Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες εγώ όταν πάρω το ryzen θα κάνω bench vs 2600k @ 4.6 2133 Ram.

 

Θα ξεκινήσω να τα τρέχω τώρα με τον Intel και μετά θα τα τρέξω με το ryzen.

 

Αν κάποιος έχει να προτείνει μια λίστα καλό θα είναι.

 

Από games θα τρέξω μόνο canned benches γιατί όλα τα άλλα είναι ανακριβή και θέλουν πολύ χρόνο.

 

 

Είπα ότι θα τρέξω κάποια τεστ, όχι ο,τι δεν έχω ζωή...

 

 

...ούτε ότι δέχομαι παραγγελίες.

F..k logic απλά. :-(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Αυτό που κρατάω, και κάτι που θα δούμε αρκετά στους r5 vs i5 όσο περνάει ο καιρός:
 
1dnuct.png
 
Οι r5 προφανώς έχουν μεγαλύτερο headroom, που σημαίνει ότι θα έχουν και πιο σταθερά frametimes. Όχι ότι με low end intel i5 δεν θα μπορείς να παίζεις games, απλά σαν αγορά τώρα νομίζω ο r5 βγάζει περισσότερο νόημα. Και όσο και να θέλει ο pirmen οι developers να μην κάνουν optimize τον κώδικα για Ryzen CPU είναι κάτι που θα γίνει σίγουρα. Και είναι και κάτι που θέλω να εξετάσω, μιας και θα τον τινάζω στο ταβάνι τον 1700 με 1080 ti. Btw, το τυπάκι που ανέβασε το βίντεο έτρεχε σε 2400Mhz μνήμες.
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ ποιον ιντελ εχεις? θα βαλεις μπεντς με το δικο σου οταν βγουν οι ριζεν?θα βοηθουσε πολλους

το IPC δεν ξερω αλλο τροπο να μετριετε αδερφε. clock for clock και core for core (μου εμαθε η μανα μου να μην τα βαζω ολα τα γουρουνακια στο ιδιο τσουβαλι.)

εαν εσυ θελεις πχ να λες εχω τον ταδε extreme cpu που κανει 1800ε και να ειστε 2 που τον εχετε στον νομο σας για παιχνιδια δεν με απασχολει.

αν και μολις μηδενισες ολα τα μπεντς που υπαρχουν αλλα λεμε τωρα.

 

Για ποιόν λόγο να ανεβάσει bench για σύγκριση ο efo ή ο οποιοσδήποτε άλλος;

 

Αφού μόλις πεις τον τρόπο που πρέπει να πραγματοποιηθούν, για να βγαίνει ένα καταραμένο συμπέρασμα και να είναι συγκρίσιμα, αρχίζουν οι δικαιολογίες. "Είμαι καριερίστας και δεν έχω χρόνο", "δεν δέχομαι υποδείξεις" κτλ.

 

Οι ryzen owners γουστάρουν(και δικαίωμά τους) μόνο cinebench, άντε και στο τσακίρ κέφι κανα Overwatch στα 4Κ για guaranteed gpu bottleneck. Δεν υπάρχει καμία πρόθεση να γίνουν ουσιαστικά συγκριτικά.

 

Το μόνο που μας μένει τώρα είναι cherry picking από τα bench του ίντερνετ για να δούμε τι ταιριάζει με τα γούστα μας.

 

υ.γ.: Ο Testing Games π.χ.(παραπάνω βίντεο) είναι από τους benchers που κατάφερε να έχει frame drops στα 1080p στο Far cry primal με gtx 1070. Κανένα system proof και πάει λέγοντας. Τέρας αξιοπιστίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ότι θα τρέξω κάποια τεστ, όχι ο,τι δεν έχω ζωή...

 

 

...ούτε ότι δέχομαι παραγγελίες.

Εσύ δεν είπες πως αν κάποιος έχει καμιά λίστα να προτείνει κτλ; Ρε θα μας τρελάνετε εδώ μέσα; 

 

Παίδες εγώ όταν πάρω το ryzen θα κάνω bench vs 2600k @ 4.6 2133 Ram.

 

Θα ξεκινήσω να τα τρέχω τώρα με τον Intel και μετά θα τα τρέξω με το ryzen.

 

Αν κάποιος έχει να προτείνει μια λίστα καλό θα είναι.

 

Από games θα τρέξω μόνο canned benches γιατί όλα τα άλλα είναι ανακριβή και θέλουν πολύ χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

F..k logic απλά. :-(

 

 

Βάλε και το ποστ του άλλου που ζήταγε να ντυθώ αστροναύτης και να πάω για κολύμπι στη λούτσα όμως... :P

Μόλις πάρεις με το καλό τον ryzen ανέβασέ τον μέχρι εκεί που πάει safe. Τα canned benchmarks τα ξέρεις ποια είναι. GTAV, ROTTR, Far cry primal, Deus Ex mankind divided, AOTS. Ίσως και κάποια άλλα.

Σημασία έχει να καταγράψεις τα πάντα: Λειτουργικό, drivers κάρτας, έκδοση game, ram speed/timings, συχνότητα cpu(ίσως και bios version), software καταγραφής, settings του game (μέχρι και το FOV να φαίνεται).

Και να φροντίσεις να είναι η cpu η μπουκάλα, τρέχοντας π.χ. το game σε ultra 720p χωρίς anti aliasing. Ultra γιατί εκεί μαξάρεται το draw distance και τα shadows, οπότε βλέπεις καλύτερα τις cpu επιδόσεις. Ειδικά στο GTAV υπάρχουν και ρυθμίσεις πάνω από τα ultra.

 

Μόλις ανεβάσεις κάποιο result ανεβάζουμε και μεις με τα ίδια settings στο ίδιο game.

Εσύ δεν είπες πως αν κάποιος έχει καμιά λίστα να προτείνει κτλ; Ρε θα μας τρελάνετε εδώ μέσα; 

 

δες από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλος κόπος να ανεβάσει κάποιος vid στο tube με cpuid ανοικτό όπου θα φαίνονται μέσα όλα όσα λέω. Project εβδομάδων.

 

Πρέπει να χουμε δηλαδή φαινόμενα Trayban, κάποιες σελίδες πίσω, που μας έβγαλε τον 4770Κ στο geekbench πιο πίσω και από celeron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιρμεν με όλο τον σεβασμό προτείνε ένα σετ αξιόμαχο κάτω από 500 euro και καλύτερο από τον κόκκινο ανταγωνισμό. Έχω απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιόν λόγο να ανεβάσει bench για σύγκριση ο efo ή ο οποιοσδήποτε άλλος;

 

Αφού μόλις πεις τον τρόπο που πρέπει να πραγματοποιηθούν, για να βγαίνει ένα καταραμένο συμπέρασμα και να είναι συγκρίσιμα, αρχίζουν οι δικαιολογίες. "Είμαι καριερίστας και δεν έχω χρόνο", "δεν δέχομαι υποδείξεις" κτλ.

 

Οι ryzen owners γουστάρουν(και δικαίωμά τους) μόνο cinebench, άντε και στο τσακίρ κέφι κανα Overwatch στα 4Κ για guaranteed gpu bottleneck. Δεν υπάρχει καμία πρόθεση να γίνουν ουσιαστικά συγκριτικά.

 

Το μόνο που μας μένει τώρα είναι cherry picking από τα bench του ίντερνετ για να δούμε τι ταιριάζει με τα γούστα μας.

 

υ.γ.: Ο Testing Games π.χ.(παραπάνω βίντεο) είναι από τους benchers που κατάφερε να έχει frame drops στα 1080p στο Far cry primal με gtx 1070. Κανένα system proof και πάει λέγοντας. Τέρας αξιοπιστίας. 

 

Άτοπη παρατήρηση να είχαμε να λέγαμε. Έχεις μήπως μαντικές ικανότητες για το πόσο χρόνο έχει να διαθέσει ο κάθε ryzen owner από εδώ από την καθημερινότητά του για να δώσει benchmarks ; Καλό είναι το να δίνουμε ιδέες αλλά όχι και να απαιτούμε σώνει και καλά αποτελέσματα όταν μας τη βαρέσει. Αρκετά παιδιά που έχουν ryzen εδώ έχουν πει ότι θα ανεβάσουν benchmarks κάποια στιγμή, ξέρεις και ξέρουμε πως η διαδικασία παίρνει χρόνο, δεν καταλαβαίνω προς τι η όλη βιασύνη. Δεν είπαν ούτε ότι θα γίνει τώρα και ούτε ότι θα έχουν μόνο cinebench και overwatch όπως λες απλά για να πεις, απλά όταν έχουν χρόνο θα κάνουν το καλύτερο που μπορούν. Ότι κάνουν θα το κάνουν επειδή γουστάρουν και μάλιστα τσάμπα, αυτό έλειπε να έχουμε και απαιτήσεις από πάνω για κάτι που θα το κάνουν με όρεξη τόσο για εκείνους όσο και για εμάς για να δούμε τι παίζει.

Το ότι ανεβάζουν σύντομα bench τα παιδιά όπως cinebench απλά για να έχουμε μια εικόνα δεν είναι κακό, άλλωστε σε ryzen thread είμαστε και κάθετί σχετικό είναι απαραίτητο, έχω άδικο ; Όταν με το καλό γίνουν δοκιμές βάλε και εσύ αποτελέσματα συγκριτικά με τον 6700k σου να συνεισφέρεις στην έρευνα για το πόση απόκλιση υπάρχει σε gaming και benchmarking συνθήκες και το λέω καλοπροαίρετα.

 

ΥΓ, ειλικρινά δεν βρίσκω λόγο για την ύπαρξη αυτού του αρνητικού κλίματος που είναι παρόν στις τελευταίες σελίδες, είπαμε οι ryzen έχουν μια αρχιτεκτονική που αποδίδει και θα αποδίδει καλύτερα όσο περνά ο καιρός αφού δέχεται και θα δέχεται optimization, αξίζει να χαλάσουμε τις καρδιές μας για ένα ρημαδοτσιπ και για μια amd ; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιρμεν με όλο τον σεβασμό προτείνε ένα σετ αξιόμαχο κάτω από 500 euro και καλύτερο από τον κόκκινο ανταγωνισμό. Έχω απορία. 

Όταν λες σετ, αναφέρεσαι σε mobo, ram, cpu;

Μπορείς με 500€ να βάλεις 1600Χ/1600 στο σετ που σκέφτεσαι; Αν ναι τότε είναι η πιο vfm επιλογή, αυτή τη στιγμή, για casual χρήση. Με βάση τα όσα ξέρουμε από το νετ βέβαια. Αν όχι τότε οι άλλες προτάσεις εκεί κοντά από την μπλε μεριά είναι καλύτερες.

 

 Όταν με το καλό γίνουν δοκιμές βάλε και εσύ αποτελέσματα συγκριτικά με τον 6700k σου να συνεισφέρεις στην έρευνα για το πόση απόκλιση υπάρχει σε gaming και benchmarking συνθήκες και το λέω καλοπροαίρετα. Ειλικρινά δεν βρίσκω λόγο για την ύπαρξη αυτού του αρνητικού κλίματος που είναι παρόν στις τελευταίες σελίδες, είπαμε είναι μια αρχιτεκτονική που αποδίδει και θα αποδίδει καλύτερα όσο περνά ο καιρός αφού δέχεται και θα δέχεται optimization, αξίζει να χαλάσουμε τις καρδιές μας για ένα ρημαδοτσιπ και για μια amd ; 

 

 

Ας ανεβάσει ο καθένας ό,τι θέλει, αλλά να είναι συγκρίσιμο και ουσιαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες σετ, αναφέρεσαι σε mobo, ram, cpu;

Μπορείς με 500€ να βάλεις 1600Χ/1600 στο σετ που σκέφτεσαι; Αν ναι τότε είναι η πιο vfm επιλογή, αυτή τη στιγμή, για casual χρήση. Με βάση τα όσα ξέρουμε από το νετ βέβαια. Αν όχι τότε οι άλλες προτάσεις εκεί κοντά από την μπλε μεριά είναι καλύτερες.

 

Στα γρήγορα:
 
AMD
2wnu2l.png
 
Intel
3truxi.png
 
Και έχεις 6 cores/12 threads vs 4 core/4 threads. Με τον 7600k έχεις καλύτερο gaming performance με high end GPU (1070/1080/1080ti) σε 1080p, με τον 1600 έχεις καλύτερο perf σε οτιδήποτε άλλο που χρησιμοποιεί τους πυρήνες και μια αρκετά καλή gaming εμπειρία (συγκρίνεται με τον 1700 σε games), και πολύ πιθανότατα καλύτερο future perf μιας και αρκετές game engines προχωρούν σε multi-threading (εξαιτίας του Play/Xbox που έχουν και τα δυο 8 core Jag). Και δεν χρειάζεται να εξετάσεις καν το ενδεχόμενο να πέσει optimization για την αρχιτεκτονική.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες σετ, αναφέρεσαι σε mobo, ram, cpu;

Μπορείς με 500€ να βάλεις 1600Χ/1600 στο σετ που σκέφτεσαι; Αν ναι τότε είναι η πιο vfm επιλογή, αυτή τη στιγμή, για casual χρήση. Με βάση τα όσα ξέρουμε από το νετ βέβαια. Αν όχι τότε οι άλλες προτάσεις εκεί κοντά από την μπλε μεριά είναι καλύτερες.

 

 

Ας ανεβάσει ο καθένας ό,τι θέλει, αλλά να είναι συγκρίσιμο και ουσιαστικό.

Αυτό εννοώ σε σετ και θα ήθελα μια πρόταση σε μπλε σε αυτά τα χρήματα για να μπορούμε να συγκρίνουμε στην πραγματικότητα τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καμιά ένδειξη αν ο 1600 θα ανεβαίνει κάπως καλύτερα σε σχέση με τους r7 μπας και μειωθεί η απόσταση στα παιχνίδια ή φταίει η αρχιτεκτονική γιαυτο;Σας παρακαλώ μην βγάλετε τα λάβαρα,απλή ερώτηση κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...