Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά δεν αξίζει, κατ'εμε το sweet spot είναι τα 3.7 - 3.8 ghz με την καλύτερη αναλογία επιδόσεων, θερμοκρασίας και power consumption με μικρά cpu voltage και με στοκ ψήκτρα. Γιατί να παιδεύεσαι για 200mhz παραπάνω;

 

Και εγώ για 3.8 στοχεύω σε 1.25-1.30 volts, απλά για benching έχει πλακα να ξέρεις που φτάνει το chip, ειδικά αν έχει καλύτερη ψήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

/offtopic hardware realated
https://www.youtube.com/watch?v=RE2hNrq1Zxs&t

OMG! DX12 hardware μεσα σε GPU... 4k 60fps με λιγοτερο απο 6 terraflop καρτα και CPU με uarch 8ετιας.

Ρε μηπως πληρωνουμε καρτες και upgrades γιατι το software ειναι για τον που.....?


/Ontopic
https://www.youtube.com/watch?v=zmOglA32uRU

Στο total war, στο Deus X κτλ με το που αλλάζει σε DX12, μια 1060 κρατα τα ιδια FPS στον 7700k και χανει 40 FPS στον 1800Χ!

Επεξ/σία από Lied
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η πιο φτηνη Χ370 της Biostar , εχει αλλα δυο μοντελα πιο ομορφα,και ολα της τα motherboard μαζι και το δικο μου το B350GT5 που μου το εφεραν σημερα (θα παραλαβω αργοτερα προς το βραδακι)εχουν led ρυθμισεις. Αν ηξερα οτι το 370 αρχιζει απο 160 ευρω μονο,θα επαιρνα αυτο,τωρα πηρα το B350GT5 που μου ηρθε στα 135 ευρω. :(

 

Να εδω μπορεις να δεις τα αλλα 2 X370 που εχουν βγαλει :

 

http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/socket.php?S_ID=24&Series=RACING

 

 

 

b20170329_2.jpg

 

Ελα στον παππού , έλα στον παππού .... 

 

Η καλύτερη μητρική έως τώρα !  με έναν 1800Χ επάνω, θα κάνει τα πάντα  με ένα SSF τροφοδοτικό των 350watt.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OMG! DX12 hardware μεσα σε GPU... 4k 60fps με λιγοτερο απο 6 terraflop καρτα και CPU με uarch 8ετιας.

 

Κάτσε να το δούμε στην πράξη πρώτα. Το game που λένε για 4k60 είναι το Forza 6, το οποιο τρέχει στα 1080p 60 fps locked και στο Xbox One, άρα CPU bottleneck δεν υπάρχει. Και στα ίδια setting λογικό είναι να τρέχει σε 4k με 6 tflop GPU. Και στο PC ποτε δεν θα ήθελες Dx12 σε hardware, πρώτον γιατί θα σε κλείδωνε σε Windows 10 και δεύτερον γιατί όλοι προτιμάνε Vulkan  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτη μέρα με το σύστημα ήταν περίεργη , ενώ ξεκίνησαν όλα καλά με την παλιά μου εγκατάσταση των windows, μια χαρά οι μνήμες , μια χαρά το oc με την στοκ ψύκτρα μετά όταν αποσύνδεσα εξτρά δισκους και πήγα να κάνω εγκατάσταση φρέσκα windows τότε άρχισαν τα προβλήματα. Για να μην μακρηγορώ και κουράσω , εντόπισα το πρόβλημα στην κάρτα ήχου (έχω μία εξτρα asus d2x ) την οποία μόλις αποσύνδεσα ήταν όλα οκ .

 

Πάλεψα να την ξαναβάλω και τώρα ίσως να είναι οκ , λέω ίσως γιατί έκανα μόνο καμία ωρίτσα τεστινγκ (είχε πάει αργά).

 

Τώρα είμαι με τις μνήμες στα 3200 CL14 και τον επεξεργαστή στα 3,8 με λίγο περισσότερο ρευμα φαίνεται να πηγαίνει λίγο καλύτερα απο ότι στα 3,9 , αλλά χρειάζομαι την Noctua (που είσαι am4 kit?? ) για να μπορώ να τεστάρω και να βγάλω σωστά συμεράσματα για το που θα καταλήξω , αλλιώς θα χρειαστεί να κάνω την ίδια δουλειά απο την αρχή 2 και 3 φορές , αν σκεφτείς οτι έρχεται συντομα και bios update νομίζω οτι δεν χρειάζεται να παίξω παραπάνω με το oc την δεδομένη στιγμή.

[email protected] 1689

Επεξ/σία από Orgios
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες , στην ίδια σελίδα ποστάρετε το ίδιο βίντεο 2 φορές. Καλός ο ενθουσιασμός αλλά διαβάστε και λίγο παραπάνω τι έχει γραφτεί , μη μπαίνετε με το paste έτοιμο στο τέλος του thread..

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη σήμερα κυκλοφορουν 2 νεα bios για crosshair VI 1101 και 0079(τεστ bios με νέο agesa)  has P-state overclocking working with BCLK increase :) (oh yeah!!)

 

Οποιος γενναίος τα δοκιμάζει , εγω λέω σήμερα τουλάχιστον να παιξω κανένα παιχνιδάκι (μου έλειψαν )

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη σήμερα κυκλοφορουν 2 νεα bios για crosshair VI 1101 και 0079(τεστ bios με νέο agesa)  has P-state overclocking working with BCLK increase :) (oh yeah!!)

 

Οποιος γενναίος τα δοκιμάζει , εγω λέω σήμερα τουλάχιστον να παιξω κανένα παιχνιδάκι (μου έλειψαν )

Motherboard απο Δευτερα μου ειπαν εμενα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Motherboard απο Δευτερα μου ειπαν εμενα :(

Τόσο κοντά και όμως τόσο μακρυά ! :)

 

@Orgios Αλλαγή υπογραφής με πλήρες χαρακτηριστικά παρακαλώ :P

λολ done!

 

Στο παρακάτω βιντεοκλιπ intel fan boy αρνείται/κλαίγεται ότι τα πάντα είναι Zen πλέον όπως επίσης και οτι ο Elivis πέθανε... :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=qE7SgQHlGCE

Επεξ/σία από Orgios
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

orgios..? Μεγειές !!

και όποιος άλλος έστεισε Ryzen.. τι λειτουργικό βάλατε ? (μας αναγκάζουν να βάλουμε Windows 10 δηλαδή ?)

 

έχω την απορία.. αν μπορεί να μπεί και να δουλέψει σωστά με windows 8.1 ή υπάρχουν προβλήματα bugs κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

orgios..? Μεγειές !!

και όποιος άλλος έστεισε Ryzen.. τι λειτουργικό βάλατε ? (μας αναγκάζουν να βάλουμε Windows 10 δηλαδή ?)

 

έχω την απορία.. αν μπορεί να μπεί και να δουλέψει σωστά με windows 8.1 ή υπάρχουν προβλήματα bugs κλπ

E Κοιτα, ειναι καιρος σιγα σιγα να πας στα win10. Παιζουν και κατι enterprise versions χωρις tracking ;)

Εγω δε θα το ρισκαρα αυτη τη στιγμη να εχω variable και το OS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...