Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, SkiLopSaRo είπε

Καλησπέρα και απο εμένα, σήμερα παρέλαβα την φυσική καρτα Curve, την έχω προσθέσει στο Gpay μέσω του γνωστού τρόπου sideload σε ενα S9+. Κάποιες παρατήσεις γενικά.

•Σήμερα όντως είχε πρόβλημα η Curve γενικότερα, μπορείτε να βλέπετε απο εδώ το status της υπηρεσίας, https://status.curve.com , λέει κιόλας September 7 incident.

•Η κάρτα λειτουργεί κανονικά στο Gpay ανέπαφα, πέρασα κανονικά συναλλαγές σε POS εθνικής με χρεωστικη Πειραιώς από πίσω.

•Παρατήρησα σημερα που εβαλα καύσιμα ότι το POS (εθνικής νομίζω), ζήτησε επιλογή νομίσματος, είχε σαν 1η GBP και 2η EUR, κάτι που με ανησύχησε, παρόλο που έχω card currency ευρώ στην εφαρμογή. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει εάν είναι θέμα των POS ή φταίει  η εφαρμογή ή γενικά το ότι είναι Αγγλική καρτα; Είναι κρίμα να χρεωνομαστε μετατροπές συνναλαγματος χωρίς λόγο από λάθος επιλογή νομισματος κατα λάθος. Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας διευκρίνησει.

Πέρα απο το τελευταίο, η υπηρεσία μου έχει λύσει τα χέρια!

Είναι θέμα POS, σε Goody's - Flocafe ζήτησε την επιλογή, σε κανένα από τα υπόλοιπα μηχανήματα δεν χρειάστηκε. Πάντως, τυχαία  πιθανόν, ήταν και η πρώτη συναλλαγή  μου με την κάρτα στην οποία ζήτησε την επιλογή, μήπως αυτή είναι η περίπτωση η δική σου επίσης; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, Ilbabis είπε

Είναι θέμα POS, σε Goody's - Flocafe ζήτησε την επιλογή, σε κανένα από τα υπόλοιπα μηχανήματα δεν χρειάστηκε. Πάντως, τυχαία  πιθανόν, ήταν και η πρώτη συναλλαγή  μου με την κάρτα στην οποία ζήτησε την επιλογή, μήπως αυτή είναι η περίπτωση η δική σου επίσης; 

Η συγκεκριμένη ηταν η 2η συνναλαγη που δοκίμασα ανέπαφα και γενικά με την Curve, στην 1η, πάλι σε τερματικό Εθνικής νομίζω, άργησε να βγει η απόδειξη και ρώτησα εαν εγκρίθηκε, η πωλήτρια σαν να έκανε κατι στο POS και μετα βγήκε το απόκομμα, αλλα δεν είδα τι έγραψε η οθόνη, πρέπει να ήταν η επιλογή νομίσματος, με επιφύλαξη.

Και στις δύο περιπτώσεις οι αποδείξεις ήταν σε ευρώ, κάποιος νωρίτερα ανέφερε οτι στη περίπτωση του άλλου νομίσματος αναγραφοταν και στο απόκομμα η μετατροπή.

Αν το έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος ας μας πει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dr_papas είπε

Μέχρι στιγμής μόνο σε μηχανάκια της Εθνικής έχω δει να φέρνει επιλογή για λίρες η ευρώ.

6 ώρες πριν, SkiLopSaRo είπε

Παρατήρησα σημερα που εβαλα καύσιμα ότι το POS (εθνικής νομίζω), ζήτησε επιλογή νομίσματος, είχε σαν 1η GBP και 2η EUR, κάτι που με ανησύχησε, παρόλο που έχω card currency ευρώ στην εφαρμογή. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει εάν είναι θέμα των POS ή φταίει  η εφαρμογή ή γενικά το ότι είναι Αγγλική καρτα; Είναι κρίμα να χρεωνομαστε μετατροπές συνναλαγματος χωρίς λόγο από λάθος επιλογή νομισματος κατα λάθος. Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας διευκρίνησει.

Ναι, μόνο σε POS της Εθνικής, είναι default οι λίρες Αγγλίας και μπορεί να χρεωθείς άδικα από κάποιον απρόσεκτο/αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ερώτηση : έστω ότι βάζω πίσω από την curve την πιστωτική μου της Πειραιώς. Μέσω της πιστωτικής έχω επιστροφή 3 % στα βενζινάδικα της AVIN. Δλδ βάζω βενζίνη και σε λίγες ημέρες που επιστρέφεται στην πιστωτική μου το 3 % της αξίας του καυσίμου. Αν την χρησιμοποιήσω μέσω της curve, θα μπορεί να γίνει αυτό? Γιατί το σύστημα βλέπει μια debit της curve και όχι την πιστωτική. Μάλλον όχι ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dr_papas είπε

Καλησπέρα παιδιά, ερώτηση : έστω ότι βάζω πίσω από την curve την πιστωτική μου της Πειραιώς. Μέσω της πιστωτικής έχω επιστροφή 3 % στα βενζινάδικα της AVIN. Δλδ βάζω βενζίνη και σε λίγες ημέρες που επιστρέφεται στην πιστωτική μου το 3 % της αξίας του καυσίμου. Αν την χρησιμοποιήσω μέσω της curve, θα μπορεί να γίνει αυτό? Γιατί το σύστημα βλέπει μια debit της curve και όχι την πιστωτική. Μάλλον όχι ε?

όχι δεν μπορείς να πάρεις τα bonus της τράπεζας με μεγάλους συνεργάτες κτλπ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο με την curve, έγινε σήμερα update το app της Πειραώς και ενσωμάτωσαν winbank pay wallet για πληρωμές μέσω nfc. Oπότε βλέπω σιγά σιγά την curve να παροπλίζεται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dr_papas είπε

Ασχετο με την curve, έγινε σήμερα update το app της Πειραώς και ενσωμάτωσαν winbank pay wallet για πληρωμές μέσω nfc. Oπότε βλέπω σιγά σιγά την curve να παροπλίζεται..

Και το Alpha Wallet... επίσης! Άρα 3 από τις 4 συστημικές τράπεζες έχουν πλέον NFC στα app τους! Eurobank και Winbank στο ίδιο το app, η Alpha θέλει να κατεβάσεις ξεχωριστό! 

Το τέλος της Curve?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η curve ομως δουλεύει με το Google Pay που ανοίγει κατευθείαν και δεν χρειάζεται να περιμένεις όπως τα wallet των τραπεζών

Επεξ/σία από t-shock
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, t-shock είπε

Η curve ομως δουλεύει με το Google Pay που ανοίγει κατευθείαν και δεν χρειάζεται να περιμένεις όπως τα wallet των τραπεζών

Η alpha από σήμερα παίζει όπως το gpay ακριβώς, δεν ανολιγεις app. Το winbank pay πρέπει να το ανοίξεις, fail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagstef είπε

Η alpha από σήμερα παίζει όπως το gpay ακριβώς, δεν ανολιγεις app. Το winbank pay πρέπει να το ανοίξεις, fail

και στην eurobank πρεπει να ανοιξεις το app και κολλάει αρκετά (και το winbank pay αργει λιγο βεβαια)
δυστυχώς alpha δεν την χρησιμοποιώ γιατι δεν εχω πιστωτική εκεί αλλά μακάρι να την ακολουθήσουν και οι άλλες τράπεζες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στο κινητο μου το my alpa wallet. Εχω περασει τις καρτες μου. Βλεπω κινησεις και καρτες. Κοιταξα σημερα για ενημερωση δεν μου βγαζει τιποτα. Εκανα αναζητηση στο google play για την εφαρμογη, και εξαφανιστηκε !!! Στο κινητο μου δεν λειτουργει πλεον για να δω καρτες και κινησεις, Βγαζει μηνυμα και ζηταει αναβαθμιση. παταω ΟΚ και κλεινει. 

Αυτο γινεται επειδη το τηλεφωνο δεν εχει NFC ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, vagstef είπε

Η alpha από σήμερα παίζει όπως το gpay ακριβώς, δεν ανολιγεις app. Το winbank pay πρέπει να το ανοίξεις, fail

13. Μπορώ να πληρώσω με winbank pay χωρίς πρώτα να χρειαστεί να ανοίξω το winbank mobile app;
Φυσικά και μπορείτε. Απλά ορίστε ως προκαθορισμένη υπηρεσία πληρωμών στο κινητό σας το winbank pay. Αφού το κάνετε, πλησιάζοντας τη συσκευή σας στο τερματικό της επιχείρησης, η οθόνη σας θα ενεργοποιηθεί αυτόματα, και αφού την ξεκλειδώσετε, η οθόνη του winbank pay θα εμφανιστεί μπροστά σας.

https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Trapezikes-Ypiresies/Kathimerines-Synallages/winbank-pay-anepafi-pliromi-me-kinito

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το gpay ειναι της google τι να λεμε τωρα! χιλιες φορες πιο ασφαλες. επισης ας μπουν ολες στο gpay, apple pay, garmin pay, samsung pay να κανουμε δουλεια μας ευκολα, γρηγορα και με ασφαλεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

το gpay ειναι της google τι να λεμε τωρα! χιλιες φορες πιο ασφαλες. επισης ας μπουν ολες στο gpay, apple pay, garmin pay, samsung pay να κανουμε δουλεια μας ευκολα, γρηγορα και με ασφαλεια.

Το θέμα όμως με το gpay είναι οτι δεν το βρίσκεις στο play store και αρα είσαι αναγκασμενος να το κατεβαζεις καθε φορα απο τρίτο για να το αναβαθμίζεις. Επισης συνδυασμος με curve και pos εθνικης έχει τα θεματάκια του , είτε την αναγκαστική επιλογή νομίσματος με το όποιο λάθος απο βιασύνη του υπαλλήλου είτε την αποτυχία συναλλαγής λόγω μη ενημερωμένου λογισμικου στο pos. Και αν το πρωτο και το τρίτο λυθούν με το περασμα του χρόνου, το δευτερο "αγκάθι" (αυτο με το νομισμα) θα παραμένει.

Επεξ/σία από runner69
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...