Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πάλι λογικό μου φαίνεται, μιας και η curve είναι ο μεσάζοντας.

Φίλος κάνει κάθε μήνα ανάληψη από ΑΤΜ για να μαζέψει περισσότερα bonus στην ελληνική κάρτα του, μιας και οι αναλήψεις λογίζονται ως αγορά. Νομίζω μέχρι 200 ευρώ σου επιτρέπουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι λογικό μου φαίνεται, μιας και η curve είναι ο μεσάζοντας.

Φίλος κάνει κάθε μήνα ανάληψη από ΑΤΜ για να μαζέψει περισσότερα bonus στην ελληνική κάρτα του, μιας και οι αναλήψεις λογίζονται ως αγορά. Νομίζω μέχρι 200 ευρώ σου επιτρέπουν.

Αναληφεις απο που ? Εχεις συνδεσει την curve με χρεωστικη και κανεις αναλήψεις απο τον λογαριασμό σου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναληφεις απο που ? Εχεις συνδεσει την curve με χρεωστικη και κανεις αναλήψεις απο τον λογαριασμό σου ;

 

Όχι εγώ δεν έχω κάνει ποτέ ανάληψη με την curve. Φίλος το κάνει με χρεωστική ναι. Απλά στους όρους λέει ότι η αλόγιστη ανάληψη χρεώνεται ως ανακύκλωση χρήματος και σου κλείνουν τον λογαριασμό. Αυτός βγάζει 200 ευρώ νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εγώ δεν έχω κάνει ποτέ ανάληψη με την curve. Φίλος το κάνει με χρεωστική ναι.

Αυτο δεν το ειχα σκεφτει.  Ο περιορισμός αναληψης απο ΑΤΜ στα 200 € ισχυει απο την curve ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν το ειχα σκεφτει.  Ο περιορισμός αναληψης απο ΑΤΜ στα 200 € ισχυει απο την curve ;

 

Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν υπάρχει χρέωση για τις επόμενες αναλήψεις. Τα πρώτα 200 είναι δωρεάν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν υπάρχει χρέωση για τις επόμενες αναλήψεις. Τα πρώτα 200 είναι δωρεάν.

Πάντως περιεργο μου φαινεται να κερδιζει Bonus. η μονη χρεωστικη καρτα της Alpha bank που δινει Bonus ειναι η μαυρη ΑΜΕΧ. Και οι καρτες ΑΜΕΧ νομιζω πτι δεν συνδεονται με την curve

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ τους πόντους που δίνουν, παράδειγμα για 1 ευρώ έχεις 1 πόντο και γίνεται μετά έκπτωση σε supermarket, βενζινάδικα κοκ

Ναι αυτο εννοω κι εγω

Αλλα οι καρτες που δινους αυτους του ποντους bonus, ειναι ειτε πιστωτικες (που δεν μπορεις να κανεις αναληψη μετρητων) , είτε η χρεωστικη μαυρη ΑΜΕΧ που δεν συνδεεται με την curve. Επομενως πρακτικα δεν μπορει να γινει αυτο που περιγραφεις, δηλαδη η αποκτηση bonus με αναληψη απο ΑΤΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο εννοω κι εγω

Αλλα οι καρτες που δινους αυτους του ποντους bonus, ειναι ειτε πιστωτικες (που δεν μπορεις να κανεις αναληψη μετρητων) , είτε η χρεωστικη μαυρη ΑΜΕΧ που δεν συνδεεται με την curve. Επομενως πρακτικα δεν μπορει να γινει αυτο που περιγραφεις, δηλαδη η αποκτηση bonus με αναληψη απο ΑΤΜ

 

Όχι αφού και οι χρεωστικές έχουν τέτοιους πόντους, εγώ έχω το gomore και το yellow, αλλά χρησιμοποιώ τις χρεωστικές των τραπεζών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αφού και οι χρεωστικές έχουν τέτοιους πόντους, εγώ έχω το gomore και το yellow, αλλά χρησιμοποιώ τις χρεωστικές των τραπεζών

Συμφωνω με αυτο που λες τωρα, αλλα οταν λεμε bonus εννοουμε το αντιστοιχο προγραμμα της Alpha Bank , Γι αυτο και μονο μιλαω εγω. Δεν εναφερομαι στο gomore και στο yellow

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μια χαρά γίνονται αναλήψεις από πιστωτικές με την curve. Το δοκίμασε φίλος μετά από πρότασή μου σε πιστωτική της Πειραιώς. Πήρε κανονικά τα yellows και από ότι μου είπε η συναλλαγή περάστηκε ως αγορά (όπως μια πληρωμή σε POS μέσω της Curve).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά γίνονται αναλήψεις από πιστωτικές με την curve. Το δοκίμασε φίλος μετά από πρότασή μου σε πιστωτική της Πειραιώς. Πήρε κανονικά τα yellows και από ότι μου είπε η συναλλαγή περάστηκε ως αγορά (όπως μια πληρωμή σε POS μέσω της Curve).

Ναι μια χαρα ..... ( και δυο τρομαρες)

Πηρα κι εγω 40,00 € και χρεωθηκα 45,59 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μια χαρα ..... ( και δυο τρομαρες)

Πηρα κι εγω 40,00 € και χρεωθηκα 45,59 €

 

 

Και ουτε yellows μπηκαν

 

Και μόνο το ότι υπάρχει παράθυρο για ανάληψη μετρητών από Ελληνικές πιστωτικές όμως εν μέσω capital controls, είναι σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα ερωτηση στο fb σχετικα με τις χρεωσεις αναληψης απο ατμ και η απαντηση ειναι η παρακατω:

 

Thanks for getting in touch. If you withdraw money from an ATM in Euros, and your card's currency is set to Euros in the app, you won't be charged any FX fees or ATM fees. If you withdraw in a currency that's not Euros, you'd be charged Curve's exchange rate plus a flat £2 ATM fee for each withdrawal.

 

We also have a Fair Use Policy which you can read here:https://www.imaginecurve.com/fair-use/.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...