Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 212/212 plus παίρνει το ΚΙΤ από Coolermaster για AM4 ; Άλλο TDP και άλλο power consumption το TDP έχει σχέση με την θερμότητα που αποβάλει κατά την λειτουργία η CPU/VGA και τι Cooler χρειάζετε για να ψυχθεί. To wraith spire θα παίζει μπάλα άνετα ~3.8GHz με 4C/6C για πλάκα. Τελικά οι ryzen είναι σε 14nm LPE ή LPP ξέρει κάποιος ; Τα RX 570/580 θα 'ναί με LPP για αυτό και το boost στα κλόκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητήστε λίγο ακόμα για τους 6700k και την κατανάλωση τους σε θέμα για amd, είπαμε αυτά τα θέματα είναι κουτσοί στραβοί στον άγιο παντελεήμονα, free for all.

:-)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να καταλαβαίνεις για τι θερμοκρασίες και καταναλώσεις(φαίνονται από το HWmonitor ενδεικτικά σαν package power) μιλάμε σε prime 95 που βράζει ο τόπος και σε games που ούτε καν στρεσσάρουν τα 4 θρεντς τα περισσότερα.

 

Είναι αδύνατο να έχει μια cpu περίπου την ίδια κατανάλωση σε games και prime95. 154 watt στο game και 152 watt στο prime95 !!!!!!

 

Αν μας βολεύει όμως το κρατάμε.

 

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Ryzen_7_1800X/14.html

Λοιπον, μιας και ειμαι χρηστης του ΗWMonitor θα σου πω ενα μυστικο..... Το package power ειναι buggarismeno μεχρι θανατου, εκτος και εαν ο 8350 μου, καταναλωνει 50 βατ μεγιστο...... Φωτο τωρα δεν εχω, αλλα αμα θες βαζω αυριο το πρωι ενω τρεχω prime95...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρουν οι απόλυτες τιμές package power. Άλλωστε και το επίσημο εργαλείο intel xtu τα ίδια βγάζει.

Η σύγκριση package power με ενδιαφέρει ανάμεσα σε prime και games(που μας έδειξε το anandtech).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρουν οι απόλυτες τιμές package power. Άλλωστε και το επίσημο εργαλείο intel xtu τα ίδια βγάζει.

Η σύγκριση package power με ενδιαφέρει ανάμεσα σε prime και games(που μας έδειξε το anandtech).

Επειδή όσα γράφεις συνοδεύονται από μια επίφαση αντικειμενικότητας θέλω να σε ρωτήσω

και θα ήθελα μια απάντηση ευθέως.

 

Αν είχες κανα 350άρι budget (πάνω κάτω) θα παιρνες 1600Χ ή 7700Κ?

Σύντομα και χωρίς 15423 γραφήματα του κώλου.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει και λάθος να είναι,τι ψάχνουμε τώρα,αν το flagship της amd έχει μεγαλύτερη ή μικρότερη κατανάλωση από τον 7700K σε gaming? και να έχει ,so fkn what που λένε και στο χωριό μου,λες και θα τρέξουν όλοι οι gamers από αύριο να πάρουν επεξεργαστές των >500 ευρώ και μετά θα κοιτάνε και πόσο θα καίει.Έλεος πια με τα άτοπα reviews

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμπεροτσιμπίδα ή wattόμετρο και μετρήσεις σε idle, 100% CPU, 100% GPU, σε ξεχωριστά σενάρια κ συνδυασμό αυτών.

 

Αναφορά για υποτιθεμένη ισχύ από λογισμικό, εκτός τόπου κ χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμπεροτσιμπίδα ή wattόμετρο και μετρήσεις σε idle, 100% CPU, 100% GPU, σε ξεχωριστά σενάρια κ συνδυασμό αυτών.

 

Αναφορά για υποτιθεμένη ισχύ από λογισμικό, εκτός τόπου κ χρόνου.

Eκτος απο την RX 480 μου, η MSI φροντισε να βαλει sensors στο PCB και μπορω να δω ακριβως ποσο καταναλωνει :P (γυρω στα 180 βατ με το ΟC)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όσα γράφεις συνοδεύονται από μια επίφαση αντικειμενικότητας θέλω να σε ρωτήσω

και θα ήθελα μια απάντηση ευθέως.

Αν είχες κανα 350άρι budget (πάνω κάτω) θα παιρνες 1600Χ ή 7700Κ?

Σύντομα και χωρίς 15423 γραφήματα του κώλου.

Εννοείται 7700Κ, με πρώτη προτεραιότητα τα games, που είναι η πιο απαιτητική χρήση που κάνω(και encoding κάνω αλλά δεν καίγομαι για ταχύτητα).

Αν το μπάτζετ ήταν αυστηρά στα 300€ όμως τότε 1600Χ αντί για 7600Κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται 7700Κ, με πρώτη προτεραιότητα τα games, που είναι η πιο απαιτητική χρήση που κάνω(και encoding κάνω αλλά δεν καίγομαι για ταχύτητα).

Αν το μπάτζετ ήταν αυστηρά στα 300€ όμως τότε 1600Χ αντί για 7600Κ.

 

Αμήν! Αν δλδ σε ενδιέφερε το οικονομικό θα έπαιρνες AMD. Ωραίος (αν και ήσουν λίγο κουραστικός, φιλικά μιλώντας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τρώνε stuttering και θα δουλεύουν 100% οι i5 σε ό,τι σύγχρονο. Αυτό θα με ανησυχούσε περισσότερο. Και ας τα πήγαιναν καλύτερα π.χ. σε παλιότερα games τύπου Fallout 4 που μου αρέσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται 7700Κ, με πρώτη προτεραιότητα τα games, που είναι η πιο απαιτητική χρήση που κάνω(και encoding κάνω αλλά δεν καίγομαι για ταχύτητα).

Αν το μπάτζετ ήταν αυστηρά στα 300€ όμως τότε 1600Χ αντί για 7600Κ.

 

Όπως το θέτεις με αυστηρά gaming κριτήρια θα μπορούσα να συμφωνήσω, αλλά μόνο για το εγγύς μέλλον,

λαμβάνοντας υπόψη δε, ότι οι περισσότεροι έχουν μακροχρόνιο ορίζοντα πλατφόρμας,

δεν είναι δυνατόν να προκριθεί 4πύρηνος έναντι 6πύρηνου με λιγότερο μεν αλλά κοντινό stp.

 

 

Αν το μπάτζετ ήταν αυστηρά στα 300€ όμως τότε 1600Χ αντί για 7600Κ.

Αυτό νομίζω δεν υπάρχει ούτε θα υπάρξει (ο 1600Χ στα 300)

Πάντως για μένα 1600 δαγκωτό αντί για 7600Κ (που θα είναι πιο κοντά τιμολογιακά)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...