Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα φθηνοτερα μοντελα ποτε κυκλοφορουν ρε παιδια?? 

 

http://www.fudzilla.com/news/processors/42959-amd-ryzen-5-and-ryzen-3-cpus-come-later

 

Πάντως μέχρι να έρθουν μιας και θα αργήσουν ρίξε ένα κλόκο στον fx στα 4.2 θα δεις διαφορά, το αναφέρω μιας και βλέπω στην υπογραφή ότι έχεις στα 3.5 τον 6300  :).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φθηνοτερα μοντελα ποτε κυκλοφορουν ρε παιδια??

 

Δεύτερο τετράμηνο...Καλή χρυσή εταιρεία,αλλά...ψυχοβγαλτης,580 τον Απρίλιο,vega το Μάιο,,ryzen Μαιο-Αυγουστο.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το oc potential φαινεται να ειναι αρκετα μικροτερο απ οτι ειχαμε συνηθισει με τους fx οποτε καλο ειναι οποιος σχεδιαζει αγορα να μην ξοδευτει τσαμπα σε πανακριβες μητρικες κ υδροψυξεις κλπ, καλυτερα να εξοικονομησει απο αυτα κ να παρει εξαρχης δυνατοτερη cpu

 

Εγω ομως που εχω υδροψυξη απο το 2008, προφανως και θα την κρατησω, απλά λογικα θα αλλαξω το waterblock οταν ερθει η μερα της αναβαθμισης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι το καλοκαιρι θα εχει παρουσιαστει ολο το lineup ισως κ οι apu 

 

df5c790c1108.jpg

 

απο οτι εχω διαβασει ο πυρηνας με αερα παει στα 4ghz ισως κ κανα 2 καστορακια παραπανω αναλογως το κομματι

 

οποτε ο R5 1500 θα ειναι ταμαμ για oc αλλα κ γενικοτερα (τον ψηνω αγριως)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guru3d-Ryzen 1700-Far Cry Primal

Frame Drops στα 56 καρέ στο κομμάτι με τις πολλές σκιές. In game τα πράγματα γίνονται και χειρότερα.

 

https://www.youtube.com/watch?v=VBBPQoszIVA

 

Και witcher 3(1800Χ) μέσα στο novigrad ultra. Εδώ δεν υπάρχουν προβλήματα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!

Συμφωνώ με τον φίλο πιο πάνω που είπε ότι άμα σε "παλιούς" τίτλους αντί για 100 frame βγάζει 95 δεν λέει κάτι. Έχω να πάρω amd από τους athlon Xp και πούλησα πριν μια εβδομάδα όλο το σύστημα της υπογραφής μου (εκτός την κάρτα γραφικών) και περιμένω να βγουν οι AMD πως και πως!

Πολλές Καλημέρες από εμένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω  αυτo εδώ:

 

https://forums.anandtech.com/threads/ryzen-strictly-technical.2500572/page-8#post-38775716

 

και αυτο:

 

https://www.youtube.com/watch?v=Lmugqg4cAuM

 

 

Μόνο καλύτερα μπορούν να πάνε οι ryzen στα games,οποίος δεν έχει υπομονή υπάρχει η intel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι το καλοκαιρι θα εχει παρουσιαστει ολο το lineup ισως κ οι apu 

 

df5c790c1108.jpg

 

απο οτι εχω διαβασει ο πυρηνας με αερα παει στα 4ghz ισως κ κανα 2 καστορακια παραπανω αναλογως το κομματι

 

οποτε ο R5 1500 θα ειναι ταμαμ για oc αλλα κ γενικοτερα (τον ψηνω αγριως)

 

Έχει αλλάξει ενδεχομένως το line up από τότε. Τα επόμενα που θα δούμε είναι αυτά.

 

http://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2017/03/AMD-Ryzen-5-1600X-and-Ryzen-5-1500X.jpg

 

O R5 1500X είναι τετραπύρηνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω και γω το κομματι μου. Αν και προσωπικα δεν ενθουσιαστηκα με τους ryzen οσο οι υπολοιποι εδω στο forum, οι επεξεργαστες ειναι τερατα. Οι intel πλεον αξιζουν μονο αν χρησιμοποιεις το PC σου σαν παιχνιδοκονσολα και μπαινεις στον task manager να κλεισεις οτι τρεχει στο παρασκηνιο πριν ανοιξεις game. Οι ryzen ειναι για οποιον πραγματικα χρησιμοποιει το PC σαν PC. Και θα ηταν ενδιαφερον να δουμε κανα gaming benchmark με καμποσα background tasks να δουμε τι ψαρια πιανουν σε σχεση με τους Intel.                      

Απο κει και περα, δειχνουν τρελα υποσχομενοι για οταν με το καλο ερθει η 2η υλοποιηση τους, που θα εχουν λυσει και οτι προβληματα εχουν με τις συχνοτητες και λοιπα bugs. Αλλωστε το ιδιο ειχε συμβει και με τους bulldozer, μονο που τοτε ειχαν ξεκινησει πολυ πιο πισω απο οτι σημερα οι ryzen.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!

Συμφωνώ με τον φίλο πιο πάνω που είπε ότι άμα σε "παλιούς" τίτλους αντί για 100 frame βγάζει 95 δεν λέει κάτι.

 

Μακάρι να ήταν 95. Έστω και 70 να ταν πάλι καλά θα ταν.

 

 

 

 

 

Οι intel πλεον αξιζουν μονο αν χρησιμοποιεις το PC σου σαν παιχνιδοκονσολα και μπαινεις στον task manager να κλεισεις οτι τρεχει στο παρασκηνιο πριν ανοιξεις game. Οι ryzen ειναι για οποιον πραγματικα χρησιμοποιει το PC σαν PC. Και θα ηταν ενδιαφερον να δουμε κανα gaming benchmark με καμποσα background tasks να δουμε τι ψαρια πιανουν σε σχεση με τους Intel.

 

 

Κάποιο στοιχείο μόνο. Γιατί κινδυνεύουμε να κλειδώσει το θρεντ πάλι από έκθεση αυθαίρετων προσωπικών απόψεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω  αυτo εδώ:

 

 

 

I did some 3D testing and eventhou there is not nearly enough data to confirm it, I'd say the SMT regression is infact a Windows 10 related issue.

In 3D testing I did recently on Windows 10, the title which illustrated the biggest SMT regression was Total War: Warhammer.

 

All of these were recorded at 3.5GHz, 2133MHz MEMCLK with R9 Nano:

 

Windows 10 - 1080 Ultra DX11:

 

8C/16T - 49.39fps (Min), 72.36fps (Avg)

8C/8T - 57.16fps (Min), 72.46fps (Avg)

 

Windows 7 - 1080 Ultra DX11:

 

8C/16T - 62.33fps (Min), 78.18fps (Avg)

8C/8T - 62.00fps (Min), 73.22fps (Avg)

 

At the moment this is just pure speculation as there were variables, which could not be isolated.

Windows 10 figures were recorded using PresentMon (OCAT), however with Windows 7 it was necessary to use Fraps.

 

https://forums.anandtech.com/threads/ryzen-strictly-technical.2500572/page-8#post-38775716

 

και αυτο:

 

 

Μόνο καλύτερα μπορούν να πάνε οι ryzen στα games,οποίος δεν έχει υπομονή υπάρχει η intel.

 

Το βαλα κ'εγω νωρις το πρωι στο κλειδωμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βαλα κ'εγω νωρις το πρωι στο κλειδωμενο.Βαλε και τι λεει.

sorry ξύπνησα αργα και ειδα οτι μας κλειδώσανε το θέμα και απλα δεν γούσταρα να διαβάσω τα post για ευνόητους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες στο ελλάντα πόσο καιρό θα πάρει να δουμε καμια μητρική στα μαγαζιά? Εκτός του πλαισίου δεν υπάρχει τπτ άλλο...

Αν δέν διώξουν το στοκ δύσκολα θα δουμε,πάντως οι τιμές ελλάδα τραγικές, 200 ευρώ πάνω απο mindfactory.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δέν διώξουν το στοκ δύσκολα θα δουμε,πάντως οι τιμές ελλάδα τραγικές, 200 ευρώ πάνω απο mindfactory.

εεεε δεν θα τις έλεγα τραγικες τις τιμές στις μυτρικές ειναι λιγο τσιμπημένες αλα λογικό για πλαισιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...