Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vagstef είπε

Ωραία ! Γιατί στο site της Garmin προς το παρόν έχει τις παρακάτω

Alpha Bank: VISA

Revolut: MASTERCARD

Revolut: VISA

TransferWise: MASTERCARD

Όσο για το αφορολόγητο σαφώς και μετράει διότι στην πραγματικότητα δεν πληρώνεις με την Curve αλλά με την κάρτα σου. Αυτό το θέμα έχει απαντηθεί πολλές φορές και μπορείς και μόνος σου να το διαπιστώσεις στο web banking.

 

εγω απλα θα συμπληρωσω οτι εχω συνδεσει Curve στο Ρολογακι μου το οποιο ΔΕΝ ειναι καν συνδεδεμενο με ALPHA ......REVO κλπ....τριτη ελληνικη τραπεζα ασχετη αλλα φαινεται οτι κανει η CURVE την εκταμιευση!!!!!!

(Υ.Γ. απλα θα ζητησω απο το υπαλληλο να πληρωσω το ποσο σε Euros και Pounds καθοτι η τραπεζα και η Καρτα Curve ειναι UK) με μηδαμινο κοστος και εξοδα φυσικα η συναλλαγη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, PedroG είπε

εγω απλα θα συμπληρωσω οτι εχω συνδεσει Curve στο Ρολογακι μου το οποιο ΔΕΝ ειναι καν συνδεδεμενο με ALPHA ......REVO κλπ....τριτη ελληνικη τραπεζα ασχετη αλλα φαινεται οτι κανει η CURVE την εκταμιευση!!!!!!

(Υ.Γ. απλα θα ζητησω απο το υπαλληλο να πληρωσω το ποσο σε Euros και Pounds καθοτι η τραπεζα και η Καρτα Curve ειναι UK) με μηδαμινο κοστος και εξοδα φυσικα η συναλλαγη!

οκ όποια κάρτα και να συνδέσεις συμβαίνει το ίδιο, χρεώνεται ο λογαριασμός σου (συνδεδεμένη κάρτα) και όχι η curve. Οπότε ισχύει ακριβώς ότι θα ίσχυε αν πλήρωνες απευθείας με την εκάστοτε κάρτα (αφορολόγητο, προνόμια όπως πόντοι, κτλ)

τώρα δεν πολυκατάλαβα, δεν έχεις συνδέσει καμία κάρτα ή έχεις συνδέσει κάρτα εξωτερικού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vagstef είπε

οκ όποια κάρτα και να συνδέσεις συμβαίνει το ίδιο, χρεώνεται ο λογαριασμός σου (συνδεδεμένη κάρτα) και όχι η curve. Οπότε ισχύει ακριβώς ότι θα ίσχυε αν πλήρωνες απευθείας με την εκάστοτε κάρτα (αφορολόγητο, προνόμια όπως πόντοι, κτλ)

Για το αφορολόγητο ναι, για τους πόντους οχι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagstef είπε

Γιατί; Στην alpha κανονικά τους μαζεύω

να σου εξηγησω

Αν κανεις μια αγορά 100€ απο οποιοδήποτε καταστημα με καρτα bonus της Alpha Bank θα κερδίσεις 100 πόντους bonus

Αν κανεις μια αγορά 100€ απο οποιοδήποτε καταστημα με καρτα Curve και συνδεδεμενη κάρτα bonus της Alpha Bank θα κερδίσεις 100 πόντους bonus

Αν κανεις μια αγορά 100€ απο μεγάλο συνεργάτη της ΑΒ που δινει bonus X4 (π.χ. πρατηριο BP,  super market ΑΒ, Hondos , Κωτσόβολος κλπ) με καρτα bonus της Alpha Bank θα κερδίσεις 400 πόντους bonus

Αν κανεις μια αγορά 100€ απο μεγάλο συνεργάτη της ΑΒ που δινει bonus X4 (π.χ. πρατηριο BP,  super market ΑΒ, Hondos, Κωτσόβολος  κλπ) με καρτα Curve και συνδεδεμενη κάρτα bonus της Alpha Bank θα κερδίσεις 100 πόντους bonus

Δεν λειτουργει δηλαδη το Χ4 για τους μεγαλους συνεργατες στην Curve. Δοκιμασε το και θα δεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, alfeios είπε

να σου εξηγησω

Αν κανεις μια αγορά 100€ απο οποιοδήποτε καταστημα με καρτα bonus της Alpha Bank θα κερδίσεις 100 πόντους bonus

Αν κανεις μια αγορά 100€ απο οποιοδήποτε καταστημα με καρτα Curve και συνδεδεμενη κάρτα bonus της Alpha Bank θα κερδίσεις 100 πόντους bonus

Αν κανεις μια αγορά 100€ απο μεγάλο συνεργάτη της ΑΒ που δινει bonus X4 (π.χ. πρατηριο BP,  super market ΑΒ, Hondos , Κωτσόβολος κλπ) με καρτα bonus της Alpha Bank θα κερδίσεις 400 πόντους bonus

Αν κανεις μια αγορά 100€ απο μεγάλο συνεργάτη της ΑΒ που δινει bonus X4 (π.χ. πρατηριο BP,  super market ΑΒ, Hondos, Κωτσόβολος  κλπ) με καρτα Curve και συνδεδεμενη κάρτα bonus της Alpha Bank θα κερδίσεις 100 πόντους bonus

Δεν λειτουργει δηλαδη το Χ4 για τους μεγαλους συνεργατες στην Curve. Δοκιμασε το και θα δεις

αναλυτικότατο! ναι δεν έχω δοκιμάσει σε κάποιο απ αυτά!

άσχετο, μόλις είδα ότι σου δίνει και για φόρτιση revolut 1 / 1 ευρώ

επίσης αν πληρώσεις με curve νομίζω δεν σου βγάζει επιλογή για εξαργύρωση πόντων?

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagstef είπε

αναλυτικότατο! ναι δεν έχω δοκιμάσει σε κάποιο απ αυτά!

άσχετο, μόλις είδα ότι σου δίνει και για φόρτιση revolut 1 / 1 ευρώ

Ναι βεβαια. Με τη διαφορά οτι η φορτιση Revolut δεν μετραει στο αφορολογητο. (αν το χρειαζεσαι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2020 στις 4:08 ΜΜ, vagstef είπε

το θέμα είναι ο αριθμός κάρτας. ούτε το vpn ούτε η διεύθυνση κτλ. διότι μπορείς να προσθέσεις την ίδια κάρτα με διαφορετική διεύθυνση και σε διαφορετικά accounts. Ο έλεγχος γίνεται κατά το verification με την τράπεζα

στείλε support να ρωτήσεις αν υποστηρίζεται η κάρτα

Ναι . Τελικά όπως είπα το έφτιαξα απλά ήθελε φορμάτ και κλειστή λειτουργία προγραμματιστή . 

Κάτι άλλο που σκέφτομαι σε θεωρητικό επίπεδο δεν ξέρω αν είχε απαντηθεί πιο πριν. Θεωρητικά δεν μπορούμε να έχουμε 200 ευρώ ανάληψη από την curve και άλλα 200 ευρώ Ανάληψη π.χ. άμα χρησιμοποιώ revolut ; Δηλαδή να τραβάει λεφτά μόνο απο την revolut η curve για τα πρώτα 200 ευρώ από την curve και μετά να μπορέσω να βγάλω π.χ. άλλο 200 ευρώ με την revolut. Δηλαδή σαν να αυξάνω το όριο  από 200 σε 400 ευρώ δωρεάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα τον τρόπο πληρωμής στο Netflix και δήλωσα την curve card από πίσω έχω χρεωστική της Εθνικής. Μου έκανε μια μικρή χρέωση το Netflix 1 ευρώ που φάνηκε σμεσως στο app της curve και στο mobile banking της Εθνικής αλλά μετά από λίγο μου έγραψε declined το 1 ευρώ. Ο λογαριασμός μου στην εθνική έχει χρήματα. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος ανάλογο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alexpag80 είπε

Άλλαξα τον τρόπο πληρωμής στο Netflix και δήλωσα την curve card από πίσω έχω χρεωστική της Εθνικής. Μου έκανε μια μικρή χρέωση το Netflix 1 ευρώ που φάνηκε σμεσως στο app της curve και στο mobile banking της Εθνικής αλλά μετά από λίγο μου έγραψε declined το 1 ευρώ. Ο λογαριασμός μου στην εθνική έχει χρήματα. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος ανάλογο θέμα;

το 1 ευρώ Είναι Για το verify της κάρτας γι'αυτό έγινε declined

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2020 στις 5:04 ΜΜ, vagstef είπε

οκ όποια κάρτα και να συνδέσεις συμβαίνει το ίδιο, χρεώνεται ο λογαριασμός σου (συνδεδεμένη κάρτα) και όχι η curve. Οπότε ισχύει ακριβώς ότι θα ίσχυε αν πλήρωνες απευθείας με την εκάστοτε κάρτα (αφορολόγητο, προνόμια όπως πόντοι, κτλ)

τώρα δεν πολυκατάλαβα, δεν έχεις συνδέσει καμία κάρτα ή έχεις συνδέσει κάρτα εξωτερικού; 

Το Garmin Pay συνεργαζεται μονο με την ALPHA απο τραπεζες της Ελλαδας. Εγω μη εχοντας την παραπανω το συνεδεσα με την CURVE που αναγνωριζεται απο την GARMIN ως διεθνης οραγνισμος Τραπεζα με εκατομμυρια πελατες! Ετσι εχω GARMIN PAY στο ρολογακι μου με οποια ελληνικη τραπεζα επιθυμω και εχω στη διαθεση μου!!!

 

Καλοοοο ε???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.  Έχω μία curved και την έχω συνδέσει με μια καρτα πειραιώς.

α) Την έχω χρησιμοποιήσει άπειρες φορές χωρίς πρόβλημα. Μια φορά όμως που δεν είχα χρήματα στην πειραιώς, μου την έκανε decline. Από τότε και με χρήματα στην πειραιώς μου την κάνει decline. Τι μπορεί να συμβαίνει, πρέπει να κάνω κάτι εγώ?

β) Με τα pos της Εθνικής έχει κάποιο πρόβλημα?

Επεξ/σία από hdonoblepsias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...