Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Επειδή ανήκω σε έναν από αυτούς τους τομείς που τον τελευταίο καιρό έχει πάρει τα πάνω του όσο δεν πάει, παρατηρώ ότι οι μισθοί που προσφέρονται (π.χ. πάνω από 100/χρόν στην Ευρώπη και πάνω από 200/χρόνο για Η.Π.Α. για entry level scientist, για engineer δεν ξέρω) είναι αντίστοιχοι της προσφοράς ανθρώπων. Δεν υπάρχουν ικανοί, όντως ικανοί. 

Το βιογραφικό μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Δηλαδή, τα τυπικά προσόντα συχνά διαφέρουν από τα ουσιαστικά. 

Το έθιξε και παραπάνω κάποιος αυτό.

Σε αυτό θα διαφωνήσω.

Είναι το ίδιο fallacy με το "η κατηραμένη νεολαία δεν φτιάνει τίποτα πχια!"

Υπάρχουν περισσότεροι qualified από ποτέ, αλλά επίσης υπάρχει ανάγκη για περισσότερους ειδικευμένους από ποτέ, τουλάχιστον στας Ευρώπας. Πολύ απλά το εκπαιδευτικό σύστημα και η βιομηχανία των προηγούμενων δεκαετιών έχει αποτύχει να παρέχει το σωστό υπόβαθρο για μια ομαλή αλλαγή του ανθρώπινου δυναμικού σε περισσότερο τεχνικές εκπαιδεύσεις. Επίσης αποτυγχάνουν να προσελκύσουν τα σωστά άτομα από εκτός ΕΕ.

  

Δεν ξέρω τι φτιάνουν στο Murica, αλλά στην Σκανδιναβία μεγάλο μέρος του προβλήματος είναι και πολλές εταιρείες.

Κάποιοι/ες φωστήρες θέλουν για τις entry "σκατοδουλειές" που προσφέρουν κάποιον με 5 χρόνια προϋπηρεσία και να έχει άριστη γνώση αντικειμένου - επιχειρηματικής κουλτούρας, έτσι ώστε day1 να βγάλει κανονική δουλειά και τέλος του μήνα να έχει βγάλει τα μισθά του πολλαπλάσια, ο οποίος μισθός φυσικά θα είναι entry level και μπόνους ούτε λόγος. Με τις σημερινές συνθήκες υπερπροσφοράς θέσεων λογικότατα αυτές οι θέσεις μένουν άδειες ή/και υπάρχει πολύ υψηλό turnover. 

 

Η κουλτούρα του φουσκωμένου βιογραφικού είναι κάτι που η βιομηχανία φταίει 1000%, ιδίως το HR και τα advanced hiring procedures circlejerking που παπαγαλίζουν όπου σταθούν και όπου βρεθούν..

Εάν δεν έχει το βιογραφικό τα σωστά keywords ή/και φανφάρες δεν το βλέπουν καν οι hiring managers (το λογισμικό και οι HR interns φροντίζουν για αυτό). Όπως επίσης το θέμα με το spam βιογραφικών γίνεται επειδή ξέρουν οι υποψήφιοι ότι μόνο ελάχιστο ποσοστό θα φτάσει στα χέρια κάποιου υπεύθυνου, η συντριπτική πλειοψηφία πάει στα σκουπίδια. Αυτά για entry level - interns.

Για έμπειρο προσωπικό είναι αρκετά διαφορετική η κατάσταση, αλλά η μούφα πάει πάλι σύννεφο διότι αυτό περιμένουν να ακούσουν οι των HR. Ιδίως σε συνεντεύξεις έχω ακούσει απίστευτες παπαριές, οι οποίες όμως ήταν κάτι που προφανώς ήθελαν να ακούσουν οι των HR-management...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα σας,

το άμεσο μέλλον αποχωρώ για χάγη στην tm-nl, υπάρχει κάποιος να μου δώσει μερικές συμβουλές η οτιδήποτε θα μπορούσε να φανεί οφέλιμο;

σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kapodistrias said:

Διάλεξα αυτή την αγγελία επίτηδες ως γενικό recruiter. Προφανώς ο αριθμός αυτός θα μειωθεί κατά πολύ όταν μάθουν το ακριβές job description. Αλλά αυτό εμένα μου λέει οτι πλέον υπάρχει επιλεξιμότητα συγκεκριμένα για τον εκάστοτε ρόλο από τους υποψήφιους.

Δεν ξέρω για τα νούμερα στην αγγελία, αλλά να σου πω τι καταλαβαίνω.

Πρώτο και βασικότερο, αυτή η αγγελία είναι kind of ο πάτος του βαρελιού: external recruiter, σούπερ γενική, rock star bullshit, etc. Δεν υπάρχει περίπτωση ικανός έμπειρος developer να πατήσει κλικ ακόμα κι αν γινόταν τηλεπαθητικά. Είναι σα να ξέρεις ότι ανά πάσα στιγμή μπορείς να πας σε ομάδα πρώτης εθνικής και να συζητάμε τι συμβαίνει όταν βλέπεις αγγελία που λέει live your dream στην τρίτη, απλά προσπερνάς γελώντας.

Δεν υπερβάλλω εδώ. Κυριολεκτικά όλος ο κόσμος που ξέρω επαγγελματικά και έχει ικανότητα συν μια κάποια εμπειρία στην αγορά εργασίας το μόνο που θα έκανε βλέποντας αυτή την αγγελία θα ήταν να γελάσει.

Εντωμεταξύ, μπορεί η δουλειά στο τέλος να είναι η καλύτερη όλων των εποχών (λέμε τώρα) αλλά δε θα το μάθουμε ποτέ γιατί δε θα ασχοληθείς ούτε ένα λεπτό. Όταν έχεις κάθε μέρα inbox από φαινομενικά πολύ καλύτερες περιπτώσεις ποιός θα καθόταν να ψάξει και να ασχοληθεί με ιστορίες για αγρίους;

Αυτό που είπα πριν αν δεν είσαι γνωστός είναι δύσκολα, φαντάσου πόσο δύσκολα είναι όταν είσαι random recruitment firm με recruiters που πολύ συχνά δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα. Μπορεί να αυξήσεις ορατότητα και να μαζέψεις ραντομ κλικ, δε θα είναι όμως τα κλικ που θέλεις.

Γενικά όταν για μια θέση βλέπουμε "500 υποψηφίους", αυτό είναι ένδειξη παθολογίας κάποιου είδους. Αν το συνδυάσεις με άλλα δεδομένα που έχουμε (ατελείωτη ζήτηση, καλές δουλειές, κλπ) νομίζω είναι φανερό για τι είδους παθολογία μιλάμε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kapodistrias είπε

Για παράδειγμα:

https://www.linkedin.com/jobs/view/558696377/

Αγγελία 1 βδομάδας "easy apply". Εμένα μου εμφανίζει: 1333 views (όταν είμαι συνδεδεμένος),  861 views (όταν δεν είμαι), με 567 applicants. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτά τα νούμερα.

Εγώ βλέπω 202 applicants.

Πώς γενεν αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα παίζει από 600 views μέχρι 800 views, ανάλογα εάν είμαι μέσα ή όχι.

Φαίνεται ανάλογα τι πλήρωσαν το linkedin για να βγάλει. 

 

Αναφορά σε κείμενο

Salary: Up to €75,000 + Profit Sharing + Laptop + lease Car and a Mobile phone of your choice.
 

Λολζ, το up to == ποτέ δεν θα τα πάρεις. 60-70% του ποσού στην καλύτερη προβλέπω με το profit share να είναι σε "είδος" (ή whased down company shares που κάνουν κάτι startups).

Πάντως ακόμη και με max δεν είναι ιδιαίτερα πολλά για mid-senior επίπεδο.

 

Αναφορά σε κείμενο

- You will be Part of an Environment where you can explore and develop your skills and Become the Best at what you do
 

== Θα πέσει ξεκατινιάσμα.

 

Αναφορά σε κείμενο

Our client, an Innovative Software Technology Company, is looking for their Next Star to join them as a Java Software Engineer. 

Α) Δεν έχω δει ακόμη εταιρεία στον χώρο του ΙΤ/Design που να μην είναι innovative.Κολυμπάμε στο ινοβέτιο εδώ. 🤣

Β) Αυτά τα Star,Talent και Wizard που γράφουν ρεκριούτερς+HR, με φέρνουν μια ψιλο-αναγουλίαση μπορώ να πω.

Είναι μέσα στις γνωστές circlejerking buzzword παπαριές που ανέφερα πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
53 λεπτά πριν, LongTom είπε

Β) Αυτά τα Star,Talent και Wizard που γράφουν ρεκριούτερς+HR, με φέρνουν μια ψιλο-αναγουλίαση μπορώ να πω.

Ξέχασες Ninja και Rockstar...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gapito είπε

καλησπέρα σας,

το άμεσο μέλλον αποχωρώ για χάγη στην tm-nl, υπάρχει κάποιος να μου δώσει μερικές συμβουλές η οτιδήποτε θα μπορούσε να φανεί οφέλιμο;

σας ευχαριστώ.

1) Δεν ξέρω αν έχεις κανονισμένη διαμονή, αλλιώς ξεκίνα να ψάχνεις σπίτι από τώρα. 
2) Με το που έρθεις, πάρε το πιο φθηνό μεταχειρισμένο ποδήλατο ever. (max 100 ευρώ)
3) Τσίμπα μία απλή sim prepaid card για το κινητό σου (πχ Lebara) που έχει και αρκετά plans για EU

Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2018 στις 10:24 ΜΜ, defacer είπε

Στη Μάλτα για παράδειγμα από αθλητικά και καλλιτεχνικά δρώμενα φαντάζομαι θα υπάρχει το απολύτως τίποτα. Αγορές από internet, λυπάμαι αλλά μαλτέζικη Amazon δεν έχει.

Γιατί, έχει Ελληνικό Amazon; Απλώς πληρώνεις παραπάνω στα μεταφορικά.

7 ώρες πριν, LongTom είπε

Υπάρχουν περισσότεροι qualified από ποτέ

Qualified και competent/great match είναι 2 πολύ διαφορετικά πράγματα στον κλάδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2018 στις 2:57 ΜΜ, LongTom είπε

Σε αυτό θα διαφωνήσω.

Είναι το ίδιο fallacy με το "η κατηραμένη νεολαία δεν φτιάνει τίποτα πχια!"

 

Έχεις δίκιο. Όπως το έγραψα είναι ίδιο με αυτό με την νεολαία. Δεν εννοούσα γενικά δεν υπάρχουν ικανοί και με το "ικανοί" εννοούσα να γνωρίζουν/ξέρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα contract of employment από την εταιρεία με την οποία συμφώνησα να δουλέψω (για πρώτη φορά έξω) και έπαθα σοκ. Δεν αναφέρεται ωράριο εργασίας, παρά μόνο ότι είναι ροτέισο και αναγράφει ότι οι υπερωρίες δεν πλερώκονται και ότι κάνω υπαναχώρηση από τον εργατικό νόμο (βρετανικό) ώστε να επιτρέπεται να εργάζομαι πάνω από 48 ώρες την εβδομάδα. Στο μεταξύ ο ρόλος δεν δικαιολογεί 24ωρη βάρδια, αλλά δεν ξέρω τι έχουν στο μυαλό τους καθώς υποτίθεται ότι φτιάχνουν νέο τμήμα. Στο μεταξύ το 95% των όρων είναι 101% υπέρ της εταιρείας. Εντυπωσιάστηκα!

Περιμένω εξηγήσεις από το HR, αφού στις συνεντεύξεις μου έλεγαν για "nine to six" με διάλειμμα. Αλλά στα λόγια όλα είναι ωραία, στην πράξη αλλάζουν τα πράγματα. Αυτά τα ολίγα, ίσως βοηθήσει κάποιους άλλους στο μέλλον και σίγουρα όσους φαντάζονται ότι "δουλειά στο εξωτερικό" είναι πανάκεια.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοηθησει καποιους στο μελλον, σιγουρα, και αν εσυ αρνηθεις! 🙂

Απο κει και περα, εαν υποθεσουμε οτι ειναι, μια..'δοκιμη-παιγνιο': "να (σου)
ριξουν αδεια μηπως σηκωσουν γεματα
", μπορεις να τους απαντησεις, ολως
ευσχημως, οτι αν γυρευες (!..!) να σε εκμεταλλευτουν τοσο (sic), ε τοτε, μια
χαρα παρεμενες @Ελλαδα..!!
Ξερεις, it's better the Devil you know, χοχο! 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jonkyr είπε

Έλαβα contract of employment από την εταιρεία με την οποία συμφώνησα να δουλέψω (για πρώτη φορά έξω) και έπαθα σοκ. Δεν αναφέρεται ωράριο εργασίας, παρά μόνο ότι είναι ροτέισο και αναγράφει ότι οι υπερωρίες δεν πλερώκονται και ότι κάνω υπαναχώρηση από τον εργατικό νόμο (βρετανικό) ώστε να επιτρέπεται να εργάζομαι πάνω από 48 ώρες την εβδομάδα. Στο μεταξύ ο ρόλος δεν δικαιολογεί 24ωρη βάρδια, αλλά δεν ξέρω τι έχουν στο μυαλό τους καθώς υποτίθεται ότι φτιάχνουν νέο τμήμα. Στο μεταξύ το 95% των όρων είναι 101% υπέρ της εταιρείας. Εντυπωσιάστηκα!

Περιμένω εξηγήσεις από το HR, αφού στις συνεντεύξεις μου έλεγαν για "nine to six" με διάλειμμα. Αλλά στα λόγια όλα είναι ωραία, στην πράξη αλλάζουν τα πράγματα. Αυτά τα ολίγα, ίσως βοηθήσει κάποιους άλλους στο μέλλον και σίγουρα όσους φαντάζονται ότι "δουλειά στο εξωτερικό" είναι πανάκεια.

Πάντα θα υπάρχουν περιπτώσεις που θα σε πατήσουν στον λαιμό.

Ιδίως κάτι τέτοιες εταιρείες-κανίβαλοι που την "πέφτουν" σε μετανάστες και πατάνε ακριβώς στην ανάγκη σου και στην έλλειψη εναλλακτικών (είτε διότι δεν έχεις βαρβάτο πτυχίο, ή εμπειρία ή δεν ξέρεις την γλώσσα).

Τις ξεχωρίζεις άνετα από το εξαιρετικά υψηλό turnover (που σημαίνει μήνες-χρόνια πάνω η ίδια θέση/εις στα σάιτ εργασίας) ή/και από σάιτ σαν το glassdoor.

 

Πάντως στην Δανία τέτοια δεν παίζουν (νόμιμα), διότι τα Συνδικάτα θα τους πήγαιναν π-κ εάν τολμούσαν να προσφέρουν τέτοιους όρους.

Το δικό μου π.χ. έχει τζάμπα εργατολόγο που διαβάζει το συμβόλαιο σου και είτε σου δίνει συμβουλές είτε κινεί διαδικασίες (αυτόματα) για δίωξη της εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβλεπα κάτι βιντεάκια για τους Ολλανδούς ότι είναι τόσο ευθύς σε σημείο αγένειας..

Αληθεύει ή τα παραφουσκώνουν; Μπορεί να δώσει κάποιος ένα παράδειγμα;

Επεξ/σία από kapodistrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, kapodistrias said:

Έβλεπα κάτι βιντεάκια για τους Ολλανδούς ότι είναι τόσο ευθύς σε σημείο αγένειας..

Αληθεύει ή τα παραφουσκώνουν; Μπορεί να δώσει κάποιος ένα παράδειγμα;

Και οι Γερμανοί.

Τώρα το αν αυτό είναι σημείο αγένειας ή αν έτσι είναι καλύτερα γιατί δεν κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, ο καθένας το ζυγίζει για τον εαυτό του.

Το θέμα είναι εν τέλει το εξής: αν είναι κανείς κακομαθημένος δε θα του αρέσει. Αν είναι συζητήσιμοε άνθρωπος μπορεί να μην το προτιμά, αλλά να παρεξηγηθεί δεν πρόκειται γιατί δεν τα λένε με κακία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί δηλαδή να μπει μια κοπέλα σε μια εταιρεία ένα πρωί και να της πει κάποιος

"πώς είσαι έτσι και έχεις τα χάλια σου σήμερα" ;

Δεν έχω καταλάβει από ότι διαβάζω σε πόσο βαθμό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...