Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σημερα έκανα μια αγορά και πλήρωσα με την curve σε σύνδεση με την eurobank μου .

Ο άνθρωπος έβαλε πόσο 18€ στο pos Και πλήρωσα με την curve και πράγματι στην απόδειξη έλεγε 18€ 

 

Ομως στην eurobank και στο σαιτ της curve φενετε 18,71€

 

Ξέρετε γιατί ; 

 

CE93C4C9-AF2B-45B1-8572-3B397B124F9D.jpeg

83978D7F-C156-4789-88A5-9BD0EB3ABFAF.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tanagra είπε

Καλησπέρα σημερα έκανα μια αγορά και πλήρωσα με την curve σε σύνδεση με την eurobank μου .

Ο άνθρωπος έβαλε πόσο 18€ στο pos Και πλήρωσα με την curve και πράγματι στην απόδειξη έλεγε 18€ 

Ομως στην eurobank και στο σαιτ της curve φενετε 18,71€

Ξέρετε γιατί ; 

CE93C4C9-AF2B-45B1-8572-3B397B124F9D.jpeg

83978D7F-C156-4789-88A5-9BD0EB3ABFAF.jpeg

Πρέπει να επιλέξεις μέσα στην curve στην κάρτα της Eurobank σε ευρώ, αυτο έγινε γιατί ήταν σε λίρες μάλλον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stefanidisg είπε

Πρέπει να επιλέξεις μέσα στην curve στην κάρτα της Eurobank σε ευρώ, αυτο έγινε γιατί ήταν σε λίρες μάλλον

όχι δεν φτάει αυτό φτάει που στο POS επιλέχτηκε να χρεωθεί σε λίρες και όχι σε Ευρώ έτσι τράβηξε λίρες απο την curve και έβαλε και το fee της 2% σε συνδυασμό με την ισοτιμία της χρεώθηκες αυτό το ποσό. Έφαγε Διπλή μετατροπή Ευρώ Λίρες και λίρες ευρώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tanagra είπε

Καλησπέρα σημερα έκανα μια αγορά και πλήρωσα με την curve σε σύνδεση με την eurobank μου .

Ο άνθρωπος έβαλε πόσο 18€ στο pos Και πλήρωσα με την curve και πράγματι στην απόδειξη έλεγε 18€ 

Ομως στην eurobank και στο σαιτ της curve φενετε 18,71€

Ξέρετε γιατί ; 

Αυτός 18€ εισέπραξε, εσύ χρεώθηκες 18,71.

Ο λόγος είναι πως στα POS Εθνικής σου βγάζει επιλογή νομίσματος και default είναι η λίρα Αγγλίας. Αν δεν πατηθεί το κουμπάκι να γυρίσει σε €, αυτό είναι το αποτέλεσμα. Πολλοί την έχουν πατήσει, κι εγώ μαζί.

(Γι'αυτό και την έχω αφήσει στην άκρη)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Αν συνδέσω κάρτα Πειραιώς, θα μπορώ να μαζεύω κανονικά yellows;

Μπορείς αλλά μαζεύεις σαν συναλλαγές εξωτερικού. 

8 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Αν συνδέσω κάρτα Πειραιώς, θα μπορώ να μαζεύω κανονικά yellows;

Συμφέρει να χρησιμοποιείς την υπηρεσία της Πειραιώς για να μαζεύεις yellows από την εφαρμογή  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, tanagra είπε

Καλησπέρα σημερα έκανα μια αγορά και πλήρωσα με την curve σε σύνδεση με την eurobank μου .

Ο άνθρωπος έβαλε πόσο 18€ στο pos Και πλήρωσα με την curve και πράγματι στην απόδειξη έλεγε 18€ 

Ομως στην eurobank και στο σαιτ της curve φενετε 18,71€

Ξέρετε γιατί ; 

Το γράφει και η απόδειξή σου, "I HAVE CHOSEN NOT TO USE THE MASTERCARD CURRENCY PROCESS AND AGREE ..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/9/2020 στις 8:40 ΜΜ, tanagra είπε

Καλησπέρα σημερα έκανα μια αγορά και πλήρωσα με την curve σε σύνδεση με την eurobank μου .

Ο άνθρωπος έβαλε πόσο 18€ στο pos Και πλήρωσα με την curve και πράγματι στην απόδειξη έλεγε 18€ 

Ομως στην eurobank και στο σαιτ της curve φενετε 18,71€

Ξέρετε γιατί ; 

CE93C4C9-AF2B-45B1-8572-3B397B124F9D.jpeg

83978D7F-C156-4789-88A5-9BD0EB3ABFAF.jpeg

Όποτε βλέπεις pos της Εθνικης λέγε στην υπάλληλο να επιλέξει € γιατί by default η Εθνικη  αναγνωρίζει την curve με νόμισμα λίρα £ και έχει δεύτερο το ευρώ €. Τα άλλα pos βάζουν απευθείας €. Η προμήθεια οφείλεται στο pos γιατί ενώ έχει ορίσει το ποσό η υπάλληλος σε 18€, ζητάει μετά στο pos να χρεώσει την curve σε £. Άρα το pos θα βάλει προμήθεια για την μετατροπή.  Μετά για την μετατροπή από £ σε € στην curve, αν δεν κάνω λάθος δεν μπαίνει προμήθεια.

 

ΥΓ. Νομίζω την έχουμε πατήσει ολοι μας 😛

Επεξ/σία από runner69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα σήμερα με χρέωσαν τρεις φορές για ένα καφέ που ήπια στις 20 του μηνός. Άρχισαν πάλι τις βλακείες. Εντωμεταξύ μου είπαν ότι έγινε τώρα η χρέωση γιατί δεν είχε απαιτήσει ο έμπορος τα χρήματα εκείνες τις μέρες. Δηλαδή για να τον ευχαριστήσουνε με χρέωσαν 3 φορές. Ότι να ναι. Περιμένω να δω αν θα κάνουν αντιλογισμό. Είναι πολλοστή φορά που γίνεται αυτό. Οπότε πάει για κατάργηση. 

Παρατήρησε κανένας άλλος τέτοιες χρεώσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, katsiletra said:

Εμένα σήμερα με χρέωσαν τρεις φορές για ένα καφέ που ήπια στις 20 του μηνός. Άρχισαν πάλι τις βλακείες. Εντωμεταξύ μου είπαν ότι έγινε τώρα η χρέωση γιατί δεν είχε απαιτήσει ο έμπορος τα χρήματα εκείνες τις μέρες. Δηλαδή για να τον ευχαριστήσουνε με χρέωσαν 3 φορές. Ότι να ναι. Περιμένω να δω αν θα κάνουν αντιλογισμό. Είναι πολλοστή φορά που γίνεται αυτό. Οπότε πάει για κατάργηση. 

Παρατήρησε κανένας άλλος τέτοιες χρεώσεις; 

Και σε εμένα σήμερα. Ανανέωσα πριν μια εβδομάδα με PayPal σε cosmote και εχτές μου επέστρεψαν το ποσό. Σήμερα το ξαναπήραν εις διπλούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hapatingo είπε

Και σε εμένα σήμερα. Ανανέωσα πριν μια εβδομάδα με PayPal σε cosmote και εχτές μου επέστρεψαν το ποσό. Σήμερα το ξαναπήραν εις διπλούν.

Ακριβώς ιδια περιπτωση κσι σε μενα. Αλλα οχι με paypal. Με την curve πληρωσα. Χθες μου τα επεστρεψαν . Και σημερα πριν ξημερώσει τα πηραν δυο φορες. Ακομη ομως οι συναλλαγές δειχνουν σε εκκρεμότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, katsiletra είπε

Στο e banking έγιναν κανονικά οι χρεώσεις πάντως και περιμένω refund.

Εννοεις στο e-banking της καρτας με την οποια εχγινε η πληρωμη μεσω της curve ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...