Επίσης ακριβώς επειδή το κλίμα είναι αυτό πολύς κόσμος δεν προσπαθεί να λύσει τα θέματά του (και ποιός θα το κατακρίνει αυτό άλλωστε όταν η κοινωνική σχέση εργοδότη/εργαζομένου είναι αυτή που είναι σήμερα) γιατί ξέρει ότι ο ευκολότερος τρόπος να εξαφανιστεί το πρόβλημα είναι να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό. Και τέλος, όπως και στην περίπτωση του συγκεκριμένου, ενίοτε βρίσκεις μια ευκαιρία που δε μπορείς να αφήσεις. Εκεί αν είσαι καλός σε γλείφουν όσο δεν πάει φεύγοντας αλλά ξέρουν ότι γνώμη δεν υπάρχει σενάριο να αλλάξεις.

Αυτό με τις 200 αιτήσεις που λες δεν υπάρχει εκτός από ελάχιστους εργοδότες με τέτοια έλλειψη σε προσωπικό. Πού την είδες τη μεγάλη προσφορά;

Το technical debt είναι ένα ακανθώδες θέμα το οποίο θέλει μεγάλη εμπειρία για να το δεις αντικειμενικά (spoiler: υπάρχει το στάδιο όπου καταλαβαίνεις ότι δεν ήταν τόσο σημαντικό όσο νόμιζες), γιατί δεν πρέπει να το δεις στα στενά πλαίσια του software. Χρειάζεται εμπειρία και σε τεχνικό επίπεδο αλλά και σε product και σε μανατζμεντ για να είσαι αντικειμενικός.

Σ' αυτό που λες με ανησυχεί λίγο το ότι η αμέσως προηγούμενη πρόταση ήταν "το management να ενδιαφερθεί για κάποιον". Δεν ξέρω αν ήταν ακούσια η σύνδεση, αλλά η αντιμετώπιση του technical debt δε γίνεται επειδή ενδιαφέρεται το management για τους developers. Οι οποίοι με τη σειρά τους πρέπει όταν αρχίσουν να έχουν τέτοιες απαιτήσεις να αποκτήσουν και την ωριμότητα της κατανόησης πως τα δικά τους concerns δεν είναι περισσότερο σημαντικά από εκείνα όλων των υπόλοιπων που συμμετέχουν στην προσπάθεια.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, satafaka είπε

Εσείς που δουλεύεται κυρίως στην βόρεια Ευρώπη στον IT τομέα, αντιμετωπίζεται πρόβλημα στην εύρεση προσωπικού στις εταιρείες που δουλεύεται? 

Πχ. εδώ Ολλανδία, υπάρχει τεράστια έλλειψη από software engineers. Οι εταιρείες ψάχνουν διακαώς άτομα, οι recruiters spammaroun αβέρτα κτλπ. αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στην εταιρεία που δουλεύω ψάχνουμε εδώ και πόσους μήνες άτομα αλλά τίποτα. Το ίδιο ισχύει και στις περισσότερες εταιρείες εδώ βέβαια.

Στις υπόλοιπες χώρες συμβαίνει κάτι αντίστοιχο?

Γενικά υπάρχει έλλειψη STEM.

Οι στατιστικές δείχνουν ότι πολύ σημαντικό μέρος του γηγενούς πληθυσμού εδώ στα βόρεια πήγε στα humanities και έτσι η βιομηχανία έχει μείνει με λίγους στεμς και μια θάλασσα υποψηφίων HR/Managers(δίχως hard skills)/"consultants" κ.ο.κ. Οι οποίες humanities τύπισσες (κυρίως γυναίκες πάνε εκεί, μην κρυβόμαστε) αντιμετωπίζουν τεράστια ποσοστά ανεργίας σε σχέση με τον μέσο όρο λόγω αυτού.

Πάντως εδώ στην Δανία μέχρι το 2025 υπολογίζεται ότι θα έχουν 15000 θέσεις ανοικτές για μηχανικούς-πληροφορικάριους και λοιπούς με στεμς(ή managers με τέτοια εκπαίδευση)  δίχως αντίκρισμα. 

Προσωπικά βλέπω ότι οι μισθοί/μπόνους παίρνουν την ανιούσα, σε "τεχνικούς-επιστημονικούς" τομείς ακόμη και από μικρές εταιρείες, επειδή το snipping ταλέντων πάει σύννεφο. Είναι καλή εποχή για αλλαγή καριέρας και περισσότερο negotiation για καλύτερα μισθά-μπόνους.

 

 

Ανάλογα επίσης την θέση που προσφέρεται και την εταιρεία που την προσφέρει.

Όταν υπάρχει υπερπροσφορά θέσεων και οι υποψήφιοι έχουν να διαλέξουν από πολλές θέσεις/εταιρείες, τότε οι χειρότερες θέσεις (κυρίως σε μικρότερες εταιρείες) μένουν ανοικτές για μήνες-χρόνια. Παράδειγμα μια εταιρεία που ήξερα έψαχναν για 2 έτη κάποιον tech manager. Αλλά αυτά που πρόσφεραν ήταν σκατά και φυσικά κανένας λογικός δεν το δεχόταν.

Το γνωστό "θέλουμε έμπειρο άτομο να δουλέψει με μισθό και ώρες αποφοίτου". Λογικά εκεί θα ψάχνουν για καιρό. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LongTom είπε

Προσωπικά βλέπω ότι οι μισθοί/μπόνους παίρνουν την ανιούσα, σε "τεχνικούς-επιστημονικούς" τομείς ακόμη και από μικρές εταιρείες, επειδή το snipping ταλέντων πάει σύννεφο. Είναι καλή εποχή για αλλαγή καριέρας και περισσότερο negotiation για καλύτερα μισθά-μπόνους.

 

Επειδή ανήκω σε έναν από αυτούς τους τομείς που τον τελευταίο καιρό έχει πάρει τα πάνω του όσο δεν πάει, παρατηρώ ότι οι μισθοί που προσφέρονται (π.χ. πάνω από 100/χρόν στην Ευρώπη και πάνω από 200/χρόνο για Η.Π.Α. για entry level scientist, για engineer δεν ξέρω) είναι αντίστοιχοι της προσφοράς ανθρώπων. Δεν υπάρχουν ικανοί, όντως ικανοί. 

Το βιογραφικό μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Δηλαδή, τα τυπικά προσόντα συχνά διαφέρουν από τα ουσιαστικά. 

Το έθιξε και παραπάνω κάποιος αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2018 στις 9:32 ΜΜ, KatsiTheGreat είπε

ΑΓΓΛΙΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνομαι πολύ τον τελευταίο καιρό για εξωτερικό, και με το που τελειώσω το φανταριλίκι, λέω να την κάνω. 

Πριν το "brexit" ψηνόμουν πολύ για Αγγλία, λόγω άριστης γνώσης αγγλικών. Ήθελα να συνδυάσω σπουδές με δουλειά, αλλά πλέον θέλω μόνο δουλειά.

Η άριστη γνώση Αγγλικών θα φανεί με το που θα πας Αγγλία, ειδικά αν εκεί που πας έχουν καμιά βαριά διάλεκτο (π.χ liverpool, yorkshire κτλ). Το να έχεις ένα proficiency εδώ και να λες ότι ξέρεις άριστα Αγγλικά δεν λέει κάτι, πίστεωε με μόνο άριστα δεν θα σου φανούν τα Αγγλικά σου όταν πας Αγγλία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, defacer είπε

Αυτό με τις 200 αιτήσεις που λες δεν υπάρχει εκτός από ελάχιστους εργοδότες με τέτοια έλλειψη σε προσωπικό. Πού την είδες τη μεγάλη προσφορά;

Για παράδειγμα:

https://www.linkedin.com/jobs/view/558696377/

Αγγελία 1 βδομάδας "easy apply". Εμένα μου εμφανίζει: 1333 views (όταν είμαι συνδεδεμένος),  861 views (όταν δεν είμαι), με 567 applicants. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτά τα νούμερα.

Διάλεξα αυτή την αγγελία επίτηδες ως γενικό recruiter. Προφανώς ο αριθμός αυτός θα μειωθεί κατά πολύ όταν μάθουν το ακριβές job description. Αλλά αυτό εμένα μου λέει οτι πλέον υπάρχει επιλεξιμότητα συγκεκριμένα για τον εκάστοτε ρόλο από τους υποψήφιους.

Θέλοντας να δείξω ότι δεν υπάρχει έλλειψη γενικά αλλά "ειδικά" σε τεχνολογίες, domains και διάφορα standards που θέλει η κάθε εταιρία.

Ένας senior προφανώς έχει και αυτός τα δικά του standards. Και επιπλέον αν δεν είσαι google και περιμένεις υποψήφιους επιπέδου google ε τότε κάτι πάει στραβά.

Επεξ/σία από kapodistrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...