Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεποντας ολα αυτα, με καμμενους επεξεργαστες επειδη το Vcore πηγε στο θεο, δεν υπαρχει στοκ σε μητρικες και επεξεργαστες, οι μνημες δεν κλοκαρουν καλα, (ισως) προβληματα σε Windows 10, κτλ, ευγνωμονω την φτωχεια μου :D !

 

Εαν ειχα τα λεφτα θα ειχα βαρεσει εναν 1700Χ με μια Χ370 με το που εβγαιναν. Τελικα ειναι σωστη η αποφαση μου, να αναβαθμισω σε κανα χρονο, που θα εχουν πεσει οι τιμες και θα εχει στρωσει η πλατφορμα και συβουλευω και αλλους να κανουν το ιδιο, εαν αντεχουν, για να μην..... ταλαιπωρηθουν! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το παρακολουθώ, η Asrock που είναι και η προτίμηση μου έχει ήδη 3 beta bios μέσα σε λιγότερο από έναν μηνα να τρέχουν στην φτηνή B350 μητρική της, από ψάξιμο που έχω κάνει, ανεβάζει εύκολα τον 1800x στα 3.9 με 3.000mhz στις RAM, η AMD ετοιμάζει νέο AGESA με Microcode fixes για τον Μάιο, νομίζω ότι τα πράγματα τρέχουν αρκετά γρήγορα και ομαλά, είμαστε στην αρχή, θέλω να πιστεύω ότι θα είμαι καλυμμένος με την AB350M Pro 4 που ενδιαφέρομαι να πάρω σετάκι με έναν R5 1600 και ένα γρήγορo 3200 16GB G.Skill kit.

 

Στο blog τους ανεφεραν Απριλη update για HPET και Μαη για μεγαλυτερη υποστηριξη μνημων.Θα δειξει.

 

Αύγουστο, και έρχονται με Vega IGP. Και η επόμενη έκδοση, θα έχει HBM2 stack επάνω από τα cores για την IGP.

 

Μιλας για φορητους και Snowy Owl που θα βγουν αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην τρελενεσαι κ όλας....

Σιγά τα παιχνίδια που έχουμε...

Χθες έβαλα το homefront με όλα στα τέρματα και ο 8350 δεν το κατάλαβε και καθόλου...

Ακόμα και ένας 2600Κ που είναι κ αυτός παλιός μία χαρά κρατάει ακόμα.

 

 

Με την 2mb ram RGB analogue καρτα γραφικων που εχεις λογικο ειναι. Για βαλε μια voodoo 3 να δεις πως θα γονατισει ο fx

http://www.overclock.net/t/1624603/rog-crosshair-vi-overclocking-thread/

 

330 σελίδες σχετική συζήτηση για την μητρική, overclock και προβλήματα.

 

Η δικιά μου δεν έκανε καν boot μόλις την σύνδεσα. Μου έσκασε το  error 8<black> και μετά από ώρες προσπάθειας να βρω τι φταίει, έπρεπε να κάνω flash το bios με την 0902 έκδοση.

Μετά δούλεψε αλλά τίποτα παραπάνω.

 

Δύο μέρες μετά έριξε κάμποσο ρεύμα, 1.7v, στον επεξεργαστή την ώρα που έπαιζα WOT (έχω το MSI AB overlay) τίναξε την θερμοκρασία στους 94C και το PC έσβησε.

Όλα στοκ, και με ένα Predator 360 να δουλεύει στο 80%.

 

Ότι κάτι δεν πήγαινε καλά από την αρχή το υποπτευόμουν, γιατί στα 3.4Ghz έριχνε 1,42-1,45v αλλά αφού όλα ήταν σε στοκ ρυθμίσεις δεν ανησυχούσα. Κανονικά 1.37v πιάνουν 4Ghz overclock οι επεξεργαστές αυτοί

 

Tα ρευματα τα ειχες στο auto? Γιατι οσες ASUS ειχα (οχι οτι ειχα ποτε και αλλη μητρικη) με τα ρευματα στο auto εδινε ΟΤΙ ρευμα τις κατεβαινε.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

March 16th update

 

Looks like some of the corner cases where Ryzen is underperforming relative to its raw horsepower are already being fixed.

 

 

https://forums.anandtech.com/threads/official-amd-ryzen-benchmarks-reviews-prices-and-discussion.2499879/page-195#post-38803783

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.overclock.net/t/1624603/rog-crosshair-vi-overclocking-thread/

 

330 σελίδες σχετική συζήτηση για την μητρική, overclock και προβλήματα.

 

Η δικιά μου δεν έκανε καν boot μόλις την σύνδεσα. Μου έσκασε το  error 8<black> και μετά από ώρες προσπάθειας να βρω τι φταίει, έπρεπε να κάνω flash το bios με την 0902 έκδοση.

Μετά δούλεψε αλλά τίποτα παραπάνω.

 

Δύο μέρες μετά έριξε κάμποσο ρεύμα, 1.7v, στον επεξεργαστή την ώρα που έπαιζα WOT (έχω το MSI AB overlay) τίναξε την θερμοκρασία στους 94C και το PC έσβησε.

Όλα στοκ, και με ένα Predator 360 να δουλεύει στο 80%.

 

Ότι κάτι δεν πήγαινε καλά από την αρχή το υποπτευόμουν, γιατί στα 3.4Ghz έριχνε 1,42-1,45v αλλά αφού όλα ήταν σε στοκ ρυθμίσεις δεν ανησυχούσα. Κανονικά 1.37v πιάνουν 4Ghz overclock οι επεξεργαστές αυτοί

το thread to εχω διαβάσει από την αρχή εδώ και περίπου  μια βδομάδα και το παρακολουθώ καθημερινά και τo πιο σύνηθες φαινόμενο-πρόβλημα  ειναι brick από bios update ή bios flash αλλά δεν εχω διαβάσει πουθενά για καμένα cpu λόγο του bug με το BOOST

μπορείς να μου δώσεις ένα λινκ με το post που να λέει το συγκεκριμένο πρόβλημα που λες ότι είχες εσύ ?  δλδ να καίγεται cpu λόγω boost ???

εχω βγάλει τα μάτια μου αλλά δεν βρίσκω κάτι :( 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την 2mb ram RGB analogue καρτα γραφικων που εχεις λογικο ειναι. Για βαλε μια voodoo 3 να δεις πως θα γονατισει ο fx

 

Tα ρευματα τα ειχες στο auto? Γιατι οσες ASUS ειχα (οχι οτι ειχα ποτε και αλλη μητρικη) με τα ρευματα στο auto εδινε ΟΤΙ ρευμα τις κατεβαινε.

 

 

Δεν είχα πειράξει τίποτα. Όπως τα έβλεπε η μητρική, όλα στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα πειράξει τίποτα. Όπως τα έβλεπε η μητρική, όλα στοκ.

Τοτε σε πιστευω!!Οσες asus εχω δοκιμασει παιζουν με τα ρευματα. Βεβαια 1.7 δεν εχω δει ποτε μου να γραφει, αλλα λιγο με τα περιεργα OC που κανει η CPU, λιγο οτι ειναι νεα, δεν θα μου φαινοταν περιεργο να τις ξεφυγε κατι. Προχτες το βαλα στο auto να δω τι παιζει και φορτωσε 1.4 στο northbridge, ετσι γιατι μπορει XD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φάση με τα mainboard θυμίζει nForce3 και KT890 :-D  Φήμες λένε τα APU θα ΄χουν 704-768 GCΝ Cores Vega type, οπότε θα παίξει μπάλα κάτω απο ~RX 460 κάτι που δεν είναι και άσχημο. Το μεγάλο πρόβλημα με τα APU είναι το memory bandwidth ακόμα και με DDR4-3200 σε DC με το ζόρι πιάνει ~50GB/sec. Τελικά το infinity fabric πόσο Bandwidth έχει ; Tα 18GB/sec από κάποιο site δεν είναι έγκυρα διότι το bus είναι 256-bit και με DDR4-2133(1066) δεν βγαίνουν τα νούμερα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεποντας ολα αυτα, με καμμενους επεξεργαστες επειδη το Vcore πηγε στο θεο, δεν υπαρχει στοκ σε μητρικες και επεξεργαστες, οι μνημες δεν κλοκαρουν καλα, (ισως) προβληματα σε Windows 10, κτλ, ευγνωμονω την φτωχεια μου :D !

 

Εαν ειχα τα λεφτα θα ειχα βαρεσει εναν 1700Χ με μια Χ370 με το που εβγαιναν. Τελικα ειναι σωστη η αποφαση μου, να αναβαθμισω σε κανα χρονο, που θα εχουν πεσει οι τιμες και θα εχει στρωσει η πλατφορμα και συβουλευω και αλλους να κανουν το ιδιο, εαν αντεχουν, για να μην..... ταλαιπωρηθουν! 

 

Εαν δεν κάνεις overclock και είσαι με stock DDR4 δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, τα θέματα που υπάρχουν λόγω νέας πλατφόρμας αφορούν το overclocking και RAM support πέραν των official speeds. Τώρα κάτι μητρικές που καίγονται....αυτό είναι πρόβλημα της εταιρίας κατασκευής τους και δεν άφορα την AMD η τους άλλους κατασκευαστές μητρικών. Σε 6 μήνες από τώρα δεν θα υπάρχει απολύτως κανένα από τα θέματα που παίζουν τώρα στην νέα πλατφόρμα της AMD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αργήσουν πολύ τα πράγματα ακόμα....

Μετά το Πάσχα θα αρχίσει η κατάσταση να στρώνει....

Κόσμε φάε αρνί και άσε τους επεξεργαστές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά πάμε να βγάλουμε νέα εκεί που δεν υπάρχουν! Το B350 δεν κάνει για crossfire και sli! Να δοκίμαζε καμιά χ370 μητρική θα το καταλάβαινα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλύτερο των υπολοίπων.

Είχα την Ζ170 Formula OC και ήταν μοσχάρι, δεν είχα κανένα πρόβλημα μαζί της, ενώ την χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες overclockers για LN2 records και στον 6700Κ  αλλά και στον 7700Κ.

 

Η Χ370 Fatality είναι πολύ ανώτερη της Crosshair Hero, ενώ η Taichi μία κλάση επάνω μόνη της χωρίς συναγωνισμό.

Από ποιότητα κατασκευής έτη καλύτερη, ειδικά στον τομέα του power delivery. Μιας και η αγορά τους είναι οι overclockers, και οι επαγγελματίες overclockers και αντίστοιχοι διαγωνισμοί για την Taichi σειρά.

 

Το ίδιο και για τα Ζ270 και Χ99 chipsets.

 

Το BIOS δεν είναι "Asus UEFI", αλλά όπως και στις Gigabyte, κάνει την δουλειά που είναι εντεταγμένο να κάνει, χωρίς προβλήματα.

 

εννοουσα για την Ρυζεν σειρα.. Για Ζ170+ Ζ270 εχουν αποδειχτει σκυλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προφανώς δεν έχεις με τι άλλο να ασχοληθείς και βρίσκεις ότι έχει λέξη κλειδί Ryzen και Fail, ωραίο χόμπι, σου προτείνω να κάνεις κάτι ποιο παραγωγικό με τον χρόνο σου. Πολύ πιθανόν να μην ξέρεις καν τι είναι το IO-MMU και σε ποιους απευθύνεται, το θέμα που παρουσιάζει ο τύπος στο βίντεο αφορά ένα μικρό κομματι της desktop αγοράς, είναι ήδη γνωστό και είναι απο τα κλασσικά συμπτώματα νέας πλατφόρμας, με τον καιρό και με νέα bios αλλά και με πλήρη υποστήριξη Linux Kernel θα πάψει να υφίσταται, επειδή δεν θα έχεις με τι να ασχοληθείς πλέον με τους επεξεργαστές της AMD σε λίγο χρονικό διάστημα μερικών μηνών, ξεκίνα να ασχολείσαι με κάτι ποιο ουσιαστικό.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...