Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Off topic μάλιστα.

Είναι το νέο κόλπο όταν δεν έχουμε να πούμε τίποτα.

Η παραπληροφόρηση που κάνεις δεν είναι off topic αντίθετα το τι πήρες μάλλον είναι.

Εκτός και αν θεωρείς νέο να διαβάζουμε το τι πήρε ο καθένας εδώ. Πάρτε το καλό κάνε κάνα bench και γράψε εντυπώσεις, αυτό ναι θα ήταν νέο.

Όσο για την εμπειρία μου τι να σου πω τώρα, εγώ άσχετος είμαι....Τι ξέρω....

 

Οκ εγώ είπα μια κουβέντα, επειδή με ρώτησε ο piranhagr γιατί προτίμησα το amazon. Δεν ήρθα να διαφημίσω τίποτα.

Αν δεις μάλιστα ο piranhagr με ρώτησε τι ακριβώς πήρα γιατί ψάχνεται τι μνήμες κλπ να αγοράσει.

(Δες τα post)

 

Συμφωνώ απόλυτα ότι χρειαζόμαστε user reviews.

 

Eχω κάνει τουλάχιστον 5 Αναλυτικά review για GPU από εποχής 7950 έχως και 480,  και στο the-lab και εδώ.

 

Όπως και συγκριτικό 1090t vs 2500k στο thelab.

 

Φυσικά και θα παίξει συγκριτικό Ryzen με 2600κ @ 4.6.

Εάν θεωρείς τον εαυτό σου σε αυτή την μερίδα μπορείς να κάνεις report,

 

Αφού για μένα το έλεγες, anyway σιγά μην κάνω report ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεξηγησες, δεν το είπα ότι κάνεις διαφήμιση προς Θεού.

Αλλά πολλοί είναι αυτοί που ενδιαφέρονται και αν πέσουν στο ποστ σου μπορεί να την πατήσουν.

Corsair CMD16GX4M4B3000C15

Corsair CMU32GX4M4C3400C16R

 

Αυτές είναι από το QVL τώρα αν παίξουν ή όχι είναι άλλο Ευαγγέλιο.

Εσύ έβαλες μνήμες που δεν είναι καν μέσα στην λίστα σε μία πλατφόρμα που λόγω της νεότητας είναι προβληματική για την ώρα με τις μνήμες.

Αυτό σου λέω, τώρα ΑΝ στις αλλάξουν θα είσαι τυχερός αλλά ακόμη και έτσι δεν είναι ο κανόνας.

Ο πελάτης έχει πάντα δίκαιο αλλά οφείλουμε να ψάχνουμε και λίγο τι πρέπει να μπεί στο σύστημα, έτσι δεν είναι;

Και για πες μου εσύ αν η μνήμη που πάρεις είναι ανοιχτή γιατί κάποιος άλλος έκανε το ίδιο θα σου άρεσε;

Μιλώντας πάντα υποθετικά έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες...για το βίντεο...

Το γράφεις εσύ, το γράφει κι άλλος (ή εσύ, πάλι?) παραπίσω.

Το είδες ποτέ? Ή μόνο τα κομμάτια που (σε) βολεύουν αναφέρεις?

Το είδα προχτές, το ξαναείδα και σήμερα, να δω αν είμαι χαζός.

Ο τύπος ξεκάθαρα γράφει ότι σε ROTR, BF1, λίγο-ελάχιστα hitman, αδιάφορα στο ashes, και κάπως μπαμ στο GoW, εμφανίζεται το φαινόμενο........

Ξεκάθαρα, τα παραπάνω.

Οπότε, είτε δεν είδες το video, είτε δεν κατάλαβες γρι από ότι λέει, είτε λες φόρα-παρτίδα ψέματα.

Κάνε μας τη χάρη, λοιπόν.

 

Για τον επισκέπτη του insomnia.gr και όποιον είναι πρόθυμος να καταλάβει. Αυτό για να κλείσω, από τη μεριά μου, τα περί "σανού" που κυκλοφορεί στο νετ, από οπαδούς και επιτήδειους youtubers/sites.

 

Η δοκιμή του Μindblank:

 

 

 

Gears of War(Medium 720p)--07:22 :

ryzen 1700 με 480 σε dx12----> 166.2 fps

ryzen 1700 με 1060 σε dx12----> 154,7 fps

Κέρδος του ryzen από την 480 σε σχέση με την 1060= 7,4%

 

7700K με 480 σε dx12--> 212.5 fps

7700K με 1060 σε dx12--> 194,2 fps

Κέρδος του 7700Κ από την 480 σε σχέση με την 1060= 9,4 %

 

Ο 7700Κ κερδίζει περισσότερο από τις AMD κάρτες. Δηλαδή, οι dx12 nvidia drivers είναι επιβλαβέστεροι για τον 7700Κ και όχι τον ryzen. Υποθέτωντας ότι οι δύο κάρτες είναι σχεδόν ισάξιες στο GoW και η μπουκάλα στα 194,2 καρέ είναι από την cpu.

 

Κάνουμε το ίδιο για τα υπόλοιπα games(και με τις αλλαγμένες μνήμες).

 

 

-Battlefield 1(medium 1080p): 7700K = +14%(κέρδος με την 480 έναντι της 1060), 1700 = +15%(ομοίως).

Ζημιά από nvidia drivers για τον 1700 = 1%

 

-Rise of the tomb raider(medium 720p): 7700K = -1.6%, 1700 +6%.

Ζημιά από nvidia drivers για τον 1700 = 7,6%.

 

-Rise of the tomb raider(medium 720p-2666 RAM): 7700K = -1.6% , 1700 = +8.8%

Ζημιά από nvidia drivers για τον 1700 = 10.4 % . Καμία σχέση η αύξηση των απωλειών με nvidia drivers. Απλά θέμα αρχιτεκτονικής των ryzen σχετιζόμενο με ταχύτητα μνημών.

 

-Deus Ex(medium 720p): 7700K = +10.87%, 1700 = +13%

Ζημιά από nvidia drivers για τον 1700 = 2,13 %

 

-Hitman(medium 720p): 7700K = +2,3%, 1700 = +7,9%

Ζημιά από nvidia drivers για τον 1700 = 5,6 %

 

-AOTS: Ζημιά για τους 7700Κ. Καμία διαφορά για τον 1700 ανάμεσα σε 480 και 1060.

 

 

 

Μέση ζημιά των ryzen από nvidia κάρτες = 3,53%. Υπαρκτή, αλλά πάρα πολύ μικρή. Καμία σχέση με την εικόνα από το adored tv.

Ακόμα και στο tomb raider βλέπουμε θετικό scaling στο dx12 των nvidia, αν και είναι μικρότερο από αυτό των amd καρτών. Τη στιγμή που το AdoredTV(σκωτσέζος) μας δείχνει αρνητικό dx12 scaling. Μας δείχνει απώλεια επιδόσεων μετά τη μετάβαση από dx11 gtx 1070 σε dx12 gtx 1070, αποκλειστικά για τους ryzen.

 

 

Είναι φανερό πια ότι κάποιοι youtubers, είτε από πάθος για διαφημιστικά έσοδα, είτε για άλλους ανήθικους λόγους δημιουργούν θέματα εκεί που δεν υπάρχουν, ενσπείρωντας την αμφιβολία(Doubt) και την αβεβαιότητα(Uncertainty) για άλλα review. Τακτικές FUD(Fear, Uncertainty, Doubt) όπως θα 'λεγε και ο φίλτατος Καϊάφας.

 

Έτσι παρουσιάζουν, εμμέσως, ως άχρηστες όλες εκείνες τις δοκιμές που δείχνουν κακές για τους ryzen, επειδή δήθεν έγιναν π.χ. με ελαττωματικούς nvidia drivers, σάπια bios κτλ. Περνάει λοιπόν το μήνυμα να αγοράζουμε και να μην πολυψάχνουμε, γιατί όλα κάποτε ΘΑ(απροσδιόριστο το πότε) φτιάξουν με τα κατάλληλα μπαλώματα.

 

Σε λίγο έρχονται τα review των R5 με τα διορθωμένα BIOS, AGESA κτλ. Κοντός ψαλμός. Να δούμε τι θα ακούμε και τότε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεξηγησες, δεν το είπα ότι κάνεις διαφήμιση προς Θεού.

Αλλά πολλοί είναι αυτοί που ενδιαφέρονται και αν πέσουν στο ποστ σου μπορεί να την πατήσουν.

Corsair CMD16GX4M4B3000C15

Corsair CMU32GX4M4C3400C16R

 

Αυτές είναι από το QVL τώρα αν παίξουν ή όχι είναι άλλο Ευαγγέλιο.

Εσύ έβαλες μνήμες που δεν είναι καν μέσα στην λίστα σε μία πλατφόρμα που λόγω της νεότητας είναι προβληματική για την ώρα με τις μνήμες.

Αυτό σου λέω, τώρα ΑΝ στις αλλάξουν θα είσαι τυχερός αλλά ακόμη και έτσι δεν είναι ο κανόνας.

Ο πελάτης έχει πάντα δίκαιο αλλά οφείλουμε να ψάχνουμε και λίγο τι πρέπει να μπεί στο σύστημα, έτσι δεν είναι;

Και για πες μου εσύ αν η μνήμη που πάρεις είναι ανοιχτή γιατί κάποιος άλλος έκανε το ίδιο θα σου άρεσε;

Μιλώντας πάντα υποθετικά έτσι;

 

Φυσικά και το ψάχνουμε, έχω δει 2-3 reports από χρήστες ότι οι μνήμες που τελικά πήρα δούλευαν σωστά.

 

Ελπίζω να είμαι από αυτούς.

 

Και στο 2933 να παίξουν θα τις κρατήσω και θα περιμένω bios update. Αν όμως παίζουν 2400-2667 τότε θα τις στείλω πίσω.

 

Όσον αφορά το να πάρω αποσφραγισμένο προϊόν, αν παίζει σωστά δεν έχω πρόβλημα. To amazon αυτά τα δίνει ως used-like new με ένα 5% έκπτωση. Έχω αγοράσει αρκετές φορές. ( Από Ελλάδα κάνει και το e-shop το ίδιο, δεν ξέρω για άλλους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά και η συζήτηση αφορά το αν το Amazon θα δεχόταν να αλλάξει μνήμες με άλλες, μπορείς να επιστρέψεις οποιοδήποτε προϊόν εντός ορισμένου χρονικού διαστήματος. Απροβληματιστα. Όπως είπε ο φίλος η εταιρία είναι απλά κορυφή στην εξυπηρέτηση πελατών, δε νομίζω να υπάρχει κάτι παρόμοιο στην  Ελλάς. Μη συγκρίνετε με ελληνικά δεδομένα. Εννοείται ότι η συσκευασία πρέπει να φαίνεται ανέγγιχτη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον επισκέπτη του insomnia.gr και όποιον είναι πρόθυμος να καταλάβει. Αυτό για να κλείσω, από τη μεριά μου, τα περί "σανού" που κυκλοφορεί στο νετ, από οπαδούς και επιτήδειους youtubers/sites.

 

Η δοκιμή του Μindblank:

 

 

 

Gears of War(Medium 720p)--07:22 :

ryzen 1700 με 480 σε dx12----> 166.2 fps

ryzen 1700 με 1060 σε dx12----> 154,7 fps

Κέρδος του ryzen από την 480 σε σχέση με την 1060= 7,4%

 

7700K με 480 σε dx12--> 212.5 fps

7700K με 1060 σε dx12--> 194,2 fps

Κέρδος του 7700Κ από την 480 σε σχέση με την 1060= 9,4 %

 

Ο 7700Κ κερδίζει περισσότερο από τις AMD κάρτες. Δηλαδή, οι dx12 nvidia drivers είναι επιβλαβέστεροι για τον 7700Κ και όχι τον ryzen. Υποθέτωντας ότι οι δύο κάρτες είναι σχεδόν ισάξιες στο GoW και η μπουκάλα στα 194,2 καρέ είναι από την cpu.

 

Κάνουμε το ίδιο για τα υπόλοιπα games(και με τις αλλαγμένες μνήμες).

 

 

-Battlefield 1(medium 1080p): 7700K = +14%(κέρδος με την 480 έναντι της 1060), 1700 = +15%(ομοίως).

Ζημιά από nvidia drivers για τον 1700 = 1%

 

-Rise of the tomb raider(medium 720p): 7700K = -1.6%, 1700 +6%.

Ζημιά από nvidia drivers για τον 1700 = 7,6%.

 

-Rise of the tomb raider(medium 720p-2666 RAM): 7700K = -1.6% , 1700 = +8.8%

Ζημιά από nvidia drivers για τον 1700 = 10.4 % . Καμία σχέση η αύξηση των απωλειών με nvidia drivers. Απλά θέμα αρχιτεκτονικής των ryzen σχετιζόμενο με ταχύτητα μνημών.

 

-Deus Ex(medium 720p): 7700K = +10.87%, 1700 = +13%

Ζημιά από nvidia drivers για τον 1700 = 2,13 %

 

-Hitman(medium 720p): 7700K = +2,3%, 1700 = +7,9%

Ζημιά από nvidia drivers για τον 1700 = 5,6 %

 

-AOTS: Ζημιά για τους 7700Κ. Καμία διαφορά για τον 1700 ανάμεσα σε 480 και 1060.

 

 

 

Μέση ζημιά των ryzen από nvidia κάρτες = 3,53%. Υπαρκτή, αλλά πάρα πολύ μικρή. Καμία σχέση με την εικόνα από το adored tv.

Ακόμα και στο tomb raider βλέπουμε θετικό scaling στο dx12 των nvidia, αν και είναι μικρότερο από αυτό των amd καρτών. Τη στιγμή που το AdoredTV(σκωτσέζος) μας δείχνει αρνητικό dx12 scaling. Μας δείχνει απώλεια επιδόσεων μετά τη μετάβαση από dx11 gtx 1070 σε dx12 gtx 1070, αποκλειστικά για τους ryzen.

 

 

Είναι φανερό πια ότι κάποιοι youtubers, είτε από πάθος για διαφημιστικά έσοδα, είτε για άλλους ανήθικους λόγους δημιουργούν θέματα εκεί που δεν υπάρχουν, ενσπείρωντας την αμφιβολία(Doubt) και την αβεβαιότητα(Uncertainty) για άλλα review. Τακτικές FUD(Fear, Uncertainty, Doubt) όπως θα 'λεγε και ο φίλτατος Καϊάφας.

 

Έτσι παρουσιάζουν, εμμέσως, ως άχρηστες όλες εκείνες τις δοκιμές που δείχνουν κακές για τους ryzen, επειδή δήθεν έγιναν π.χ. με ελαττωματικούς nvidia drivers, σάπια bios κτλ. Περνάει λοιπόν το μήνυμα να αγοράζουμε και να μην πολυψάχνουμε, γιατί όλα κάποτε ΘΑ(απροσδιόριστο το πότε) φτιάξουν με τα κατάλληλα μπαλώματα.

 

Σε λίγο έρχονται τα review των R5 με τα διορθωμένα BIOS, AGESA κτλ. Κοντός ψαλμός. Να δούμε τι θα ακούμε και τότε.

 

Το είχες από εδώ το είχες από εκεί πάλι την μισή αλήθεια είπες.

Για πολιτικός πας;

Και για πες μου ποιός είπε ότι χάνουν μόνο τα AMD και όχι τα Intel από τους (και καλά) DX12 drivers της Nvidia;

Δημιουργείς σενάρια στο μυαλό ή έτσι τα καταλαβαίνεις πραγματικά;

Αυτό το bold πάλι μάλλον το βάζεις για να τονίζεις τις ανακρίβειες ε;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον επισκέπτη του insomnia.gr και όποιον είναι πρόθυμος να καταλάβει. Αυτό για να κλείσω, από τη μεριά μου, τα περί "σανού" που κυκλοφορεί στο νετ, από οπαδούς και επιτήδειους youtubers/sites.

 

Η δοκιμή του Μindblank:

 

 

 

Gears of War(Medium 720p)--07:22 :

ryzen 1700 με 480 σε dx12----> 166.2 fps

ryzen 1700 με 1060 σε dx12----> 154,7 fps

Κέρδος του ryzen από την 480 σε σχέση με την 1060= 7,4%

 

7700K με 480 σε dx12--> 212.5 fps

7700K με 1060 σε dx12--> 194,2 fps

Κέρδος του 7700Κ από την 480 σε σχέση με την 1060= 9,4 %

 

Ο 7700Κ κερδίζει περισσότερο από τις AMD κάρτες. Δηλαδή, οι dx12 nvidia drivers είναι επιβλαβέστεροι για τον 7700Κ και όχι τον ryzen. Υποθέτωντας ότι οι δύο κάρτες είναι σχεδόν ισάξιες στο GoW και η μπουκάλα στα 194,2 καρέ είναι από την cpu.

 

Κάνουμε το ίδιο για τα υπόλοιπα games(και με τις αλλαγμένες μνήμες).

 

 

-Battlefield 1(medium 1080p): 7700K = +14%(κέρδος με την 480 έναντι της 1060), 1700 = +15%(ομοίως).

Ζημιά από nvidia drivers για τον 1700 = 1%

 

-Rise of the tomb raider(medium 720p): 7700K = -1.6%, 1700 +6%.

Ζημιά από nvidia drivers για τον 1700 = 7,6%.

 

-Rise of the tomb raider(medium 720p-2666 RAM): 7700K = -1.6% , 1700 = +8.8%

Ζημιά από nvidia drivers για τον 1700 = 10.4 % . Καμία σχέση η αύξηση των απωλειών με nvidia drivers. Απλά θέμα αρχιτεκτονικής των ryzen σχετιζόμενο με ταχύτητα μνημών.

 

-Deus Ex(medium 720p): 7700K = +10.87%, 1700 = +13%

Ζημιά από nvidia drivers για τον 1700 = 2,13 %

 

-Hitman(medium 720p): 7700K = +2,3%, 1700 = +7,9%

Ζημιά από nvidia drivers για τον 1700 = 5,6 %

 

-AOTS: Ζημιά για τους 7700Κ. Καμία διαφορά για τον 1700 ανάμεσα σε 480 και 1060.

 

 

 

Μέση ζημιά των ryzen από nvidia κάρτες = 3,53%. Υπαρκτή, αλλά πάρα πολύ μικρή. Καμία σχέση με την εικόνα από το adored tv.

Ακόμα και στο tomb raider βλέπουμε θετικό scaling στο dx12 των nvidia, αν και είναι μικρότερο από αυτό των amd καρτών. Τη στιγμή που το AdoredTV(σκωτσέζος) μας δείχνει αρνητικό dx12 scaling. Μας δείχνει απώλεια επιδόσεων μετά τη μετάβαση από dx11 gtx 1070 σε dx12 gtx 1070, αποκλειστικά για τους ryzen.

 

 

Είναι φανερό πια ότι κάποιοι youtubers, είτε από πάθος για διαφημιστικά έσοδα, είτε για άλλους ανήθικους λόγους δημιουργούν θέματα εκεί που δεν υπάρχουν, ενσπείρωντας την αμφιβολία(Doubt) και την αβεβαιότητα(Uncertainty) για άλλα review. Τακτικές FUD(Fear, Uncertainty, Doubt) όπως θα 'λεγε και ο φίλτατος Καϊάφας.

 

Έτσι παρουσιάζουν, εμμέσως, ως άχρηστες όλες εκείνες τις δοκιμές που δείχνουν κακές για τους ryzen, επειδή δήθεν έγιναν π.χ. με ελαττωματικούς nvidia drivers, σάπια bios κτλ. Περνάει λοιπόν το μήνυμα να αγοράζουμε και να μην πολυψάχνουμε, γιατί όλα κάποτε ΘΑ(απροσδιόριστο το πότε) φτιάξουν με τα κατάλληλα μπαλώματα.

 

Σε λίγο έρχονται τα review των R5 με τα διορθωμένα BIOS, AGESA κτλ. Κοντός ψαλμός. Να δούμε τι θα ακούμε και τότε.

 

 

Έτσι μπράβο.

 

Την καλύτερη δουλειά έκανες.

 

Φρόντισες να βγάλεις μ.ο. για να αλλοιώσεις τελείως το νόημα.

 

Υποθέτω, λοιπόν, πως δεν ξέρεις πως κάποιες "μηχανές" παιγνιδιών αποδίδουν καλύτερα από άλλες σε συγκεκριμένες αρχιτεκτονικές (γενικός και όχι απόλυτος κανόνας).

 

Οπότε από 4-5 αποτελέσματα πήρες και έβγαλες μ.ο. παραβλέποντας εντελώς κάποιες λεπτομέρειες:

 

Νέα αρχιτεκτονική GPU@AMD vs η ίδια ουσιαστικά αλλά με αρκετές βελτιστοποιήσεις για την nVidia

 

O ίδιος ο "παρουσιαστής" λέει πως τα πάντα θα επανελεχθούν στο κοντινό μέλλον, τόσο μετά από τις όποιες βελτιώσεις για την κάθε εταιρεία, όσο και σε περισσότερα και διαφορετικά παιγνίδια

 

Όσο για το TR του Adored, Ο τύπος κάνει τον κόπο και εξηγεί ακριβώς κάποια πράγματα, σε σχέση με το "περίεργο" σημείο όπου είναι το bench και στη συνέχεια δείχνει κι ένα σωρό άλλα σημεία, με εντελώς άλλη εικόνα...Gameworks, κανείς?

 

Αλλά έχουμε πει:

 

Αν δεν είναι review-bench από το TPU το οποίο γράφει ξεκάθαρα πως "δεν χρησιμοποιούμε το τάδε γιατί εκεί οι AMD πάνε παρα πολύ καλύτερα από τις nVidia, οπότε αυτό είναι σαφώς πρόβλημα του παιγνιδιού-της μηχανής του και δεν μπορούμε να το πάρουμε σαν πραγματικό-αντιπροσωπευτικό και ούτε να μπει στο σύνολο", αξιόπιστο αποτέλεσμα δεν έχουμε.

 

Όποιος τολμήσει να γράψει ότι (σχεδόν) τα πάντα είναι χρόνια τώρα στημένα-βελτιστοποιημένα γύρω από Intel/nVidia (πρόσεξε, όχι φτιαγμένα για να "ρίχνουν" τους AMD...όπως πχ ισχυρίζεται ο Fallen για το 3dMark, ιδέα δεν έχω παρακάτω) και πως απαιτούνται αλλαγές-προσαρμογές-βελτιώσεις, θέλει κλικ, θέλει διαφήμιση, θέλει να τα πάρει ανήθικα, είναι FUDαριστός κλπ.

 

Αυτά τα ολίγα και ευγενικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μπράβο.

 

Την καλύτερη δουλειά έκανες.

 

Φρόντισες να βγάλεις μ.ο. για να αλλοιώσεις τελείως το νόημα.

 

Υποθέτω, λοιπόν, πως δεν ξέρεις πως κάποιες "μηχανές" παιγνιδιών αποδίδουν καλύτερα από άλλες σε συγκεκριμένες αρχιτεκτονικές (γενικός και όχι απόλυτος κανόνας).

 

Οπότε από 4-5 αποτελέσματα πήρες και έβγαλες μ.ο. παραβλέποντας εντελώς κάποιες λεπτομέρειες:

 

Νέα αρχιτεκτονική GPU@AMD vs η ίδια ουσιαστικά αλλά με αρκετές βελτιστοποιήσεις για την nVidia

 

O ίδιος ο "παρουσιαστής" λέει πως τα πάντα θα επανελεχθούν στο κοντινό μέλλον, τόσο μετά από τις όποιες βελτιώσεις για την κάθε εταιρεία, όσο και σε περισσότερα και διαφορετικά παιγνίδια

 

Όσο για το TR του Adored, Ο τύπος κάνει τον κόπο και εξηγεί ακριβώς κάποια πράγματα, σε σχέση με το "περίεργο" σημείο όπου είναι το bench και στη συνέχεια δείχνει κι ένα σωρό άλλα σημεία, με εντελώς άλλη εικόνα...Gameworks, κανείς?

 

Αλλά έχουμε πει:

 

Αν δεν είναι review-bench από το TPU το οποίο γράφει ξεκάθαρα πως "δεν χρησιμοποιούμε το τάδε γιατί εκεί οι AMD πάνε παρα πολύ καλύτερα από τις nVidia, οπότε αυτό είναι σαφώς πρόβλημα του παιγνιδιού-της μηχανής του και δεν μπορούμε να το πάρουμε σαν πραγματικό-αντιπροσωπευτικό και ούτε να μπει στο σύνολο", αξιόπιστο αποτέλεσμα δεν έχουμε.

 

Όποιος τολμήσει να γράψει ότι (σχεδόν) τα πάντα είναι χρόνια τώρα στημένα-βελτιστοποιημένα γύρω από Intel/nVidia (πρόσεξε, όχι φτιαγμένα για να "ρίχνουν" τους AMD...όπως πχ ισχυρίζεται ο Fallen για το 3dMark, ιδέα δεν έχω παρακάτω) και πως απαιτούνται αλλαγές-προσαρμογές-βελτιώσεις, θέλει κλικ, θέλει διαφήμιση, θέλει να τα πάρει ανήθικα, είναι FUDαριστός κλπ.

 

Αυτά τα ολίγα και ευγενικά.

Δεν είναι ισχυρισμός και ούτε το έβγαλα από το μυαλό μου Πέτρο και μιλάω καθαρά για το κομμάτι DX12 (Time spy).

Limk δεν έδωσα πολύ απλά γιατί μου αρέσει να βλέπω των pirmen να γράφει σεντόνια με σκέψεις!!!

 

PS δεν είπα ποτέ ρίχνουν τους Zen, είπα ρίχνουν τις GPU. Δεν είναι το ίδιο!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι βλέπουμε πάλι; Σε dx12 ο ryzen κερδίζει λίγο περισσότερο σε σχέση με τον 7700Κ από την amd κάρτα. Δηλαδή τον ζημιώνουν λίγο παραπάνω οι nvidia drivers.

Λίγο. Όχι το "όσο πατάει ο ελέφαντας" του σκωτσέζου. Ακριβώς αυτό που μας δείχνει και ο Mindblank δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ισχυρισμός και ούτε το έβγαλα από το μυαλό μου Πέτρο και μιλάω καθαρά για το κομμάτι DX12 (Time spy).

Limk δεν έδωσα πολύ απλά γιατί μου αρέσει να βλέπω των pirmen να γράφει σεντόνια με σκέψεις!!!

 

PS δεν είπα ποτέ ρίχνουν τους Zen, είπα ρίχνουν τις GPU. Δεν είναι το ίδιο!!

 

Γιατί αρπάζεσαι?

 

Δεν έχω κάποιο λόγο ούτε να πιστέψω ούτε να υποστηρίξω πως τα φαντάστηκες. Ίσα-ίσα ξεκαθαρίζω πως κάτι παρπάνω δεν ξέρω εγώ.

 

Όσο για Zen/Polaris, γράφω AMD "γενικά".

 

Ο pirmen θα το γράψει το σεντόνι του έτσι κι αλλιώς...δώσε εσύ το link, να μαθαίνουμε τουλάχιστον οι υπόλοιποι δυο πράγματα παραπάνω. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αρπάζεσαι?

 

Δεν έχω κάποιο λόγο ούτε να πιστέψω ούτε να υποστηρίξω πως τα φαντάστηκες. Ίσα-ίσα ξεκαθαρίζω πως κάτι παρπάνω δεν ξέρω εγώ.

 

Όσο για Zen/Polaris, γράφω AMD "γενικά".

 

Ο pirmen θα το γράψει το σεντόνι του έτσι κι αλλιώς...δώσε εσύ το link, να μαθαίνουμε τουλάχιστον οι υπόλοιποι δυο πράγματα παραπάνω. :)

http://www.overclock-and-game.com/news/pc-gaming/50-analyzing-futuremark-time-spy-fiasco

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο κακό με τα low settings είναι ότι υπάρχουν και κάποια setting που είναι CPU intensive. Μιας και το έχω το RoTR όταν επιτέλους μου έρθουν τα πράματα θα το τεστάρω και με ultra setting και με όλα τα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Spartan ετσι πρεπει να ειναι για να τουμπανιασουν οι επεξεργαστες....

 

 

Κι εννοειται οτι ειναι  underclock σε ιδιο χρονισμο ο ιερος 7700κ αρα παμε τωρα το κλασσικο.... ο 7700κ στα 5ghz γ@μαει και δερνει κτλ κτλ κτλ...

 

Βεβαια ακομα και τωρα αφου δεν εχουμε R5 στα χερια μας για να γινει η σωστη συγκριση, μια απ τα ιδια κανουμε, κυκλους γυρω απο τον εαυτο μας, μιας και οι R7 οπως ξανα ειπαμε για 1000στη φορα ειναι για αλλες συγκρισεις αλλά... αλλά... αλλά... Ουφφφφφφ....

Δεν περνανε και οι 6 γαμωμερες ακομα να αλλαξουμε το τροπαριο αυτο....Γιατι μετα θα μπει στο κολπο και η τιμη... Αρα θα εχει πλακα το ολο πραγμα...Που θα παει...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...