Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου άρεσε στη Γερμανία που είχα πάει σε ελληνικό μαγαζί με Έλληνες σερβιτόρους, Έλληνες πελάτες και ελληνική μουσική πάντως :) Σκέφτηκα ότι αν ζούσα εκεί θα ήθελα να έχω και μια τέτοια επιλογή, ειδικά στην αρχή.

Επεξ/σία από zio10
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι φίλοι που είχα πάει να επισκεφθώ είχαν ελληνικό εστιατόριο και απλά μια μέρα πήγαμε και σε ένα ελληνικό καφέ μπαρ στη διπλανή πόλη.

Αλλά γενικά δεν είναι και τόσο παράξενο νομίζω, οι Κινέζοι τουρίστες εδώ πχ πηγαίνουν σε κινέζικα, οι Ινδοί αντίστοιχα σε ινδικά κλπ.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Nikos Chatzoglou said:

Αυτός είναι  μόγλης

Αν εννοείς τον ήρωα του βιβλίου της ζούγκλας, κάνεις κάποιο λάθος. Ολο το βιβλίο είναι για ένα παιδί, τον Μόγλη, που αν και ανατράφηκε από ζώα της ζούγκλας, προσπάθησε και μέσα από πολλές περιπέτειες διαμόρφωσε χαρακτήρα. 

Μάλλον κάτι άλλο εννοείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ψιτ είπε

Γιατί να πάει κάποιος Έλληνας τουρίστας σε ελληνικό εστιατόριο στη Γερμανία; 

Είχα κάτι τέτοιες απορίες και εγώ στην αρχή.

Αλλά όταν έμαθα για κάτι κερασόσουπες,πορτοκαλόσουπες,ωμό κιμά στο ψωμί,λέω άσε είναι πολύ καλός ο γύρος.

Και πολλά άλλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνώ με αυτό, υποτίθεται πας ταξίδι σε κάποια χώρα/πόλη για να την δεις/γνωρίσεις. Η τοπική κουζίνα είναι μέρος της εμπειρίας. Το ίδιο συμβαίνει αν πας σε κάποια πόλη στην Ελλάδα που είναι γνωστή για κάποιο φαγητό της. Π.χ αν πας στα Φάρσαλα, λογικό δεν είναι να θες να δοκιμάσεις χαλβά φαρσάλων? :)

Το βλέπω στενάχωρο να πας ταξίδι στο εξωτερικό και να ψάχνεις να φας πιτόγυρο και να πιεις φραπέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κρίνοντας από προσωπική εμπειρία σε ελληνικές κοινότητες, δύο στην Ευρώπη (όχι Γερμανία) και μία στην β. Αμερική (από τις παγκοσμίως μεγαλύτερες ελληνικές κοινότητες), θα συμφωνήσω με την άποψη ότι καλό είναι να αποφεύγονται. 

Κυρίως λόγω τον εθνικιστικών απόψεων που υπάρχουν σε μεγάλη πλειοψηφία σε τέτοιες κοινότητες. Έπειτα είναι το σύνηθες φαινόμενο ότι τα περισσότερα μέλη αρνούνται να οικειοποιηθούν/εξερευνήσουν τα στοιχεία της χώρας που ζούνε (π.χ. κουζίνα, έθιμα, κτλ) χωρίς κατ' ανάγκη να τα αποδεχθούν απαράλλαχτα. Δηλαδή, συνήθως τα περισσότερα μέλη ελληνικών κοινοτήτων κλείνονται στην ασφάλεια των όσων έφεραν μαζί τους από την Ελλάδα. Τέλος, αρκετά μέλη έχουν ακόμα τις κακές Ελληνικές ποιότητες της μη ισονομίας, αδιαφάνειας και οικογενειοκρατίας καθώς και το πολύ ελληνικό συνήθειο του "είμαι αρχηγός, έχω πάντα δίκιο και εάν δεν συμφωνείς με ό,τι λέω, είσαι αντίπαλός μου και με προσβάλεις". 

Εάν υπάρχουν ελληνικές κοινότητες που δεν είναι έτσι, τότε μια χαρά. Εγώ δεν έχω βρει μία τέτοια ακόμα και έχω μία κάποια εμπειρία. 

Επεξ/σία από Fortistis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να οικειοποιηθείς έθιμα, τρόπο ζωής κλπ θέλει γενιές κατά τη γνώμη μου. Δεν μπορείς να πας 3 μήνες ή ένα χρόνο κάπου και να πιστεύεις ότι είσαι μέρος της κοινωνίας και των εθίμων. Μπορεί να νομίζεις ότι είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά όταν θέλω ελληνικό φαγητό, το μαγειρεύω μόνος μου ή για κάποιο συγκεκριμένο πιάτο που ξέρω πως δε θα το πετύχω ή που δεν αξίζει την προσπάθεια για δυο πιάτα, πάω σε συγκεκριμένα  εστιατόρια (όχι απαραιτήτως ελληνικά) και το ευχαριστιέμαι. Παράδειγμα, ένας Λατινοαμερικάνος σεφ εδώ στη γειτονιά κάνει την καλύτερη μανέστρα που έχω φάει στη ζωή μου. 

Αλλά στα σχεδόν 20 χρόνια στο εξωτερικό, έχω φάει κάτι αμιγώς ελληνικό σε «ελληνικό» εστιατόριο, πχ γύρο 2-3 φορές και αυτό για την παρέα. 

Όσο για τις ελληνικές κοινότητες, δεν έχω την καλύτερη άποψη: Ή μπουζούκια ή εκκλησία συνοψίζεται η εμπειρία μου. 

Μιά εξαίρεση, το σχολείο για ελληνική γλώσσα για ενηλικές στην Αγία Σοφία στην Ουάσιγκτον είναι σχετικά καλό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ γω αποφεύγω οσο μπορώ ελληνικά στέκια κ Έλληνες (πλην απο αυτούς που κανω παρεα) γιατι απλα έχω βαρεθεί να ακούω γκρίνια για τον καιρο, το φαι κτλπ. Ατομα που "νιώθουν μόνοι" γιατι απλα δεν θελουν να επεκτείνουν τον κοινωνικό τους κύκλο.

Σε όσους λείπει τοσο πολύ η Ελλάδα που χωρίς μπουζούκια κ Ήλιο δεν μπορούν ας πάνε πίσω κ να μας αφήσουν στην ηρεμία μας. 

ΥΓ επειδή ειμαστε Έλληνες σε μια ξένη πολη δεν ήμαστε κ αυτόματα κολληταρια κ θα κάνουμε παρέα. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, zio10 είπε

Για να οικειοποιηθείς έθιμα, τρόπο ζωής κλπ θέλει γενιές κατά τη γνώμη μου. Δεν μπορείς να πας 3 μήνες ή ένα χρόνο κάπου και να πιστεύεις ότι είσαι μέρος της κοινωνίας και των εθίμων. Μπορεί να νομίζεις ότι είσαι.

Ε το να γίνεις αμέσως μέρος μιας ξένης κοινωνίας είναι το ένα άκρο. Αλλά το να θυμίζεις την οικογένεια από το big fat greek wedding μετά από χρόνια έξω είναι το άλλο. Προφανώς υπάρχει μια σχετική νοσταλγία (ειδικά όταν περάσουν τα χρόνια), αλλά αυτοί που πχ. κάνουν παρέες μόνο με Έλληνες, αρνούνται να μάθουν τη γλώσσα, δεν έχουν ιδέα τι συμβαίνει γύρω τους, είναι όπως καταλαβαίνεις εντελώς γραφικοί.

Επεξ/σία από totem_lost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, totem_lost είπε

Ε το να γίνεις αμέσως μέρος μιας ξένης κοινωνίας είναι το ένα άκρο. Αλλά το να θυμίζεις την οικογένεια από το big fat greek wedding μετά από χρόνια έξω είναι το άλλο. Προφανώς υπάρχει μια σχετική νοσταλγία (ειδικά όταν περάσουν τα χρόνια), αλλά αυτοί που πχ. κάνουν παρέες μόνο με Έλληνες, αρνούνται να μάθουν τη γλώσσα, δεν έχουν ιδέα τι συμβαίνει γύρω τους, είναι όπως καταλαβαίνεις εντελώς γραφικοί.

Μετά από καιρό υπάρχουν όντως τέτοιοι; Δεν αναγκάζεσαι κατά κάποιο τρόπο δηλαδή να μάθεις και τη γλώσσα και τις συνήθειες και να προσαρμοστείς; Άλλο αν θα διατηρήσεις επαφές με Έλληνες ή αν θέλεις να βγεις για μια μπύρα και να ακούσεις Καρρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, totem_lost είπε

Ναι υπάρχουν και ιδρύουν ελληνικές κοινότητες :lol:

Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν οι ελληνικές κοινότητες, αλλά το να είναι κάποιος μέλος δε νομίζω ότι τον αποκόπτει εντελώς από τη χώρα που ζει. Όπως λέει ο palawiaris μαθαίνουν χορούς, τη γλώσσα κλπ, δεν το βλέπω κακό. Σίγουρα δεν θα συμμετέχουν όλοι, κάποιοι δεν θα θέλουν να έχουν καμία σχέση με Ελλάδα, αλλά είναι κόσμος που θέλει να κρατάει μια επαφή αυτός και τα παιδιά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...