Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, runner69 είπε

Τι φάση γιατί το κάνουν αυτό; :oΓια αυτο μου εξαφανιστηκε η εγκατεστημενη app gpay που ειχα κατεβασει απο apkmirror ? Και δεν ειναι η πρώτη φορά που εξαφανίζεται το app. Καταντάει δύσχρηστο έτσι.

Γιατί μάλλον δεν θέλουν να συνεχίσουν το app που υπάρχει τώρα και ήδη το θεωρούν παλιό. Πάντως εγώ το ξανακατέβασα από apkmirror πριν μερικές μέρες και δεν έχει απενεργοποιηθεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vagstef είπε

Γιατί μάλλον δεν θέλουν να συνεχίσουν το app που υπάρχει τώρα και ήδη το θεωρούν παλιό. Πάντως εγώ το ξανακατέβασα από apkmirror πριν μερικές μέρες και δεν έχει απενεργοποιηθεί 

Μόλις ανακάλυψα το ιδιο, η εφαρμογή που είχα βάλει μέσω apkmirror εξαφανίστηκε! Δεν την εμφανίζει ούτε στη λιστα με τις εφαρμογές, κατάφερα να την εντοπίσω μόνο απο την γενική μπάρα αναζήτησης πάνω πάνω στο μενού εφαρμογών (Samsung S9+).

Screenshot_20201125-010922_Settings.jpg.b1a032adddb533d4aefaff3f0217dd90.jpg

Μέσα στις ρυθμίσεις υπάρχει μια κατηγορία ρυθμίσεις Google --> Υπηρεσίες λογαριασμού --> Google Pay όπου εμφανίζεται το εξής:

20201125_012114.jpg.b0f96dffa0efe31707551af29fe8c72a.jpg

Είναι η καρτα με το αγγλικό BIN που είχα περάσει στην εφαρμογή GPay απο apkmirror. Στις ρυθμίσεις NFC συνεχίζει να υπάρχει η υπηρεσία Google Pay προεπιλεγμενη για ανέπαφες. Μήπως πέρασα αυτόματα στο νεο καθεστώς; Δεν έχω δοκιμάσει να κάνω συνναλαγη απο τοτε που ανακοινώθηκαν αυτές οι αλλαγές.

Δεν θα πειράξω τίποτα και θα δοκιμάσω να πληρώσω όποτε μπορέσω, δεν θα απεγκαταστησω την απενεργοποιημενη εφαρμογή GPay απο apkmirror, καλου κακου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagstef είπε

αα εγώ έλεγα ότι δε μπορώ να προσθέσω τη νέα curve που είναι ελληνική. όντως θα ναι πιο γρήγορο!🤣

τα google pixel έχουν τη μαγκιά που με το power button μπορείς να πας στις κάρτες και να διαλέξεις όποια θες. κάτι τέτοιο θα ταν ότι πρέπει

Google Pixel 4 XL εδώ... Δεν ισχύει αυτό με το Power Button την παρούσα στιγμή στην Ελλάδα! Είναι location ενεργό πχ Αμερική! Μακάρι να το βάλουν στις 10 χώρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, SkiLopSaRo είπε

Μόλις ανακάλυψα το ιδιο, η εφαρμογή που είχα βάλει μέσω apkmirror εξαφανίστηκε! Δεν την εμφανίζει ούτε στη λιστα με τις εφαρμογές, κατάφερα να την εντοπίσω μόνο απο την γενική μπάρα αναζήτησης πάνω πάνω στο μενού εφαρμογών (Samsung S9+).

Screenshot_20201125-010922_Settings.jpg.b1a032adddb533d4aefaff3f0217dd90.jpg

Μέσα στις ρυθμίσεις υπάρχει μια κατηγορία ρυθμίσεις Google --> Υπηρεσίες λογαριασμού --> Google Pay όπου εμφανίζεται το εξής:

20201125_012114.jpg.b0f96dffa0efe31707551af29fe8c72a.jpg

Είναι η καρτα με το αγγλικό BIN που είχα περάσει στην εφαρμογή GPay απο apkmirror. Στις ρυθμίσεις NFC συνεχίζει να υπάρχει η υπηρεσία Google Pay προεπιλεγμενη για ανέπαφες. Μήπως πέρασα αυτόματα στο νεο καθεστώς; Δεν έχω δοκιμάσει να κάνω συνναλαγη απο τοτε που ανακοινώθηκαν αυτές οι αλλαγές.

Δεν θα πειράξω τίποτα και θα δοκιμάσω να πληρώσω όποτε μπορέσω, δεν θα απεγκαταστησω την απενεργοποιημενη εφαρμογή GPay απο apkmirror, καλου κακου.

Ναι ετσι ακριβώς λειτουργεί στις νέες χωρες. Θα μπορέσεις να πληρώσεις κανονικα ! Έχω ειχα δει την υπηρεσία google pay στο λογαριασμό google μερικους μήνες πριν. Και οποια ειχα περάσει στο app εμφανιζόταν και κει 

29 λεπτά πριν, Sakis_Spooky είπε

Google Pixel 4 XL εδώ... Δεν ισχύει αυτό με το Power Button την παρούσα στιγμή στην Ελλάδα! Είναι location ενεργό πχ Αμερική! Μακάρι να το βάλουν στις 10 χώρες!

Ναι ε; μηπως ερθει με τον νέο android?  απ ότι είδα στο android 11 δεν υπάρχει αυτο τουλάχιστον για samsung που εχω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vagstef είπε

Ναι ε; μηπως ερθει με τον νέο android?  απ ότι είδα στο android 11 δεν υπάρχει αυτο τουλάχιστον για samsung που εχω

Είναι χαρακτηριστικό του android 11, απλώς ήταν location based και κυρίως στις χώρες που υποστήριζαν official το Google Pay!

Είχε εμφανιστεί στα Pixel κινητά το Φεβρουάριο του 2020 και στη συνέχεια με το Android 11 τον Αύγουστο του 2020.

Τα Pixel έχουν το τελευταίο Αndroid 11. Άρα αναμένουμε να εμφανιστεί στις 10 χώρες... λογικά τις επόμενες μέρες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vagstef είπε

Ναι ετσι ακριβώς λειτουργεί στις νέες χωρες. Θα μπορέσεις να πληρώσεις κανονικα ! Έχω ειχα δει την υπηρεσία google pay στο λογαριασμό google μερικους μήνες πριν. Και οποια ειχα περάσει στο app εμφανιζόταν και κει 

Ναι ε; μηπως ερθει με τον νέο android?  απ ότι είδα στο android 11 δεν υπάρχει αυτο τουλάχιστον για samsung που εχω

Προσωπικά δεν με νοιάζει να έχω application GPay, αρκεί να μπορώ να πληρώνω μεσω της υπηρεσίας λόγω της μεγάλης ευκολίας της.

Αν απεγκαταστησω την ήδη απενεργοποιημενη εφαρμογή απο το κινητό, λες να εξαφανιστει και η περασμένη κάρτα μου ή εφόσον φαίνεται ήδη στο Google Services δεν θα αλλάξει τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SkiLopSaRo είπε

Προσωπικά δεν με νοιάζει να έχω application GPay, αρκεί να μπορώ να πληρώνω μεσω της υπηρεσίας λόγω της μεγάλης ευκολίας της.

Αν απεγκαταστησω την ήδη απενεργοποιημενη εφαρμογή απο το κινητό, λες να εξαφανιστει και η περασμένη κάρτα μου ή εφόσον φαίνεται ήδη στο Google Services δεν θα αλλάξει τίποτα;

Δες αν είναι περασμένη σαν τρόπος πληρωμής στο pay.google.com ! Αν ναι δεν θα χεις θεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vagstef είπε

Δες αν είναι περασμένη σαν τρόπος πληρωμής στο pay.google.com ! Αν ναι δεν θα χεις θεμα 

Ειναι περασμένη κανονικά στο pay.google.com, δεν δείχνει Curve αλλα Mastercard, τα στοιχεία είναι της Curve κάρτας βέβαια.

Ίσως είμαι από τους τυχερούς που έγινε η μετάβαση αυτόματα. 

Θα απεγκαταστησω και την παλια εφαρμογή, αν συνεχίσει να υπάρχει στις ρυθμίσεις πληρωμής μέσω NFC το Google Pay, τότε είμαστε καλά.

 

Ενημέρωση:

Απεγκατεστησα την παλια εφαρμογη που ειχα βαλει μεσω apk (ειχε ετσι κι αλλιως απενεργοποιηθει αυτοματα ενω εξαφανιστηκε το εικονιδιο), ενεργοποιησα NFC, πλησιασα το ξεκλειδωμενο τηλεφωνο στο POS και η συναλλαγη πραγματοποιηθηκε κανονικα, οπως και το προηγουμενο διαστημα. Ελαβα κανονικα ειδοποιηση απο το Google Pay. Οπότε για εμενα δεν εχει αλλαξει πρακτικα κατι, συνεχιζω τις συναλλαγες οπως και πριν, χωρις εφαρμογη.

 

Επεξ/σία από SkiLopSaRo
Ενημερωση
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα το Gpay είναι κανονικά ενεργή.  Δεν έχει εξαφανιστεί στο Samsung S10 Plus. Στο Huawei P30 Pro εξαφανίστηκε.  Έψαξα να βρω τι το διαφορετικό έχουν.  Το μόνο που βρήκα και το δοκίμασα και στο P30 Pro και δούλεψε, δεν εξαφανίζεται πλέον η εφαρμογή Gpay είναι το εξής:

Στο S10 Plus στις πληροφορίες εφαρμογής υπηρεσίες google play ήταν ως εξής: αλλαγή ρυθμίσεων συστήματος ήταν δεν επιτρέπετε , το εικόνα μέσα σε εικόνα ήταν δεν επιτρέπετε και το εμφάνιση πάνω από άλλες ήταν ανενεργό.

Στο P30 Pro στις πληροφορίες εφαρμογής υπηρεσίες google play το εγγραφή ρυθμίσεων συστήματος και σχεδίαση πάνω από άλλες εφαρμογές έκανα αλλαγή σε όχι.

Πάντως πρέπει να έχω πολύ καιρό αυτές τις ρυθμίσεις στο S10 Plus, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.  Όποιος θέλει το δοκιμάζει. 

Πριν το κάνετε θα πρέπει να είναι ήδη εγκατεστημένο και ενεργό το Google Pay.

Έκδοση Google Pay που έχω 2.119.340301324

Επεξ/σία από forisp2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες έκανα μια αγορά από φαρμακείο σε POS της Εθνικής και μου ζήτησε commission 4% (το έγραφε στην οθόνη του pos κάτω από το ποσό πληρωμής). Δεν είχε σημασία αν πλήρωνα σε ευρώ ή σε gbp. Πρώτη φορά μου συνέβη κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Χθες έκανα μια αγορά από φαρμακείο σε POS της Εθνικής και μου ζήτησε commission 4% (το έγραφε στην οθόνη του pos κάτω από το ποσό πληρωμής). Δεν είχε σημασία αν πλήρωνα σε ευρώ ή σε gbp. Πρώτη φορά μου συνέβη κάτι τέτοιο. 

Η χρέωση του 4% είναι άμα επέλεγες να χρεωθείς σε GBP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, asdfnikos είπε

Η χρέωση του 4% είναι άμα επέλεγες να χρεωθείς σε GBP.

Πάντως είτε επέλεγα GBP είτε ευρώ έγραφε πάντα για commission. Αυτή την φορά δεν το δοκίμασα αλλά την επόμενη θα κάνω αγορά κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bourdoulas είπε

Πάντως είτε επέλεγα GBP είτε ευρώ έγραφε πάντα για commission. Αυτή την φορά δεν το δοκίμασα αλλά την επόμενη θα κάνω αγορά κανονικά. 

Βλέπει σαν αγγλική την κάρτα γιαυτό και προτείνει την μετατροπή με δική της τιμή και φυσικά προμήθεια. Δεν γνωρίζει ότι έχεις από πίσω κάρτα με Ευρώ .

Δοκίμασε την επιλογή του Ευρώ και δεν θα έχεις πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...