Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπραβο και εχει και 300 ευρωπουλα. :lol:

 

Εμενα σε αντιθεση ο επεξεργαστης εχει βγαλει off δυο μητρικες και παραλιγο και τριτη. :P

£257 στην Αγγλία, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει X370 στοκ από μητρικές ούτε για δείγμα. Όλες έχουν παράδοση Απρίλιο σε όλη την Βρετανία.

 

Οπότε η OCUK μου έστειλε το courier να τα παραλάβει το Σάββατο, έβαλαν τα λεφτά στην κάρτα (δεν μου στοίχισε τίποτα τα μεταφορικά κλπ), ενώ αγόρασα από Αμαζον 6800Κ και μία Gigabyte X99 UG για τα ίδια λεφτά με τον 1700Χ/CH6 και παράδοση Κυριακή (χτες).

Τα σύνδεσα σε 30 λεπτά και όλα δουλεύουν.

 

Όταν σε 6 μήνες θα έχει κατασταλάξει ο κουρνιαχτός, θα αγοράσω έναν Ryzen πάλι.

 

Για όσους νομίζουν ότι μπορεί να έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό, όχι. Είναι ένα Super Flower Leadex 1200w Platinum, καλύτερο από αυτό είναι μόνο το Corsair AX1500i.

 

Παιδες να ρωτήσω; Πότε περιμένουμε τους ryzen με ενσωματωμένα gpu ;

 

Αύγουστο, και έρχονται με Vega IGP. Και η επόμενη έκδοση, θα έχει HBM2 stack επάνω από τα cores για την IGP.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοράσετε Ryzen, αποφύγετε την Asus Crosshair 6 Hero. Έχει την ροπή να ρίχνει 1.7v στους X (1700X/1800X) από το πουθενά και να τους καίει.

Όπως έκανε και τον δικό μου, αλλά και πολλούς άλλους :(

 

Μια επίσκεψη στο OCNET ή επίσημα φόρουμ και θα δείτε σε τί αναφέρομαι.

 

 

Τα ίδια βασικά που έκανε και η RVE Χ99 πέρυσι, και έκαψε κάμποσους Broadwell-E.

Αλλά όπως λένε και στα Asus forums

 

"The first rule of the Asus spontaneous overvoltage club is you don't talk about the Asus spontaneous overvoltage club"

 

Με τ settings και bios?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοράσετε Ryzen, αποφύγετε την Asus Crosshair 6 Hero. Έχει την ροπή να ρίχνει 1.7v στους X (1700X/1800X) από το πουθενά και να τους καίει.

Όπως έκανε και τον δικό μου, αλλά και πολλούς άλλους :(

 

Μια επίσκεψη στο OCNET ή επίσημα φόρουμ και θα δείτε σε τί αναφέρομαι.

 

 

Τα ίδια βασικά που έκανε και η RVE Χ99 πέρυσι, και έκαψε κάμποσους Broadwell-E.

Αλλά όπως λένε και στα Asus forums

 

"The first rule of the Asus spontaneous overvoltage club is you don't talk about the Asus spontaneous overvoltage club"

 

Αυτο που λες ειναι σοβαρο παντως κι επειδη δεν ειμαστε εδω ως οι κολλημενοι με την AMD αλλα ως οι κολλημενοι με την εξελιξη,(τουλαχιστον εγω και καποιοι αλλοι νομιζω..) για δωσε παρα πανω στοιχεια... Δηλαδη στο αυτοματο ειχες voltage κτλ και σου εκαψε ryzen? Ποιον και σε τι  ρολογια δουλευε? Τα 1.7 τα ειδες απο την αρχη η΄ μετα με κανα update? Κι αν τυχον τα ειδες πριν το μοιραιο γιατι δεν κατεβασες ρευμα κτλ.?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(στο εντελώς χαβαλέ) νομίζω ότι τρέμουν τα γόνατα σου τώρα :)

Πέρα από την πλάκα δεν φοβάμαι καθόλου, αν δεις μέχρι και 1,57 ανέβασα δεν φοβάμαι μήπως καεί σε 24/7 setup γιατί έφτιαξα τα default να είναι πιό safe από τραπεζική θυρίδα αλλά και να το κάψει και Asus και AMD έχουν πολύ καλό και εύκολο RMA

 

Από εκεί και πέρα μου φαίνεται περίεργο γιατί παρακολουθώ το thread στο overclock.net και δεν έχω δεί τέτοια περίπτωση... Και νομίζω ότι πρόκειται για υπόθεση και οχι δεδομένο γιαυτό ρωτάω λεπτομέρειες

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο amazon της γερμανιας υπαρχει μικρο στοκ σε αρκετες b350 και στις φθηνες x370 giga και asus. Εχουν πλακωσει οι περισσοτεροι να παιρνουν τα τοπ μοντελα.

 

Και αν δεν κανω λαθος εχει και το πλαισιο στοκ στην giga ax370 gaming 5

Οπότε το πιο αξιόπιστο x370 motherboard αυτή την στιγμή? Ψηνομαι να καταθεσω το δωρο πάσχα... :)

Nομιζω πως ειναι η gigabyte ax370 gaming 5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες ειναι σοβαρο παντως κι επειδη δεν ειμαστε εδω ως οι κολλημενοι με την AMD αλλα ως οι κολλημενοι με την εξελιξη,(τουλαχιστον εγω και καποιοι αλλοι νομιζω..) για δωσε παρα πανω στοιχεια... Δηλαδη στο αυτοματο ειχες voltage κτλ και σου εκαψε ryzen? Ποιον και σε τι  ρολογια δουλευε? Τα 1.7 τα ειδες απο την αρχη η΄ μετα με κανα update? Κι αν τυχον τα ειδες πριν το μοιραιο γιατι δεν κατεβασες ρευμα κτλ.?

 

Και όχι, δεν είχα overclocks κλπ. Απλά στοκ ταχύτητες, ούτε καν την μνήμη που έτρεχε 2133 αντί για 3600.

 

Σύμφωνα με τον Elmor (Asus rep) στο OCNET forum σήμερα το πρωί, σχετικά με τα 1.7v που ρίχνει στους 1700Χ/1800Χ και μερικούς τους καίει :

 

 

It's a known bug with TurboV Core and is already solved. Will be fixed in the next release.

Βέβαια μέχρι τότε θα έχει κάμποσους ακόμα όπως τον δικό μου.

 

Σημείωση τα προβλήματα αυτά είναι μόνο για την Crosshair Hero.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, επειδή δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ τις τελευταίες ημέρες, και το θέμα φούσκωσε κατά 70 σελίδες ( :shock:  :shock:  :shock: ), υπάρχει κάποια εξέλιξη άξια λόγου;

 

BIOS update βγήκανε για τις RAM;

Το "θέμα" με τα Win10 έγινε acknowledged; Θα ασχοληθεί κανείς ή "δεν υπάρχει θέμα";

Από μητρικές με μια πρόχειρη ματιά δεν είδα πολλά πράγματα... Η AsRock πού είναι;

 

Οι μικρότεροι πότε βγαίνουν;

 

Το παρακολουθώ, η Asrock που είναι και η προτίμηση μου έχει ήδη 3 beta bios μέσα σε λιγότερο από έναν μηνα να τρέχουν στην φτηνή B350 μητρική της, από ψάξιμο που έχω κάνει, ανεβάζει εύκολα τον 1800x στα 3.9 με 3.000mhz στις RAM, η AMD ετοιμάζει νέο AGESA με Microcode fixes για τον Μάιο, νομίζω ότι τα πράγματα τρέχουν αρκετά γρήγορα και ομαλά, είμαστε στην αρχή, θέλω να πιστεύω ότι θα είμαι καλυμμένος με την AB350M Pro 4 που ενδιαφέρομαι να πάρω σετάκι με έναν R5 1600 και ένα γρήγορo 3200 16GB G.Skill kit.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες ειναι σοβαρο παντως κι επειδη δεν ειμαστε εδω ως οι κολλημενοι με την AMD αλλα ως οι κολλημενοι με την εξελιξη,(τουλαχιστον εγω και καποιοι αλλοι νομιζω..) για δωσε παρα πανω στοιχεια... Δηλαδη στο αυτοματο ειχες voltage κτλ και σου εκαψε ryzen? Ποιον και σε τι  ρολογια δουλευε? Τα 1.7 τα ειδες απο την αρχη η΄ μετα με κανα update? Κι αν τυχον τα ειδες πριν το μοιραιο γιατι δεν κατεβασες ρευμα κτλ.?

Φωνάζω εγω οτι η C6H ειναι για τον που... άλλα κάνεις δε με ακούει, εχει non-name caps και vrms. i Taichi εχει black caps και named vrms το ιδιο και η Gaming5. Και η Asrock Killer με IOR και Nichicon caps. Οποιος ενδιαφέρετε να κρατήσει καιρό το mobo, ή να τρέχει daily OCed πρέπει να προσέξει την ποιότητα των components.

Αν και πιστεύω οτι το συγκεκριμένο fail ειναι Bios fail οπως ειχε κανει η Gigabyte πριν απο καποιους μηνες σε Z270 αλλα δεν έφτανε στο σημείο να τα καίει κιολας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σιγουροι για το quality της Ασροκ? Έχεις ιδεα για τις gaming k4? Ευχαριστώ

 

Τι εννοείς quality φιλε; Γιατί είναι πολύ υποκειμενικό, είδαμε και το "Quality" στην υποτιθέμενη "ναυαρχίδα" της αξιοπιστίας, τρομάρα της...

 

http://www.overclock.net/t/1624603/rog-crosshair-vi-overclocking-thread

 

Οι Asrock είναι μια χαρά μητρικές με μεγάλη επιτυχία στο εξωτερικό  απλά ο μέσος έλληνας καταναλωτής δεν είναι ενημερωμένος και είναι κολλημένος σε brand names, apple, samsung, sony, asus.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σιγουροι για το quality της Ασροκ? Έχεις ιδεα για τις gaming k4? Ευχαριστώ

 

Πολύ καλύτερο των υπολοίπων.

Είχα την Ζ170 Formula OC και ήταν μοσχάρι, δεν είχα κανένα πρόβλημα μαζί της, ενώ την χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες overclockers για LN2 records και στον 6700Κ  αλλά και στον 7700Κ.

 

Η Χ370 Fatality είναι πολύ ανώτερη της Crosshair Hero, ενώ η Taichi μία κλάση επάνω μόνη της χωρίς συναγωνισμό.

Από ποιότητα κατασκευής έτη καλύτερη, ειδικά στον τομέα του power delivery. Μιας και η αγορά τους είναι οι overclockers, και οι επαγγελματίες overclockers και αντίστοιχοι διαγωνισμοί για την Taichi σειρά.

 

Το ίδιο και για τα Ζ270 και Χ99 chipsets.

 

Το BIOS δεν είναι "Asus UEFI", αλλά όπως και στις Gigabyte, κάνει την δουλειά που είναι εντεταγμένο να κάνει, χωρίς προβλήματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όχι, δεν είχα overclocks κλπ. Απλά στοκ ταχύτητες, ούτε καν την μνήμη που έτρεχε 2133 αντί για 3600.

 

Σύμφωνα με τον Elmor (Asus rep) στο OCNET forum σήμερα το πρωί, σχετικά με τα 1.7v που ρίχνει στους 1700Χ/1800Χ και μερικούς τους καίει :

 

 

Βέβαια μέχρι τότε θα έχει κάμποσους ακόμα όπως τον δικό μου.

 

Σημείωση τα προβλήματα αυτά είναι μόνο για την Crosshair Hero.

υπαρχει κάποιο ποστ που να αναφέρετε σε καμένο cpu λόγο αυτού του bug?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει κάποιο ποστ που να αναφέρετε σε καμένο cpu λόγο αυτού του bug?

 

http://www.overclock.net/t/1624603/rog-crosshair-vi-overclocking-thread/

 

330 σελίδες σχετική συζήτηση για την μητρική, overclock και προβλήματα.

 

Η δικιά μου δεν έκανε καν boot μόλις την σύνδεσα. Μου έσκασε το  error 8<black> και μετά από ώρες προσπάθειας να βρω τι φταίει, έπρεπε να κάνω flash το bios με την 0902 έκδοση.

Μετά δούλεψε αλλά τίποτα παραπάνω.

 

Δύο μέρες μετά έριξε κάμποσο ρεύμα, 1.7v, στον επεξεργαστή την ώρα που έπαιζα WOT (έχω το MSI AB overlay) τίναξε την θερμοκρασία στους 94C και το PC έσβησε.

Όλα στοκ, και με ένα Predator 360 να δουλεύει στο 80%.

 

Ότι κάτι δεν πήγαινε καλά από την αρχή το υποπτευόμουν, γιατί στα 3.4Ghz έριχνε 1,42-1,45v αλλά αφού όλα ήταν σε στοκ ρυθμίσεις δεν ανησυχούσα. Κανονικά 1.37v πιάνουν 4Ghz overclock οι επεξεργαστές αυτοί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...