Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, katsiletra είπε

Ας λύσουν τα προβλήματα με τις διπλό χρεώσεις, καθώς και με το Google Pay που δεν περνάει σ όλους τους χρήστες και μετά βλέπουμε. 

Γιατί είναι πρόβλημα της Curve το ότι δεν περνάει στο Google Pay; Η Curve εχει συμφωνία με το Google Pay στις υποστηριζομενες χώρες απο αυτό και η Ελλάδα δεν είναι μια απο αυτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, katsiletra είπε

Ας λύσουν τα προβλήματα με τις διπλό χρεώσεις, καθώς και με το Google Pay που δεν περνάει σ όλους τους χρήστες και μετά βλέπουμε. 

Ευτυχώς πάντως μέχρι τώρα δεν μου έχει έρθει διπλή χρέωση . Την δουλεύω με Google + Samsung pay . Έχω θορυβηθεί βέβαια , και ελέγχω πολύ συχνά ...

7 λεπτά πριν, SkiLopSaRo είπε

Γιατί είναι πρόβλημα της Curve το ότι δεν περνάει στο Google Pay; Η Curve εχει συμφωνία με το Google Pay στις υποστηριζομενες χώρες απο αυτό και η Ελλάδα δεν είναι μια απο αυτές.

Σωστό , όπως τα λες είναι , απλά σε κάποιους χρήστες αρχικούς χρήστες  έστελναν  κάρτες με αγγλικό Bin και επειδή η Αγγλία υποστηρίζεται κανονικά και από τα 2 Google -samsung pay , έτυχε σε μερικούς σαν και εμένα να δουλεύουν κανονικά , το ίδιο και η revolut ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SkiLopSaRo είπε

Γιατί είναι πρόβλημα της Curve το ότι δεν περνάει στο Google Pay; Η Curve εχει συμφωνία με το Google Pay στις υποστηριζομενες χώρες απο αυτό και η Ελλάδα δεν είναι μια απο αυτές.

Καλά τώρα πώς γίνεται σε μερικούς χρήστες να περνάει στην Ελλάδα και σε άλλους όχι. Ποιος ευθύνεται; Έχεις διαβάσει προηγούμενα νήματα που κάποιοι έστειλαν στο support και τους το ενεργοποίησαν το G Pay και άλλοι ακόμα περιμένουν; Επίσης όταν ανακοίνωσαν τις νέες χώρες που υποστηρίζουν G Pay τον Αύγουστο και μέσα σ αυτές ήταν και η Ελλάδα, και μετά από ένα μήνα την διαγράψανε σαν χώρα ποιος ευθύνεται;; 

2 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Ευτυχώς πάντως μέχρι τώρα δεν μου έχει έρθει διπλή χρέωση . Την δουλεύω με Google + Samsung pay . Έχω θορυβηθεί βέβαια , και ελέγχω πολύ συχνά ...

Σωστό , όπως τα λες είναι , απλά σε κάποιους χρήστες αρχικούς χρήστες  έστελναν  κάρτες με αγγλικό Bin και επειδή η Αγγλία υποστηρίζεται κανονικά και από τα 2 Google -samsung pay , έτυχε σε μερικούς σαν και εμένα να δουλεύουν κανονικά , το ίδιο και η revolut ...

Κι εμένα αγγλικό bin έχει και δεν ενεργοποιήθηκε ποτέ. Τον Αύγουστο που το ενεργοποίησαν πολλοί χρήστες το G Pay πως το εξηγείς; Είναι σοβαρά πράγματα αυτά; 

Εντωμεταξύ ακόμα περιμένω refund και απ΄ότι διάβασα στο community είναι κι άλλοι στην ίδια μοίρα.

Επεξ/σία από katsiletra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, katsiletra είπε

Καλά τώρα πώς γίνεται σε μερικούς χρήστες να περνάει στην Ελλάδα και σε άλλους όχι. Ποιος ευθύνεται; Έχεις διαβάσει προηγούμενα νήματα που κάποιοι έστειλαν στο support και τους το ενεργοποίησαν το G Pay και άλλοι ακόμα περιμένουν; Επίσης όταν ανακοίνωσαν τις νέες χώρες που υποστηρίζουν G Pay τον Αύγουστο και μέσα σ αυτές ήταν και η Ελλάδα, και μετά από ένα μήνα την διαγράψανε σαν χώρα ποιος ευθύνεται;; 

Κι εμένα αγγλικό bin έχει και δεν ενεργοποιήθηκε ποτέ. Τον Αύγουστο που το ενεργοποίησαν πολλοί χρήστες το G Pay πως το εξηγείς; Είναι σοβαρά πράγματα αυτά; 

Εντωμεταξύ ακόμα περιμένω refund και απ΄ότι διάβασα στο community είναι κι άλλοι στην ίδια μοίρα.

Το αν θα προστεθεί στο GPay έχει να κάνει καθαρά με το BIN που λέμε. Όντως όταν πρωτοέκανε launch περυσι τον χειμώνα πολλοι σε διάφορες χώρες μπόρεσαν να την προσθεσουν.

Το ίδιο ισχύει και με τη monese που ετσι κ αλλιώς στελνει στην Ελλάδα καρτες με γαλλικο BIN οποτε ανετα την προσθέτεις.

Η curve έχει ενα statement που λέει ότι κάποιοι χρήστες στην EEA μπορουν να την προσθεσουν. Και γιαυτό τον λόγο απο λαθος ανακοίνωσαν ότι το υποστηρίζουν σε χώρες όπως Ελλάδα και το πηραν πίσω. 

Το ίδιο ακριβώς είχε κάνει και η Revolut η πρώτη μου καρτα ήταν UK visa και την είχα περάσει.

Επίσης πολλές άλλες το κάνουν 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αγγλικό BIN (53759000) και μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου, μια χαρά μπορούσα να την προσθέσω
Τώρα και ύστερα από φορμα, δεν μπαίνει στο Google Pay, μόνο στο Samsung Pay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο για τους αρχικούς αριθμούς της κάρτας. Και η δικια μου έχει 5375 9000 και λειτουργεί κανονικά στο Google Pay. Περισσότερες πληροφορίες σε αυτό το topic απο το ιδιο το community της Curve όπου έχουν γράψει χρήστες Curve απο διαφορά κράτη της Ευρώπης.

Για το θεμα με τις διπλοχρεωσεις σε όσους έχει τύχει (προσωπικά δεν το έχω αντιμετωπίσει), ειναι όντως ενα θέμα της Curve που θα πρεπει να το κοιτάξει.

Αλλά το θέμα με το Google Pay δεν είναι δικιά της ευθύνη εφόσον δεν έχουμε επίσημη υποστήριξη απο το ιδιο το GPay σαν χώρα. Τις ευθύνες θα πρέπει να τις αναζητήσετε στις "έξυπνες" τράπεζες μας (τουλάχιστον στις 4 μεγάλες) που αρνούνται να δώσουν την προμήθεια που ζητάει το GPay ώστε να έρθει επίσημα και αντί αυτού βγάζει η κάθε μία το δικό της σύστημα ανέπαφων πληρωμών μέσω NFC.

13 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Ευτυχώς πάντως μέχρι τώρα δεν μου έχει έρθει διπλή χρέωση . Την δουλεύω με Google + Samsung pay . Έχω θορυβηθεί βέβαια , και ελέγχω πολύ συχνά ...

 

4 ώρες πριν, t-shock είπε

Με αγγλικό BIN (53759000) και μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου, μια χαρά μπορούσα να την προσθέσω
Τώρα και ύστερα από φορμα, δεν μπαίνει στο Google Pay, μόνο στο Samsung Pay

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου στείλετε ενα ΠΜ σχετικά με το πώς καταφέρατε και κάνατε το Samsung Pay να λειτουργεί; Μονο GPay έχω καταφέρει να ρυθμίσω με την κλασική μέθοδο sideload. Έχω ενα S9+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, SkiLopSaRo είπε

Έχετε δίκιο για τους αρχικούς αριθμούς της κάρτας. Και η δικια μου έχει 5375 9000 και λειτουργεί κανονικά στο Google Pay. Περισσότερες πληροφορίες σε αυτό το topic απο το ιδιο το community της Curve όπου έχουν γράψει χρήστες Curve απο διαφορά κράτη της Ευρώπης.

Για το θεμα με τις διπλοχρεωσεις σε όσους έχει τύχει (προσωπικά δεν το έχω αντιμετωπίσει), ειναι όντως ενα θέμα της Curve που θα πρεπει να το κοιτάξει.

Αλλά το θέμα με το Google Pay δεν είναι δικιά της ευθύνη εφόσον δεν έχουμε επίσημη υποστήριξη απο το ιδιο το GPay σαν χώρα. Τις ευθύνες θα πρέπει να τις αναζητήσετε στις "έξυπνες" τράπεζες μας (τουλάχιστον στις 4 μεγάλες) που αρνούνται να δώσουν την προμήθεια που ζητάει το GPay ώστε να έρθει επίσημα και αντί αυτού βγάζει η κάθε μία το δικό της σύστημα ανέπαφων πληρωμών μέσω NFC.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου στείλετε ενα ΠΜ σχετικά με το πώς καταφέρατε και κάνατε το Samsung Pay να λειτουργεί; Μονο GPay έχω καταφέρει να ρυθμίσω με την κλασική μέθοδο sideload. Έχω ενα S9+.

Samsung pay μόνο σε ρολόι το έχω κάνει να δουλεύει , όχι σε κινητό δυστυχώς ... Google pay φτιάχνεις  αμερικανικό Google account αφού ανοίξεις VPN σε server ΗΠΑ. Μετά έχει επίσημα αναβαθμίσεις και δεν φοβάσαι τπτ.

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SkiLopSaRo είπε

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου στείλετε ενα ΠΜ σχετικά με το πώς καταφέρατε και κάνατε το Samsung Pay να λειτουργεί; Μονο GPay έχω καταφέρει να ρυθμίσω με την κλασική μέθοδο sideload. Έχω ενα S9+.

Και εγώ σε ρολόι το έχω το Samsung Pay. Γίνεται να το βάλεις και στο κινητό αλλά χρειάζεται να αλλάξεις το CSC, έχοντας αγγλική κάρτα σιμ και κάνοντας reset.
To GPay το κατέβασα από το apkmirror και από τότε δέχεται και τις ενημερώσεις κανονικά από το Play Store 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SkiLopSaRo είπε

Έχετε δίκιο για τους αρχικούς αριθμούς της κάρτας. Και η δικια μου έχει 5375 9000 και λειτουργεί κανονικά στο Google Pay. 

Και μένα το ίδιο BIN έχει και δεν μπήκε ποτέ στο G Pay. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειωθεί ότι η Revolut φτιάχνει virtual κάρτες με UK BIN οι οποίες δεν περνάνε. Οπότε μπορούν να καθορίσουν και ποιοι ριθμοί θα υποστηρίζονται

5 ώρες πριν, SkiLopSaRo είπε

Αλλά το θέμα με το Google Pay δεν είναι δικιά της ευθύνη εφόσον δεν έχουμε επίσημη υποστήριξη απο το ιδιο το GPay σαν χώρα. Τις ευθύνες θα πρέπει να τις αναζητήσετε στις "έξυπνες" τράπεζες μας (τουλάχιστον στις 4 μεγάλες) που αρνούνται να δώσουν την προμήθεια που ζητάει το GPay ώστε να έρθει επίσημα και αντί αυτού βγάζει η κάθε μία το δικό της σύστημα ανέπαφων πληρωμών μέσω NFC.

Όταν είχε πρωτοβγεί το θέμα για Gpay και ελληνικές τράπεζες είχε αναφερθεί ότι η Google δεν ζητούσε προμήθειες. Επίσης άσχετα αν έχουν wallet ή όχι θα αναγκαστούν να το υποστηρίξουν αργά ή γρήγορα όπως έκανε και η Alpha με το Apple Pay, και έχει να λέει πλέον ότι είναι η πρώτη ελληνική τράπεζα που το έφερε 

Οι νέοι πελάτες των τραπεζών (νέοι και σε ηλικία) θα έχουν άλλες απαιτήσεις όσο περνούν τα χρόνια και σε καμία περίπτωση δεν θα ανεχτούν ένα ψόφιο wallet που μία παίζει την άλλη δεν παίζει όπως το alpha wallet, το οποίο έχει μια βαθμολογία 1 ή 2 στο Play store και έχουν φάει το κράξιμο της ζωής τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνω σήμερα (με GPay μέσω Curve με χρεωστική Πειραιώς από πίσω) σε μια επιχείρηση σε ενα POS της Eurobank, μου λέει η υπάλληλος απορρίφθηκε και ταυτόχρονα μου έρχεται push notification και απο την Curve και απο το GPay ότι η συναλλαγή όντως απορρίφθηκε. Δεν βγήκε καν απόκομμα στο POS. Εν τω μεταξύ έχω ξαναπληρωσει στο ιδιο POS της επιχείρησης χωρίς πρόβλημα.

Είχαν και δεύτερο POS Εθνικής όπου πληρωνω 2η φορά, εκεί περνάει κανονικά, παίρνω απόκομμα και φεύγω. Ελα που μερικά λεπτα αργότερα μου έρχεται μήνυμα απο winbank ότι έχω κάνει 2 αγορες, δηλαδή δεσμεύτηκε και το 1ο ποσό.

Πήγα πίσω στην επιχείρηση, έβγαλε ο άνθρωπος απο το POS της Eurobank αναλυτική απόδειξη όπου δεν φαίνεται πουθενα η δική μου συναλλαγή, παρόλα αυτά στην winbank φαίνεται αγορά-έγκριση και έχει αφαιρεθεί το ποσό. Μεσα στην Curve φαίνεται η συναλλαγή αλλά αναφέρεται ως "Declined". Το ίδιο και μέσα στο GPay.

Έχει συμβεί σε κανεναν απο εσας κάτι αντίστοιχο; Υπάρχει περίπτωση να αντιλογιστει αυτόματα το 1o ποσό κατά την προσπάθεια  εκκαθάρισης της συνναλαγης καθώς δεν φαίνεται πουθενά στο POS της επιχείρησης; Έστειλα και στην Curve μήνυμα και περιμένω.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SkiLopSaRo είπε

Πληρώνω σήμερα (με GPay μέσω Curve με χρεωστική Πειραιώς από πίσω) σε μια επιχείρηση σε ενα POS της Eurobank, μου λέει η υπάλληλος απορρίφθηκε και ταυτόχρονα μου έρχεται push notification και απο την Curve και απο το GPay ότι η συναλλαγή όντως απορρίφθηκε. Δεν βγήκε καν απόκομμα στο POS. Εν τω μεταξύ έχω ξαναπληρωσει στο ιδιο POS της επιχείρησης χωρίς πρόβλημα.

Είχαν και δεύτερο POS Εθνικής όπου πληρωνω 2η φορά, εκεί περνάει κανονικά, παίρνω απόκομμα και φεύγω. Ελα που μερικά λεπτα αργότερα μου έρχεται μήνυμα απο winbank ότι έχω κάνει 2 αγορες, δηλαδή δεσμεύτηκε και το 1ο ποσό.

Πήγα πίσω στην επιχείρηση, έβγαλε ο άνθρωπος απο το POS της Eurobank αναλυτική απόδειξη όπου δεν φαίνεται πουθενα η δική μου συναλλαγή, παρόλα αυτά στην winbank φαίνεται αγορά-έγκριση και έχει αφαιρεθεί το ποσό. Μεσα στην Curve φαίνεται η συναλλαγή αλλά αναφέρεται ως "Declined". Το ίδιο και μέσα στο GPay.

Έχει συμβεί σε κανεναν απο εσας κάτι αντίστοιχο; Υπάρχει περίπτωση να αντιλογιστει αυτόματα το 1o ποσό κατά την προσπάθεια  εκκαθάρισης της συνναλαγης καθώς δεν φαίνεται πουθενά στο POS της επιχείρησης; Έστειλα και στην Curve μήνυμα και περιμένω.

Εχει συμβει σε πολλους

Θα αντιλογισθει

Καλα εκανες και εστειλες μηνυμα στην Curve

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, alfeios είπε

Εχει συμβει σε πολλους

Θα αντιλογισθει

Καλα εκανες και εστειλες μηνυμα στην Curve

Ευχαριστώ για την απάντηση, είχα διαβάσει για το θέμα στο τοπικ, είχα την εντύπωση ότι γινόταν διπλοχρεωση μετά από κανονική εγκεκριμένη συνναλαγη.

Τελικά από ότι κατάλαβα απορρίπτεται η 1η, περνάς 2η φορά και σου δεσμεύει και τις δύο φορές παρόλο που απορρίφθηκε η 1η.

Ελπιζω σε μερικές μερες που θα γίνει η εκκαθάριση να αντιλογιστει το ένα ποσό. Να δουμε τι θα μου απαντήσει και η Curve, εάν μου απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
16 λεπτά πριν, dinak είπε

Εχει καταφερει καποιος να βαλει την curve στο samsung pay τον τελευταιο καιρο? Εμενα δεν την δεχεται

Προσπαθούσα μια φορά την ημέρα και μου το πήρε την Τετάρτη το πρωι. Google Pay ομως δεν δέχεται καθολου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...