Προς το περιεχόμενο

[TV BOX] X96 Amlogic S905X Quad Core 2G/16G $28.96 (Aliexpress)


karasardelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Και με 4Gb είσαι εντάξει αλλά καλύτερα βάλε 8Gb... έγω πήρα κοψοχρονιά κάτι 16Gb από Ali για τον σκοπό αυτό... $15 οι δύο...

 

https://www.aliexpress.com/w/wholesale-samsung-evo-16gb.html?SortType=price_asc

Έχει το κιτρινομάγαζο 16γίγα στα 6,5€. Υπάρχει θέμα στις προσφορές.

Με έπεισες για libre, θα το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Αξίζει τελικά ? Για πείτε μπας και χρησιμοποιήσω το κουπόνι που δίνει.

 

Σε σχέση με το Nexbox A95X Amlogic S905X 2G DDR3 RAM 16G ποιο είναι καλύτερο ?

 

 

Ήρθε και σε 'μένα σήμερα το πρωί για γνωστό μου. Για λίγο που το δούλεψα και συγκριτικά με το A95X που έχω έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις.

 

1) Η έκδοση της ρόμ του A95X μου άρεσε περισσότερο. Είναι πιο τακτοποιημένα τα εικονίδια και μου φάνηκε πιο γρήγορο το μενού. Επίσης έχει και μπάρα ειδοποιήσεων ενώ το χ96 όχι. Βέβαια αυτό λύνεται με έναν άλλον εκκινητή αλλά με το A95X δεν είχα αυτή την ανάγκη ενώ αν κρατούσα το χ96 σίγουρα θα έβαζα άλλον.

 

2)Το τηλεκοντρόλ του χ96 είναι πιο φτωχό. Δεν έχει πχ τα πολύ χρήσιμα εν τέλει προγραμματιζόμενα πλήκτρα τουA95X για την τηλεόραση.

 

3)Δεν ξέρω αν ο αισθητήρας θερμοκρασίας από το συγκεκριμένο δυσλειτουργεί αλλά το x96 μου έδειχνε όταν το ρύθμιζα και 85βαθμούς ενώ το A95X δεν έχει ανέβει πάνω από 50.

 

4)Κάτι που δεν ξέρω αν αξίζει να αναφερθεί αλλά το χ96 δεν έχει ρύθμιση για να μπαίνει σε αναστολή και έχει μόνο απενεργοποίηση. Ενώ το A95X ρυθμίζεις τι θέλεις να κάνει και όταν είναι σε αναστολή μπορεί να μπεί σε λειτουργία μέσα σε 2 δευτερόλεπτα μόνο αλλάζοντας την πηγή της τηλεόρασης σε hdmi.

 

5) Από την άλλη μεριά, το wifi του χ96 είναι πιο δυνατό. Είχε καλύτερο σήμα.

 

6) Έχει και οπτική θύρα.

 

Εν κατακλείδι το καλύτερο ασύρματο και η οπτική θύρα του δίνουν μόρια έναντι στου A95X. Μιας και το θέμα λογισμικού με λίγο ψάξιμο το φέρνεις στα μέτρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε και σε 'μένα σήμερα το πρωί για γνωστό μου. Για λίγο που το δούλεψα και συγκριτικά με το A95X που έχω έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις.

 

1) Η έκδοση της ρόμ του A95X μου άρεσε περισσότερο. Είναι πιο τακτοποιημένα τα εικονίδια και μου φάνηκε πιο γρήγορο το μενού. Επίσης έχει και μπάρα ειδοποιήσεων ενώ το χ96 όχι. Βέβαια αυτό λύνεται με έναν άλλον εκκινητή αλλά με το A95X δεν είχα αυτή την ανάγκη ενώ αν κρατούσα το χ96 σίγουρα θα έβαζα άλλον.

 

2)Το τηλεκοντρόλ του χ96 είναι πιο φτωχό. Δεν έχει πχ τα πολύ χρήσιμα εν τέλει προγραμματιζόμενα πλήκτρα τουA95X για την τηλεόραση.

 

3)Δεν ξέρω αν ο αισθητήρας θερμοκρασίας από το συγκεκριμένο δυσλειτουργεί αλλά το x96 μου έδειχνε όταν το ρύθμιζα και 85βαθμούς ενώ το A95X δεν έχει ανέβει πάνω από 50.

 

4)Κάτι που δεν ξέρω αν αξίζει να αναφερθεί αλλά το χ96 δεν έχει ρύθμιση για να μπαίνει σε αναστολή και έχει μόνο απενεργοποίηση. Ενώ το A95X ρυθμίζεις τι θέλεις να κάνει και όταν είναι σε αναστολή μπορεί να μπεί σε λειτουργία μέσα σε 2 δευτερόλεπτα μόνο αλλάζοντας την πηγή της τηλεόρασης σε hdmi.

 

5) Από την άλλη μεριά, το wifi του χ96 είναι πιο δυνατό. Είχε καλύτερο σήμα.

 

6) Έχει και οπτική θύρα.

 

Εν κατακλείδι το καλύτερο ασύρματο και η οπτική θύρα του δίνουν μόρια έναντι στου A95X. Μιας και το θέμα λογισμικού με λίγο ψάξιμο το φέρνεις στα μέτρα σου.

ποιον θα εβαζες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ποιον θα εβαζες?

Το χ96 Αλλά θα έψαχνα άλλη ρομ. Αν δεν ήθελα οπτική ή βαριόμουν τα πειράγματα τότε το α95.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εμένα που με νοιάζει μόνο το να έχω ένα τούμπανο (να παίζει 4k, x265 και άνετο stream από κανά twitch.tv) android box (ή openelec/libreelec σύστημα) και δεδομένου ότι ούτε με ενδιαφέρει αν θα πληρώσω τελωνεία κλπ, τι να πάρω με γνώμονα την ταχύτερη παράδοση;

 

σορρυ για το οφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα που με νοιάζει μόνο το να έχω ένα τούμπανο (να παίζει 4k, x265 και άνετο stream από κανά twitch.tv) android box (ή openelec/libreelec σύστημα) και δεδομένου ότι ούτε με ενδιαφέρει αν θα πληρώσω τελωνεία κλπ, τι να πάρω με γνώμονα την ταχύτερη παράδοση;

 

σορρυ για το οφφ

 

Δεν έχω 4K κατεβασμένα για να δοκιμάσω, αλλά Blue-Ray Remux 1080p με DTS-HD MA τα έπαιξε μια χαρά το TX5 με το libreelec... παραπάνω απαιτήσεις δεν έχω από ένα τέτοι κουτάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το libreelec στο TX5 και έπαθα πλάκα... τούμπανο το εργαλείο... μην χάνετε τον χρόνο σας με το τελειωμένο προεγκατεστημένο android - η διαφορά στην ταχύτητα και στην όλη του λειτουργία γενικότερα είναι η μέρα με την νύχτα. Η εγκατάσταση στο TX5 για να παίζει από USB Stick ήταν πάρα πολύ απλή, απλά κατεβάζεις από το libreelec.tv το ειδικό πρόγραμμα που περνάει το κατάλληλο αρχείο στην κάρτα μνήμης και το τρέχεις...

 

Χρειάζεσαι τα εξής αρχεία (και μια κάρτα μνήμης):

 

http://releases.libreelec.tv/LibreELEC.USB-SD.Creator.Win32.exe

http://kszaq.libreelec.tv/s905/8.0.0g/LibreELEC-S905.arm-8.0-8.0.0g.img.gz

http://kszaq.libreelec.tv/s905/device_trees/gxl_p212_2g.dtb

 

Τρέχεις το πρώτο, πατάς επιλογή αρχείου και του δίνεις το δεύτερο αρχείο από εκεί που το έσωσες στον δίσκο σου. Επιλέγεις την κάρτα μνήμης σου ακριβώς από κάτω και πατάς εγγραφή - περιμένεις λίγο και η κάρτα μνήμης είναι έτοιμη!!! Μετά μετονομάζεις το τελευταίο αρχείο (gxl_p212_2g.dtb) σε dtb.img και το πετάς μέσα στην κάρτα μνήμης, διαγράφωντας αυτό που ήδη έχει εκεί.

 

2017-03-23%2001_26_30-LibreELEC%20USB-SD

 

Το τελευταίο βήμα είναι να φτιάξεις ένα αρχείο zip (αν δεν μπορείς να φτιάξεις πάρε ένα τυχαίο μικρό που ήδη έχεις) και να το βάλεις μέσα στην κάρτα μνήμης, αυτό χρειάζεται για να ξεγελάσουμε τον updater!!!

 

2017-03-23%2001_06_56-20170323_003053.jp

 

Βάζεις την κάρτα μνήμης στο TX5 και μέσα από το μενού πηγαίνεις στο update και από εκεί επιλέγεις το zip αυτό που έβαλες - το ΤΧ5 θα κάνει επανεκκίνηση και πλέον θα τρέχει με libreelec από την κάρτα μνήμης!!!!

 

Επιτέλους εμφάνισε και επιλογή για DTS-HD και TRUE-HD γιατί πριν δεν τα υποστήριζε (μαζί με πολλά άλλα)

 

2017-03-23%2001_09_14-20170323_004401.jp

 

Τα πάντα δουλεύουν ρολόι και το buffering με 100Mb LAN είναι ελάχιστο και μόνο σε 1080p DTS-HD Movies που κατεβάζει με SMB από το τοπικό δίκτυο... στα απλά 720 δεν έχει καθόλου LAG.

 

Σύντομα και για το Χ96... ελπίζω να είναι το ίδιο καλό....

Τι κάνουμε στο 95 που στο update δεν μπορώ να επιλέξω τίποτα άλλο μόνο του ψάχνει στο διαδίκτυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου ήρθε και το X96 - το κόλπο με το update αρχείο πιάνει κανονικά και σε αυτό και κάνει boot από την Micro SD!!! Η ίδια κάρτα έπαιξε κανονικά και στα δύο μηχανήματα.

 

Σε πρώτη όψη το ΤΧ5 έχει πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής, κάτι που είναι και αναμενόμενο. Η σημαντικότερη (για μένα τουλάχιστον) διαφορά, είναι η ποιότητας σύνδεσης με το WiFi και σε αυτόν τον τομέα το ΤΧ5 επίσης υπερτερεί, όχι πολύ αλλά αρκετά ώστε να το προτιμώ από το X96.

 

 

post-153837-0-00855600-1490398334_thumb.jpg

post-153837-0-82679000-1490398345_thumb.jpg

post-153837-0-66258000-1490398346_thumb.jpg

post-153837-0-31963200-1490398526_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σήμερα μου ήρθε και το X96 - το κόλπο με το update αρχείο πιάνει κανονικά και σε αυτό και κάνει boot από την Micro SD!!! Η ίδια κάρτα έπαιξε κανονικά και στα δύο μηχανήματα.

 

Σε πρώτη όψη το ΤΧ5 έχει πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής, κάτι που είναι και αναμενόμενο. Η σημαντικότερη (για μένα τουλάχιστον) διαφορά, είναι η ποιότητας σύνδεσης με το WiFi και σε αυτόν τον τομέα το ΤΧ5 επίσης υπερτερεί, όχι πολύ αλλά αρκετά ώστε να το προτιμώ από το X96.

Επειδή περιμένω την sd να έρθει, το χ96 τρέχει καλά την λίμπρε; Δοκίμασες dts κλπ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή περιμένω την sd να έρθει, το χ96 τρέχει καλά την λίμπρε; Δοκίμασες dts κλπ;

 

Παίζει το ίδιο καλά με το TX5, σαν αδερφάκια. Το μόνο πρόβλημα που ειχα είναι ότι δεν έπαιζε το Remote του και το χειριζόμουν με το Remote του TX5, αλλά ίσως αυτό να συνέβη επειδή πήρα την SD από το ΤΧ5 και την έβαλα στο Χ96 - δεν έφτιαξα καινούρια SD για το X96. Λογικά αν κάνεις SD κατευθείαν για το X96 θα παίξει το Remote του, αλλά στην φάση αυτή δεν έχω άλλη SD διαθέσιμη για σκότωμα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω και εγώ να το πάρω στα χέρια μου για να δω τι παίζει με το OTE TV GO. Θα το ψάξω να δω τι γίνεται και θα ποστάρω τα ευρήματα μου. Μέχρι τότε όμως αν ξέρει κανείς κάτι ας ενημερώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...