Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, katsiletra είπε

Έχεις στείλει στο support; 

Οχι. Το άσχημο ειναι οτι η διπλη χρεωση δεν φαινεται στο app της Curve αλλα μονο στο app της Revolut απ οπου λειπουν και τα χρηματα

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, alfeios είπε

Οχι. Το άσχημο ειναι οτι η διπλη χρεωση δεν φαινεται στο app της Curve αλλα μονο στο app της Revolut απ οπου λειπουν και τα χρηματα

Εμένα φαίνεται. Αλλά δεν έχουν απαντήσει εδώ και 3 μέρες. Άλλες φορές απαντούσαν αμέσως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alfeios είπε

Οχι. Το άσχημο ειναι οτι η διπλη χρεωση δεν φαινεται στο app της Curve αλλα μονο στο app της Revolut απ οπου λειπουν και τα χρηματα

Να ρωτήσω κάτι πάνω σ'αυτό.....η revolut έχει δικλείδες ασφαλείας μέσα από το app. Δεν τα έχετε ενεργοποιημένα αυτά?? Για ηλεκτρονικές πληρωμές, μέσω αναλήψεις κλπ. Όχι βέβαια πως αυτό αναιρεί τις ευθύνες της curve αλλά τουλάχιστον να μην φύγουν χρήματα και την ώρα που θα προσπαθήσει να γίνει κίνηση να σου έρθει ειδοποίηση από revo. Ίσως μπακαλιστικος τρόπος αλλά είναι μια λύση. Προσωπικά την έχω πάντα κλειδωμένη και όταν θέλω να κάνω κίνηση/αγορά μπαίνω app και δίνω το Οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Greektrooper είπε

Να ρωτήσω κάτι πάνω σ'αυτό.....η revolut έχει δικλείδες ασφαλείας μέσα από το app. Δεν τα έχετε ενεργοποιημένα αυτά?? Για ηλεκτρονικές πληρωμές, μέσω αναλήψεις κλπ. Όχι βέβαια πως αυτό αναιρεί τις ευθύνες της curve αλλά τουλάχιστον να μην φύγουν χρήματα και την ώρα που θα προσπαθήσει να γίνει κίνηση να σου έρθει ειδοποίηση από revo. Ίσως μπακαλιστικος τρόπος αλλά είναι μια λύση. Προσωπικά την έχω πάντα κλειδωμένη και όταν θέλω να κάνω κίνηση/αγορά μπαίνω app και δίνω το Οκ.

Σε μένα ή χρέωση έγινε από ελληνική κάρτα όχι από την revolut. Και στην Curve μπορείς να απενεργοποιήσεις τελείως την κάρτα και να μην γίνεται καμία κίνηση. Αλλά αν είναι να λειτουργούμε έτσι καλύτερα να την καταργήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι, είχα κάνει μια αγορά σε κατάστημα με Curve & Alpha. Προχθές πήγα για επιστροφή χρημάτων και μου είπαν ότι θα πρεπε να έχω την φυσική κάρτα μαζί, όμως διαβάζω στο mastercard.gr

Ε: Υπάρχει δυνατότητα επιστροφής χρημάτων σε μια ανέπαφη κάρτα, συσκευή ασφάλειας (key fob) ή κινητό τηλέφωνο;

A: Ναι, υπάρχει δυνατότητα αποζημίωσης των πελατών περνώντας τη συσκευή ανέπαφων πληρωμών με τον ίδιο τρόπο όπως όταν εκτελείται αγορά. Ακολουθήστε την πολιτική αποζημίωσης του καταστήματός σας.

Έχει τύχει σε κανέναν; Φαντάζομαι δεν το γνώριζαν γιατί μου φαίνεται απίθανο να μην μπορεί να συμβεί. Κρίμα γιατί είναι μεγάλη αλυσίδα στο Mall.

Επίσης αν είχα την πλαστική curve τα χρήματα θα πήγαιναν στην επιλεγμένη κάρτα φαντάζομαι.. Καμιά ιδέα?

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικά πρέπει να έχεις την κάρτα για επιστροφή, δεν είναι απαραίτητο βέβαια. Την ίδια κάρτα που έκανες την αγορά και είναι όμοια με τα *4 τελευταία ψηφία της απόδειξης αυτό κοιτούν. 

Ο τρόπος που αναφέρει η MasterCard δεν είναι διαδεδομένος, ίσως θα έπρεπε να απευθυνθείς σε κάποιον ανώτερο του καταστήματος.

Εάν έκανες την αγορά με ηλεκτρονικό πορτοφόλι, τότε αρκεί μόνο το κινητό σου για να τους δείξεις τα τελευταία ψηφία. Σε Apple Pay για παράδειγμα στις ρυθμίσεις/ wallet σε κάθε κάρτα υπάρχει και ο αντίστοιχος *4 κωδικός με την ονομασία device account number.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, vagstef είπε

Να ρωτήσω κάτι, είχα κάνει μια αγορά σε κατάστημα με Curve & Alpha. Προχθές πήγα για επιστροφή χρημάτων και μου είπαν ότι θα πρεπε να έχω την φυσική κάρτα μαζί, όμως διαβάζω στο mastercard.gr

Ε: Υπάρχει δυνατότητα επιστροφής χρημάτων σε μια ανέπαφη κάρτα, συσκευή ασφάλειας (key fob) ή κινητό τηλέφωνο;

A: Ναι, υπάρχει δυνατότητα αποζημίωσης των πελατών περνώντας τη συσκευή ανέπαφων πληρωμών με τον ίδιο τρόπο όπως όταν εκτελείται αγορά. Ακολουθήστε την πολιτική αποζημίωσης του καταστήματός σας.

Έχει τύχει σε κανέναν; Φαντάζομαι δεν το γνώριζαν γιατί μου φαίνεται απίθανο να μην μπορεί να συμβεί. Κρίμα γιατί είναι μεγάλη αλυσίδα στο Mall.

Επίσης αν είχα την πλαστική curve τα χρήματα θα πήγαιναν στην επιλεγμένη κάρτα φαντάζομαι.. Καμιά ιδέα?

Μάλλον θα τους είπες για πυρηνική φυσική. Αν δεν ήξερε ο υπάλληλος, τουλάχιστον θα έπρεπε να το γνωρίζει ο προϊστάμενος των ταμείων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα marks and spencer που είχα πάει για επιστροφή χρημάτων, είχε γίνει όπως την εντολή χρέωσης, δηλ όρισε στο pos το ποσό επιστροφής και πέρασα την κάρτα ανέπαφα για να μου επιστραφούν. Αρα φαντάζομαι οτι το ίδιο θα μπορεί να συμβει αν έχεις κανει πληρωμή μέσω wallet πχ. google pay + curve που δίνει εναν 4ψηφιο *χχχχ η google για τον αριθμό της κάρτας αντί για τον πραγματικό της curve. Το θέμα όμως ειναι αν υποστηριζεται αυτή η επιστροφή χρημάτων σαν λειτουργικότητα από ολα τα pos-κατάστηματα (πχ. συμφωνίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Κανονικά πρέπει να έχεις την κάρτα για επιστροφή, δεν είναι απαραίτητο βέβαια. Την ίδια κάρτα που έκανες την αγορά και είναι όμοια με τα *4 τελευταία ψηφία της απόδειξης αυτό κοιτούν. 

Ο τρόπος που αναφέρει η MasterCard δεν είναι διαδεδομένος, ίσως θα έπρεπε να απευθυνθείς σε κάποιον ανώτερο του καταστήματος.

Εάν έκανες την αγορά με ηλεκτρονικό πορτοφόλι, τότε αρκεί μόνο το κινητό σου για να τους δείξεις τα τελευταία ψηφία. Σε Apple Pay για παράδειγμα στις ρυθμίσεις/ wallet σε κάθε κάρτα υπάρχει και ο αντίστοιχος *4 κωδικός με την ονομασία device account number.

Ναι μεσω gpay που η καθε κάρτα έχει έναν virtual αριθμο και σου εμφανίζει τον 4ψηφιο.

1 ώρα πριν, katsiletra είπε

Μάλλον θα τους είπες για πυρηνική φυσική. Αν δεν ήξερε ο υπάλληλος, τουλάχιστον θα έπρεπε να το γνωρίζει ο προϊστάμενος των ταμείων. 

Η αλήθεια είναι ότι πηραν κάποιον τηλ να τους πει. Αλλά προφανώς δεν το έχουν ξανακανει. Πάντως δεν είχα θέμα επειδή ήταν πολύ εξυπηρετικοί και προσπάθησαν να βοηθήσουν. 

1 ώρα πριν, runner69 είπε

Στα marks and spencer που είχα πάει για επιστροφή χρημάτων, είχε γίνει όπως την εντολή χρέωσης, δηλ όρισε στο pos το ποσό επιστροφής και πέρασα την κάρτα ανέπαφα για να μου επιστραφούν. Αρα φαντάζομαι οτι το ίδιο θα μπορεί να συμβει αν έχεις κανει πληρωμή μέσω wallet πχ. google pay + curve που δίνει εναν 4ψηφιο *χχχχ η google για τον αριθμό της κάρτας αντί για τον πραγματικό της curve. Το θέμα όμως ειναι αν υποστηριζεται αυτή η επιστροφή χρημάτων σαν λειτουργικότητα από ολα τα pos-κατάστηματα (πχ. συμφωνίες).

Αν κρίνω από το pos που είχαν υπάρχει περίπτωση να μην το υποστηρίζει. Αλλά.το πιθανότερο είναι να μην το έχουν ξανακανει

 

Thanx all!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2020 στις 11:57 ΜΜ, spy_vlsi είπε

αυτο με τα updates ισχυει. αυτο με το νομισμα και την curve ειναι η αληθεια δεν μου εχει τυχει με gpay. με την φυσικη καρτα δεν εχω πληρωσει ποτε, αλλα ναι ειναι αγκαθι οταν συμβαινει

Proton vpn> Log in> Server USA > play store clear cache +data > add new account >  φτιάχνεις καινούριο account με το vpn ανοιχτό Αμερική και μετά έχεις κανονικά google pay επίσημα στην αναζήτησή με αναβαθμίσεις . Και συνδέεις και το κανονικό σου Gmail και τα έχεις και τα 2 μέσα .

Στις 30/9/2020 στις 3:16 ΜΜ, alfeios είπε

Εγω πληρωσα με Revolut (μεσω Curve)  κι εκει το ποσό των 12€ εχει εισπραχθει 2 φορες

Αναλυτικα΄:

Χρεωθηκαν12€ πριν μια βδομαδα

Επιστραφησαν 12€ χθες βραδυ

Χρεωθηκαν12€ σημερα στις 4 το πρωι με αιτιολογια Crv*cosmote (μεχρι εδω ενταξει)

και Χρεωθηκαν αλλα 12€ στις 5 το πρωι με αιτιολογια cosmote

Γιατί όχι απευθείας με Revolut ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω θα έχει σταλεί σε όλους.

Αναφορά σε κείμενο

Save money on Amazon Prime deals today, and save time at checkout by making Curve your default card. That way, you’ll have your whole wallet on hand and never have to enter your card details again.


Bonus: Even if you have the wrong payment card selected, you can Go Back in Time and switch it over to another card.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Doubt είπε

Υποθέτω θα έχει σταλεί σε όλους.

Ας λύσουν τα προβλήματα με τις διπλό χρεώσεις, καθώς και με το Google Pay που δεν περνάει σ όλους τους χρήστες και μετά βλέπουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...