Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι μπορω να επιβεβαιωσω, το εκανε και πιο παλια, οταν πηγα απο τον Phenom στον FX. Ηταν για καποιο λογο OEM το αντιγραφο και ειχε δεθει με την παλια μητρικη. Απλως ξαναεβαλα το key και δουλεψε

 

Ξέχασα να το γράψω πιο πάνω, το έκανα κ εγώ σήμερα με τον 1600 μου (Ω ΝΑΙ ΤΟ ΕΣΤΗΣΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) όλα καινούρια μέχρι και ο ssd και σε κάποια φάση όταν πήγα να τα κάνω activate με ρώτησε αν θα είναι αυτό πλέον το μηχάνημα μου (λολ) και επέλεξα ναι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέχασα να το γράψω πιο πάνω, το έκανα κ εγώ σήμερα με τον 1600 μου (Ω ΝΑΙ ΤΟ ΕΣΤΗΣΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) όλα καινούρια μέχρι και ο ssd και σε κάποια φάση όταν πήγα να τα κάνω activate με ρώτησε αν θα είναι αυτό πλέον το μηχάνημα μου (λολ) και επέλεξα ναι. 

 

ωραιος καλο δουλευτο..για δωσε στο λαο κανα banch απο CB R15  οποτε μπορεις. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να έρχονται οι Mini-itx λέμε...άντε να βάλουμε και εμείς το δάχτυλο στο βάζο με το μέλι...λες να πέσουν και κατά εδώ λιγάκι οι τιμές στους 7άριδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς.

Καταλαβαίνω πως κάποιος που σκέφτεται να φτιάξει αυτή τη στιγμή PC, ένας i5 να φαίνεται λίγος λόγω 4 πυρήνων σε συνδυασμό με την ακόμα υψηλή τιμή.

Από την άλλη όμως, δεν μπορούμε να πούμε επειδή η AMD έβγαλε 16 Threads, όλα τα υπόλοιπα αχρηστεύονται.

Χωρίς πλάκα, είναι άχρηστα εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Μόνο σε συγκεκριμένες δουλειές εκμεταλευοταν όλοι οι πόροι των cpu.

 

Εδώ δεν βλέπω εγώ με fx 8350 ουσιαστικές διαφορές σε καινούρια π.χ. παιχνίδια, υπάρχουν ακόμα cores που κάθονται, και έχουμε 2017....

 

Κ νταξ, μικρό το κακο, 230€ τον είχα πάρει το 2012, άτομα όμως που είχαν πάρει Ι7 κ έβλεπαν ίδιες επιδώσεις με Ι5 κ πόσο μάλλον με Ι3 επειδή τα παιχνίδια δεν έβλεπαν ( ούτε ακόμα βλέπουν) cores ποτέ θα κάνουν απόσβεση €?

 

Για μένα με την έλευση των ryzen δεν έχει πεθάνει καμία πρωιγουμενη γενιά (ΑΜ3+, 1150 κτλπ) γιατί δεν έχουν εκμεταλλευτεί ακόμα όλα τα cores κ σετ εντολών από προγραμματιστές.

Μπαινω όμως συνέχεια τον τελευταίο καιρό στις αγγελίες εδώ στο insomnia και βλέπω πολλά άτομα να πουλάνε fx x8 επεξεργαστές και ιντελ Ι5 και Ι7.

Βλέπω μία αναταραχή σε πολύ κόσμο, κ για να μην χάσουν € απ την μεταπολιση και για τις επιπλέον επιδώσεις των ryzen.

 

Προσωπικά θα κάνω αναβάθμιση όταν πχ σε κάποιο game δω 80%+ κ στα 8 cores.

Διαφορετικά και 20 cores@200-300€ να μου δείνει αυτήν την στιγμή η amd η η Ιντελ απ την στιγμή που δε θα εκμεταλλευτούν απ τα games κτλπ να τα κάνω τι ;

Θα δω διαφορά στο fb, στις ταινίες στο youtube κτλπ ;

 

Όσο αναφορά για την επεξεργασία βίντεο που κάνω περισσοτερα fps κάνει η κάρτα γραφικών παρά ο επεξεργαστής.

Οπότε κ εκεί στιριζομαι περισσότερο σε επεξεργαστή ισχύ στην κάρτα παρά στην cpu...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα κάνω αναβάθμιση όταν πχ σε κάποιο game δω 80%+ κ στα 8 cores.

 

Όταν δεις κάποιο thread στο 100% τότε έχεις bottleneck ανεξάρτητα που παίζουν τα υπόλοιπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το offtopic,αλλά όταν έχεις πχ μία καρτούλα και ένας ταπεινός ι5 τη σπρώχνει στο 100 ,όταν αναβαθμίσεις δε καταλαβαίνω πώς παίρνεις παραπάνω πάλι με τη κάρτα στο 100

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά με τόσα rebrands-renames στις καρδιές μας θα μπεί σίγουρα

ΧΑχαΧΑχαΧΑ Δεν έχεις άδικο αλλα σκεψου οτι εχουν καλύτερη τιμή και μεγαλύτερες συχνότητες :)

http://www.anandtech.com/show/11278/amd-radeon-rx-580-rx-570-review

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑχαΧΑχαΧΑ Δεν έχεις άδικο αλλα σκεψου οτι εχουν καλύτερη τιμή και μεγαλύτερες συχνότητες :)

http://www.anandtech.com/show/11278/amd-radeon-rx-580-rx-570-review

Δεν αντιλέγω,το καλό είναι ότι έχω μία 480 που ανεβαίνει καλά (όσο την αφήνει το tdp limit) και κοιτώντας τα revies αισθάνομαι σαν να έχω πάρει κάρτα π δεν έχει κυκλοφορήσει στα μέρη μας ακόμη!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...