Προς το περιεχόμενο

[TV BOX] X96 Amlogic S905X Quad Core 2G/16G $28.96 (Aliexpress)


karasardelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά εγώ που παρήγγειλα από Ali δεν έχει στη περιγραφή ότι περιέχει το καλώδιο για την επέκταση του remote που εγώ προσωπικά το θεωρώ άχρηστο μια και το κοντρόλ είναι πολύ δυνατό και πιάνει ακόμη και πίσω από την tv. Τώρα αν το bangood σας έλεγε ότι είναι στα περιεχόμενα εσείς γνωρίζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Περίεργο πάντως

 

Συνήθως το banggood δεν κάνει τέτοια έχει σωστούς πωλητές

Ίσως πέσατε στην περίπτωση

 

Δεν υπάρχει κάποιο σφάλμα του Banggod στην συγκεκριμένη περίπτωση. Το πακέτο δεν περιλαμβάνει εξωτερικό φωτοκύταρο - δεν το αναφέρει κάπου και σε όσα unboxing είδα δεν εμφανίζεται σε κανένα.

 

https://www.youtube.com/watch?v=RIiS-cYXnsk

 

2017-03-22%2008_49_56-X96%20Amlogic%20S9

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι σε φωτογραφίες εμφανίζεται να τοποθετείται πίσω από μια τηλεόραση με βάση και καλώδιο επέκτασης IR δεν σημαίνει και ότι περιλαμβάνονται στην τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ από ali παρρήγειλα και όντως έχετε δίκιο. Για την ακρίβεια νόμιζα ότι μόνο με την επέκταση λειτουργούσε το control οπότε θεώρησα ότι υπάρχει θέμα. Έχω ήδη αγοράσει air mouse/keyboard οπότε δεν ασχολήθηκα με της μάνας του το control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα το δοκιμάσω μέχρι το Σαββάτο, λόγω έλλειψης χρόνου.

Αν λειτουργούν όλα όπως στο review του youtube λογικά είναι αρκετά VFM.

 

Όσον αφορά το IR μπορεί να δείχνει στις εικόνες του site πως περιλαμβάνεται αλλά

δεν είναι στα κανονικά περιεχόμενα. Κι εγώ φαντάζομαι πως δε θα δημιουργεί πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα το TX5 (αυτό ήρθε πρώτο) που πήρα από Banggood... Σε εμφάνιση είναι πολύ όμορφο, μικρό και με ωραία αίσθηση στην εξωτερική επιφάνεια. Το κουτί είχε μέσα τροφοδοτικό, τηλεχειρηστήριο (χωρίς μπαταρίες) και ένα HDMI καλώδιο. Το έβαλα να παίξει (με LAN και με HDMI στον ενισχυτή). Έχει ήδη το KODI φορτωμένο και μάλιστα με πολλά add-ons για online streaming ταινιών (exodus κ.λ.π.). Το κακό είναι ότι δεν πάει και τόσο καλά στην αναπαραγωγή HD Streams όσο θα ήθελα (σε σύγκριση με το κανονικό μου Media PC) και ξεκίνησα ήδη να το ψάχνω για να το πάω σε libreelec... θα επανέλθω με νεότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα το TX5 (αυτό ήρθε πρώτο) που πήρα από Banggood... Σε εμφάνιση είναι πολύ όμορφο, μικρό και με ωραία αίσθηση στην εξωτερική επιφάνεια. Το κουτί είχε μέσα τροφοδοτικό, τηλεχειρηστήριο (χωρίς μπαταρίες) και ένα HDMI καλώδιο. Το έβαλα να παίξει (με LAN και με HDMI στον ενισχυτή). Έχει ήδη το KODI φορτωμένο και μάλιστα με πολλά add-ons για online streaming ταινιών (exodus κ.λ.π.). Το κακό είναι ότι δεν πάει και τόσο καλά στην αναπαραγωγή HD Streams όσο θα ήθελα (σε σύγκριση με το κανονικό μου Media PC) και ξεκίνησα ήδη να το ψάχνω για να το πάω σε libreelec... θα επανέλθω με νεότερα.

 

δες εδώ για LibreElec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το libreelec στο TX5 και έπαθα πλάκα... τούμπανο το εργαλείο... μην χάνετε τον χρόνο σας με το τελειωμένο προεγκατεστημένο android - η διαφορά στην ταχύτητα και στην όλη του λειτουργία γενικότερα είναι η μέρα με την νύχτα. Η εγκατάσταση στο TX5 για να παίζει από USB Stick ήταν πάρα πολύ απλή, απλά κατεβάζεις από το libreelec.tv το ειδικό πρόγραμμα που περνάει το κατάλληλο αρχείο στην κάρτα μνήμης και το τρέχεις... 

 

Χρειάζεσαι τα εξής αρχεία (και μια κάρτα μνήμης):

 

http://releases.libreelec.tv/LibreELEC.USB-SD.Creator.Win32.exe

http://kszaq.libreelec.tv/s905/8.0.0g/LibreELEC-S905.arm-8.0-8.0.0g.img.gz

http://kszaq.libreelec.tv/s905/device_trees/gxl_p212_2g.dtb

 

Τρέχεις το πρώτο, πατάς επιλογή αρχείου και του δίνεις το δεύτερο αρχείο από εκεί που το έσωσες στον δίσκο σου. Επιλέγεις την κάρτα μνήμης σου ακριβώς από κάτω και πατάς εγγραφή - περιμένεις λίγο και η κάρτα μνήμης είναι έτοιμη!!! Μετά μετονομάζεις το τελευταίο αρχείο (gxl_p212_2g.dtb) σε dtb.img και το πετάς μέσα στην κάρτα μνήμης, διαγράφωντας αυτό που ήδη έχει εκεί.

 

2017-03-23%2001_26_30-LibreELEC%20USB-SD

 

Το τελευταίο βήμα είναι να φτιάξεις ένα αρχείο zip (αν δεν μπορείς να φτιάξεις πάρε ένα τυχαίο μικρό που ήδη έχεις) και να το βάλεις μέσα στην κάρτα μνήμης, αυτό χρειάζεται για να ξεγελάσουμε τον updater!!!

 

2017-03-23%2001_06_56-20170323_003053.jp

 

Βάζεις την κάρτα μνήμης στο TX5 και μέσα από το μενού πηγαίνεις  στο update και από εκεί επιλέγεις το zip αυτό που έβαλες - το ΤΧ5 θα κάνει επανεκκίνηση και πλέον θα τρέχει με libreelec από την κάρτα μνήμης!!!!

 

Επιτέλους εμφάνισε και επιλογή για DTS-HD και TRUE-HD γιατί πριν δεν τα υποστήριζε (μαζί με πολλά άλλα)

 

2017-03-23%2001_09_14-20170323_004401.jp

 

Τα πάντα δουλεύουν ρολόι και το buffering με 100Mb LAN είναι ελάχιστο και μόνο σε 1080p DTS-HD Movies που κατεβάζει με SMB από το τοπικό δίκτυο... στα απλά 720 δεν έχει καθόλου LAG.

 

Σύντομα και για το Χ96... ελπίζω να είναι το ίδιο καλό....

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ερωτήσεις...

1.Με αυτή τη διαδικασία, αν βγάλεις την κάρτα μνήμης από το μηχανάκι και το κλείσεις και το ξαναανοίξεις παίζει πάλι όπως ήταν πριν?

2. το libreelec έχει προεγκατεστημένο kodi? ποιο?

3. Αυτό που παρέθεσες κάνει για όλα τα μηχανάκια με S905x?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ερωτήσεις...

1.Με αυτή τη διαδικασία, αν βγάλεις την κάρτα μνήμης από το μηχανάκι και το κλείσεις και το ξαναανοίξεις παίζει πάλι όπως ήταν πριν?

2. το libreelec έχει προεγκατεστημένο kodi? ποιο?

3. Αυτό που παρέθεσες κάνει για όλα τα μηχανάκια με S905x?

 

1. Ναι, όπως ήταν πριν.... σαν να μην έγινε ποτέ... ;)

2. Το libreelec είναι μόνο kodi.... το τελευταίο πάντα... 17.1

3. Με επιφύλαξη.... δοκιμάζεις, γυρνάς στην ανατολή και χτυπάς δέκα προσευχές στον πανάγιο και υπάρχει περίπτωση να παίξει. Πιθανώς να χρειαστεί να αλλάκεις το τελευταίο αρχείο που κατέβασες και έκανες αλλαγή ονόματος με κάποιο άλλο από εδώ: http://kszaq.libreelec.tv/s905/device_trees/ (ένα από τα τέσσερα τελευταία που αρχίζουν με gxl)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα gb Καράτουλα sd θέλει φίλε μου ;

Σίγουρα θέλει μία γρήγορη ;)

 

 

Και με 4Gb είσαι εντάξει αλλά καλύτερα βάλε 8Gb... έγω πήρα κοψοχρονιά κάτι 16Gb από Ali για τον σκοπό αυτό... $15 οι δύο...

 

https://www.aliexpress.com/w/wholesale-samsung-evo-16gb.html?SortType=price_asc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...