Προς το περιεχόμενο

Χάρτες και gaming: οι κόσμοι που μας έμειναν αξέχαστοι


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από όσο έψαξα μάλλον, The Elder Scrolls 2: Daggerfall με 62000 τετραγωνικά μέτρα. 

λυπάμαι που το λέω αλλά το σκουπίδι (γιατί παιχνίδι δεν είναι) το No Man's Sky είναι το μεγαλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λυπάμαι που το λέω αλλά το σκουπίδι (γιατί παιχνίδι δεν είναι) το No Man's Sky είναι το μεγαλύτερο.

Ναι οκ, αλλά σε κανένα άρθρο δεν το συγκαταλέγουν μέσα στα games όταν μιλάνε για χάρτες γιατί έχει από μόνο του διαφορετική φιλοσοφία. Παρόλα αυτά από τη σκοπιά που το θέτεις, ναι έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://s561.photobucket.com/user/Slithe_album/media/Ultima7/map.jpg.html

 

Το τελευταίο Ultima βγήκε το 1999(18 χρόνια πριν). Ισος είνα καιρός για ένα καλό Sequel.

 

Το πρώτο Ultima (#6) το έπαιξα σε Amiga. Μετά το 7 ήτανε ένα απο τα καλλύτερα RPG που έχω παίξει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

[nostalgia off topic /on]

 

θυμάσαι πόσο το πήρες και πόσο το πήρε ο φίλος?

εγώ νομίζω το αντίγραφο πρέπει να το πήρα ένα 1000άρικο...

 

 

 

Τη φάση με τον "Εγκέφαλο" δεν την έζησα γιατί το '91 έκαψα την Amiga και το '92 βρέθηκα να λασπώνομαι στα βουνά με ένα DT200R και παράτησα τα μπλιμπλίκια για 8+ χρόνια. Αλλά ακριβώς όπως τα λές για τους Thomas-Andeli. Τον Ηλία τον πέτυχα ακμαίο με το R1200GS του προ 10+ετίας νομίζω που μου έλεγε να έχω το νου μου για την ανερχόμενη τότε ... Vivodi. Ήταν καλό το ... εναλλακτικό εισόδημα τότε και μας βόλευε και μας τα φτωχαδάκια - ρομαντικές εποχές...

 

[nostalgia off topic /off]

 

 

Tι μου θύμησες. Κάποιο Σάββατο του 1991 έχοντας κατεβεί Στουρνάρα για Thomasoft είμασταν μέσα όταν έκανε έφοδο η αστυνομία. Μετά μας μαζευάν οι γονείς μας απο το ΑΤ εξαρχείον. Βέβαια μετά έβαλαν το σύστημα με τον σωλήνα που ρίχνανε τις δισκέτες απο πάνω. Επίσης θυμάμαι και το παλικάρι με το μαλί Elvis που κάποια εποχή έφερνε τα αντιγραμένα με μηχανάκι. Τον φονάζαμε Ροκαμπυλά. Μιλάμε τώρα 23-25 χρόνια πίσω τώρα. Ωραία χρόνια.....

 

'Ενας απο τους καλούς μου φίλους έπαιζε basket με τον γιο του Θωμά και τον φώναζε....Πειρατή

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://s561.photobucket.com/user/Slithe_album/media/Ultima7/map.jpg.html

 

Το τελευταίο Ultima βγήκε το 1999(18 χρόνια πριν). Ισος είνα καιρός για ένα καλό Sequel.

 

Το πρώτο Ultima (#6) το έπαιξα σε Amiga. Μετά το 7 ήτανε ένα απο τα καλλύτερα RPG που έχω παίξει ποτέ.

 

εχω το trailer του ultima ascension σε ενα παλιο cd απο περιοδικο... αλλες εποχες με pentium 3, riva 128, riva TNT2, diamond monster 3D-viper, 3Dfx voodoo 2-banshee-3500-5500

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις θυμήθηκα και το Turbo Esprit στο Spectrum 48K

 

turboesprit03.jpg.jpg

 

 

Tι μου θύμησες. Κάποιο Σάββατο του 1991 έχοντας κατεβεί Στουρνάρα για Thomasoft είμασταν μέσα όταν έκανε έφοδο η αστυνομία. Μετά μας μαζευάν οι γονείς μας απο το ΑΤ εξαρχείον. Βέβαια μετά έβαλαν το σύστημα με τον σωλήνα που ρίχνανε τις δισκέτες απο πάνω. Επίσης θυμάμαι και το παλικάρι με το μαλί Elvis που κάποια εποχή έφερνε τα αντιγραμένα με μηχανάκι. Τον φονάζαμε Ροκαμπυλά. Μιλάμε τώρα 23-25 χρόνια πίσω τώρα. Ωραία χρόνια.....

 

'Ενας απο τους καλούς μου φίλους έπαιζε basket με τον γιο του Θωμά και τον φώναζε....Πειρατή

 

 

είχε πάρει το αυτί μου αυτή την έφοδο τότε... εποχές στην παρανομία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το trailer του ultima ascension σε ενα παλιο cd απο περιοδικο... αλλες εποχες με pentium 3, riva 128, riva TNT2, diamond monster 3D-viper, 3Dfx voodoo 2-banshee-3500-5500

Το U9 σαν 3D Game δεν μου άρεσε. Αλλά τα Ultima Underworld Ι-ΙΙ ηταν καταπληκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

είχε πάρει το αυτί μου αυτή την έφοδο τότε... εποχές στην παρανομία!

Χάχα. Δεν ήταν και η πρώτη. Νομίζω 2-3 φορές τους τσάκώσανε στο Thomas. Εμάς μας κρατήσαν στο τμήμα για 2-3 ώρες και ενώ έλεγαν και καλά εντάξυ θα μας αφήναμε ο διοικητής κάλεσε τους "κηδεμόνες" μας να μα "μαζέψουν".

 

Αλήθεια. Έχεις κανείς καμία φώτο απο τον Δράκο στην είσοδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

[nostalgia off topic /on]

 

θυμάσαι πόσο το πήρες και πόσο το πήρε ο φίλος?

εγώ νομίζω το αντίγραφο πρέπει να το πήρα ένα 1000άρικο...

 

δυστυχώς δεν θυμάμαι, το παιχνίδι το είχε αγοράσει από Γερμανία, ήταν ελληνογερμανός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...