Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν είχα ζητησει πριν κανα μηνα να μου βγάλουν νεα καρτούλα με ελληνικό bin, μου ζήτησαν 5 ευρώ
και εδω και μια βδομαδα, δεν μου εχουν απαντησει στο email για το gpay τι στον ****** θα γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει καταλαβει κανεις τι συμβαινει τωρα που το GPay ειναι επισημα και στην Ελλαδα; Δηλαδη, πλεον αν εχουμε την επισημη εφαρμογη σαν κατοικοι ελλαδας θα δεχεται μονο καρτες με ελληνικο BIN; Εμενα για παραδειγμα η καρτα μου εχει Αγγλικο BIN (5375 9000) και την χρησιμοποιω με το τρικ του GPay απο apk.

Οταν γινει διαθεσιμη η εφαρμογη για εμας απο το Play Store η καρτα αυτη δεν θα μπορει να χρησιμοποιηθει πλεον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SkiLopSaRo είπε

Εχει καταλαβει κανεις τι συμβαινει τωρα που το GPay ειναι επισημα και στην Ελλαδα; Δηλαδη, πλεον αν εχουμε την επισημη εφαρμογη σαν κατοικοι ελλαδας θα δεχεται μονο καρτες με ελληνικο BIN; Εμενα για παραδειγμα η καρτα μου εχει Αγγλικο BIN (5375 9000) και την χρησιμοποιω με το τρικ του GPay απο apk.

Οταν γινει διαθεσιμη η εφαρμογη για εμας απο το Play Store η καρτα αυτη δεν θα μπορει να χρησιμοποιηθει πλεον;

Η εφαρμογή από όπου και να την κατεβάσεις, είναι η ίδια. Η Curve και η Google αποφασίζουν ποια BIN θα γίνονται δεκτά. Τώρα αν δοκιμάσεις να βγάλεις την κάρτα σου από το GPay και να την ξανα βάλεις, δεν θα μπορείς να την ξαναβάλεις. Ο λόγος είναι ο εξής: Κατάλαβε παλιότερα η Curve ότι είχαμε κάρτες με UK BIN και πως τις βάζαμε στο GPay και είχε μπλοκάρει την δυνατότητα να την βάζουν στο GPay για όσους χρήστες μένουν εκτός αγγλίας. Εσύ είχες προλάβει και την έβαλες ΠΡΙΝ καταλάβει η Curve το κόλπο αυτό.

Τώρα όμως που έχουμε "κανονικά" στην Ελλάδα το GPay, δεν μας έχουν άρει την απαγόρευση αυτή. Μόνο αυτοί από την μεριά τους μπορούν να το αλλάξουν αυτό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SkiLopSaRo είπε

Εχει καταλαβει κανεις τι συμβαινει τωρα που το GPay ειναι επισημα και στην Ελλαδα; Δηλαδη, πλεον αν εχουμε την επισημη εφαρμογη σαν κατοικοι ελλαδας θα δεχεται μονο καρτες με ελληνικο BIN; Εμενα για παραδειγμα η καρτα μου εχει Αγγλικο BIN (5375 9000) και την χρησιμοποιω με το τρικ του GPay απο apk.

Οταν γινει διαθεσιμη η εφαρμογη για εμας απο το Play Store η καρτα αυτη δεν θα μπορει να χρησιμοποιηθει πλεον;

Ουσιαστικά σημαίνει ότι μπορούν να προστεθούν ελληνικές κάρτες στο Gpay τώρα που ήρθε επίσημα. Αυτό είναι σχετικό, για παράδειγμα η Monese και αυτή ανακοίνωσε ότι υποστηρίζει GPay Ελλάδα αλλά οι κάρτες τις (δεν ξέρω αν έχει κάποιος greek bin) είναι με γαλλικό BIN στην Ελλάδα. Οπότε αν είχες το app μπορούσες να την προσθέσεις και πριν. Όπως και οι παλιές καρτες curve.

Δέχεται όσες κάρτες υποστηρίζονται. Δεν έχει σημασία που μένεις. Αυτό έχει σημασία μόνο για το availability του app.

34 λεπτά πριν, t-shock είπε

όταν είχα ζητησει πριν κανα μηνα να μου βγάλουν νεα καρτούλα με ελληνικό bin, μου ζήτησαν 5 ευρώ
και εδω και μια βδομαδα, δεν μου εχουν απαντησει στο email για το gpay τι στον ****** θα γινει

γιατί 5 ευρώ  ? το είχαν πει στο email?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, vagstef είπε

curve.PNG.d68dc1716d401e8d045e6353134d29cf.PNG

το δικό μου email, δεν λέει κάτι υποτίθεται ότι αυτοί φταίνε. σου τράβηξε τα χρήματα από συνδεδεμένη κάρτα?

τους ειπα φυσικα οχι


την εχω συνδεδεμενη στο ρολοι με spay και θα τους κυνηγησω να μου κανουν αυτην την καρτα να δουλευει στο gpay για να μην την χασω από το ρολοι

 

Επεξ/σία από t-shock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagstef είπε

curve.PNG.d68dc1716d401e8d045e6353134d29cf.PNG

το δικό μου email, δεν λέει κάτι υποτίθεται ότι αυτοί φταίνε. σου τράβηξε τα χρήματα από συνδεδεμένη κάρτα?

 

2 ώρες πριν, t-shock είπε

τους ειπα φυσικα οχι


την εχω συνδεδεμενη στο ρολοι με spay και θα τους κυνηγησω να μου κανουν αυτην την καρτα να δουλευει στο gpay για να μην την χασω από το ρολοι

Και εμένα δωρεάν θα μου την στείλουν αυτή την φορά για εμένα μόνο, την επόμενη θα πληρώσω 5 λίρες. Πρώτα ρώτησα, αν ζητήσω νέα κάρτα αν θα έχει ελληνικό bin και αφού μου απάντησαν ότι θα έχει, ειπα να μου στείλουν νέα.

20201124_181616.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ας μου απαντησουν με το καλο στο ερωτημα μου τι θα γινει με το gpay και μετα θα τους τα πω και για την καρτα
αλλα δεν μου απαντανε οι ατιμοι

σας ευχαριστώ όλους για τα screenshots

edit: τους εγραψα ενα ωραιο mail και τους εκραξα και τους εστειλα και τα screenshots για αποδειξη
Αντε να δουμε αν ποτε θα με απαντησουν

Επεξ/σία από t-shock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση, οταν ενεργοποιηθει κανονικα το GPay Ελλαδα να μπορω να βαλω την ηδη υπαρχουσα καρτα μου με UK ΒΙΝ σε αυτο ή ειναι αποκλειστικα και μονο για κατοικους Αγγλιας;

Εαν οχι και πρεπει να επανεκδωσω την καρτα τοτε θα αφησω τα πραγματα ως εχει τοσο καιρο με το sideloaded GPay. Γιατι να χαλασω κατι που ηδη λειτουργει;

Ετσι και αλλιως, στα emails που σας στειλαν δεν μιλανε για Greek ΒΙΝ αλλα για European, οποτε αν μπορει να ενεργοποιηθει οποιοδηποτε Ευρωπαικο BIN σε ελληνες κατοικους, γιατι οχι και το αγγλικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως μόλις έβγαλα από την αρχή κάρτα curve για τον πατέρα μου (που δεν χρησιμοποιεί πολύ τις κάρτες κτλ) και πάλι με το καινούργιο BIN που έχει, πάλι δεν την δέχεται την νέα κάρτα

Κατάρα με έχει ρίξει η Curve?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Google Pay εφαρμογή δεν θα δούμε καθόλου στην Ελλάδα από όσο φαίνεται. Οι προσθαφαιρέσεις των καρτών και άλλων ρυθμίσεων, θα γίνεται μέσα από το Google Services. Η πληρωμή θα γίνεται με ανοιχτό το NFC και απλά ξεκλείδωτο το κινητό. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να ψάχνεσαι μέσα στις ρυθμίσεις αν θες να πληρώσεις με άλλη κάρτα

https://support.google.com/pay/answer/10173487

Επεξ/σία από t-shock
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SkiLopSaRo είπε

Υπαρχει περιπτωση, οταν ενεργοποιηθει κανονικα το GPay Ελλαδα να μπορω να βαλω την ηδη υπαρχουσα καρτα μου με UK ΒΙΝ σε αυτο ή ειναι αποκλειστικα και μονο για κατοικους Αγγλιας;

Εαν οχι και πρεπει να επανεκδωσω την καρτα τοτε θα αφησω τα πραγματα ως εχει τοσο καιρο με το sideloaded GPay. Γιατι να χαλασω κατι που ηδη λειτουργει;

Ετσι και αλλιως, στα emails που σας στειλαν δεν μιλανε για Greek ΒΙΝ αλλα για European, οποτε αν μπορει να ενεργοποιηθει οποιοδηποτε Ευρωπαικο BIN σε ελληνες κατοικους, γιατι οχι και το αγγλικο;

Το Google Pay έκανε launch 17 Νοεμβίου και λειτουργεί κανονικά! Nομίζω πως αρκετός κόσμος επειδή δεν βλέπει το app δεν έχει καταλάβει τι παίζει ακριβώς και το θεωρώ τσαπατσουλιά της Google!!

Τώρα το ότι δεν υπάρχει το app δεν έχει να κάνει με το αν περνάει μια κάρτα ή όχι. Είτε το κάνεις μέσω app είτε μέσω των ρυθμίσεων στον λογαριασμό της Google (ο επίσημος τρόπος για τις 10 νέες χώρες) είναι το ίδιο, δεν αλλάζει το verification με την τράπεζα.

Αν ζητήσεις νέα κάρτα από την Curve θα σου στείλει με BIN της χώρας σου. Εμένα εκδόθηκε και έχει GR BIN, δεν υπάρχει european  

1 ώρα πριν, t-shock είπε

Πάντως μόλις έβγαλα από την αρχή κάρτα curve για τον πατέρα μου (που δεν χρησιμοποιεί πολύ τις κάρτες κτλ) και πάλι με το καινούργιο BIN που έχει, πάλι δεν την δέχεται την νέα κάρτα

Κατάρα με έχει ρίξει η Curve?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Google Pay εφαρμογή δεν θα δούμε καθόλου στην Ελλάδα από όσο φαίνεται. Οι προσθαφαιρέσεις των καρτών και άλλων ρυθμίσεων, θα γίνεται μέσα από το Google Services. Η πληρωμή θα γίνεται με ανοιχτό το NFC και απλά ξεκλείδωτο το κινητό. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να ψάχνεσαι μέσα στις ρυθμίσεις αν θες να πληρώσεις με άλλη κάρτα

https://support.google.com/pay/answer/10173487

Καλό, δεν το χα δει οτι το χουν γράψει και επίσημα! πάντως και μένα δεν περνάει, θέλουν πρήξιμο

Πάντως μείνει όπως έχει η χρήστη του gpay είναι απαράδεκτοι, είναι αυτό που λες, για να αλλάξεις κάρτα πρέπει να πηγαίνεις στις ρυθμίσεις την ώρα της πληρωμής.. 

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vagstef είπε

Καλό, δεν το χα δει οτι το χουν γράψει και επίσημα! πάντως και μένα δεν περνάει, θέλουν πρήξιμο

Πάντως μείνει όπως έχει η χρήστη του gpay είναι απαράδεκτοι, είναι αυτό που λες, για να αλλάξεις κάρτα πρέπει να πηγαίνεις στις ρυθμίσεις την ώρα της πληρωμής.. 

Μου έχει συμβεί να μην περνάει η DiPocket σε POS στα ΙΚΕΑ (μέσω GPay) και με επιασε κρύος ιδρώτας. Ευτυχώς είχα την Curve (τότε) και πλήρωσα κανονικά. Τώρα αμα πάει να γίνει καμία τέτοια βλακεία, πιο εύκολα θα βγάλουμε την κάρτα μας πάρα να αλλάξουμε κάρτα μέσω GPay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, t-shock είπε

Μου έχει συμβεί να μην περνάει η DiPocket σε POS στα ΙΚΕΑ (μέσω GPay) και με επιασε κρύος ιδρώτας. Ευτυχώς είχα την Curve (τότε) και πλήρωσα κανονικά. Τώρα αμα πάει να γίνει καμία τέτοια βλακεία, πιο εύκολα θα βγάλουμε την κάρτα μας πάρα να αλλάξουμε κάρτα μέσω GPay

αα εγώ έλεγα ότι δε μπορώ να προσθέσω τη νέα curve που είναι ελληνική. όντως θα ναι πιο γρήγορο!🤣

τα google pixel έχουν τη μαγκιά που με το power button μπορείς να πας στις κάρτες και να διαλέξεις όποια θες. κάτι τέτοιο θα ταν ότι πρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, t-shock είπε

Google Pay εφαρμογή δεν θα δούμε καθόλου στην Ελλάδα από όσο φαίνεται. Οι προσθαφαιρέσεις των καρτών και άλλων ρυθμίσεων, θα γίνεται μέσα από το Google Services. Η πληρωμή θα γίνεται με ανοιχτό το NFC και απλά ξεκλείδωτο το κινητό. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να ψάχνεσαι μέσα στις ρυθμίσεις αν θες να πληρώσεις με άλλη κάρτα


https://support.google.com/pay/answer/10173487

Τι φάση γιατί το κάνουν αυτό; :oΓια αυτο μου εξαφανιστηκε η εγκατεστημενη app gpay που ειχα κατεβασει απο apkmirror ? Και δεν ειναι η πρώτη φορά που εξαφανίζεται το app. Καταντάει δύσχρηστο έτσι.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...