Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, CaptainNickGR είπε

Πλήρωσες με κινητό ή με την κάρτα;

κινητό,

πέρα από τα του exchange rate η συναλλαγή έγινε κανονικά, δεν την απέρριψε !

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε εμένα σε μια συναλλαγή με την κάρτα curve, δεν με ρώτησε η σερβιτόρα και ασυναίσθητα πάτησε £  και χρέωσε 7,24€ με βάση την ισοτιμία για 7€ συναλλαγή. Άρα έχει ένα fee 3,5% για τη μετατροπή συναλλάγματος. Εκτός και αν χρεώνει παραπάνω μέχρι να γίνει κάποια εκκαθάριση. Θα δείξει αύριο. Έγραφε 2 νομίσματα στην απόδειξη με exchange rate.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, runner69 είπε

Και σε εμένα σε μια συναλλαγή με την κάρτα curve, δεν με ρώτησε η σερβιτόρα και ασυναίσθητα πάτησε £  και χρέωσε 7,24€ με βάση την ισοτιμία για 7€ συναλλαγή. Άρα έχει ένα fee 3,5% για τη μετατροπή συναλλάγματος. Εκτός και αν χρεώνει παραπάνω μέχρι να γίνει κάποια εκκαθάριση. Θα δείξει αύριο. Έγραφε 2 νομίσματα στην απόδειξη με exchange rate.

Για κάτι τέτοια την έχω παροπλισμένη πλέον, μετά και την υπόθεση wirecard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, runner69 είπε

Και σε εμένα σε μια συναλλαγή με την κάρτα curve, δεν με ρώτησε η σερβιτόρα και ασυναίσθητα πάτησε £  και χρέωσε 7,24€ με βάση την ισοτιμία για 7€ συναλλαγή. Άρα έχει ένα fee 3,5% για τη μετατροπή συναλλάγματος. Εκτός και αν χρεώνει παραπάνω μέχρι να γίνει κάποια εκκαθάριση. Θα δείξει αύριο. Έγραφε 2 νομίσματα στην απόδειξη με exchange rate.

Την μετατροπή την κάνει το pos γι αυτό και η προμήθεια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, runner69 είπε

Και σε εμένα σε μια συναλλαγή με την κάρτα curve, δεν με ρώτησε η σερβιτόρα και ασυναίσθητα πάτησε £  και χρέωσε 7,24€ με βάση την ισοτιμία για 7€ συναλλαγή. Άρα έχει ένα fee 3,5% για τη μετατροπή συναλλάγματος. Εκτός και αν χρεώνει παραπάνω μέχρι να γίνει κάποια εκκαθάριση. Θα δείξει αύριο. Έγραφε 2 νομίσματα στην απόδειξη με exchange rate.

Πάντως δεν το καταλαβαίνω επιλέγεις στην curve να πληρώνεις σε ευρώ, πουθενά δεν έχεις θεμα και μόνο στην εθνική γίνεται αυτή η...

άλλη φορά θα ελέγχω τι pos είναι και θα βάζω άλλη κάρτα, Monese EUR , με την οποία δεν έχεις θέμα ποτέ με εθνική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Doubt είπε

Για κάτι τέτοια την έχω παροπλισμένη πλέον, μετά και την υπόθεση wirecard.

Δυστυχώς όμως αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις Google pay σε συνδυασμο με ελληνική τράπεζα, είναι μονόδρομος προς το παρόν. Όταν θα έρθει η Google pay επισημα στην Ελλάδα και συνεργαστεί με τις ελληνικές τράπεζες, και εγώ θα την παροπλισω.

6 ώρες πριν, katsiletra είπε

Την μετατροπή την κάνει το pos γι αυτό και η προμήθεια. 

Το θέμα είναι γιατί σου βγάζει επιλογή στο pos για λίρες από τη στιγμή που στο app έχεις επιλέξει χρέωση σε €; Το βγάζει το pos μόνο και μόνο γιατί φαίνεται αγγλική κάρτα;

3 ώρες πριν, vagstef είπε

Πάντως δεν το καταλαβαίνω επιλέγεις στην curve να πληρώνεις σε ευρώ, πουθενά δεν έχεις θεμα και μόνο στην εθνική γίνεται αυτή η...

άλλη φορά θα ελέγχω τι pos είναι και θα βάζω άλλη κάρτα, Monese EUR , με την οποία δεν έχεις θέμα ποτέ με εθνική

Αυτό με το νόμισμα δεν είδα σε τι pos μπήκε. Θεωρώ οτι θα το κάνει σε όλα τα pos και απλά οι υπάλληλοι πατάνε € χωρίς να μας το λένε. Έχει τύχει να ρωτήσω περίπτωση και να μου πει ότι έπελεξε €.Απλά μπορεί να κάτσει στραβή και να πατήσει κατά λάθος λίρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2020 στις 12:32 ΜΜ, forisp2004 είπε

Και bin που υποστηρίζει Google Pay έχεις και η χώρα πλέον υποστηρίζει σύμφωνα με την Curve.  Άρα απλά πες τους να ενεργοποιήσουν την κάρτα σου για Google Pay.

Ναι, από τις 6 Αυγούστου η Curve έχει ενεργοποιήσει το Google Pay για την Ελλάδα επίσημα. 

Ακόμα δεν γίνεται όμως να κάνουμε συναλλαγές μέσω NFC από το Google Pay με προεπιλεγμένη μέθοδο πληρωμής την Curve;

Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, SamaelMorningstar είπε

Ακόμα δεν γίνεται όμως να κάνουμε συναλλαγές μέσω NFC από το Google Pay με προεπιλεγμένη μέθοδο πληρωμής την Curve;

Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Φυσικά και γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, runner69 είπε

Δυστυχώς όμως αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις Google pay σε συνδυασμο με ελληνική τράπεζα, είναι μονόδρομος προς το παρόν. Όταν θα έρθει η Google pay επισημα στην Ελλάδα και συνεργαστεί με τις ελληνικές τράπεζες, και εγώ θα την παροπλισω.

Το θέμα είναι γιατί σου βγάζει επιλογή στο pos για λίρες από τη στιγμή που στο app έχεις επιλέξει χρέωση σε €; Το βγάζει το pos μόνο και μόνο γιατί φαίνεται αγγλική κάρτα;

Αυτό με το νόμισμα δεν είδα σε τι pos μπήκε. Θεωρώ οτι θα το κάνει σε όλα τα pos και απλά οι υπάλληλοι πατάνε € χωρίς να μας το λένε. Έχει τύχει να ρωτήσω περίπτωση και να μου πει ότι έπελεξε €.Απλά μπορεί να κάτσει στραβή και να πατήσει κατά λάθος λίρες. 

Μόνο στις εθνικης. Σε κανενα αλλο ποτε δεν εχει ρωτήσει νομισμα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Φυσικά και γίνεται

Πως; Έχοντας συνδέσει την curve κάρτα μου στο Google Pay δεν βλέπω πουθενά την επιλογή πληρωμής μέσω NFC. Επικοινώνησα με την Curve και μου είπαν ότι ακόμα δεν είναι επίσημα το Google Pay στην Ελλάδα για αυτό υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SamaelMorningstar είπε

Πως; Έχοντας συνδέσει την curve κάρτα μου στο Google Pay δεν βλέπω πουθενά την επιλογή πληρωμής μέσω NFC. Επικοινώνησα με την Curve και μου είπαν ότι ακόμα δεν είναι επίσημα το Google Pay στην Ελλάδα για αυτό υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

Στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου, μάλλον στις συνδέσεις κάπου έχει "nfc και πληρωμή"(3 τέλειες τσεκάρεις η προεπιλεγμενη μέθοδος να είναι στο αυτόματο) μετά πας "πάτημα και πληρωμή" Τσεκάρεις να είναι το google pay προεπιλογή. 

Μέσα στην εφαρμογή google pay στην κάρτα της Curve αν έχει περαστεί σωστά θα πρέπει να σου έχει το σηματάκι για ανέπαφες συναλλαγές κάτω από την κάρτα. 

Αυτά. Όταν θες να πληρώσεις απλά πρέπει να ξεκλειδώσεις το τηλέφωνο να έχεις ανοιχτό το nfc και να πλησιάσεις το pos. Δεν ανοίγεις καν την εφαρμογή.

Επεξ/σία από forisp2004
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Doubt είπε

Sponge Bob Reaction GIF

 

4 ώρες πριν, vagstef είπε

Μόνο στις εθνικης. Σε κανενα αλλο ποτε δεν εχει ρωτήσει νομισμα 

Ναι έχετε δίκιο πλήρωσα σήμερα σε Πειραιώς και δεν έβγαλε νόμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, forisp2004 είπε

Στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου, μάλλον στις συνδέσεις κάπου έχει "nfc και πληρωμή"(3 τέλειες τσεκάρεις η προεπιλεγμενη μέθοδος να είναι στο αυτόματο) μετά πας "πάτημα και πληρωμή" Τσεκάρεις να είναι το google pay προεπιλογή. 

Μέσα στην εφαρμογή google pay στην κάρτα της Curve αν έχει περαστεί σωστά θα πρέπει να σου έχει το σηματάκι για ανέπαφες συναλλαγές κάτω από την κάρτα. 

Αυτά. Όταν θες να πληρώσεις απλά πρέπει να ξεκλειδώσεις το τηλέφωνο να έχεις ανοιχτό το nfc και να πλησιάσεις το pos. Δεν ανοίγεις καν την εφαρμογή.

Ευχαριστώ πολύ....δεν έχω λόγια δεν είχα παρατηρήσει ποτέ ότι κάτω από το NFC έλεγε για πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2020 στις 5:03 ΜΜ, SabotazNic είπε

Δεν σου έχει έρθει ακόμα η curve κάρτα? Πρέπει να περάσεις τα τελευταία 4 ψηφία της όταν σου έρθει, μέσα στην εφαρμογή. 

Μιλούσα πόσες μέρες με το support και εν τέλη κατάφερα να επικύρωσω τη ταυτότητα του λογαριασμού μου και γράφει ότι θα έρθει 4/9.. Θα δείξει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...