Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την γνωστη μητρικη Asus rog υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που την βλεπω στα περισσοτερα build ή ειναι περισσοτερο λογω του φωτισμου οπως και στις μνημες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανέβασα αρχικά αυτό που είχα πει, στα 3 λεπτά, 7700k @5GHz ρίχνει CPU μπουκάλι σε 2 1080 ti:

 

https://www.youtube.com/watch?v=PhzXHbLHyHo

 

Στην ίδια περιοχή, ρίχνω την ανάλυση σε 1080p για να μην είμαι GPU bound (μιας και δεν έχω 2 1080 ti), όλα maxed out με SMAA 2Tx:

 

https://youtu.be/eyPZp6SuNmo

 

^ R7 1700 στα 3.8GHz με overclocked 1080 ti.

Δηλαδή σε 1080p δεν τερματίζει η κάρτα στο crysis?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην δινεις σημασια στον Τακη,μας το παιζει ''large'' και στο τελος θα μεινει με τα ιδια και θα μας πει ''του χρονου θα αναβαθμισω.'' :devil:

Και εγώ για του χρόνου με βλέπω να αναβαθμίζω, περιμένω να δω και το dual socket για ζεν και μετα θα αποφασίσω τη θα πάρω, νομίζω και ο φίλος Τάκης αυτο περιμένει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την γνωστη μητρικη Asus rog υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που την βλεπω στα περισσοτερα build ή ειναι περισσοτερο λογω του φωτισμου οπως και στις μνημες?

Εγω ήθελα τουλαχιστον 8 sata και πολλα usb!! :)

Επίσης φωτακια!!! (πλακα κανω κλειστο είναι το κουτι μου)

 

Χωρίς πλάκα η asus κανει καλα board και το καλο που έχει είναι οτι το προτιμουν πολλοι άρα υπάρχει μεγάλη υποστήριξη και πολυ κόσμος που τεσταρει και είναι διαθέσιμος να σε βοηθήσει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την γνωστη μητρικη Asus rog υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που την βλεπω στα περισσοτερα build ή ειναι περισσοτερο λογω του φωτισμου οπως και στις μνημες?

Οι RGB ήταν πιο φτηνές από τις κανονικές Trident Z, παραπάνω λεφτά για τις κανονικές δεν δίνω γιατί το color scheme δεν μου αρέσει καθόλου. Η C6H σου δίνει καλο bios support και δυνατότητα για OC και στις μνήμες και στον επεξεργαστή, όπως και άλλες x370 mobos, αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά τότε το b350 είναι μονόδρομος, συμφωνώ.

 

Δηλαδή σε 1080p δεν τερματίζει η κάρτα στο crysis?

 

Σε 1080p λίγα πράματα τερματίζουν την 1080 ti. Το point είναι ότι σε CPU limited κατάσταση ο 1700 αποδίδει καλύτερα στο Crysis 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ήθελα τουλαχιστον 8 sata και πολλα usb!! :)

Επίσης φωτακια!!! (πλακα κανω κλειστο είναι το κουτι μου)

 

Χωρίς πλάκα η asus κανει καλα board και το καλο που έχει είναι οτι το προτιμουν πολλοι άρα υπάρχει μεγάλη υποστήριξη και πολυ κόσμος που τεσταρει και είναι διαθέσιμος να σε βοηθήσει :)

Μωρε δεν αντιλεγω απλα ειδικα λογω του φωτισμου ειναι που τσιμπανε τις τιμες αυτο ειναι το θεμα και αμφιβαλλω οτι ολοι εχουν τα κουτια πανω στο τραπεζι να τα βλεπουν :P

 

Δηλαδη οι παραπανω μνημες κοστιζουν κοντα 80% ακριβοτερα απο τις φθηνοτερες 16gb της αγορας,δεν το λες και τσαμπα.

 

Και εγω G Skill Trident εχω(ddr3 βεβαια)και η πλακα ειναι οτι το 2014 περιπου που τις αγορασα(16gb 2400 cl10)κοστιζαν 130 περιπου ευρω.

Οι RGB ήταν πιο φτηνές από τις κανονικές Trident Z

Που το ειδες αυτο?Εγω απο Ελλαδα που μιλαω(μιας και δεν αναφερει κανεις για αγορα απο εξωτερικο ή για ποσα)αλλα βλεπω

https://www.skroutz.gr/s/7730124/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GTZB.html

https://www.skroutz.gr/s/11105234/G-Skill-TridentZ-RGB-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GTZR.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το ειδες αυτο?Εγω απο Ελλαδα που μιλαω(μιας και δεν αναφερει κανεις για αγορα απο εξωτερικο ή για ποσα)αλλα βλεπω

https://www.skroutz.gr/s/7730124/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GTZB.html

https://www.skroutz.gr/s/11105234/G-Skill-TridentZ-RGB-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GTZR.html

 

Εγώ λέω για την αγορά που έκανα, δεν μπορώ να ξέρω το τι κάνει ο καθένας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ για του χρόνου με βλέπω να αναβαθμίζω, περιμένω να δω και το dual socket για ζεν και μετα θα αποφασίσω τη θα πάρω, νομίζω και ο φίλος Τάκης αυτο περιμένει.

Reivew από όλες τις σωστές μητρικές της αγοράς θέλω να δω, προς το vrm που έχουν.

Επίσης εξομάλυνση τιμών στιςνημες θα ήθελα.

 

Ήδη ψιλοψαχνομαι για έναν 1700χ που κυκλοφορεί, αλλά θέλω να δω τι θα κάνω και με ψυκτρα μιας που η scythe mugen 2100 με είχε βολεψει για χρόνια στο AM2+/AM3/AM3+. Δεν θα ήθελα να αλλάξω και δεν δίνω 80€ για αεροψυκτρες.

 

Σε ότι αφορά τα 12c/24t και 16c/32t , θα ήθελα να τα δω αλλά προβλέπω πως θα είναι εκτός budget ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω για την αγορά που έκανα, δεν μπορώ να ξέρω το τι κάνει ο καθένας :P

Ε ναι αλλα δεν μιλας πιο συγκεκριμενα γιαυτο και οπως βλεπεις δειχνει καπως :P

 

Εγω δυστηχως και να θελω να αλλαξω μιας και δεν εχω i5 οπως εσυ πιο πολυ αλλαγη πλατφορμας θα ειναι(την οποια θα χρυσοπληρωσω κιολας δυστηχως)παρα αναβαθμιση(αφου στα παιχνιδια πιθανως να βγω και χαμενος) αρα αναγκαστικα καθομαι για τωρα στα αυγα μου, εκτος αν δουμε τιποτα τρελες χαμηλες τιμες σε black friday ξερω γω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε 1080p λίγα πράματα τερματίζουν την 1080 ti. Το point είναι ότι σε CPU limited κατάσταση ο 1700 αποδίδει καλύτερα στο Crysis 3.

Φίλε μου,συμφωνώ με το συμπερασμά σου,και είναι το λογικό να αποδίδει καλύτερα ο 1700 σε cpu limited.Άποψη μου όμως οτι το συγκριτικό είναι λίγο άτοπο για πολλούς λόγους.

 

Κατα τα άλλα καλορίζικο το σύστημα! Τουμπανοπολεμικό !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ryzen 5 1400 + RX 480 4GB Gaming - Battlefield 1 Conquest - 1080p Ultra Settings

https://www.youtube.com/watch?v=0q0yUFKtFps&t=0s

 

8 ryzen θρεντ @ 3,8Ghz με ram 2933. Με drops και κάτω από τα 60 καρέ(60 χοντρικά αν προσθέσεις τις απώλειες από το Relive σύμφωνα με τον κάτοχο). Με μια μεσαία κάρτα τύπου 480 να μένει αναξιοποίητη(και κάτω από 90% gpu usage). Κάρτα της AMD με τους καλούς drivers, όχι προβληματικούς nvidia.

Για να δούμε. Θα υπάρξουν άλλες δοκιμές από τους κατόχους να καταλάβουμε τι πραγματικά συμβαίνει; Μιλάμε για ένα από τα δημοφιλέστερα games και οι δοκιμές της προκοπής σε μάλτι, με ένα καταραμένο fps counter και non gpu bound στήσιμο σπανίζουν πιο πολύ και από το χρυσό. Εν αντιθέσει με cinebench.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι RGB ήταν πιο φτηνές από τις κανονικές Trident Z, παραπάνω λεφτά για τις κανονικές δεν δίνω γιατί το color scheme δεν μου αρέσει καθόλου. Η C6H σου δίνει καλο bios support και δυνατότητα για OC και στις μνήμες και στον επεξεργαστή, όπως και άλλες x370 mobos, αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά τότε το b350 είναι μονόδρομος, συμφωνώ.

 

 

Σε 1080p λίγα πράματα τερματίζουν την 1080 ti. Το point είναι ότι σε CPU limited κατάσταση ο 1700 αποδίδει καλύτερα στο Crysis 3.

Συγγνώμη αλλά εγώ βλέπω μπουκάλι από τον ryzen.

Σε uncapped θα έπρεπε να βλέπουμε 100% στην gpu.

 

Μπορείς να το επαναλάβεις , έχοντας σε προβολή όλα τα threads?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Microsoft δεν δίνει πια updates για Windows 7 και 8.1 σε όσους έχουν 7ης γενιάς επεξεργαστή (π.χ. Κ17 και Kaby Lake), αλλά κάποιος έγραψε ένα patch για να ξεπεράσει αυτό το πρόβλημα.
Πιθανώς θα το κλείσει αλλιώς η MS και θα αρχίσει μια κόντρα μέχρι να κλείσει εντελώς, αλλά ως τότε συνεχίζει να υπάρχει η δυνατότητα αναβαθμίσεων για όσους προτιμούν τα Windows 7 (και με το δίκιο τους).

Πηγή: http://www.myce.com/news/hack-makes-possible-run-windows-7-intel-kaby-lake-amd-ryzen-cpus-81876/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα υπάρξουν άλλες δοκιμές από τους κατόχους να καταλάβουμε τι πραγματικά συμβαίνει; Μιλάμε για ένα από τα δημοφιλέστερα games και οι δοκιμές της προκοπής σε μάλτι, με ένα καταραμένο fps counter και non gpu bound στήσιμο σπανίζουν πιο πολύ και από το χρυσό. Εν αντιθέσει με cinebench.

Τα γραφουν καθε φορα

 

χρηστες στα αντιστοιχα θεματα και η κατασταση στο pc gaming ειναι λιγο πολυ γνωστη. Ειναι κυριολεκτικα κριμα με νεο hardware που επρεπε να μαξαρει παιχνιδια οπως το Battlefield 1 σε 1080p(σιγα την αναλυση,εδω μεχρι και στις αδυναμες κονσολες τρεχει νερο).

 

Ποικιλια τιτλων υπαρχει μεγαλυτερη απο ποτε αλλα δυστηχως η υποστηριξη τους στο pc ειναι τις περισσοτερες φορες κατωτερη απο αυτη των κονσολων,αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Κανε μια ερευνα να δεις και για παιχνιδια με κλειδωμενα fps στο Pc(final fantasy,dark souls,nier,mafia 3 στις αρχες)και θα καταλαβεις μερικως τι παιζει με το Pc gaming συγκεκριμενα.

 

Βεβαια παρολο που οι πωλησεις στο hardware σε γενικες γραμμες ειναι καλες, οι πωλησεις στα παιχνιδια ειναι σχεδον παντα εμφανως κατωτερες απο τις κονσολες(και αρκετες φορες και οι online servers).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά εγώ βλέπω μπουκάλι από τον ryzen.

Σε uncapped θα έπρεπε να βλέπουμε 100% στην gpu.

 

Μπορείς να το επαναλάβεις , έχοντας σε προβολή όλα τα threads?

 

Αυτό δεν είναι usage, αλλα power limit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...