Προς το περιεχόμενο

Δυο ζευγαρια powerlines στο ιδιο δικτυο?


yamikun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας!

Επειδη οσο εψαξα στο google το συγκεκριμενο site φαινεται να εχει μια ιδεα πανω στο θεμα, θελω να σας κανω την εξης ερωτηση αφου πρωτα περιγραψω λιγο το θεμα μου.

Λογω προβληματος που δεν εχω ιδεα τι προκαλει στο σπιτι εχω ενα powerline με το οποιο μετεφερα μεχρι προσφατα wifi απο το υπνοδωματιο που ειναι το router στο σαλονι.Να σημειωσω εδω οτι δεν ειναι ευκολο να μεταφερω το router στο σαλονι λογω του πως δουλευει η συνδεσμολογια στο σπιτι συν το οτι δε θυμαμαι ουτε καν τι εχω κανει και δουλευει.

 

Ολα λειτουργουσαν ρολοι μεχρι που αποφασισα να βαλω ote tv. Τωρα λογω του πως δουλευει το οτε tv δεν μπορω να εχω ταυτοχρονα σημα στον αποκωδικοποιητη και wifi στο σαλονι και επειδη διαβασα διαφορα αλλα thread πανω στο θεμα θελω να ρωτησω,

Αν παρω ενα kit powerline ενσυρματο μονο (χωρις wifi) μπορω να το συνδεσω με τη θυρα 4 του ρουτερ και να μεταφερω το σημα στον αποκωδικοποιητη και μετα να συνδεσω το wifi powerline που εχω σε καποια απο τις αλλες 3 και να μεταφερω wifi οπως πριν στο σαλονι? Υπαρχει κανενα μπερδεμα οταν εχεις δυο ζευγαρια powerlines στο ιδιο δικτυο? Και αν οχι, να παρω της ιδιας εταιριας η να παρω καποιας αλλης? Αυτα που εχω τωρα ειναι της tp-link, αν δεν υπαρχει καποιο θεμα με οσα ανεφερα μπορειτε να μου προτεινετε καποιο powerline ενσυρματο (να ριξω λιγο το κοστος αφου το θελω καθαρα για το ote tv) να κανω τη δουλεια μου?

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλο φτηνο ειναι το 4010p της tp link.καντο firmware update οταν το παρεις.νομιζω οτι μπορεις να εχεις 2 ξεχωριστα δικτυα και τα powerline γινονται και pair μεταξυ τους με καποιο σαν password οποτε πιστευω οτι μπορεις να τα διαχωρισεις.θα χασεις λιγο σε ταχυτητα με 4 powerlines πανω βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μπορω να βαλω 2 διαφορετικά ζευγαρια powerlines στο ιδιο σπιτι με τον ίδιο πίνακα και ίδια φάση (όχι τριφασικό)? 

https://www.skroutz.gr/s/3535570/TP-LINK-TL-WPA4220KIT-v1.html

Εχω το παραπάνω στο σπίτι και δουλεύει καλά (αποθήκη όπου είναι το router - σαλόνι) και θέλω να ξέρω εάν μπορώ να βάλω άλλο ένα ζευγάρι (αποθήκη -υπνοδωμάτιο).

Δεν θέλω να πάρω επέκταση γιατί κάνει τα ίδια λεφτά με το kit...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για συγκεκριμένη εταιρία, νομίζω ότι αυτό εδώ θα σας βοηθήσει...

https://kb.netgear.com/22165/Adding-a-powerline-adapter-to-an-existing-powerline-network

Αν καταλαβαίνω σωστά, εάν η συσκευή διαθέτει "security button", τότε δημιουργείται μια κωδικοποίηση ανάμεσα σε κάθε ζευγάρι powerlines και γίνεται εφικτό να προστεθούν κι άλλα ζεύγη.
Ελπίζω η κωδικοποίηση αυτή να μην ενοχλεί μετά τις συσκευές που θα χρησιμοποιούν το ίντερνετ.

 

 

47 λεπτά πριν, xrhstos είπε

Μπορω να βαλω 2 διαφορετικά ζευγαρια powerlines στο ιδιο σπιτι με τον ίδιο πίνακα και ίδια φάση (όχι τριφασικό)? 

https://www.skroutz.gr/s/3535570/TP-LINK-TL-WPA4220KIT-v1.html

Εχω το παραπάνω στο σπίτι και δουλεύει καλά (αποθήκη όπου είναι το router - σαλόνι) και θέλω να ξέρω εάν μπορώ να βάλω άλλο ένα ζευγάρι (αποθήκη -υπνοδωμάτιο).

Δεν θέλω να πάρω επέκταση γιατί κάνει τα ίδια λεφτά με το kit...

Δεν ξέρω αν αυτό το μοντέλο μπορεί να δεχτεί και δεύτερο ζευγάρι.

Σίγουρα όμως βλέπω ότι χρειάζεται αυτόνομη ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ πρίζα. Αν συνδεθεί σε πολύμπριζο δεν θα σου δουλεύει σωστά.

Σου προτείνω λοιπόν να βρεις έναν κωδικό που να διαθέτει πρίζα ώστε να μην φράξεις τις πρίζες στις οποίες θα συνδέσεις τα powerlines.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2017 στις 6:09 ΜΜ, yamikun είπε

Ολα λειτουργουσαν ρολοι μεχρι που αποφασισα να βαλω ote tv. Τωρα λογω του πως δουλευει το οτε tv δεν μπορω να εχω ταυτοχρονα σημα στον αποκωδικοποιητη και wifi στο σαλονι και επειδη διαβασα διαφορα αλλα thread πανω στο θεμα θελω να ρωτησω,

Aυτο πραγματικα δε βγαζει πολυ νοημα. Δλδ οταν εχεις ανοιχτο αποκωδικοποιητη δεν εχεις wifi? Πως μπορει να γινει αυτο? Ακομη και να θελεις να το κανεις ετσι δε γινεται. Κατι αλλο θα εννοεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
On 28/05/2018 at 08:54, xrhstos said:

Μπορω να βαλω 2 διαφορετικά ζευγαρια powerlines στο ιδιο σπιτι με τον ίδιο πίνακα και ίδια φάση (όχι τριφασικό)? 

https://www.skroutz.gr/s/3535570/TP-LINK-TL-WPA4220KIT-v1.html

Εχω το παραπάνω στο σπίτι και δουλεύει καλά (αποθήκη όπου είναι το router - σαλόνι) και θέλω να ξέρω εάν μπορώ να βάλω άλλο ένα ζευγάρι (αποθήκη -υπνοδωμάτιο).

Δεν θέλω να πάρω επέκταση γιατί κάνει τα ίδια λεφτά με το kit...

αν και παλιο Post σε μπορουν πανω στο ιδιο δικτυο σε ιδια η διαφορετικη φαση να συνδεθουν παραπανω απο ενα ζευγαρι Powerline>το ποσα μπορουν εξαρτατε την εταιρεια και το μοντελο.μπορει 2 ζευγαρια (4 powerlines)μπορει και 8 ζευγαρια. απλα θα πρεπει να τα κανεις pair τα καινουρια με τα παλια που αν παρεις tp link παιζει να σου παιξουν απευθειας αφου ολα εχουν ενα κοινο ονομα απο default που καλο θα ηταν να το αλλαξεις καποια στιγμη. ολα εχουν κατι σαν HomeAV.το αλλαζεις με το utility της tp link και γενικα βλεπεις τα παντα απο εκει.προληπτικα σε ολα firmware update.

On 28/05/2018 at 09:40, akeraios said:

Αν μιλάμε για συγκεκριμένη εταιρία, νομίζω ότι αυτό εδώ θα σας βοηθήσει...

https://kb.netgear.com/22165/Adding-a-powerline-adapter-to-an-existing-powerline-network

Αν καταλαβαίνω σωστά, εάν η συσκευή διαθέτει "security button", τότε δημιουργείται μια κωδικοποίηση ανάμεσα σε κάθε ζευγάρι powerlines και γίνεται εφικτό να προστεθούν κι άλλα ζεύγη.
Ελπίζω η κωδικοποίηση αυτή να μην ενοχλεί μετά τις συσκευές που θα χρησιμοποιούν το ίντερνετ.

Δεν ξέρω αν αυτό το μοντέλο μπορεί να δεχτεί και δεύτερο ζευγάρι.

Σίγουρα όμως βλέπω ότι χρειάζεται αυτόνομη ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ πρίζα. Αν συνδεθεί σε πολύμπριζο δεν θα σου δουλεύει σωστά.

Σου προτείνω λοιπόν να βρεις έναν κωδικό που να διαθέτει πρίζα ώστε να μην φράξεις τις πρίζες στις οποίες θα συνδέσεις τα powerlines.

a.ολα τα Powerlines εχουν κατι σαν κωδικο που μπορει να περαστει/αλλαχτει για να γινει pair Η συσκευή με διάφορους τρόπους.με Utility με το κουμπι κτλ. η κωδικοποιηση οπως λες ειναι καθαρα αναμεσα στα Powerlines για να μην μπορει απλα ο ενας να βαζει πανω powerline και να αποκταει προσβαση στο δικτυο.ειναι κατι αντιστοιχο με τον κωδικο που βαζεις στο wifi.ο δευτερος λογος ειναι οτι (το εχω πετυχει 2 φορες) σε πολυκατοικια να βλεπω τα tp link του γειτονα ασχετα που ειναι αλλος μετρητης δεη.

οποτε εκει βαζεις διαφορετικο κωδικο για να μην μπορει ο ενας να βλεπει τον αλλον.αν ο ενας βλεπει τον αλλον το προβλημα ειναι οτι ο ενας εχει προσβαση στο δικτυο του αλλου και το δευτερο ειναι οτι ο ενας βλεπει τον router του αλλου αρα υπαρχουν 2 dhcp στο δικτυο αρα γινεται μπαχαλο.επισης μπορει να μπει πανω σε πολυπριζο ΑΛΛΑ θα χασει λιγο σε ταχυτητα.αν δεν τον ενδιαφερει να χασει σε ταχυτητα τοτε το κανει.το ποσο θα χασει εξαρτατε με τις συσκευες που θα ειναι πανω στο πολυπριζο.και βεβαια το πολυπριζο να μην ειναι ασφαλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/05/2018 at 10:30, M@dB0x said:

Aυτο πραγματικα δε βγαζει πολυ νοημα. Δλδ οταν εχεις ανοιχτο αποκωδικοποιητη δεν εχεις wifi? Πως μπορει να γινει αυτο? Ακομη και να θελεις να το κανεις ετσι δε γινεται. Κατι αλλο θα εννοεις.

βγαζει νοημα απλα το εχει γραψει μπερδεμενα.εχει ενα ζευγαρι Powerline που παιρνει σημα με ethernet και το δινει με Wifi απο το Powerline.τωρα ομως που εβαλε Ote tv πρεπει να δωσει στο οτε tv απο την 4η ethernet.οποτε αν βαλει τα Powerline στην 4 ethernet μετα δεν θα παιζει το internet αφου το ρουτερ δινει Internet στις θυρες 1,2,3.οποτε ή θα πρεπει να ριξει καλωδιο μεχρι το οτε tv ή θα πρεπει να παρει ενα ζευγαρι απλα Powerlines για να δωσει ιντερνετ στο οτε tv απο το δευτερο ζευγαρι powerlines.απαραιτητη προυποθεση τα 2 ζευγαρια Powerline να ειναι σε διαφορετικο δικτυο να το πω ετσι απλα ωστε να μην υπαρχει θεμα αφου το καθε ζευγαρι θα κανει αλλη δουλεια.οταν λεμε αλλο δικτυο δεν λεμε αλλο δικτυο ρευματος αλλα να τα κλειδωσει ανα δυο και οχι ολα μαζι.αυτο γινεται απο το Interface.το ενα ζευγαρι πχ θα ειναι το internet και το αλλο θα ειναι το otetv με τα αντιστοιχα ονοματα.

θα ειναι μεταφορικα σαν να ειχε δυο ασυρματα δικτυα για διαφορετικο σκοπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Έχω πάρει 2 κανονικούς ανταπτορες 1 στο ρουτερ και έναν στην τηλεόραση μάρκας tp link και θέλω να πάρω άλλο 1 για το δωματδωμάτιο μου τι να κάνω Και η στεριά δεν πουλάει μόνα τι να Κάνω?? ?????να πάρω άλλης μάρκας η να αλλάξω μάρκας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Spyros30 είπε

Έχω πάρει 2 κανονικούς ανταπτορες 1 στο ρουτερ και έναν στην τηλεόραση μάρκας tp link και θέλω να πάρω άλλο 1 για το δωματδωμάτιο μου τι να κάνω Και η στεριά δεν πουλάει μόνα τι να Κάνω?? ?????να πάρω άλλης μάρκας η να αλλάξω μάρκας? 

Εγω προσωπικα καταλαβα οτι θελεις να παρεις αλλο 1 για το δωματιο, τα υπολοιπα ακαταλαβιστικα. Ποιο ειναι το προβλημα;!;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 10/11/2020 at 17:39, Spyros30 said:

Έχω πάρει 2 κανονικούς ανταπτορες 1 στο ρουτερ και έναν στην τηλεόραση μάρκας tp link και θέλω να πάρω άλλο 1 για το δωματδωμάτιο μου τι να κάνω Και η στεριά δεν πουλάει μόνα τι να Κάνω?? ?????να πάρω άλλης μάρκας η να αλλάξω μάρκας? 

γιανα παιξει απο αλλη εταιρεια πρεπει να ειναι το ιδιο πρωτοκολλο. πχ homeplug av

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...