Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Βασικά η curve αναφέρει για το 1,5% αλλά λέει ...With curve, it's possible to make payments to government agencies such as HMRC using and underlying debit or credit card.

Οπότε που κολλάει η χρέωση στη monese (η οποία δεν έγινε) και γιατί δε πέρασε το top up;

Δεν λέει μόνο αυτά.

Αναφορά σε κείμενο

Transactions falling under MCC 6012, i.e.:

Paying credit card bills

Loans or mortgages with an underlying credit card selected in the Curve app

Purchasing financial services or products from banks, Credit Unions, Deposit Takers

Purchasing foreign or non-fiat currency such as cryptocurrency, travelers cheques or money orders

Purchasing store value cards such as prepaid cards

Your underlying card issuer may charge you separate fees for making such transactions or ATM withdrawals, and Curve is not liable for such fees. Please refer to the terms and conditions of your underlying card issuer before attempting a Curve Fronted transaction.

These types of transactions remain free when you pay with an underlying Debit Card. 

https://support.imaginecurve.com/hc/en-gb/articles/360014543418-Which-transactions-will-Curve-Fronted-fees-apply-to-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ενημερώσω προς το απόγευμα που θα τον βρώ. Αν θυμάμαι καλά αυτός έκλεισε αυτοκίνητο μέσω  SixT (online) και έγινε reserve κάποιο ποσό  επιπλέον της κράτησης (σαν εγγύηση υποθέτω) το οποίο αποδεσμεύτηκε καποιες μέρες μετά. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Doubt είπε

άρα η χρέωση εμπίπτει στην κατηγορία

  • Purchasing financial services or products from banks, Credit Unions, Deposit Takers

αλλά τελικά δε χρεώθηκε επειδή δε περάσανε τα χρήματα στη Monese. 

Η συγκεκριμένη χρέωση δεν υπήρχε από την αρχή απ ότι θυμάμαι. Είχε μπει μετά. Παρόλο αυτά όμως γιατί δε περάστηκε το ποσό στη Monese? Κατάλαβε η monese ότι είναι πιστωτική και το κόψανε (παλιά περνούσε);  Ή είναι θέμα της curve? (εννοείται υπάρχει διαθέσιμο ποσό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nikolakisTheGreat είπε

αν κάνω μια πληρωμή με curve με συγκεκριμένη κάρτα και μετά για κάποιο λόγω είναι να γίνει επιστροφή των χρημάτων κι εγώ έχω αφαιρέσει τελείως την κάρτα τι γίνεται;

που θα επιστραφούν τα χρήματα;

 

https://support.imaginecurve.com/hc/en-gb/articles/360007674198-How-do-refunds-work-when-spending-with-Curve-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, spoonman69 είπε

Σορυ αν εχει απαντηθει αλλα απο οσο εψαξα δε βρηκα κατι.

Εχω λοιπον μια καρτα Curve με Ελληνικο bin και δεν μπορω να την συνδεσω με το Samsung pay προφανως για αυτον τον λογο. Εχει αντιμετωπισει καποιος παρομοιο θεμα η φταιει κατι αλλο που δεν συνδεεται ;

Είχα στείλει μήνυμα στην εξυπηρέτηση πελατών για τον ίδιο λόγο και μου απάντησαν ότι προς το παρόν μόνο κάτοικοι uk μπορούν να προσθέσουν την κάρτα τους στο samsung pay. Είναι στα σχέδια τους να επεκτείνουν αυτή την υπηρεσία σε όλους τους ευρωπαίους πελάτες τους αλλά δεν υπάρχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα.

Επεξ/σία από dimpra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimpra είπε

Είχα στείλει μήνυμα στην εξυπηρέτηση πελατών για τον ίδιο λόγο και μου απάντησαν ότι προς το παρόν μόνο κάτοικοι uk μπορούν να προσθέσουν την κάρτα τους στο samsung pay. Είναι στα σχέδια τους να επεκτείνουν αυτή την υπηρεσία σε όλους τους ευρωπαίους πελάτες τους αλλά δεν υπάρχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα.

Ναι ισχύει ότι το δουλεύουν πάνω σε αυτό, επίσης έχει πει και η Viva wallet ότι στο μέλλον θα φέρει Samsung Pay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. έχω κάποιες απορίες αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, καταρχήν γίνεται κάποια στιγμή να ακυρώσεις την curve σβήνοντας τα στοιχεία σου κάρτα κτλ; και το δεύτερο με ενδιαφέρει για  κάρτα Πειραιώς γιατί απότι κατάλαβα όταν κάνεις χρήση μέσω curve δεν παίρνεις τα Yellow από τα καταστήματα που υποστηρίζουν yellow και ρωτήσω τώρα αν ξέρεις αν γίνεται π.χ να κάνω χρήση της Curve-Πειραιώς όπου δεν έχω yellow και στα καταστήματα που έχουν yellow να δώσω κανονικά την κάρτα Πειραιώς. δηλαδή με λίγα λόγια αν λειτουργούν μαζί ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, gab76 είπε

αν γίνεται π.χ να κάνω χρήση της Curve-Πειραιώς όπου δεν έχω yellow και στα καταστήματα που έχουν yellow να δώσω κανονικά την κάρτα Πειραιώς. δηλαδή με λίγα λόγια αν λειτουργούν μαζί ταυτόχρονα.

Ναι, γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω απώλειας της καρτας παρελαβα νεα πλαστική

Η κάρτα αργησε να ερθει, και ενημερωσα την Curve οτι δεν την εχω παραλάβει.

Η Curve μου ζητησε επιβεβαιωση έτους γεννησης και ταχυδρομικής διευθυνσης για να μου στειλει αλλη.

Εστειλα το σχετικο mail την επομενη μερα το πρωι.

Την ίδια μερα, το απόγευμα παρελαβα την κάρτα που τους ειχα πει οτι δεν ειχε ερθει, και αμεσως εκανα 3 πληρωμες με αυτην σε pos

Το ιδιο βραδυ ενημερωσα την Curve οτι παρελαβα την καρτα μου και μου απαντησαν αμεσως οτι χαιρονται κλπ

Απο την επομενη μερα ομως με την  καρτα δεν γινονται οι πληρωμες και τα pos βγαζουν κωδικο σφαλματος που αντιστοιχει σε μη υπαρξη υπολοιπου, οποια καρτα κι αν εχω επιλεγμενη πισω απο την Curve

Χρειασεται καποια ενεργοποιηση, ή την εχει απενεργοποιησει η Curve επειδη δηλωσα οτι δεν την παρελαβα, και μετα ξεχασαν να την ενεργοποιησουν ξανα ;

λέτε να περιμενω παλι εναν μηνα για νεα ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alfeios είπε

Λόγω απώλειας της καρτας παρελαβα νεα πλαστική

Η κάρτα αργησε να ερθει, και ενημερωσα την Curve οτι δεν την εχω παραλάβει.

Η Curve μου ζητησε επιβεβαιωση έτους γεννησης και ταχυδρομικής διευθυνσης για να μου στειλει αλλη.

Εστειλα το σχετικο mail την επομενη μερα το πρωι.

Την ίδια μερα, το απόγευμα παρελαβα την κάρτα που τους ειχα πει οτι δεν ειχε ερθει, και αμεσως εκανα 3 πληρωμες με αυτην σε pos

Το ιδιο βραδυ ενημερωσα την Curve οτι παρελαβα την καρτα μου και μου απαντησαν αμεσως οτι χαιρονται κλπ

Απο την επομενη μερα ομως με την  καρτα δεν γινονται οι πληρωμες και τα pos βγαζουν κωδικο σφαλματος που αντιστοιχει σε μη υπαρξη υπολοιπου, οποια καρτα κι αν εχω επιλεγμενη πισω απο την Curve

Χρειασεται καποια ενεργοποιηση, ή την εχει απενεργοποιησει η Curve επειδη δηλωσα οτι δεν την παρελαβα, και μετα ξεχασαν να την ενεργοποιησουν ξανα ;

λέτε να περιμενω παλι εναν μηνα για νεα ?

 

 

Ακυρώθηκε η κάρτα και θα πρέπει να περιμένεις την καινούργια. Γενικά σε τέτοιες ημέρες με τις καθυστερήσεις όλα πηγαίνουν πίσω.

Ομοίως περιμένω κάρτα από άλλη εταιρία που ήταν προγραμματισμένη να έρθει 2 Δεκεμβρίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον λόγο παραγγέλνετε φυσική κάρτα από την Curve;

Στο Curve account σας δεν έχετε συνδεδεμένη μία κάρτα ελληνικής τράπεζας;

Γιατί δεν κάνετε τις αγορές σας με την κάρτα της ελληνικής τράπεζας, και χρειάζεστε αυτήν της Curve;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, manost said:

Για ποιον λόγο παραγγέλνετε φυσική κάρτα από την Curve;

Στο Curve account σας δεν έχετε συνδεδεμένη μία κάρτα ελληνικής τράπεζας;

Γιατί δεν κάνετε τις αγορές σας με την κάρτα της ελληνικής τράπεζας, και χρειάζεστε αυτήν της Curve;

Με αυτό το σκεπτικό, πιο το νόημα εξ αρχής να βγάλει κάποιος curve?

Έχουμε την φυσική κάρτα γιατί μέσα σε αυτή έχουμε περάσει όλες τις ελληνικές και με αυτό τον τρόπο κουβαλάς μόνο μια, αυτό είναι και το όλο νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Με αυτό το σκεπτικό, πιο το νόημα εξ αρχής να βγάλει κάποιος curve?

Έχουμε την φυσική κάρτα γιατί μέσα σε αυτή έχουμε περάσει όλες τις ελληνικές και με αυτό τον τρόπο κουβαλάς μόνο μια, αυτό είναι και το όλο νόημα.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω λογαριασμό μόνο σε μια τράπεζα, και έκανα λογαριασμό Curve για να τον συνδέσω στο Google Pay για την περίπτωση που ξεχάσω κάποια μέρα την κάρτα, έτσι ώστε να μπορώ να κάνω αγορές αν χρειαστεί από το κινητό. ;)

Έχει λογική αυτό που κάνετε από τη στιγμή που έχετε λογαριασμό σε πολλές τράπεζες.

Σ' ευχαριστώ και πάλι.

Επεξ/σία από manost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...