Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/11/2020 στις 11:27 ΜΜ, fagoura είπε

Με απλο γουγλη, θα βρεις χιλιαδες σελιδες με περιγραφες των κινδυνων.

Εν ολιγοις, ουτε να το διανοηθεις για οικονομικες συναλλαγες , ειναι ξεφραγο αμπελι το κινητο ετσι.

Το ιδιο και για τα δεδομενα σου, ανοιχτα στον οποιοδηποτε πειραξει τον bootloader, ουτε το κλειδωμα σου ισχυει μετα, το παρακαμπτει αμεσα.

Πως θα παρακάμψει όμως κάποιος την κρυπτογράφηση των δεδομένων της συσκευής χωρίς το δακτυλικό αποτύπωμά μου ή το password?

Ακόμα και με ξεκλείδωτο bootloader, τα δεδομένα της συσκευής παραμένουν κρυπτογραφημένα

Αν κάποιος μου κλέψει την συσκευή, ναι μεν μπορεί να αλλάξει τον bootloader ή και άλλα μέρη του συστήματος (radio, system rom, recovery κλπ), αλλά πως θα δει τα δεδομένα μου?

Και με το ρουτ, αφήνεις μόνο τις εφαρμογές που επιθυμείς να έχουν πρόσβαση root user, κατά την έννοια που και στα Windows κάποιες εφαρμογές ζητούν πρόσβαση Administrator για να κάνουν κάποια ενέργεια που δεν γίνεται ως normal user

Σίγουρα δεν ενδείκνυται το ξεκλείδωμα του bootloader και το root σε απλούς χρήστες, όπως δεν ενδείκνυται και στα Windows και να έχουν πρόσβαση Administrator οι απλοί χρήστες. Και για αυτόν τον λόγο στα εταιρικά PC η πρόσβαση στους υπαλλήλους είναι normal user. Αλλά οι περισσότεροι στα PC του σπιτιού τους έχουν λογαριασμό χρήστη που έχει administrator access, παρόλο που θα έπρεπε από άποψη ασφάλειας να μπαίνουν με έναν δεύτερο λογαριασμό χρήστη που είναι normal user, και μόνο όταν χρειάζεται κάπου administrator access, τότε να βάζουν το username/password του λογαριασμού Administrator

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Nikos4000 είπε

Πως θα παρακάμψει όμως κάποιος την κρυπτογράφηση των δεδομένων της συσκευής χωρίς το δακτυλικό αποτύπωμά μου ή το password?

Ακόμα και με ξεκλείδωτο bootloader, τα δεδομένα της συσκευής παραμένουν κρυπτογραφημένα

Αν κάποιος μου κλέψει την συσκευή, ναι μεν μπορεί να αλλάξει τον bootloader ή και άλλα μέρη του συστήματος (radio, system rom, recovery κλπ), αλλά πως θα δει τα δεδομένα μου?

Και με το ρουτ, αφήνεις μόνο τις εφαρμογές που επιθυμείς να έχουν πρόσβαση root user, κατά την έννοια που και στα Windows κάποιες εφαρμογές ζητούν πρόσβαση Administrator για να κάνουν κάποια ενέργεια που δεν γίνεται ως normal user

Σίγουρα δεν ενδείκνυται το ξεκλείδωμα του bootloader και το root σε απλούς χρήστες, όπως δεν ενδείκνυται και στα Windows και να έχουν πρόσβαση Administrator οι απλοί χρήστες. Και για αυτόν τον λόγο στα εταιρικά PC η πρόσβαση στους υπαλλήλους είναι normal user. Αλλά οι περισσότεροι στα PC του σπιτιού τους έχουν λογαριασμό χρήστη που έχει administrator access, παρόλο που θα έπρεπε από άποψη ασφάλειας να μπαίνουν με έναν δεύτερο λογαριασμό χρήστη που είναι normal user, και μόνο όταν χρειάζεται κάπου administrator access, τότε να βάζουν το username/password του λογαριασμού Administrator

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια φίλε. (το ίδιο και τα πειραγμένα κινητά, υπό προϋποθέσεις)

Για τα χρήματα σου πρόκειται, δείξε την προσοχή που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2020 στις 2:06 ΜΜ, SkiLopSaRo είπε

Ενημέρωση για το ζήτημα με την συνναλαγη που απορρίφθηκε αλλά το ποσό δεσμεύτηκε ούτως ή άλλως στην κάρτα της Πειραιώς που έχω απο πίσω. Η αρχική συνναλαγη έγινε στις 22 Οκτωβρίου.

Επικοινώνησα αρχικά με την Curve, σε περίπου 4 μέρες μου απάντησαν και είπαν οτι οφείλεται σε κάποιο timeout στην γραμμή επικοινωνίας κατά την διάρκεια της συνναλαγης στην οποία μπορεί να ευθύνεται είτε η Curve είτε η τράπεζα Πειραιώς είτε κάποιος άλλος ενδιάμεσος.

Οι της Curve απάντησαν οτι ακύρωσαν την συνναλαγη και εντός 3-5 εργάσιμων θα δω τα χρήματα πίσω ανάλογα και την τράπεζα. Αυτό έγινε στις 26 Οκτωβρίου.

Περίμενα και δεν γινόταν τίποτα ώσπου εν τέλει επικοινώνησα με το τμήμα καρτών της Πειραιώς στις 5 Νοεμβρίου, μου είπαν οτι βλέπουν οτι έχει ακυρωθεί. Τελικά τα χρήματα επιστράφηκαν το Σάββατο 7 Νοεμβρίου, μετα απο 17 ημερολογιακες ημέρες.

Με ξένισε γενικά το γεγονός αυτό, το ποσό ηταν 8€, αλλα ήταν δεσμευμένο ολο αυτό το διάστημα. Θα δώσω άλλη μια ευκαιρία στην Curve κυρίως για μικρο-συνναλαγες αλλα εαν ξανασυμβεί ίσως αναγκαστώ να αρχίσω να χρησιμοποιώ την εφαρμογή της ίδιας της Πειραιώς για ανέπαφες μέσω κινητού και NFC.

Από τέτοιες μικροχρεώσεις και δυσκολία επικοινωνίας την παράτησα. Ευτυχώς που έχουν και οι μεγάλες ελληνικές τράπεζες πληρωμή με NFC έστω και με δύο κλικ παραπάνω. Από όταν άφησε την πλατφόρμα της wirecard μετά το σκάνδαλο εμφανίστηκαν αυτές οι διπλοχρεώσεις. Σε μένα έχω δει μέχρι και τέσσερις χρεώσεις για μια αγορά. Και για ταξίδι στο εξωτερικό ευτυχώς που υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές, που μπορείς ακόμα να κάνεις και ταξιδιωτική ασφάλεια με τη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GOOGLE PAY ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

Revolut, με το που ανοιγεις το app, ηδη σου προτεινει να συνδεσεις καρτες με google pay.

N26, επισης εβγαλε ανακοινωση.

Θα ακολουθησουν και αλλες.

Και αργα η γρηγορα και καποια/ες Ελληνικες τραπεζες.
Το εγραψα στο γενικο θεμα, το γραφω και εδω, καθως χανεται το προηγουμενο πλεονεκτημα της curve.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, alfeios είπε

το Google pay ομως δεν βρίσκεται στο Google play για Ελλάδα

Πιστεύω σε 1-2 μέρες θα είναι διαθέσιμο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, alfeios είπε

το Google pay ομως δεν βρίσκεται στο Google play για Ελλάδα

"Μέχρι στιγμής η εφαρμογή του Google Pay δεν έχει εμφανιστεί στο Play Store, κάτι που αναμένεται να γίνει πολύ σύντομα.

Πάντως σε δικές μας δοκιμές, η ενεργοποίηση μιας χρεωστικής κάρτας της N26 στο Google Pay πραγματοποιήθηκε απροβλημάτιστα με την εισαγωγή ελληνικών στοιχείων διαμονής. "

...

κλπ.

Εχουν ανεβει πολλα αρθρα παντου σημερα.

 

Επεξ/σία από nek4d
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι γεγονός! Μόλις πρόσθεσα χωρίς πρόβλημα τη "φυσική" κάρτα της Revolut  (με ελληνική διεύθυνση) το Google Pay.   Μου έβγαλε μήνυμα το Revolut app. Απλώς έχω εγκατεστημένο το Google Pay μέσω apk σε κινητό Pixel 4 XL. Είχα προσθέσει παλιότερα μία Revolut Virtual με το γνωστό κόλπο της αλλαγής διεύθυνσης!

Αναμονή να εμφανιστεί το Google Pay και επίσημα  στο Google Play Store!

 

Revolut_GooglePay.jpg

Επεξ/σία από Sakis_Spooky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, nek4d είπε

GOOGLE PAY ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

Revolut, με το που ανοιγεις το app, ηδη σου προτεινει να συνδεσεις καρτες με google pay.

N26, επισης εβγαλε ανακοινωση.

Θα ακολουθησουν και αλλες.

Και αργα η γρηγορα και καποια/ες Ελληνικες τραπεζες.
Το εγραψα στο γενικο θεμα, το γραφω και εδω, καθως χανεται το προηγουμενο πλεονεκτημα της curve.

Συνεχίζει να έχει το πλεονέκτημα του ότι οι συναλλαγές μέσω Curve περνάνε στο αφορολόγητο ενώ στην Revolut ή στην N26 όχι.

Ελπίζω αυτή η επίσημη υποστήριξη της GPay στην Ελλάδα, έστω και στις ξένες υπηρεσίες αρχικά, να λειτουργήσει ως μοχλός πίεσης στις συστημικές μας τράπεζες μπας και υποστηρίξουν κι αυτές κάποια στιγμή το GPay. Προσωπικά δεν το βλέπω να γινεται καθολου καθώς η καθε μια εχει την δικη της υλοποιηση εφαρμογης ανεπαφων πληρωμων μεσω NFC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SkiLopSaRo είπε

Συνεχίζει να έχει το πλεονέκτημα του ότι οι συναλλαγές μέσω Curve περνάνε στο αφορολόγητο ενώ στην Revolut ή στην N26 όχι.

Ελπίζω αυτή η επίσημη υποστήριξη της GPay στην Ελλάδα, έστω και στις ξένες υπηρεσίες αρχικά, να λειτουργήσει ως μοχλός πίεσης στις συστημικές μας τράπεζες μπας και υποστηρίξουν κι αυτές κάποια στιγμή το GPay. Προσωπικά δεν το βλέπω να γινεται καθολου καθώς η καθε μια εχει την δικη της υλοποιηση εφαρμογης ανεπαφων πληρωμων μεσω NFC.

Δηλαδή πληρωμή με revolut μέσω curve μετράει στο αφορολόγητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

ετσι ξέρω και εγω αλλά όπως το έγραψε ο φίλος μπερδευει.

Προφανως αφορα για να τραβηξει απο καποια ελληνικη. Δεν το εργαψε περιεργα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Προφανως αφορα για να τραβηξει απο καποια ελληνικη. Δεν το εργαψε περιεργα

 

17 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

ετσι ξέρω και εγω αλλά όπως το έγραψε ο φίλος μπερδευει.

Ναι έχεις δικιο, δεν το εκανα σαφές, εννοώ συνναλαγές μέσω Curve όταν απο πίσω υπάρχει ελληνική κάρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SkiLopSaRo είπε

Συνεχίζει να έχει το πλεονέκτημα του ότι οι συναλλαγές μέσω Curve περνάνε στο αφορολόγητο ενώ στην Revolut ή στην N26 όχι.

Ελπίζω αυτή η επίσημη υποστήριξη της GPay στην Ελλάδα, έστω και στις ξένες υπηρεσίες αρχικά, να λειτουργήσει ως μοχλός πίεσης στις συστημικές μας τράπεζες μπας και υποστηρίξουν κι αυτές κάποια στιγμή το GPay. Προσωπικά δεν το βλέπω να γινεται καθολου καθώς η καθε μια εχει την δικη της υλοποιηση εφαρμογης ανεπαφων πληρωμων μεσω NFC.

Η Alpha άνετα το ξεκινάει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...