Προς το περιεχόμενο

Χάρτες και gaming: οι κόσμοι που μας έμειναν αξέχαστοι


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νομίζω ότι ο Θωμάς-Thomas Soft μας έδινε και ασπρόμαυρη φωτοτυπία χάρτη μαζί με το αντίγραφο (ή μήπως ήταν ο Andeli?)

 

Τί είπες τώρα ρε φίλε. Που τα θυμήθηκες αυτά τα παιδιά? Καλά ο Θωμάς ήταν λίγο "απατεωνάκος" και βάραγε στα αυτιά στις τιμές αλλά ο Ηλίας (Andeli) ήταν πολύ εξηγημένο παιδί. Την cult φιγούρα της γυναίκας απέναντι στον Εγκέφαλο Computers την θυμάστε? Με το βανάκι στην γωνία για τις παράνομες αντιγραφές παιχνιδιών? Νομίζω υπάρχει ακόμα αυτό το μαγαζί και η κυρία αυτή. Τουλάχιστον υπήρχε μέχρι πριν λίγα χρόνια. Αυτά είναι για λίγους, όσους βίωσαν τις χρυσές εποχές της Amiga 500 του Atari st κλπ micro computers, πίσω στο 1987-90 στην αυγή της χρήσης των υπολογιστών.

Επεξ/σία από jd-chalk
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ffadventmap_world.png

 

Final fantasy Adventure (Mystic Quest στην ευρώπη) για gameboy. Προσφατα τερματησα το remake για android (Adventures of mana). Αν και είχαν περάσει 20-25 χρόνια, θυμομουν αρκετά πραγματα. Καταπλήκτικό παιχνίδι.

 

Στο GTA V από τον χάρτη ήξερα τα βασικά. Στο IV όμως και στο Vice City τους ήξερα απέξω.

Πόσες και πόσες ώρες επαιζα όχι για τις αποστολές αλλα για να κανω βόλτα με το αμαξι ακουγοντας MP3.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ffadventmap_world.png

 

Final fantasy Adventure (Mystic Quest στην ευρώπη) για gameboy. Προσφατα τερματησα το remake για android (Adventures of mana). Αν και είχαν περάσει 20-25 χρόνια, θυμομουν αρκετά πραγματα. Καταπλήκτικό παιχνίδι.

 

Δάκρυσα..

:cry:  :wub: 

Σαν χθες θυμάμαι που το αγόρασα απ το continent θεσ/νικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δάκρυσα..

:cry:  :wub: 

Σαν χθες θυμάμαι που το αγόρασα απ το continent θεσ/νικης

 

Τότε παίξει το νεο σε android. Είναι το ίδιο παιχνίδι με νέα γραφικά. Αξίζει.10-12 ώρες game.

Εγώ αυτό καθώς και αρκετά αλλα της εποχής (secret of mana, FF VI κλπ) τα αγορασα για να κανω ενα φρεσκαρισμα. Υπάρχουν βέβαια και σπασμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο μάστορας... Να'ξερε τι μας θύμισε...

 

Ψάξτε να βρείτε τον χάρτη του WoW όταν κυκλοφόρησε το παιχνίδι αρχικά, και βρείτε τις διαφορές σε σχέση με τον τελευταίο, μετά και το Legion. Μιλάμε η μέρα με τη νύχτα...

 

Κατά τα άλλα θα προσθέσω κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι τα Gothic (ειδικά το πρώτο ήταν έρωτας) και βέβαια το Planescape Torment (υπάρχει στο κουίζ, τελευταία ερώτηση) που αποτελεί μακράν το πιο «γεια σου» παιχνίδι της λίστας...

 

Α, ρε αναμνήσεις ρε μπαγάσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[nostalgia off topic /on]

 

δεν γνωρίζω, το είχα αυθεντικό, αγορασμένο μεταχειρισμένο  από έναν συμμαθητή μου το καλοκαίρι του 1991 

θυμάσαι πόσο το πήρες και πόσο το πήρε ο φίλος?

εγώ νομίζω το αντίγραφο πρέπει να το πήρα ένα 1000άρικο...

 

 

Τί είπες τώρα ρε φίλε. Που τα θυμήθηκες αυτά τα παιδιά Καλά ο Θωμάς ήταν λίγο "απατεωνάκος" και βάραγε στα αυτιά στις τιμές αλλά ο Ηλίας (Andeli) ήταν πολύ εξηγημένο παιδί. Την cult φιγούρα της γυναίκας απέναντι στον Εγκέφαλο Computers την θυμάστε? Με το βανάκι στην γωνία για τις παράνομες αντιγραφές παιχνιδιών? Νομίζω υπάρχει ακόμα αυτό το μαγαζί και η κυρία αυτή. Τουλάχιστον υπήρχε μέχρι πριν λίγα χρόνια. Αυτά είναι για λίγους, όσους βίωσαν τις χρυσές εποχές της Amiga 500 του Atari st κλπ micro computers, πίσω στο 1987-90 στην αυγή της χρήσης των υπολογιστών.

 

Τη φάση με τον "Εγκέφαλο" δεν την έζησα γιατί το '91 έκαψα την Amiga και το '92 βρέθηκα να λασπώνομαι στα βουνά με ένα DT200R και παράτησα τα μπλιμπλίκια για 8+ χρόνια. Αλλά ακριβώς όπως τα λές για τους Thomas-Andeli. Τον Ηλία τον πέτυχα ακμαίο με το R1200GS του προ 10+ετίας νομίζω που μου έλεγε να έχω το νου μου για την ανερχόμενη τότε ... Vivodi. Ήταν καλό το ... εναλλακτικό εισόδημα τότε και μας βόλευε και μας τα φτωχαδάκια - ρομαντικές εποχές...

 

[nostalgia off topic /off]
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...