Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για μεταναστευση σε νοτιες χωρες (Ιταλία Ισπανία Πορτογαλία) εχει κανεις αποψη;

Είμαι Ισπανία από το 2010. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία, θα χαρώ να βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τιμές για τα σπιτια έχουν ξεφύγει. Πλεον στα viewings παίζουν μέχρι και πλειστηριασμοι. Συνάδελφοι πρόσφατα έχασαν δυάρι στην ταλμποτ (σσ: σαν να λέμε αγ.παντελεήμονας) με προσφορά 1900.

 

Στις πωλήσεις είναι ακόμα χειρότερα, πέρα από την κίνηση που παίζει να δεις μπροστά από ένα σπίτι, είναι στάνταρ η πολιτική των μεσιτών να σου ανεβάζουν την τιμή πριν καν περάσεις το κατώφλι. Η κασέτα πάει ως εξής με το που βγαίνεις από το αμάξι για να δεις ένα σπίτι/διαμέρισμα που έκανε στην αγγελία 400 χιλιάδες σου λέει ο μεσίτης ότι μόλις τώρα πήρε ένα "μέιλ" από άλλο αγοραστή ο οποίος προσφέρει 415 χιλιάδες :D

 

 

 

Απο την άλλη αν είσαι ειδικευμένος ΙΤ τότε χτυπάς άνετα 3-4 χιλιάρικα καθαρά , και αν είσαι και καλός πας και παραπάνω, και στα τρώει όλα η εφορία.

tax calculator

http://services.deloitte.ie/tc/

 

 

 

Εντάξει από θέμα φορολογίας δεν είναι τόσο τραγικά υπάρχουν πολύ χειρότερα στην Ευρώπη, το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει καμία ανταποδοτικότητα των φόρων και των κρατήσεων που έχεις. Η υγεία είναι για τα πανηγύρια, ασφάλεια δεν υπάρχει και αν δεν πληρώνεις κάποιο ιδιωτικό συνταξιοδοτικό πρόγραμμα θα καταλήξεις αν είσαι τυχερός να παίρνεις μια σύνταξη των 400 ευρώ και να ελπίζεις σε επιδόματα και στην οικογένεια.

 

Από την άλλη βέβαια υπάρχει μια σχετικά δίκαιη κατανομή της φορολογίας. Το παιδί που ρώτησε πιο πάνω με τα 1500 ευρώ μισθό, θα έχει περίπου 20000 μικτά τον χρόνο δηλαδή οι κρατήσεις θα είναι περίπου 7.5% ενώ κάποιος για να πάρει 3000-4000 τον μήνα θα πρέπει να έχει μικτά από 50000 μέχρι 75000 δηλαδή κρατήσεις σχεδόν το 1/3 του μισθού. Βασικά από 55000 και πάνω καλό είναι να υπάρχουν άλλου είδους συμφωνίες με τον εργοδότη προκειμένου να βάζεις πιο πολλά λεφτά στην τσέπη.

 

Γενικά έχει ζωή, αν σου αρέσουν οι μπύρες.

 

Επίσης δυο μηνες πριν άνοιξε το πρώτο ελληνικού τύπου σουβλατζίδικο - επιτέλους.

 

Ζωή (πολύ ακριβή, ειδικά το φαγητό) έχει και με καλό vibe αλλά οι μπύρες είναι μεχ :) (σε αυτό παίζει ότι με κακομαθαίνει το Βέλγιο, δεν μπορώ να πιω πουθενά αλλού στην Ευρώπη :P )

 

Που άνοιξε το σουβλατζίδικο; Περισσότερες πληροφορίες; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που άνοιξε το σουβλατζίδικο; Περισσότερες πληροφορίες; 

Στο glasnevin, Dublin 9 (πολύ μακριά για εμένα δυστυχώς οπότε δεν έχω άποψη ακόμη) http://www.dublininquirer.com/2017/01/18/glasnevin-greek-food-straight-patras/ 

 

 

@Lilith19 γενικά εγώ με 1550 θα ξέχναγα τη προοπτική να μείνει μόνος. Δεν αξίζει, δεν θα του μένει απολύτως τίποτα. Ελλάδα να θέλει να πάει διακοπές θα του είναι δύσκολα. Πολύ καλύτερα να βρει να συγκατοικεί, τουλάχιστον τότε το σπίτι που θα βρεί ίσως έχει και καλή θέρμανση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέγεται eat greek, μπορεις να παραγγείλεις και από το just eat. Αν μη τι άλλο, τουλάχιστον είναι από ανθρώπους που έχουν μεγαλώσει ελλάδα οπότε ξέρουν τι να βάλουν μέσα.

 

Το σύστημα υγείας είναι μη σου κάτσει και αρρωστήσεις, πιο εύκολο να πας ελλάδα να γίνεις καλά και να επιστρέψεις. Δε συζητώ αν είσαι γυναίκα και θες να κάνεις έκτρωση, ακόμη και να κινδυνεύει η ζωή σου...

 

@Λιλιθ, με 1550 να μείνει μόνος καλύτερα να μείνει εκεί που είναι. Το βασικό του προσφέρουν να ξέρεις.

 

 

Όσο για την εφορία, ρε φίλε είδα πέρσι το P60 και έκλαψα. ανταπόδοση μηδέν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι Ισπανία από το 2010. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία, θα χαρώ να βοηθήσω.

μια περίληψη για την ζωή, τις δουλειές και τους μισθούς

σε ποια πόλη είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Αγγλια που σκεφτομαι να παω 4-5 του Μαη τι εχουμε;

Θελω διαβατηριο οπωσδηποτε;

Τα λεφτα πρεπει να τα αλλαξω σε λυρες απο εδω ή εκει στο αεροδρομιο;

Λογαριασμος εθνικης σε ΑΤΜ εκει πιανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Αγγλια που σκεφτομαι να παω 4-5 του Μαη τι εχουμε;

Θελω διαβατηριο οπωσδηποτε;

Τα λεφτα πρεπει να τα αλλαξω σε λυρες απο εδω ή εκει στο αεροδρομιο;

Λογαριασμος εθνικης σε ΑΤΜ εκει πιανει;

Φεύγω Μ.Τετάρτη για Αγγλία, ταξιδιωτικό γραφείο μου είπε οτι πάμε με ταυτότητα κανονικά αρκεί να είναι νέου τύπου ( δηλαδή να έχει το ονομά σου και με λατινικούς χαρακτήρες) , συνάλλαγμα κάνε ή στην εθνική τράπεζα ή σε κατάστημα που κάνουν συνάλλαγμα ( σε καμία περίπτωση στο αεροδρόμιο γιατί η προμήθεια είναι αρκετά μεγαλύτερη) και τέλος ο λογαριασμός της εθνικής μου λέει ένα φιλαράκι ότι μπορούσε να τραβάει κανονικά τα χρήματα από εθνική το πρώτο καιρό που ήταν εκεί ( τωρα έχει άλλο λογαριασμό εκεί) απλά και πάλι υπάρχει μία προμήθεια συν την αλλαγή του νομίσματος. Επίσης μπορείς να πληρώνεις με τη χρεωστική κατευθείαν που γλυτώνεις την προμήθεια ή την αλλαγή. Εγώ θα αλλάξω ένα μικρό ποσό από εδω, μην πάω και "ξεβράκωτος" εκεί, και θα χρησιμοποιώ τη καρτά της αλφα ( αφού υπάρχει αλφα μπανκ στο Λονδίνο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Αγγλια που σκεφτομαι να παω 4-5 του Μαη τι εχουμε;

Θελω διαβατηριο οπωσδηποτε;

Τα λεφτα πρεπει να τα αλλαξω σε λυρες απο εδω ή εκει στο αεροδρομιο;

Λογαριασμος εθνικης σε ΑΤΜ εκει πιανει;

οχι,οχι ναι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sma09 η πλάκα ειναι ότι την άλλαξα σήμερα γιατί η παλιά μου ήταν χάλια. Από το 2002 ξεφλουδισμένη άθλια. Είχε μέσα μέχρι και καπνό από στριφτό. Χαχαχα

Χωρίς να το ήξερα αυτό με τα λατινικά.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκοπεύεις να μείνεις και να ψαχτείς εκεί καλύτερα να έχεις διαβατήριο. Το ζητάνε σε πολλές περιπτώσεις πχ για να ανοίξεις λογαριασμό τράπεζας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δεν ξερουμε τι θα γινει με το Brexit αλλα δεν μου φαινονται ωραια.

Ωραια εποχη βρηκαμε να μεταναστευσουμε.

 

http://hania.news/2016/06/24/brexit-%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δεν ξερουμε τι θα γινει με το Brexit αλλα δεν μου φαινονται ωραια.

Ωραια εποχη βρηκαμε να μεταναστευσουμε.

 

http://hania.news/2016/06/24/brexit-%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5/

αν το χεις να έρθεις βγάλε διαβατήριο καλύτερα. μόνο για την ταλαιπωρία που θα γλιτώνεις στο αεροδρόμιο αρκεί.  Πάντως να ξέρεις το άρθρο γράφει μέγιστες μπούρδες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...