Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ακόμα ερώτηση.

Αν γίνει απόπειρα χρέωσης και δεν υπάρχει επαρκές υπόλοιπο στη συνδεδεμενη κάρτα, εμφανίζεται μήνυμα ότι απέτυχε η χρέωση; Έχει δοκιμάσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Muhammad είπε

Μια ακόμα ερώτηση.

Αν γίνει απόπειρα χρέωσης και δεν υπάρχει επαρκές υπόλοιπο στη συνδεδεμενη κάρτα, εμφανίζεται μήνυμα ότι απέτυχε η χρέωση; Έχει δοκιμάσει κανείς;

Ναι απέτυχε η χρέωση αν δεν υπάρχει υπόλοιπο. Δεν περνάει για πιστωτική.

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Ναι απέτυχε η χρέωση αν δεν υπάρχει υπόλοιπο. Δεν περνάει για πιστωτική.

Είναι ανεξάρτητη η μία ερώτηση από την άλλη.

Στο 2ο σκέλος εννοούσα αν γίνει χρέωση και δεν υπάρχει υπόλοιπο, αν θα εμφανιστεί ενημέρωση στο ιστορικό. Να ξέρεις ότι τότε .... Έγινε προσπάθεια χρέωσης χχχ€ η οποία απέτυχε.

Εννοείται ότι δε θα περάσει η χρέωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όποιον ενδιαφέρεται το metal πλάνο της curve έγινε διαθέσιμο στην Ευρώπη.

Από τα θετικά διακρίνονται η ασφάλεια κινητού με επιστροφή 800 ευρώ, ασφάλεια σε ενοικιάσεις αυτοκινήτων και το 1% cashback απο 6 επιχειρήσεις.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έκανα εγγραφή στην curve και όταν μου ζήτησε να συνδέσω κάποια κάρτα έβαλα μια χρεωστική της alpha για να μου δώσει τον κωδικό του verification. Μέχρι εκεί όλα καλά. Απευθείας βλέπω μου τραβάει 1 λίρα Αγγλίας και καπάκι μου την επιστρέφει. Στη συναλλαγή αυτή δεν μου δίνει τον κωδικό. Στη συνέχεια μου τραβάει 1,43 € και εκεί εμφανίζεται ο κωδικός. Επισυνάπτω και ένα screenshot από τα μηνύματα που έρχονται από την τράπεζα. Το θέμα μου είναι ότι αυτό το 1,43 € δεν έχει επιστραφεί ακόμη. Τους έστειλα mail και μου είπαν ότι χρειάζεται 3-5 εργάσιμες μέρες να επιστραφεί το ποσό. Έτσι είναι η διαδικασία γιατί άλλοι λένε ότι επιστρέφεται απευθείας το ποσό πίσω. Και γιατί μου τράβηξε 2 φορές χρήματα;

IMG_20200314_151238.jpg

Επεξ/σία από kosvou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. Αφού ενημερώθηκα αρκετά για την curve, και την βρήκα πολύ ενδιαφέρον, θέλω να κάνω μια ερωτησούλα μόνο αν κάποιος γνωρίζει.
Γιατί κυρίως αυτό είναι που με καίει περισσότερο στην curve.
Τώρα σαν νέος χρήστης, αν την εκδώσω με διεύθυνση στο Εδιμβούργο όπου μένει ένα φιλαράκι μου (και θα μπορέσει μετά να μου την στείλει Ελλάδα), θα μπορεί να μπαίνει κανονικά στο GPay που υποτίθεται ότι είναι μόνο για UK χρήστες; Παίζει να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα αργότερα που θα κάνω συναλλαγές με ελληνικές κάρτες στην Ελλάδα; Το έχει κάνει κανένας αυτό;

Έχω κάνει το αντίστοιχο "κόλπο" με την Ν26 για να μπορέσω να την περάσω με επιτυχία στο GPay, οπότε φανταζόμουν ότι πιθανόν και στην Curve να μπορεί να γίνει το ίδιο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν μπορέσει κανείς να με επιβεβαιώσει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SerMark said:

Καλησπέρα παίδες. Αφού ενημερώθηκα αρκετά για την curve, και την βρήκα πολύ ενδιαφέρον, θέλω να κάνω μια ερωτησούλα μόνο αν κάποιος γνωρίζει.
Γιατί κυρίως αυτό είναι που με καίει περισσότερο στην curve.
Τώρα σαν νέος χρήστης, αν την εκδώσω με διεύθυνση στο Εδιμβούργο όπου μένει ένα φιλαράκι μου (και θα μπορέσει μετά να μου την στείλει Ελλάδα), θα μπορεί να μπαίνει κανονικά στο GPay που υποτίθεται ότι είναι μόνο για UK χρήστες; Παίζει να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα αργότερα που θα κάνω συναλλαγές με ελληνικές κάρτες στην Ελλάδα; Το έχει κάνει κανένας αυτό;

Έχω κάνει το αντίστοιχο "κόλπο" με την Ν26 για να μπορέσω να την περάσω με επιτυχία στο GPay, οπότε φανταζόμουν ότι πιθανόν και στην Curve να μπορεί να γίνει το ίδιο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν μπορέσει κανείς να με επιβεβαιώσει!!

Ναι γίνεται, έχω βγάλει 2 curve μια Ελλάδα και μια Γερμανία από το 2017. Σε apple pay έχω περάσει την Γερμανική που χρησιμοποιώ την άλλη την έχω για back up.

Σχετικά με το google pay δεν γνωρίζω, πάντως η Σκοτία δεν είναι Αγγλία, οπότε ίσως και να μην περάσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SerMark είπε

Καλησπέρα παίδες. Αφού ενημερώθηκα αρκετά για την curve, και την βρήκα πολύ ενδιαφέρον, θέλω να κάνω μια ερωτησούλα μόνο αν κάποιος γνωρίζει.
Γιατί κυρίως αυτό είναι που με καίει περισσότερο στην curve.
Τώρα σαν νέος χρήστης, αν την εκδώσω με διεύθυνση στο Εδιμβούργο όπου μένει ένα φιλαράκι μου (και θα μπορέσει μετά να μου την στείλει Ελλάδα), θα μπορεί να μπαίνει κανονικά στο GPay που υποτίθεται ότι είναι μόνο για UK χρήστες; Παίζει να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα αργότερα που θα κάνω συναλλαγές με ελληνικές κάρτες στην Ελλάδα; Το έχει κάνει κανένας αυτό;

Έχω κάνει το αντίστοιχο "κόλπο" με την Ν26 για να μπορέσω να την περάσω με επιτυχία στο GPay, οπότε φανταζόμουν ότι πιθανόν και στην Curve να μπορεί να γίνει το ίδιο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν μπορέσει κανείς να με επιβεβαιώσει!!

Ναι αφού είναι UK. Όχι αν περάσει την χρησιμοποιείς κανονικά παγκοσμίως. Όσοι πρόλαβαν να την περάσουν στις αρχές που έκαναν rollout το GPay την χρησιμοποιούν κανονικά. Και γω.

Επεξ/σία από vagstef
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, σας ευχαριστώ πολύ! Την έστειλα στον φίλο μου, οπότε για να δούμε αν θα λειτουργήσει με gpay. Λογικά θα πρέπει, εφόσον είναι στο UK. Σε λίγο καιρό θα μάθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες ως ασχετος με την καρτα curve πρεπει αρχικα να βαλω τα στοιχεια της καρτας τραπεζας και στη συνεχεια θα μου στειλουν  την καρτα curve?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Kmav said:

Καλησπερα παιδες ως ασχετος με την καρτα curve πρεπει αρχικα να βαλω τα στοιχεια της καρτας τραπεζας και στη συνεχεια θα μου στειλουν  την καρτα curve?

Ναι πρέπει να γίνει επιβεβαίωση πρώτα κουμπώνοντας τουλάχιστον μια κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Περιμένω κι εγώ να μου έρθει η blue curve. Σήμερα κατέβασα το app, έκανα εγγραφή με το e-mail μου και έβαλα χρεωστική κάρτα Εθνικής και μου τράβηξε 1,06€. Φάνηκε η συναλλαγή αμέσως και εβαλα τον κωδικό στην εφαρμογή για να κάνω verify την κάρτα μου όπου έγινε κανονικά. Το θέμα που έχω είναι ότι δεν μου έχει επιστραφεί το 1,06€ που μου τράβηξε. Γίνεται αμέσως η επιστροφή τελικά ή πρέπει να περιμένω 2-3 μέρες να μου τα επιστρέψουν;; (Σόρρυ αν κουράζω απλά είμαι "καινούριος" σε όλα αυτά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...