Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου έχεις να πεις κάτι για το ότι η Ryzen είναι 50% πιο αποδοτικοί από fx? Αν δεν ξέρεις τι σημαίνει αυτό , καλύτερα να προσεχείς τι γράφεις.

Στα λεγα και στο αλλο thread εσενα, και εσυ επιμενεις στα δικα σου. Στα λεει και ο Heatspreader, και εσυ συνεχιζεις. Αλλο πραμα η θερμοκρασια αλλο πραμα η καταναλωση. Οι FX ηταν "κρυοι" γιατι μετεδιδαν καλυτερα τη θερμοτητα απτο εσωτερικο προς το εξωτερικο τους και κατοπιν στην ψυκτρα. Οι intel με την πλαστελινη που βαζουν μεστη CPU δεν μεταδιδουν ευκολα τη θερμοτητα και γιαυτο ζεσταινονται. Αλλωστε ειναι κοινως γνωστο οτι τα 70αρια σε γιωταδες ειναι αναμενομενα. Στους FX αμα δεν εισαι κατω απο 60 σε full load κατι παει λαθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά οι 1700 που έχουμε ανοιξει όλα τα παιδια εδω μέσα + έναν φίλο μου που πήρε είναι όλα καλά κομμάτια. Το να πιάνουμε 3,9 με 1,35 και κάτω (ή 1,4 στα 4) δεν είναι κάτι που θεωρείτε δεδομενο στο εξωτερικό . Δεν ξέρω αν είμαστε πολυ τυχεροί ή καλυτεροι overclockers :) ή απλά επιλέγουμε καλύτερες μητρικές αλλά τα νούμερα που διαβαζω είναι κάπου εδω:

 

Ryzen 1700

93% reach 3.8GHz @ 1.376V

70% reach 3.9GHz @ 1.408V

20% reach 4.0GHz @ 1.440V

Ryzen 7 1700X

100% reach 3.8GHz @ 1.360V

77% reach 3.9GHz @ 1.392V

33% reach 4.0GHz @ 1.424V

 

Διαβάζω για κόσμο που παίρνει 2 και 3 κομμάτια μέχρι να του τύχει καποιο που να κάνει περιπου ότι κανουν τα δικά μας και επιστρέφει τα υπόλοιπα!!

 

:)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1.1 soc, 1.38 ram

Οι εικόνες από μέσα που υποσχέθηκα προχτές: 
dsc07712zqkju.jpg

dsc07713n7juh.jpg
dsc07719tpkzn.jpg
dsc07724e1uhs.jpg
dsc07725v9uit.jpg


Παρότι δεν τρελαίνομαι για RGB και δεν θα έδινα λεφτά παραπάνω για να έχω RGB στο σύστημα προσωπικά, μπορώ να πω πως αυτό το diffused reflection στο backplate της MSI τα σπάει.

 



βρηκα το ποστ σου στο overclockers ;)
 Vcore 1.3v + LLC1, soc 1.1v + LLC1, ram 1.38v + 1.38v boot. 1002 bios.

Κανε μια καλη και ισιωσε το logo στην ψυκτρα ομως! (Ειναι +10 fps :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε μια καλη και ισιωσε το logo στην ψυκτρα ομως! (Ειναι +10 fps :P )

 

Δεν είναι τετράγωνο το mount άρα μπορείς μονο στραβά να το βάλεις. Έχει κάτι μικρές βίδες που μπορείς να βγάλεις αλλα είναι σε περίεργη θέση με το πλαστικό και δεν ήθελα να την σπάσω την ψήκτρα χτες για να το ισιώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα λεγα και στο αλλο thread εσενα, και εσυ επιμενεις στα δικα σου. Στα λεει και ο Heatspreader, και εσυ συνεχιζεις. Αλλο πραμα η θερμοκρασια αλλο πραμα η καταναλωση. Οι FX ηταν "κρυοι" γιατι μετεδιδαν καλυτερα τη θερμοτητα απτο εσωτερικο προς το εξωτερικο τους και κατοπιν στην ψυκτρα. Οι intel με την πλαστελινη που βαζουν μεστη CPU δεν μεταδιδουν ευκολα τη θερμοτητα και γιαυτο ζεσταινονται. Αλλωστε ειναι κοινως γνωστο οτι τα 70αρια σε γιωταδες ειναι αναμενομενα. Στους FX αμα δεν εισαι κατω απο 60 σε full load κατι παει λαθος.

 

Ένας επεξεργαστής είναι κρύος αλλά το κουτί ζεστενεται....Εντάξει μιλάω με πραγματικά γνωστές της έννοιας θερμότητας και θερμοκρασίας..... αυτή την στιγμή ένας Kaby lake έχει σχεδόν το ίδιο performance με ένα Ryzen με την ίδια κατανάλωση, αλλά λόγω του μεγαλύτερου του tdp έχει μεγαλύτερες θερμοκρασίες στο εσωτερικού ενός κουτιού.

Για τους fx δεν το συζητάω καν, όταν από τα παραπάνω και ένα παιδί δημοτικού είναι εύκολο να καταλάβει ότι η Intel τόσο καιρό είχαν και καλύτερο performance per watt και χαμηλότερο tdp. Τι να το κάνω αν πιάνει 60 ένας fx και ένας Intel 70 όταν ένας θα μου δώσει 120w θερμότητα και ο άλλος 90w.

Η κατάσταση μερικών με την θερμότητα και την θερμοκρασία είναι σαν αυτή του παραδείγματος: το κερί πιάνει 110 βαθμούς , το καλοριφέρ 60 άρα το κερί είναι καλύτερο καλοριφέρ...

Όταν γράφουμε είναι σόμπες, μερικοί κοιτάνε την θερμοκρασία και λένε, "μας πως?" Δεν θα σχολιάσω άλλο....

ΥΓ. Φαίνεται καθαρά ότι με τους Ryzen οι ρολοι αντιστράφηκαν τώρα οι Intel είναι σόμπες. Όχι μόνο γιατί σηκώνουν θερμοκρασίες , αλλά φυσικά γιατί το thermal design τους είναι μεγαλύτερο από τον αντίστοιχο σε κατανάλωση και επιδόσεις Ryzen.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τετράγωνο το mount άρα μπορείς μονο στραβά να το βάλεις. Έχει κάτι μικρές βίδες που μπορείς να βγάλεις αλλα είναι σε περίεργη θέση με το πλαστικό και δεν ήθελα να την σπάσω την ψήκτρα χτες για να το ισιώσω.

Θα πειραματιστω στη δικια μου αν ειναι το απογευμα και θα σου πω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Spartan117

 

μία μικρής σημασίας ερώτηση... εγώ με μητρική Gigabyte AB350 Gaming 3 και ryzen 1700, χωρίς καθόλου OC, γιατί βλέπω άλλη εικόνα στο CPUZ?

 

Εκτός του λογότυπου και των πληροφοριών (όπως για παράδειγμα, revision, σωστό όνομα επεξεργαστή) που μπορεί να είναι απλά θέμα έκδοσης του cpuz, βλέπω και περισσότερο core voltage χωρίς να έχω κάνει OC...

 

Περισσότερο ανησυχώ μην δίνει το mobo περισσότερο ρεύμα από όσο πραγματικά χρειάζεται... αν και το βλέπω απίθανο

 

VBaqSS4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-227331-0-48569600-1492761368_thumb.png

 

 

Εμένα πάντως έτσι ήταν (λέω ήταν επειδή η μητρική τα φτυσε) 

 

 

@Spartan117

 

μία μικρής σημασίας ερώτηση... εγώ με μητρική Gigabyte AB350 Gaming 3 και ryzen 1700, χωρίς καθόλου OC, γιατί βλέπω άλλη εικόνα στο CPUZ?

 

Εκτός του λογότυπου και των πληροφοριών (όπως για παράδειγμα, revision, σωστό όνομα επεξεργαστή) που μπορεί να είναι απλά θέμα έκδοσης του cpuz, βλέπω και περισσότερο core voltage χωρίς να έχω κάνει OC...

 

Περισσότερο ανησυχώ μην δίνει το mobo περισσότερο ρεύμα από όσο πραγματικά χρειάζεται... αν και το βλέπω απίθανο

 

VBaqSS4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Spartan117

 

μία μικρής σημασίας ερώτηση... εγώ με μητρική Gigabyte AB350 Gaming 3 και ryzen 1700, χωρίς καθόλου OC, γιατί βλέπω άλλη εικόνα στο CPUZ?

 

Εκτός του λογότυπου και των πληροφοριών (όπως για παράδειγμα, revision, σωστό όνομα επεξεργαστή) που μπορεί να είναι απλά θέμα έκδοσης του cpuz, βλέπω και περισσότερο core voltage χωρίς να έχω κάνει OC...

 

Περισσότερο ανησυχώ μην δίνει το mobo περισσότερο ρεύμα από όσο πραγματικά χρειάζεται... αν και το βλέπω απίθανο

 

VBaqSS4.png

Το CPU-Z φταίει, έβαλα το τελευταίο και βλέπω αυτό:

 

ryzencpu-zrukjx.png

 

Το voltage βλέπεις πιο πολύ γιατί σε όλους τους Ryzen η AMD δίνει από stock 1.35, εγώ το κατέβασα στα 1.28 σε load με 1.3 vcore + LLC1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι... για το core voltage ανησυχώ περισσότερο... εγώ έχω 1.380V ενώ εσύ 1.286V... εκτός κι αν είναι από τις ρυθμίσεις που άλλαξες manually χάριν του overclocking

Ναι, η AMD δίνει παραπάνω (1.35) εγώ το κατέβασα και ανέβασα ταυτόχρονα και clocks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η AMD δίνει παραπάνω (1.35) εγώ το κατέβασα και ανέβασα ταυτόχρονα και clocks.

Μια χαρά golden sample παίζει να έχεις φίλτατε. Ωραίος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η AMD δίνει παραπάνω (1.35) εγώ το κατέβασα και ανέβασα ταυτόχρονα και clocks.

Για την ακρίβεια το ανέβασες 1.1875v είναι το στοκ vcore στον 1700, 1.35V είναι στον 1700Χ και στον 1800Χ, 1,38 είναι πολύ για τον φίλο στα 3,2 αν δεν εχει κανει overclock κατι άλλο στραβο εκανε (κατι άλλαξε στο bios και δεν μας το ειπε)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια το ανέβασες 1.1875v είναι το στοκ vcore στον 1700, 1.35V είναι στον 1700Χ και στον 1800Χ, 1,38 είναι πολύ για τον φίλο στα 3,2 αν δεν εχει κανει overclock κατι άλλο στραβο εκανε (κατι άλλαξε στο bios και δεν μας το ειπε)...

Εμενα με την C6H έκανε boot κατευθείαν στα 1.35-1.38 vcore και 3.0GHz stock πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...