Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Δεν χαλάστηκα. 

Ήταν πεντακάθαρο ότι δεν χαλάστηκες καθόλου μα καθόλου, τέτοια έλλειψη αντίδρασης ούτε zen μοναχός που τον έχεσε ιπτάμενη αγελάδα - απλώς πόσταρες :D:D:D:D:D  

7 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Δεν μιλαμε για τετοια παραδειγματα! Υπηρξαν ποστα, που απο 3500 επεσαν περιπου 1500: διχως να μειωθουν ομως
τα αρκετα γνωστικα προαπαιτουμενα (και οι ευθυνες). Απλα πλεον ξεκαθαρα: "τοσα δινουμε, εαν τα θελετε, ερχεστε" 🤢
Θα τσεκαρουν μονο, το χαμηλο[τερο] μισθολογικο κοστος, και θα παρουν τελικα: ο,τι καλυτερο(?..?) ετουτο τους φερει.

Και προφανώς, θέλησαν. Και όσοι δεν θέλησαν πήγαν αλλού (ή πουθενά). Και τις θέσεις τις πήραν άλλοι με λιγότερα προαπαιτούμενα (ή και όχι). 

Επεξ/σία από paparovic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αρκετες φορες, απο την ποιοτητα (η μη) του παραγομενου εργου => η και τις 'ατελειες' του -ας το πουμε 'κομψα'-
τις οποιες διακρινει καποιος ειδικος, μπορει να καταλαβει: τι γνωριζει, οποιος καινουργιος ειναι πλεον στο ποστο.
😵
Μεχρι να συμβει ισως, καποια ορατοτερη[!] στραβη, ολα βαινουν καλως: εφοσον μισθολογικα γλυτωνονται λεφτα!  
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Αρκετες φορες, απο την ποιοτητα (η μη) του παραγομενου εργου => η και τις 'ατελειες' του -ας το πουμε 'κομψα'-
τις οποιες διακρινει καποιος ειδικος, μπορει να καταλαβει: τι γνωριζει, οποιος καινουργιος ειναι πλεον στο ποστο.
😵
Μεχρι να συμβει ισως, καποια ορατοτερη[!] στραβη, ολα βαινουν καλως: εφοσον μισθολογικα γλυτωνονται λεφτα!  
 

Φυσικά. Κι εγώ θα ήθελα να προσλάβω μερικούς από τους top senior engineers της Google να μου κάνουν τον καλύτερο future-proof κώδικα. Δεν θα σε σοκάρει να μάθεις ότι το κόστος τους δεν δικαιολογεί για εμένα (που δεν έχω την τσέπη της Google) την ποιότητα του έργου τους. Άμα τα είχα, θα τα έδινα, γιατί κερδισμένος θα έβγαινα.

Έτσι και στο παράδειγμά σου. Στις παχιές αγελάδες, τα είχανε και τα σκάγανε. Μετά, μαζεύεται το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως υπαρχουν περιπτωσεις, οπου γνωριζω* οτι τα (πραγματικα) εταιρικα κερδη, δεν μειωθηκαν
Βρεθηκε η "χρυση ευκαιρια" -και με την επικληση της κρισης!- σχεδον παντου, να περικοπει
το μισθολογικο
. Ακομη και σε εξειδικευμενα ποστα [οπου δεν πολλαπλασιαστηκαν(!) οι υποψηφιοι]
☠️
*Δεν θελω να γραψω συγκεκριμενα παραδειγματα, ομως φανταζομαι πως οσοι ειναι παρατηρητικοι,
το αντιλαμβανονται / και το εχουν δει να συμβαινει λιγο-πολυ..(οχι στα χαμηλοβαθμα-καθαριστριων!)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jonkyr είπε

Θα απαντήσω και στους δύο ταυτόχρονα. Δεν είμαι σε καλή κατάσταση εργασιακά, αλλά το βιογραφικό μου ΔΕΝ υπάρχει σε αυτή την ομάδα που δημιουργείται. Αυτός είναι κι ο λόγος που εδώ τρώω πόρτες, είμαι μάλλον overqualified για την Ελλάδα. Πιθανώς και γι' αυτούς επίσης, αλλά αν είναι να τα βρω σκούρα εκεί ας τα βρω σκούρα εδώ.

Αυτή είναι και η απάντησή μου στον Διαβολάκο παραπάνω: σίγουρα δεν θα απαντήσω όπως ακριβώς το έγραψες, αλλά αυτή θα είναι η κεντρική ιδέα. Η εταιρεία είναι σπουδαία και στο βιογραφικό μου θα "γράψει" τρελά, όμως δεν είμαι ιθαγενής για να μου γυαλίζουν τα καθρεφτάκια. Αν θέλουν τα skills μου θα πρέπει να προσφέρουν αυτά που πρέπει.

 

Εάν δεν θέλεις και έχεις επιλογές, τότε μην αποδέχεσαι το συμβόλαιο.

Εάν μπορέσεις άλλαξε τους όρους και εάν όχι πάνε άλλου.

Δεν βλέπω άλλη εναλλακτική. 

Τώρα εάν δεν θέλουν να αλλάξουν τους όρους, δεν βλέπω πως θα τους πιέσεις. Εκτός και εάν είσαι τοπ 100 στον τομέα σου και πέφτουν οι προτάσεις βροχή από παντού.

Αλλά έτσι πως τα γράφεις, μάλλον δεν ισχύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπερωρίες θα γίνουν ρεπό ή δεν θα γίνουν καθόλου.  Δεν υπάρχει απλήρωτη εργασία  ( εκτός αν μιλάμε για κάνα χειρουργό που κάθησε παραπάνω στο χειρουργείο π.χ μια στο τόσο)

Γενικά στη Βρετανία ο νόμος λέει ότι το consent δεν μπορεί να ακυρώσει statutory obligation. 

Προφανώς θα κάνεις καλά μα ρωτήσεις το HR αλλά δεν βλέπω κάτι ασυνήθιστο στο συμβόλαιο που περιγράφεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα ποτέ εγώ προσωπικά συμβόλαιο στην Αγγλία, μόνο πολύ κοντινά μου πρόσωπα. 

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι αυτά που αναφέρονται στο συμβόλαιο είναι πιο πολύ για να φυλαχτεί η εταιρία από διεκδικήσεις του εργαζομένου και όχι για να εκμεταλλευτεί τον εργαζόμενο. 

Η αντίδραση του φίλου που ρωτάει είναι φυσιολογική για Έλληνα που φεύγει από την εμπόλεμη κατάσταση της Ελλάδας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LongTom είπε

Εάν δεν θέλεις και έχεις επιλογές, τότε μην αποδέχεσαι το συμβόλαιο.

Εάν μπορέσεις άλλαξε τους όρους και εάν όχι πάνε άλλου.

Δεν βλέπω άλλη εναλλακτική. 

Τώρα εάν δεν θέλουν να αλλάξουν τους όρους, δεν βλέπω πως θα τους πιέσεις. Εκτός και εάν είσαι τοπ 100 στον τομέα σου και πέφτουν οι προτάσεις βροχή από παντού.

Αλλά έτσι πως τα γράφεις, μάλλον δεν ισχύει.

Ε ναι, τι τοπ 100 :D Ο,τι ανέφερες θα κάνω. Αν δεν αξίζει, δεν πάω. Αν μπορώ να βελτιώσω όρους, έχει καλώς. Αν όχι, δεν μπορώ να πιέσω.

38 λεπτά πριν, Que sera sera είπε

Οι υπερωρίες θα γίνουν ρεπό ή δεν θα γίνουν καθόλου.  Δεν υπάρχει απλήρωτη εργασία  ( εκτός αν μιλάμε για κάνα χειρουργό που κάθησε παραπάνω στο χειρουργείο π.χ μια στο τόσο)

Γενικά στη Βρετανία ο νόμος λέει ότι το consent δεν μπορεί να ακυρώσει statutory obligation. 

Προφανώς θα κάνεις καλά μα ρωτήσεις το HR αλλά δεν βλέπω κάτι ασυνήθιστο στο συμβόλαιο που περιγράφεις 

Αυτό περιμένω, απάντηση από το ΗR. Πρέπει να διευκρινίσω ότι μιλάω για δουλειά στο Γιβραλτάρ, αν και δεν ξέρω πόσο διαφορετικός (πιθανώς καθόλου απ' όσο έψαξα) είναι ο νόμος σε σχέση με την Αγγλία. Ωστόσο, εξήγησα ότι το πρόβλημά μου είναι απλό: δεν μπορώ να πάω εκεί βασιζόμενος στο "έτσι συνηθίζεται". Ειδικά όταν κάνω πρώτο relocation και έχω καεί στο παρελθόν (σε εργασιακά και μη θέματα).

30 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Δεν είχα ποτέ εγώ προσωπικά συμβόλαιο στην Αγγλία, μόνο πολύ κοντινά μου πρόσωπα. 

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι αυτά που αναφέρονται στο συμβόλαιο είναι πιο πολύ για να φυλαχτεί η εταιρία από διεκδικήσεις του εργαζομένου και όχι για να εκμεταλλευτεί τον εργαζόμενο. 

Η αντίδραση του φίλου που ρωτάει είναι φυσιολογική για Έλληνα που φεύγει από την εμπόλεμη κατάσταση της Ελλάδας. 

Πιθανώς να είναι έτσι, δεν διαφωνώ. Αυτό ανέφερε και ο Sera άλλωστε. Απλώς στο δικό μου μυαλό δεν είναι λογικό να κάνω τέτοιο βήμα "καλή τη πίστη". Scripta manent, το έχω νιώσει πολύ σκληρά στο πετσί μου. Η κάθε εταιρεία μπορεί να φυλαχτεί όσο θέλει από τον εργαζόμενο, αλλά κι ο συγκεκριμένος εργαζόμενος προσπαθεί να φυλαχτεί από παγίδες. Το συμβόλαιο έχει πολλές "potential". Αυτό προσπαθώ να ξεκαθαρίσω :)

Κάπου εδώ νομίζω ότι θα κλείσω το θέμα, εφόσον έχω οριστική κατάληξη θα επανέλθω (απλώς για ενημέρωση). Όπως ανέφερα στο αρχικό μου μνμ, στόχος δεν ήταν να γκρινιάξω σε κανέναν, αλλά να παραθέσω ένα περιστατικό που ίσως κάποιος βρει στο μέλλον μπροστά του (ή το είχε αντιμετωπίσει ήδη). Ευχαριστώ για τη συμμετοχή και το ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jonkyr φίλος πρόσφατα, στην Ιρλανδία αλλά σε Αγγλική εταιρία, υπέγραψε ανάλογη σύμβαση. Δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με τις ώρες του, περισσότερο ελεύθερος ήταν να πηγαίνει 10-11 και να φεύγει 6-7. Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει κάτι, γιατί αν το υπογράψεις, αποδέχεσαι την όποια κατάσταση περιγράφεται.

Όμως, έτσι όπως το βλέπω εγώ, έχεις 2 επιλογές:

1. Απορρίπτεις την πρόταση (γιατί δε θα αλλάξουν τους όρους για εσένα) και ψάχνεις κάτι άλλο

2. Αποδέχεσαι, μετακομίζεις, ξεκινάς και παράλληλα, ενώ θα είσαι ήδη εκεί, ψάχνεις για κάτι άλλο. Ιδανικά, μένεις 2-3 μήνες να καταλάβεις και τη νοοτροπία (πολύ διαφορετική από Ελλάδα) και μετά με λίγο παραπάνω εμπειρία χτυπάς πόρτες.

Για να κλείσω όπως άρχισα, ο φίλος έμεινε εκεί 6 μήνες, έφυγε, και τώρα υπέγραψε με μια μεγάλη (αγγλική πάλι) εταιρία και έρχεται Δουβλίνο. Σήμερα το πρωί μάλιστα έφυγε για διακοπές 2 εβδομάδων στην Ελλάδα και επιστρέφει 1 Ιουλίου για να πιάσει δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Κι ομως υπαρχουν περιπτωσεις, οπου γνωριζω* οτι τα (πραγματικα) εταιρικα κερδη, δεν μειωθηκαν
Βρεθηκε η "χρυση ευκαιρια" -και με την επικληση της κρισης!- σχεδον παντου, να περικοπει
το μισθολογικο
. Ακομη και σε εξειδικευμενα ποστα [οπου δεν πολλαπλασιαστηκαν(!) οι υποψηφιοι]
☠️
*Δεν θελω να γραψω συγκεκριμενα παραδειγματα, ομως φανταζομαι πως οσοι ειναι παρατηρητικοι,
το αντιλαμβανονται / και το εχουν δει να συμβαινει λιγο-πολυ..(οχι στα χαμηλοβαθμα-καθαριστριων!)
 

Από την στιγμή που η προσφορά εργαζομένων αυξάνεται, το κόστος τους πέφτει. Άπαξ λοιπόν και μπορεί να βρει αντίστοιχο εργαζόμενο εύκολα με λιγότερα, κορόιδο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Que sera sera είπε

Να θυμίσω ότι Γιβραλτάρ έχει πολύ ευνοϊκό φορολογικό καθεστώς αλλά φαντάζομαι αυτό το ξέρεις 

Φυσικά, αλλά κυρίως για τις εταιρείες, όχι τόσο πολύ για τους εργαζόμενους. Κανονικούς φόρους πληρώνεις κι εκεί και υπάρχουν πολλές άλλες παράμετροι που δεν βοηθούν. Έχω τσεκάρει σε μεγάλο βαθμό τα οικονομικά. Φυσικά το πρόβλημα δεν είναι η οικονομική συμφωνία, αλλά η εμφάνιση όρων που ίσως δεν λένε τίποτα, ίσως μπορούν να γίνουν λάστιχο. Και μιλάω για το ωράριο εργασίας, που έχει "αλλάξει" από τον προφορικό στο γραπτό λόγο. Ξαναλέω, μπορεί να είναι τυπικό. Μπορεί κι όχι, θέλει διευκρίνιση. Δεν νομίζω ότι είμαι παράλογος πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jonkyr είπε

Έλαβα contract of employment από την εταιρεία με την οποία συμφώνησα να δουλέψω (για πρώτη φορά έξω) και έπαθα σοκ. Δεν αναφέρεται ωράριο εργασίας, παρά μόνο ότι είναι ροτέισο και αναγράφει ότι οι υπερωρίες δεν πλερώκονται και ότι κάνω υπαναχώρηση από τον εργατικό νόμο (βρετανικό) ώστε να επιτρέπεται να εργάζομαι πάνω από 48 ώρες την εβδομάδα. Στο μεταξύ ο ρόλος δεν δικαιολογεί 24ωρη βάρδια, αλλά δεν ξέρω τι έχουν στο μυαλό τους καθώς υποτίθεται ότι φτιάχνουν νέο τμήμα. Στο μεταξύ το 95% των όρων είναι 101% υπέρ της εταιρείας. Εντυπωσιάστηκα!

Περιμένω εξηγήσεις από το HR, αφού στις συνεντεύξεις μου έλεγαν για "nine to six" με διάλειμμα. Αλλά στα λόγια όλα είναι ωραία, στην πράξη αλλάζουν τα πράγματα. Αυτά τα ολίγα, ίσως βοηθήσει κάποιους άλλους στο μέλλον και σίγουρα όσους φαντάζονται ότι "δουλειά στο εξωτερικό" είναι πανάκεια.

αυτα που περιγράφεις ειναι zero hour contract. καλα γιατι δουλειά σου δώσανε τετοιο συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, kapodistrias said:

Μπορεί δηλαδή να μπει μια κοπέλα σε μια εταιρεία ένα πρωί και να της πει κάποιος

"πώς είσαι έτσι και έχεις τα χάλια σου σήμερα" ;

Δεν έχω καταλάβει από ότι διαβάζω σε πόσο βαθμό είναι.

Αληθινό παράδειγμα: πρώτη μέρα σε δουλειά (part time) , έρχεται μια Ολλανδέζα (όχι κάποια υπεύθυνη) στα 40+ και μου λέει:

"Ελπίζω να μην σε προσβάλω, αλλά το κάνεις λάθος έτσι και χάνεις αρκετό χρόνο" και έκατσε να μου εξηγήσει τι έπρεπε να αλλάξω.

Είχε δίκιο? ΝΑΙ. Έπρεπε να μου το πει? ΝΑΙ

Στην Ελλάδα θα σκέφτονταν, άστον πρώτη μέρα είναι, θα νομίζει οτι του κάνουμε κουμάντο. θα το βρει το λάθος του κάποια στιγμή μόνος του.

 

Επεξ/σία από jakegate7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...