Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα 1440 αναλυση δεν μπορει αντιληθει το ματι ουτε σε ιντσες τηλεορασης ποσο μαλλον στις μικροσκοπικες του μονιτορ

Μαρκετινιστικα κολπα για να πουλανε οι εταιριες φυκια για μεταξωτες κορδελες

Η αναλυση δεν κανει την διαφορα αλλα η ποιοτητα της εικονας (Contrast - Σαρωση , Χρωματικη Παλετα , Χρονος αποκρισης)

Στα μονιτορ διαφημιζουν ταχα το 144hz οταν μια μεση led εχει 200 η oled 1000hz και οι πλασμα 2000hz,  χωρια ο ρυθμος αποκρισης 0,001 ms , η τα επιπεδα μαυρου 

To gaming σε μια πλασμα ανεξαρτητως αναλυσης δεν εχει αντιπαλο ιδιως στην κινηση  αλλα και σε oled φυσικα...

 

Η ανάλυση κάνει μεγάλη διαφορά(Το μοναδικό πράγμα μαζί με το AA που εμφανίζει μια καλή διαφορά υπέρ του PC έναντι της κονσόλας μιας και τα Ultra settings όπως έγραψες κάνουν αμελητέα διαφορά πλέον), απλά στις τηλεοράσεις δεν θα πάρεις 42άρα 4Κ περιμένοντας να δεις τρελές διαφορές από 1080P. Θες μέγεθος για να φανεί η διαφορά, αλλά και την σωστή απόσταση. Τα monitor είναι αλλιώς μιας και η οθόνη βρίσκεται ~40-50 εκατοστά από το πρόσωπό σου. Τώρα όσο για τα Hz, αυτά που γράφεις είναι τα θεωρητικά, τα πραγματικά Hz στα panels τα καλά είναι 100-120Hz. Επίσης, καμία TV δεν μπορεί να κοντράρει στην κίνηση ένα δυνατό monitor με G-Sync/FreeSync.

 

Όσο για τους Ryzen, το optimization συνεχίζεται για τα παιχνίδια βλέπω. Έβγαλαν patch για το Warhammer με βελτιώσεις για Ryzen.

 

Total War: WARHAMMER – “Bretonnia” patch features AMD Ryzen CPU optimizations

 

Η AMD έδωσε και συγκεκριμένο power plan το οποίο βέβαια δεν έχει νόημα αν έχετε ήδη ενεργοποιημένο το ''High Performance'' στο OS.

 

AMD’s new Ryzen Balanced power plan improves performance on multiple games in Windows 10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 από μένα...τα είπες όλα φίλτατε...και μην ξεχνάμε ε, ο "ακόμα και ο 1400" είναι 4c/8t...ούτε στα όνειρά μας σε τέτοιες τιμές με την μπλε ομάδα δεν θα βλέπαμε...πριν 3 μήνες λέγαμε εξαιρετικούς τους 4c/4t...μπράβο ρε AMD!!! Άντε να πάρουμε την ισχύ που πληρώνουμε...

 

Φίλτατε εσύ μίλησες πριν για το internet και ειρωνικά θεωρώ για την άποψη που εξέφρασε κάποιος εδώ μέσα, όμως εγώ βλέπω εσύ να μην θες να καταλάβεις ένα βασικό θέμα που έχουν πολλοί με την intel...δεν τα έδινε κανείς στην intel τα 350 γιατί είναι ακριβή για αυτά που δίνει σε επιδόσεις...όχι για την απόλυτη τιμή των χρημάτων...

 

EDIT: και μια γενικότερη παρατήρηση για εδώ μέσα...εγώ βλέπω πολλούς ανθρώπους που προσπαθούν με αγωνία να δικαιολογήσουν τις αγορές που έχουν κάνει και κλείνουν τα μάτια σε όλα προκειμένου να αισθανθούν οι ίδιοι καλύτερα...ανασφάλεια και φόβο για το κάτι καλύτερο βλέπω...και μου φαίνεται γελοίο γιατί πάντα πρέπει να θέλουμε το κάτι καλύτερο...έτσι προχωράει μπροστά πραγματικά η τεχνολογία φίλτατοι...όχι με +5% ipc κοροϊδία.

Απαντάω σε εσένα μονο επειδή κρατάς ενα επίπεδο και έχεις και έναν αντίλογο,

η αλήθεια ειναι οτι μετά απο μερικές "τοποθετήσεις" μπήκα με χιουμοριστική διάθεση,- ξεκάθαρο και ειλικρινές.-

οταν όμως πριν λιγο καιρό δεν πληρώναμε τους i7 και πηγαίναμε σε i5 και αγοράζαμε μνήμες πριν καν κυκλοφορήσει η QVL για να γλυτώσουμε το 20ρικο είναι ξεκάθαρο οτι μιλάω για απόλυτη τιμη χρημάτων,οποιος και να το διάβαζε και κυρίως την παρένθεση αυτο θα καταλάβαινε,εκτός απο κάποιον που δεν θέλει να το καταλάβει..

Ξέρω οτι υπάρχω και γράφω ανάμεσα σε φανατικούς και οχι σε αντικειμενικούς - πλην ελαχίστων.

άλλος μάντεψε οτι είμαι και Mac user -παρεμπιπτόντως 3 μήνες υπήρξα στην 30χρονη πορεία μου.

αυτό όμως τον βόλευε για να γράψει κάτι..

Άλλος πάλι δεν είδε καμιά συνεισφορά στο τοπικ γιατι προφανώς αυτόν δεν τον ενδιαφέρουν τα lanes τα bios update η AGESA κλπ.. που πρώτος εγώ ποσταρα σε αυτο το νήμα γιατί απλά κάποιοι δεν δεν ήθελαν αρχικά να αναφερθούν καν..

Ναι με την έννοια να σπαμαρω ξανά κ ξανά video VS  η να γράφω ύμνους επιστημονικής φαντασίας και να παίρνω και likes δεν εχω συνεισφέρει..

Λυπάμαι που αναγκάζομαι να απαντήσω προσωπικά και για εμένα,αλλα αφου αναφερθήκατε προσωπικά ως είθισται πλέον όταν δεν υπάρχει αντίλογος γι'αυτο και κανείς δεν άγγιξε το userbenchmark στις απαντήσεις σας γιατι αν ψάξω λίγο τα ποστ πριν την κυκλοφορία των ryzen είμαι σίγουρος ότι θα βρω πολλές αναφορές από αυτούς τους ίδιους που τώρα το έχουν θάψει πολύ βαθιά..

Στην 10χρονη απάντηση της λοιπόν η AMD είναι τρίτη,και πρόκειται για απάντηση,όταν λοιπόν στην απάντηση σου είσαι τρίτος που θα βρεθείς άραγε μετά την ανταπάντηση ?

και τελευταίο .. το 2011-3 για κάποιους που συγκρίνουν είναι ένα socket 3ετιας σχεδον ηταν το πρωτο που ειχε να κανει με DDR 4 μνημες,μαζι εξελίσσονταν.. αρα ειναι πολυ λογικό στις πρώτες revision να είχες μικρά θέματα με αυτές,εν'αντιθεση με την AMD που τις βρήκε έτοιμες και δεν ξέρουμε ακομα που θα καταλήξει.

Κάποιος πολύ σωστά έγραψε ότι το "bios να το λογαριάζετε software και ότι έχει ανοχές δηλαδή δεν μπορεί να διορθώσει τα πάντα"

και το 2011-3 χρειάστηκε revisions είναι απόλυτα λογικό,

εγώ λοιπόν εχω διαλέξει αφού υπάρχουν μόνο υμνητές  τον ρόλο να γράφω προσέξτε και αυτό,κοιτάξτε και εκείνο,δεν θεωρώ οτι ο λογος μου έχει την δύναμη εξάλλου να κάνει τον άλλον να αλλάξει γνώμη,και γιατί να αλλάξει άλλωστε αφού και εγώ εχω πει τουλχιστον 5 φορες ως τωρα ότι τους Ryzen θα τους δοκιμάσω.

 

Απλά ο οπαδός χωρίς τα φάντασμά του δεν μπορεί να υπάρξει.. αν δεν υπάρχουν λοιπόν τα κατασκευάζει το έχουμε δει σε Θρησκείες σε ομάδες και γενικά όπου υπάρχει φανατισμός.

Είμαι απο τους ελάχιστους που κανουν like σε αυτο το νήμα σύμφωνα με το τι γραφει ο άλλος και δεν λαμβάνω υποψην μου τίποτα ουτε φιλίες καν που σε αυτές η αλήθεια είναι οτι εχω μια ειδική αντιμετώπιση και δεν θα τις εκθέσω ποτέ.. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα reviews έχουν γίνει με high performance power plan και με disabled HPET κατόπιν οδηγιών της AMD. Και με μνήμες κοντά στα 3.000Mhz. Οπότε δεν πρέπει να περιμένουμε βελτιώσεις πάνω από αυτά που ήδη ξέρουμε.

 

Παρομοίως και για το patch του warhammer. Απλά αυξάνει τις επιδόσεις για συγκεκριμένο configuration(high performance power plan). Ενώ στο βέλτιστο configuration(balanced και smt off) βλέπουμε αντί αύξησης μια μικρή πτώση επιδόσεων. Με βάση το hardware.fr. πάντα.

Εν τω μεταξύ αν είχαν κάνει δουλειά ειδικά για τους ryzen και όχι κάποιο generic optimization θα το έλεγαν στα release notes. Δεν είχαν λόγο να το κρύψουν. Ίσα ίσα ανακοινώνοντάς το θα έδειχναν την αφοσίωσή τους στον πελάτη.

 

Να ξεκαθαρίσουμε και κάτι για τα games. Τα περισσότερα games δεν είναι cpu heavy. Απλά τυγχάνει αρκετά να χρειάζονται είτε ισχυρά cores είτε πολλά για να αποδώσουν το αναμενόμενο. Αυτές οι εξαιρέσεις(με αυξητικές τάσεις) είναι που καθορίζουν ποιά cpu θεωρείται high end και ποιά όχι για gaming. Τα gaming cpu άνω των 200€ αγοράζονται για τα δύσκολα, όχι για τα εύκολα. Είναι αρκετό να δεις τους φθηνούς ryzen, τύπου 1400/1500Χ, να χωλαίνουν σε πέντε δύστροπα games, για να ξενερώσεις με τα λεφτά που ζητάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη προσπαθω μερικες φορες να γραψω εδω κατι τεχνολογικο και με προλαβαινουν αλλα παιδια που τα γραφουν αριστα,(εχω και λιγο χρονο αυτες τις μερες γιατι εχω πολυ δουλεια λογω των επικειμενων εξετασεων)και χωρις την παραμικρη διαθεσης προσωπικης επιθεσης σε κανεναν απο οσους γραφουν σε αυτο το νημα,να πω οτι για μενα την δεδομενη στιγμη,οσοι υποστηριζουν την intel που μας αρμεγε στυγνα,πασχουν απο το Stockholm syndrome που αν διαβασετε και κρινοντας απο τα λεγομενα μερικων intel fanboys εχουν ακριβως τα τυπικα συμπτωματα. :devil: (Για να κανω και λιγο χιουμορ και εδω γιατι στα ανεκδοτα στο Μπλα,Μπλα,εχω μικρη αποδοση. )

 

Τονιζω με bold τα τυπικα αυτα συμπτωματα :

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Stockholm_syndrome

 

 

 

 

Stockholm syndrome is a condition that causes hostages to develop a psychological alliance with their captors as a survival strategy during captivity.[1] These feelings, resulting from a bond formed between captor and captives during intimate time spent together, are generally considered irrational in light of the danger or risk endured by the victims. Generally speaking, Stockholm syndrome consists of "strong emotional ties that develop between two persons where one person intermittently harasses, beats, threatens, abuses, or intimidates the other."[2] The FBI's Hostage Barricade Database System shows that roughly eight percent of victims show evidence of Stockholm syndrome.
:P
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ήρθε επιτελους η Noctua, έχω ένα απολυτα σταθερό συστημα με 1,35V 3.9Mhz kai 4Ghz στα 1,4. Επέλεξα να το αφήσω στα 3,9 γιατί η διαφορά στα ρευματα δεν νομίζω οτι αξίζει για 100Mhz.

 

Για την ιστορία

 

Cinebench @ 3.9 1729

Cinebench @ 4 1760

 

Θα παίξω με Pstates όταν με το καλό βγεί σταθερό bios με το νέο Agesa.

 

Οποιος θέλει να δοκιμάσω κατι μου λεει...

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ήρθε επιτελους η Noctua, έχω ένα απολυτα σταθερό συστημα με 1,35V 3.9Mhz kai 4Ghz στα 1,4. Επέλεξα να το αφήσω στα 3,9 γιατί η διαφορά στα ρευματα δεν νομίζω οτι αξίζει για 100Mhz.

 

Για την ιστορία

 

Cinebench @ 3.9 1729

Cinebench @ 4 1760

 

Θα παίξω με Pstates όταν με το καλό βγεί σταθερό bios με το νέο Agesa.

 

Οποιος θέλει να δοκιμάσω κατι μου λεει...

 

Tρεξε απο ενα memtest σε καθε πυρηνα με το HCI Memtest για καμια ωρα να δουμε εαν αντεξει τον φορτο και εαν εισαι σταθερος 100%.

 

http://hcidesign.com/memtest/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ off-topic στις τελευταιες σελιδες.

 

Επιστροφη στο θεμα:  Review: AMD Ryzen 5 1400

 

Στους 6core και 8core ryzen μια χαρά τα πηγαίνει η amd προσφέροντας ισχυρότερα stock ρολόγια και κλόκια κοντά στα 4,0ghz....στους 4core περίμενα καλύτερα πράγματα τόσο σε stock ρολόγια όσο και σε overclockability...από απόδοση απλά δεν έρχεται κοντά σε i7 4770K/4790K/6700K παρά μόνο στο θέμα της τιμής που πάιζει χωρίς αντίπαλο..... προσωπική άποψη για μένα είναι ότι με τα χίλια αξίζει ένας 1600 ryzen απλός από οποιονδήποτε 4core ryzen για το επιπλέον αντίτοιμο των 60 ευρώ διαφορά ( http://www.e-shop.gr/ypologistes-epeksergastes-cpu-ryzen-4-cores-6-cores-list?table=PER&category=%C5%D0%C5%CE%C5%D1%C3%C1%D3%D4%C7%D3+-+CPU&filter-14696=1&filter-9323=1&filter-9324=1 ) μιας και το σύστημα απλά μετά θα βρίσκεται σε άλλη κλάση (μιά κλάση που στην intel την πληρώνεις έναντι των 450 ευρώ http://www.skroutz.gr/s/9141628/Intel-Core-i7-6800K-Box.html ) με μικρό αντίτοιμο καλύτερα stock ρολόγια και +2 έξτρα πυρήνες....Γενικά τσιπάκι που θα φύγει αέρας στις πωλήσεις είναι ο ryzen 1600 για μένα καθώς έχει τέλεια τιμή και απόδοση (τόσο stock αλλά και κλοκαρισμένος)!

Χθες ήρθε επιτελους η Noctua, έχω ένα απολυτα σταθερό συστημα με 1,35V 3.9Mhz kai 4Ghz στα 1,4. Επέλεξα να το αφήσω στα 3,9 γιατί η διαφορά στα ρευματα δεν νομίζω οτι αξίζει για 100Mhz.

 

Για την ιστορία

 

Cinebench @ 3.9 1729

Cinebench @ 4 1760

 

Θα παίξω με Pstates όταν με το καλό βγεί σταθερό bios με το νέο Agesa.

 

Οποιος θέλει να δοκιμάσω κατι μου λεει...

 

Καλόρίζικος και πολύ καλό τσιπάκι.....3.9ghz/1,35v δροσερά και απλά πυροβολάει το μοτόρι.......Ωραίος!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tρεξε απο ενα memtest σε καθε πυρηνα με το HCI Memtest για καμια ωρα να δουμε εαν αντεξει τον φορτο και εαν εισαι σταθερος 100%.

 

http://hcidesign.com/memtest/

Έβαλα 4 παραθυράκια να τρέχουν παράλληλα, θα το αφήσω όσο μαγειρεύω το μοσχαράκι. :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μονιτορ διαφημιζουν ταχα το 144hz οταν μια μεση led εχει 200 η oled 1000hz και οι πλασμα 2000hz,  χωρια ο ρυθμος αποκρισης 0,001 ms , η τα επιπεδα μαυρου 

To gaming σε μια πλασμα ανεξαρτητως αναλυσης δεν εχει αντιπαλο ιδιως στην κινηση  αλλα και σε oled φυσικα...

Δε γνωριζεις καν πως δουλεύουν οι τεχνολογίες, δεν γνωρίζεις καν πως λειτουργούν και χαβεις τα marketinιστικα κόλπα των τηλεοράσεων που λες και εσυ.

Την πρώτη φορα που το πέταξες αυτο ειπα να μην σε κάνω quote και πω τίποτα γιατι θα είναι προσωπική επίθεση, αλλα η παραπληροφορηση που κάνεις έχει και τα όρια της. Οπότε θα σε συμβούλευα να ακολουθήσεις τις δικες σου συμβουλές  και να πα να μαθεις πως δουλεύουν τα panels ψαξε και "10 bit" "wide gamut" "rec2020"  ετσι για την παλετα που λες και εσυ, και δες που έχουν βγει αυτά και απο ποτε.

 

 

Kαι ετσι για να ξεκινήσεις.

 

https://www.cnet.com/news/ultra-hd-4k-tv-refresh-rates/

https://www.cnet.com/news/what-is-600hz/

The 600Hz claim by all the current plasma TV manufacturers has to do with how the TVs create an image, but is not 600 images per second.

 

Και μονο λογικη,.. εχει η Au optronics samung ή η LG >244hz panels και 0.0000001ms responce και δε τα βαζουν σε μονιτορς αλλα μονο σε TVs γιατι το CNN ειναι αυτο που θελει πολλα HZ οποτε τα κρατανε για τις TVs

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι εκτος του παρων θεματος ?

 

εαν αντικαταστησω τις DDR3 1600 μνημες με 2400Mhz στο παρον συστημα θα δω διαφορα στις επιδοσεις λετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι εκτος του παρων θεματος ?

 

εαν αντικαταστησω τις DDR3 1600 μνημες με 2400Mhz στο παρον συστημα θα δω διαφορα στις επιδοσεις λετε ?

 

Μιας που τις τωρινές τις τρέχεις στα 1866mhz βλέπω, σε real life μάλλον μικρή έως καθόλου διαφορά βλέπω να παρατηρήσεις....σε benches από την άλλη πλευρά θα δεις διαφορά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι εκτος του παρων θεματος ?

 

εαν αντικαταστησω τις DDR3 1600 μνημες με 2400Mhz στο παρον συστημα θα δω διαφορα στις επιδοσεις λετε ?

 

Μην πετάς τα λεφτα σου άσκοπα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κρίμα να διαβάζουμε προσωπικές επιθέσεις μεταξύ μελών... Ο καθένας έχει την άποψη του και ο καθένας έχει την ικανότητα να κρίνει τα γραφόμενα.

 

Επίσης κατά την γνώμη μου είναι κάπως άτοπο να συγκρίνουμε επεξεργαστές με βάση τα πόσα cores έχουν.. Οκ καλό το cinebench αλλά στην πράξη τα πράγματα δεν πάνε πάντα βάση των cores. Παίζει μεγάλο ρόλο τι χρήση κάνει ο καθένας στον υπολογιστή του. Π.χ. το photoshop σε πολύ λίγες διαδικασίες χρησιμοποιεί πάνω από 2 threads. Από την άλλη είναι πολύ θετικό που η AMD φέρνει πολλά cores σε προσιτές τιμές στον οικιακό /απλό επαγγελματία χρήστη.

 

Από εκεί και πέρα εμένα προσωπικά μου έχει αφήσει μια πικρία η AMD καθώς έκανε 4-5 χρόνια ουσιαστικά να βγάλει καλή cpu. Συνέπεια αυτού η Intel αλώνιζε και έβαζε ότι τιμές την έπαιρνε. Π.χ. εγώ που πήρα pc πριν 1 χρόνο, τι επιλογές είχα? Και το ήθελα τότε, όχι τώρα...

 

Πάντως κάλλιο αργά παρά ποτέ και μακάρι να δούμε και άλλες ενδιαφέρουσες υλοποιήσεις

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι εκτος του παρων θεματος ?

 

εαν αντικαταστησω τις DDR3 1600 μνημες με 2400Mhz στο παρον συστημα θα δω διαφορα στις επιδοσεις λετε ?

 

Πρέπει να σου πει κάποιος με FX.

 

Π.χ. Oi thuban θέλουν timmings όχι mhz

 

Στον 2600κ από τα 1866 στα 2133 είδα διαφορές μόνο σε benches όχι σε προγράμματα & παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...