Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, kapodistrias είπε

Έβλεπα κάτι βιντεάκια για τους Ολλανδούς ότι είναι τόσο ευθύς σε σημείο αγένειας..

Αληθεύει ή τα παραφουσκώνουν; Μπορεί να δώσει κάποιος ένα παράδειγμα;

<Αγενες> δεν το λες ακριβως...οχι αν εχεις ζησει-εισπραξει την Ελληνικη αγενεια:
ειδικα στις περιπτωσεις, που (θεωρουν οτι) εισαι ο [οικονομικα!] αδυναμος κρικος..
😝

Δεν θα ελεγα, πως με ενοχλησε ποτε -στο παρελθον οταν βρεθηκα εκει- καθολου!
Μαλιστα, ορισμενες φορες, τους ειχα δωσει απαντηση-τροφη για σκεψη(!), οτι δεν
ειναι απο μερους τους παντα, κατι τετοιο το 'εξυπνοτερο', συμφωνα με τον...Αγιο*!
👺

*Ανεφερα τον Μιγιαμοτο Μουσασι, και μαλιστα καπως ετσι εως και γελαγαμε μετα!
 [μη με βαλεις να ξαναψαχνω, το σχετικο αποσπασμα του, μιλαω για χρονια πισω]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, jonkyr είπε

Έλαβα contract of employment από την εταιρεία με την οποία συμφώνησα να δουλέψω (για πρώτη φορά έξω) και έπαθα σοκ. Δεν αναφέρεται ωράριο εργασίας, παρά μόνο ότι είναι ροτέισο και αναγράφει ότι οι υπερωρίες δεν πλερώκονται και ότι κάνω υπαναχώρηση από τον εργατικό νόμο (βρετανικό) ώστε να επιτρέπεται να εργάζομαι πάνω από 48 ώρες την εβδομάδα. Στο μεταξύ ο ρόλος δεν δικαιολογεί 24ωρη βάρδια, αλλά δεν ξέρω τι έχουν στο μυαλό τους καθώς υποτίθεται ότι φτιάχνουν νέο τμήμα. Στο μεταξύ το 95% των όρων είναι 101% υπέρ της εταιρείας. Εντυπωσιάστηκα! 

Περιμένω εξηγήσεις από το HR, αφού στις συνεντεύξεις μου έλεγαν για "nine to six" με διάλειμμα. Αλλά στα λόγια όλα είναι ωραία, στην πράξη αλλάζουν τα πράγματα. Αυτά τα ολίγα, ίσως βοηθήσει κάποιους άλλους στο μέλλον και σίγουρα όσους φαντάζονται ότι "δουλειά στο εξωτερικό" είναι πανάκεια.

Αυτό στο bold το έχω δει σε ΗΒ και Ιρλανδία να παίζει πολύ, ότι το ιδιωτικό συμφωνητικό υπερισχύει του εργατικού νόμου. Φυσικά σε άλλες χώρες όπως η Γαλλία ή αν έδειχνα ένα τέτοιο συμβόλαιο στο συνδικάτο που ήμουν γραμμένος στο Βέλγιο δεν θα υπήρχε περίπτωση να πέρναγε έτσι. Θα το μεταχειριζόντουσαν σαν το κουρελόχαρτο που του αξίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kapodistrias είπε

Μπορεί δηλαδή να μπει μια κοπέλα σε μια εταιρεία ένα πρωί και να της πει κάποιος

"πώς είσαι έτσι και έχεις τα χάλια σου σήμερα" ;

Δεν έχω καταλάβει από ότι διαβάζω σε πόσο βαθμό είναι.

Οχι, αλλα εχει συμβει γκραντε καθηγητρια πανεπιστημιου -στο τελευταιο η προτελευταιο ετος: πριν τη συνταξη της μαλιστα,
να παει στην εστια οπου εμενε μεταπτυχιακη φοιτητρια της (απο τους πολλους-ες που ειχε, οχι ειδικα ως επιβλεπουσα της),
και να τη ρωτησει αρκουντως ξεκαθαρα+ανοιχτα για να βοηθησει: τι προβληματα εχει και κινδυνευει να μη παρει το μαστερ!
🙄
Αναλογισου πως, δεν παιζει δυστυχως <μεγιστη πανεπιστημιακος!> @ Ελλαδα, να το εκανε -με τη καμια- αυτο:
δηλαδη να ενδιαφερθει πραγματικα, ασχετως αν ο τροπος μπορει να θεωρουνταν ξερωγω 'προσβλητικος' εδω
🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Αυτό στο bold το έχω δει σε ΗΒ και Ιρλανδία να παίζει πολύ, ότι το ιδιωτικό συμφωνητικό υπερισχύει του εργατικού νόμου. Φυσικά σε άλλες χώρες όπως η Γαλλία ή αν έδειχνα ένα τέτοιο συμβόλαιο στο συνδικάτο που ήμουν γραμμένος στο Βέλγιο δεν θα υπήρχε περίπτωση να πέρναγε έτσι. Θα το μεταχειριζόντουσαν σαν το κουρελόχαρτο που του αξίζει.

Ε ναι, μην μπορέσει άνθρωπος να συμφωνήσει με άλλον χωρίς νταβατζή, ντροπή :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kapodistrias, για να μην δινω παραδειγματα μονο αλλων, λοιπον εμενα π.χ. με εχουν κανει για..
χαζοαμερικανο στα αρκετα γρηγορα σχετικα, και μου ειχαν πει στα ισια την επαγωγικη σκεψη:
"δεν εισαι τοσο μπαφορεμαλος για Ισπανος, δεν εισαι τοσο ψευταρος για Ιταλος, φαινεσαι
ιδαιτερως αξιοπιστος και ευκολοπιστος..οποτε μαλλον εισαι: Αμερικανος σπουδαγμενος"!
😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jonkyr είπε

Έλαβα contract of employment από την εταιρεία με την οποία συμφώνησα να δουλέψω (για πρώτη φορά έξω) και έπαθα σοκ. Δεν αναφέρεται ωράριο εργασίας, παρά μόνο ότι είναι ροτέισο και αναγράφει ότι οι υπερωρίες δεν πλερώκονται και ότι κάνω υπαναχώρηση από τον εργατικό νόμο (βρετανικό) ώστε να επιτρέπεται να εργάζομαι πάνω από 48 ώρες την εβδομάδα. Στο μεταξύ ο ρόλος δεν δικαιολογεί 24ωρη βάρδια, αλλά δεν ξέρω τι έχουν στο μυαλό τους καθώς υποτίθεται ότι φτιάχνουν νέο τμήμα. Στο μεταξύ το 95% των όρων είναι 101% υπέρ της εταιρείας. Εντυπωσιάστηκα!

Περιμένω εξηγήσεις από το HR, αφού στις συνεντεύξεις μου έλεγαν για "nine to six" με διάλειμμα. Αλλά στα λόγια όλα είναι ωραία, στην πράξη αλλάζουν τα πράγματα. Αυτά τα ολίγα, ίσως βοηθήσει κάποιους άλλους στο μέλλον και σίγουρα όσους φαντάζονται ότι "δουλειά στο εξωτερικό" είναι πανάκεια.

μαλλον κατι δεν εχεις καταλαβει καλα αγαπητε.

 

Όταν λεει υπερωριες δεν πληρωνονται, εννοει ότι γινονται ρεπο.

 

ο νομος για το 48ωρο είναι ευρωπαικος και εχεις δικαίωμα εξαιρεσης

 

προφανως και οι οροι θα είναι υπερ της εταιριας, για αυτό και ο βασικος είναι 1300 το μηνα. 

 

Θα μου κανει μεγαλη εντυπωση αν συμβαινει κατι αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Θα βοηθησει καποιους στο μελλον, σιγουρα, και αν εσυ αρνηθεις! 🙂

Απο κει και περα, εαν υποθεσουμε οτι ειναι, μια..'δοκιμη-παιγνιο': "να (σου)
ριξουν αδεια μηπως σηκωσουν γεματα
", μπορεις να τους απαντησεις, ολως
ευσχημως, οτι αν γυρευες (!..!) να σε εκμεταλλευτουν τοσο (sic), ε τοτε, μια
χαρα παρεμενες @Ελλαδα..!!
Ξερεις, it's better the Devil you know, χοχο! 😋

 

2 ώρες πριν, LongTom είπε

Πάντα θα υπάρχουν περιπτώσεις που θα σε πατήσουν στον λαιμό.

Ιδίως κάτι τέτοιες εταιρείες-κανίβαλοι που την "πέφτουν" σε μετανάστες και πατάνε ακριβώς στην ανάγκη σου και στην έλλειψη εναλλακτικών (είτε διότι δεν έχεις βαρβάτο πτυχίο, ή εμπειρία ή δεν ξέρεις την γλώσσα).

Τις ξεχωρίζεις άνετα από το εξαιρετικά υψηλό turnover (που σημαίνει μήνες-χρόνια πάνω η ίδια θέση/εις στα σάιτ εργασίας) ή/και από σάιτ σαν το glassdoor.

Πάντως στην Δανία τέτοια δεν παίζουν (νόμιμα), διότι τα Συνδικάτα θα τους πήγαιναν π-κ εάν τολμούσαν να προσφέρουν τέτοιους όρους.

Το δικό μου π.χ. έχει τζάμπα εργατολόγο που διαβάζει το συμβόλαιο σου και είτε σου δίνει συμβουλές είτε κινεί διαδικασίες (αυτόματα) για δίωξη της εταιρείας.

Θα απαντήσω και στους δύο ταυτόχρονα. Δεν είμαι σε καλή κατάσταση εργασιακά, αλλά το βιογραφικό μου ΔΕΝ υπάρχει σε αυτή την ομάδα που δημιουργείται. Αυτός είναι κι ο λόγος που εδώ τρώω πόρτες, είμαι μάλλον overqualified για την Ελλάδα. Πιθανώς και γι' αυτούς επίσης, αλλά αν είναι να τα βρω σκούρα εκεί ας τα βρω σκούρα εδώ.

Αυτή είναι και η απάντησή μου στον Διαβολάκο παραπάνω: σίγουρα δεν θα απαντήσω όπως ακριβώς το έγραψες, αλλά αυτή θα είναι η κεντρική ιδέα. Η εταιρεία είναι σπουδαία και στο βιογραφικό μου θα "γράψει" τρελά, όμως δεν είμαι ιθαγενής για να μου γυαλίζουν τα καθρεφτάκια. Αν θέλουν τα skills μου θα πρέπει να προσφέρουν αυτά που πρέπει.

20 λεπτά πριν, Que sera sera είπε

μαλλον κατι δεν εχεις καταλαβει καλα αγαπητε.

Όταν λεει υπερωριες δεν πληρωνονται, εννοει ότι γινονται ρεπο.

ο νομος για το 48ωρο είναι ευρωπαικος και εχεις δικαίωμα εξαιρεσης

προφανως και οι οροι θα είναι υπερ της εταιριας, για αυτό και ο βασικος είναι 1300 το μηνα. 

Θα μου κανει μεγαλη εντυπωση αν συμβαινει κατι αλλο

Θα υποθέσω ότι έχεις δίκιο αγαπητέ. Όμως αυτό θα έπρεπε να το αναφέρουν κάπου. Και στο συμβόλαιο που έχω στα χέρια μου, δεν αναφέρεται πουθενά. Με τα "ενοούμενα" δεν τσουλάει το πράγμα. Θυμούνται να αναφέρουν ότι π.χ. δεν αν μου μείνουν πάνω από 5 μέρες άδεια τις χάνω, αλλά ξέχασαν να αναφέρουν ότι οι υπερωρίες θα γίνουν ρεπό;

Τρεις άνθρωποι το έχουν διαβάσει ήδη, δύο εκ των οποίων ειδικοί. Τη μπολνταρισμένη λέξη την επεσήμανα μόνο για να σου δείξω ότι με τα "ευνοούμενα" χάνεται η μπάλα. Αν σου προσφέρω συμβόλαιο το οποίο θα "εννοεί" τι δουλειά θα κάνεις και πόσα, θα το υπογράψεις;

Όσον αφορά στο στο θέμα των όρων, δεν το πολυκατάλαβα. Δλδ αν δίνει 1300 ευρώ μία εταιρεία πρέπει να φιλάμε τα χέρια του αφεντικού; Ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις τις σκέψεις σου για τις εργασιακές σχέσεις, σοβαρά μιλάω. Εκτός αν μετά από 25 χρόνια εμπειρίας και με δυνατό βιογραφικό θεωρείς ότι είσαι ικανοποιημένος με 1300 ευρώ μισθό. Τότε έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jonkyr είπε

Αυτός είναι κι ο λόγος που εδώ τρώω πόρτες, είμαι μάλλον overqualified για την Ελλάδα.

Διχως προφανως να γνωριζω ολες τις πιθανες -και απιθανες!- θεσεις εργασιας, μολαταυτα εκτιμηση μου
ειναι πως, εν ετει 2018 το overqualified, δεν υφισταται τοσο, οσο στην ουσια υπαρχει, το underpayed..!!
😝

Αλλωστε, γιατι να...<χαλασει>(?) τον εργοδοτη σου: εαν εσυ γνωριζεις (αρκετα) περισσοτερα, που εκεινος
μπορει να εκμεταλλευτει? Ομως δυστυχως, ετουτο δεν συνεπαγεται οτι προτιθεται εξτρα να στα πληρωσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Συγγνώμη αν σε ταλαιπώρησα. Νόμιζα ότι συμμετείχα σε φόρουμ και ανταλλάσσουμε απόψεις. Λάθος μου.

Οπότε γιατί χαλάστηκες που έγραψα την άποψή μου; Τι έγινε το "συμμετέχω σε φόρουμ και ανταλλάσσουμε απόψεις"; :D :D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Και για να είμαι ειλικρινής, το overqualified είναι μία έκφραση που δεν μου αρέσει διότι ακούγεται "κάπως". Δεν θεωρώ ότι είμαι καλύτερος από άλλους, αλλά σίγουρα ζητάω περισσότερα. Ειλικρινά μιλάω, δεν ζητάω αστρονομικά ποσά, αλλά αυτά που καλύπτουν επαρκώς την εμπειρία και τις ικανότητές μου, όποιες κι αν είναι αυτές. Ίσως βέβαια δεν είναι σπουδαίες για να μην με προσλαμβάνουν :)

Άντε, καλό βράδυ σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Διχως προφανως να γνωριζω ολες τις πιθανες -και απιθανες!- θεσεις εργασιας, μολαταυτα εκτιμηση μου
ειναι πως, εν ετει 2018 το overqualified, δεν υφισταται τοσο, οσο στην ουσια υπαρχει, το underpayed..!!
😝

Αλλωστε, γιατι να...<χαλασει>(?) τον εργοδοτη σου: εαν εσυ γνωριζεις (αρκετα) περισσοτερα, που εκεινος
μπορει να εκμεταλλευτει? Ομως δυστυχως, ετουτο δεν συνεπαγεται οτι προτιθεται εξτρα να στα πληρωσει!

Γιατί δυστυχώς; Άμα ψάχνεις για καθαρίστρια(/-στή), η αξία του σφουγγαρίσματος είναι ανεξάρτητη του πλήθους των PhD που τυγχάνει να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, paparovic είπε

Οπότε γιατί χαλάστηκες που έγραψα την άποψή μου; Τι έγινε το "συμμετέχω σε φόρουμ και ανταλλάσσουμε απόψεις"; :D :D :D :D :D :D

Δεν χαλάστηκα. Αποδέχτηκα την απόλυτα τεκμηριωμένη άποψη σου (που ολοφάνερα υιοθετώ αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις το αμέσως προηγούμενο μνμ μου) και τώρα σε καληνυχτίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλαμε για τετοια παραδειγματα! Υπηρξαν ποστα, που απο 3500 επεσαν περιπου 1500: διχως να μειωθουν ομως
τα αρκετα γνωστικα προαπαιτουμενα (και οι ευθυνες). Απλα πλεον ξεκαθαρα: "τοσα δινουμε, εαν τα θελετε, ερχεστε" 🤢
Θα τσεκαρουν μονο, το χαμηλο[τερο] μισθολογικο κοστος, και θα παρουν τελικα: ο,τι καλυτερο(?..?) ετουτο τους φερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...