Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια πληροφορία, πληρώνω μια συνδρομή σε τουρκική λίρα με alpha bank και μου τραβάει 6.40 € , τώρα έβγαλα την κάρτα της alpha bank και έβαλα της curve και από πίσω την κάρτα της alpha , ρωτάω να δηλώσω στην μετατροπή ευρώ η τουρκική λίρα ; Τι συμφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/2/2020 στις 12:01 ΜΜ, Hapatingo είπε

Να τους πεις να αναβαθμίσουν το λογισμικό του pos.

Αν επιτρέπετε, είσαι σίγουρος για αυτό δλδ, το έμαθες από εθνικη, το δοκίμασες με κάποιο pos εθνικης πριν και μετα, γνωρίζεις από πια έκδοση του λογισμικού πρέπει να είναι για να παίξει ανέπαφα;     

20 λεπτά πριν, anger232 είπε

Αν επιτρέπετε, είσαι σίγουρος για αυτό δλδ, το έμαθες από εθνικη, το δοκίμασες με κάποιο pos εθνικης πριν και μετα, γνωρίζεις από πια έκδοση του λογισμικού πρέπει να είναι για να παίξει ανέπαφα;     

 

Επεξ/σία από anger232
Λάθος η τελευταία παράθεση στο ίδιο μου το μήνυμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση για όποιον πιθανά να γνωρίζει. Είναι δυνατόν ενημερώσεις σε τέτοια μηχανήματα που διαχειρίζονται στοιχεία καρτών να μην περνιούνται αυτόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, anger232 said:

Αν επιτρέπετε, είσαι σίγουρος για αυτό δλδ, το έμαθες από εθνικη, το δοκίμασες με κάποιο pos εθνικης πριν και μετα, γνωρίζεις από πια έκδοση του λογισμικού πρέπει να είναι για να παίξει ανέπαφα;  

Συγκεκριμένα για την εθνική όχι. Έχει αναφερθεί στο εξωτερικό το ίδιο πρόβλημα. Κάποια pos είναι παλιά και δεν διαθέτουν το πρωτόκολλο των wallets Apple Pay, Google pay κοκ.

Για αυτό συμπεριφέρονται στα κινητά σαν κάρτες, όμως λόγο τις ασφαλείας που έχουν τα πορτοφόλια απορρίπτουν την συναλλαγή μιας και λήγει ο χρόνος απόκρισης για την dcc συναλλαγή που σου επιτρέπει να διαλέξεις με το "πάσο" σου σε πιο νόμισμα θα χρεωθείς.

Το ίδιο ισχύει και για την κάρτες ανέπαφα, λήγει ο χρόνος απόκρισης μιας και το πρωτόκολλο δεν έχει αναβαθμιστεί. Το dcc δεν υποστηρίζεται από nfc συναλλαγές χωρίς κωδικό pin!

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Το dcc δεν υποστηρίζεται από nfc συναλλαγές χωρίς κωδικό pin!

για εξηγησέ το λίγο. εννοείς για τα παλιά τερματικά ή γενικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, vagstef said:

για εξηγησέ το λίγο. εννοείς για τα παλιά τερματικά ή γενικα;

από MasterCard

DCC is permitted in all acceptance environments where the customer has the opportunity to make a currency choice for their payment e.g. Point of Sale (POS), online and ATM.
However, on a Contactless transaction within the Cardholder Verification Method (CVM) limit, DCC is not applicable, as it is not consistent with the appeal of Contactless as a fast and easy way to pay. The exception is in countries where Contactless purchases over the CVM limit are allowed, provided a PIN is entered for verification. In this instance of a Contactless ‘touch’ and PIN transaction, DCC is permitted, and the mandatory information must be provided to the Cardholder (i.e. local currency, DCC currency, exchange rate).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εαν εχει απαντηθεί, εαν συνδέσω την κάρτα bonus alpha bank mastercard στην curve κ χρησιμοποιώ την curve με apple pay, θα εξακολουθώ να μαζεύω τους πόντους απο τις αγορές αυτές στην alpha bank? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nikos06 είπε

Καλησπέρα και από μένα. Μια ερώτηση. Πως μπορώ να διαγράψω τον λογαριασμό μου στην curve:

στείλε email. με email μπορείς να διακόψεις και τα subscriptions

 

Μόλις τώρα, _filippos_ είπε

Δεν ξέρω εαν εχει απαντηθεί, εαν συνδέσω την κάρτα bonus alpha bank mastercard στην curve κ χρησιμοποιώ την curve με apple pay, θα εξακολουθώ να μαζεύω τους πόντους απο τις αγορές αυτές στην alpha bank? 
 

κανονικά! γιατί πληρώνεις με την alpha

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολλά θετικά, αλλά βλέπω ένα αρνητικό και διορθώσετε με αν κάνω λάθος, όταν μια συναλλαγή γίνεται decline, σου βγαίνει ειδοποίηση , αλλά επειδή δεν ξέρεις που έγινε το decline , μπαίνεις στην εφαρμογή να δεις και δεν γράφει τίποτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2020 στις 7:56 ΜΜ, vagstef είπε

στείλε email. με email μπορείς να διακόψεις και τα subscriptions

κανονικά! γιατί πληρώνεις με την alph

Είσαι σίγουρος για το "κανονικά";

Έχω την εντύπωση ότι αν πληρώσεις στην BP που είναι μεγάλος συνεργάτης και δίνει κανονικά 4 bonus ανά ευρώ θα πάρεις μόνον 1 bonus ανά ευρώ που παίρνεις σε κάθε συναλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alfeios είπε

Είσαι σίγουρος για το "κανονικά";

Έχω την εντύπωση ότι αν πληρώσεις στην BP που είναι μεγάλος συνεργάτης και δίνει κανονικά 4 bonus ανά ευρώ θα πάρεις μόνον 1 bonus ανά ευρώ που παίρνεις σε κάθε συναλλαγή

Mάλλον αναφέρεται στον ενα πόντο/ευρώ και όχι στους έξτρα που θα έπαιρνες αν έκανες απευθείας τη συναλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, alfeios είπε

Είσαι σίγουρος για το "κανονικά";

Έχω την εντύπωση ότι αν πληρώσεις στην BP που είναι μεγάλος συνεργάτης και δίνει κανονικά 4 bonus ανά ευρώ θα πάρεις μόνον 1 bonus ανά ευρώ που παίρνεις σε κάθε συναλλαγή

Ισχύει. Σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις που δίνουν 4 πόντους ανά ευρώ, αν πληρώσεις με curve θα πάρεις μόνο έναν πόντο ανά ευρώ. 

Και κάτι ακόμη που μου κάνει εμένα. Δεν μου εμφανίζει τις συναλλαγές που έχω κάνει μέσω Curve η εφαρμογή της Alpha Bank. Συγκεκριμένα τις εμφανίζει στην αρχή σαν "Σε επεξεργασία" και μετά εξαφανιζονται. Αφού έχει γίνει η εκκαθάριση προφανώς καθώς σαν χρέωση έχει περάσει στην κάρτα (αυτό φαίνεται απο το υπόλοιπο της κάρτας). 

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Ισχύει. Σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις που δίνουν 4 πόντους ανά ευρώ, αν πληρώσεις με curve θα πάρεις μόνο έναν πόντο ανά ευρώ. 

Και κάτι ακόμη που μου κάνει εμένα. Δεν μου εμφανίζει τις συναλλαγές που έχω κάνει μέσω Curve η εφαρμογή της Alpha Bank. Συγκεκριμένα τις εμφανίζει στην αρχή σαν "Σε επεξεργασία" και μετά εξαφανιζονται. Αφού έχει γίνει η εκκαθάριση προφανώς καθώς σαν χρέωση έχει περάσει στην κάρτα (αυτό φαίνεται απο το υπόλοιπο της κάρτας)

Περίεργο. Εμφανίζονται κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...