Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/7/2018 στις 11:49 ΜΜ, Nikos Chatzoglou είπε

Κι όμως, στη Γερμανία επιβιώνει έτσι κόσμος και ντουνιάς. Βέβαια τα τελευταία χρόνια έχει γίνει πιο αυστηρό το σύστημα όσον αφορά τις παροχές.

Ακριβως. Επιβιωση. Οχι ζωη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/7/2018 στις 10:49 ΜΜ, Nikos Chatzoglou είπε

Κι όμως, στη Γερμανία επιβιώνει έτσι κόσμος και ντουνιάς. Βέβαια τα τελευταία χρόνια έχει γίνει πιο αυστηρό το σύστημα όσον αφορά τις παροχές.

Εδω και μερικα χρονια εχω την εντυπωση δεν παρεχονται παροχες εκτος και αμα δεν εχεις ηδη δουλεψει ενα χρονικο διαστημα.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Fortistis είπε

Γιατί το λες αυτό; Έχεις κάποια προσωπική εμπειρία ή έτσι άκουσες από άλλους; 

Εννοεί ότι τα λεφτά από τα επιδόματα δεν επαρκούν για να ζήσει κάποιος άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Εννοεί ότι τα λεφτά από τα επιδόματα δεν επαρκούν για να ζήσει κάποιος άνετα.

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν ρώτησα τι εννοεί. Άλλο ρώτησα και άλλο μου απάντησες εσύ (αντί για αυτόν που ρώτησα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 27/07/2018 at 14:23, Papakaliati said:

Εδω και μερικα χρονια εχω την εντυπωση δεν παρεχονται παροχες εκτος και αμα δεν εχεις ηδη δουλεψει ενα χρονικο διαστημα.

Παροχές υπάρχουν (το λεγόμενο ALG II ή Hartz IV), αλλά υπάρχουν και προϋποθέσεις. Επίσης υπάρχουν ξεχωριστές παροχές αν δούλευες αλλά έμεινες χωρίς δουλειά (ALG I).

Το σύστημα γενικά λειτουργεί διαφορετικά από ότι στην Ελλάδα, για παράδειγμα (και pretty please ας καταλάβει όποιος το διαβάσει ότι ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΊ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΆ, όχι όπως στην Ελλάδα απλά με χρυσά πηρούνια) εγώ θεωρητικά μπορεί να παραιτηθώ με δική μου πρωτοβουλία και μετά εφόσον δεν έχω βρει δουλειά να πάρω 9 μήνες ALG I τα 2/3 του τελευταίου μισθού μου (που είναι σα νούμερο πολύ παραπάνω από τον κανονικό μισθό αρκετών). Φυσικά αυτό δεν ισχύει αν δεν έχεις δουλέψει.

Με μικρή επιφύλαξη αυτά γιατί δεν τα ξέρω από πρώτο χέρι και τα γερμανικά μου δεν είναι αρκετά για να εξακριβώσω από το πρωτότυπο κείμενο.

Γενικά η αίσθηση μου είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση με επιδόματα μόνο να κάνεις ζωάρα ως καινούριος στην πιάτσα. Αν βέβαια είσαι εδώ 20 χρόνια και μένεις κάπου όπου το νοίκι είναι το μισό από οτιδήποτε θα έβρισκες σήμερα (παίζει πολύ αυτό το σενάριο) και δεδομένου ότι το νοίκι είναι το μεγαλύτερο πάγιο έξοδο, αυτό βοηθάει.

Επεξ/σία από defacer
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fortistis είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν ρώτησα τι εννοεί. Άλλο ρώτησα και άλλο μου απάντησες εσύ (αντί για αυτόν που ρώτησα). 

Από τη στιγμή που γράφεις σε δημόσιο φόρουμ, μπορεί να σου απαντούν κι άλλοι πέραν απ' αυτούς που ρώτησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2018 στις 4:59 ΜΜ, Fortistis είπε

Γιατί το λες αυτό; Έχεις κάποια προσωπική εμπειρία ή έτσι άκουσες από άλλους; 

Δεν ζουσα στη Γερμανια απο την προνοια, αν αυτη ειναι η ερωτηση σου, ειχαμε κανονικα εισοδηματα. 

Μα καλα γινεται να σκεφτεστε τη μεταναστευση για να σας ταϊζει εκει η προνοια; 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Δεν ζουσα στη Γερμανια απο την προνοια, αν αυτη ειναι η ερωτηση σου, ειχαμε κανονικα εισοδηματα. 

Μα καλα γινεται να σκεφτεστε τη μεταναστευση για να σας ταϊζει εκει η προνοια; 

ΟΚ. Ζούσες όμως στη Γερμανία; Δηλαδή, έχεις προσωπική εμπειρία να απαντήσεις εάν το βιωτικό επίπεδο είναι ικανοποιητικό με έναν μέτριο μισθό (χωρίς επιδόματα) ή όχι; Ή δεν έχεις καμία προσωπική εμπειρία και αναπαράγεις όσα έχεις ακούσει;

Τέλος, πώς ακριβώς βγαίνει το συμπέρασμα ότι σκέφτομαι την μετανάστευση στη Γερμανία για να με ταΐζει η πρόνοια εκεί;

3 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Από τη στιγμή που γράφεις σε δημόσιο φόρουμ, μπορεί να σου απαντούν κι άλλοι πέραν απ' αυτούς που ρώτησες.

Φυσικά! Το κύριο σχόλιο μου ήταν ότι η απάντησή σου ήταν άσχετη με αυτό που ρώτησα. Συγνώμη εάν δεν φάνηκε καθαρά αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/7/2018 στις 4:35 ΜΜ, defacer είπε

...εγώ θεωρητικά μπορεί να παραιτηθώ με δική μου πρωτοβουλία και μετά εφόσον δεν έχω βρει δουλειά να πάρω 9 μήνες ALG I τα 2/3 του τελευταίου μισθού μου (που είναι σα νούμερο πολύ παραπάνω από τον κανονικό μισθό αρκετών). Φυσικά αυτό δεν ισχύει αν δεν έχεις δουλέψει.

Με μικρή επιφύλαξη αυτά γιατί δεν τα ξέρω από πρώτο χέρι και τα γερμανικά μου δεν είναι αρκετά για να εξακριβώσω από το πρωτότυπο κείμενο.

Περίπου έτσι.Αν παραιτηθείς μόνος σου ή προκαλέσεις τον εργοδότη να σε διώξει θα έχεις 3 μήνες πρόστιμο, δηλαδή 3 μήνες απλήρωτους από τους 12 που δικαιούσαι.Σύνολο 9 πληρωμένους αρχής γενομένης από τον τέταρτο μήνα.

Γερμανία δεν δούλευες/δουλεύεις;

Επεξ/σία από palawiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, palawiaris είπε

Περίπου έτσι.Αν παραιτηθείς μόνος σου ή προκαλέσεις τον εργοδότη να σε διώξει θα έχεις 3 μήνες πρόστιμο, δηλαδή 3 μήνες απλήρωτους από τους 12 που δικαιούσαι.Σύνολο 9 πληρωμένους αρχής γενομένης από τον τέταρτο μήνα.

Γερμανία δεν δούλευες/δουλεύεις;

Βεβαια υπαρχουν παραθηρα. Αμα παραιτηθεις και μετακομισεις λογο αλλαγης εργασιας του συντροφου, μπορεις να διεκδικησεις το επιδομα απο τον πρωτο μηνα και αποφυγεις το 3μηνο προστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, palawiaris said:

Περίπου έτσι.Αν παραιτηθείς μόνος σου ή προκαλέσεις τον εργοδότη να σε διώξει θα έχεις 3 μήνες πρόστιμο, δηλαδή 3 μήνες απλήρωτους από τους 12 που δικαιούσαι.Σύνολο 9 πληρωμένους αρχής γενομένης από τον τέταρτο μήνα.

Γερμανία δεν δούλευες/δουλεύεις;

Εμένα αυτό που μου είπαν είναι πως το 3 μήνες πρόστιμο πρέπει να το θεωρείς δεδομένο σε κάθε περίπτωση, γιατί το βάζουν και ναι μεν μπορείς να φέρεις αντίρρηση αλλά 99% θα απορριφθεί ανεξαρτήτως συνθηκών. Αλλά δεν ξέρω.

Ναι, Γερμανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, defacer είπε

Εμένα αυτό που μου είπαν είναι πως το 3 μήνες πρόστιμο πρέπει να το θεωρείς δεδομένο σε κάθε περίπτωση, γιατί το βάζουν και ναι μεν μπορείς να φέρεις αντίρρηση αλλά 99% θα απορριφθεί ανεξαρτήτως συνθηκών. Αλλά δεν ξέρω.

Ναι, Γερμανία.

Προσωπικά δεν πήρα το τρίμηνο πρόστιμο επειδη αποδέχτηκαν το μετακόμισα επειδή η κοπέλα μου έπρεπε να δεχτεί μια νέα θέση. Αλλά αυτό είναι στην διακριτική ευχέρεια του υπεύθυνου για την υπόθεση σου, και δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση κανόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Προσωπικά δεν πήρα το τρίμηνο πρόστιμο επειδη αποδέχτηκαν το μετακόμισα επειδή η κοπέλα μου έπρεπε να δεχτεί μια νέα θέση. Αλλά αυτό είναι στην διακριτική ευχέρεια του υπεύθυνου για την υπόθεση σου, και δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση κανόνα.

τωρα εσυ εννοεις τη μανα ή την κορη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

τωρα εσυ εννοεις τη μανα ή την κορη;

Εννοώ την σύντροφό μου, θέλοντας να τονίσω ότι δεν ειμασταν καν παντρεμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...