Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακάρι να ήταν 95. Έστω και 70 να ταν πάλι καλά θα ταν.

 

 

 

 

 

 

Κάποιο στοιχείο μόνο. Γιατί κινδυνεύουμε να κλειδώσει το θρεντ πάλι από έκθεση αυθαίρετων προσωπικών απόψεων.

Εβαλες το καταλληλο παιχνιδι για να μετρησεις επεξεργαστη! Το farcry primal που βλεπει μισο πυρηνα ξερω γω. Στο σημειο που πεφτει στα 57 που λες, σε ΟΤΙ pc και να εχεις εκει θα πεσει. Με 7700k στα 5ghz και 1080sli πεφτει στα 63 ξερω γω. Το παιχνιδι ειναι χυδαια unoptimized. Μπορεις να κοιταξεις στο youtube οτι benchmark θες, το παιχνιδι κανει χυδαια drops χωρις λογο και αιτια, μιας και cpu + gpu utilization ειναι low..

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιες διαφορές έχει ο 1700 από τον 1700x,είμαι σε δίλημμα....Αξίζει ο x για oc τα παραπάνω χρήματα;

Η διαφορά είναι στο βασικό ρολόι

Και στο turbo και το xfr, που είναι για έως δύο πυρήνες σε χρήση .....

 

https://postimg.org/image/g1dv9d1jx/

 

Σε αυτούς εδώ ΔΕΝ ισχύει ότι ίσχυε με τους FX και το All turbo core ....

Tο turbo και το xfr είναι για χρήση ΜΟΝΟ δύο πυρήνων όπως λέει και παραπάνω το screen.

 

Αυτό σημαίνει πως υπάρχει μία αρκετή διαφορά μεταξύ 1700 και 1700χ /1800χ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εβαλες το καταλληλο παιχνιδι για να μετρησεις επεξεργαστη! Το farcry primal που βλεπει μισο πυρηνα ξερω γω. Στο σημειο που πεφτει στα 57 που λες, σε ΟΤΙ pc και να εχεις εκει θα πεσει. Με 7700k στα 5ghz και 1080sli πεφτει στα 63 ξερω γω. Το παιχνιδι ειναι χυδαια unoptimized. Μπορεις να κοιταξεις στο youtube οτι benchmark θες, το παιχνιδι κανει χυδαια drops χωρις λογο και αιτια, μιας και cpu + gpu utilization ειναι low..

Ορίστε και με 4770Κ για σύγκριση(72 μιν). Σε παλιά έκδοση(χειρότερο optimization) του game(βίντεο του Ιουνίου). Λογικό να είναι χαμηλό το cpu usage αφού δουλεύει κατά κύριο λόγο 1 core. Απλά επειδή αναφέρθηκε για παλιάς τεχνολογίας games.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν περιμένω από κανέναν να μου πει τι ισχύει και τι όχι.

 

Θα αγοράσω άμεσα έναν 1700χ ή 1800χ και θα διαπιστώσω από μόνος μου τι γίνεται με το cpu.

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι η διαθεσιμότητα σε μητρικές ....

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω για εσάς αλλά άμα ένα παιχνίδι παίζει με 100 frames ή με 80 ή με 60 εγώ προσωπικα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Από την στιγμή που στο "μάτι" δεν με ενοχλεί όλα τα αλλά . . Μιλάω πάντα για προσωπική γνώμη. Άμα κάποιος καταλαβαίνει την διαφορά και του "σπάει τα νεύρα" ενώ παίζει πάω πάσο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν περιμένω από κανέναν να μου πει τι ισχύει και τι όχι.

 

Θα αγοράσω άμεσα έναν 1700χ ή 1800χ και θα διαπιστώσω από μόνος μου τι γίνεται με το cpu.

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι η διαθεσιμότητα σε μητρικές ....

 

Αν και εσυ μιλας για μητρικες...

 

 

AMD wants to bring ‘excitement’ back to the desktop market, CEO says

 

https://vid.me/PzJb

 

Στο τελος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορθόν. Κάποιοι δεν ενοχλούνται και με 24 fps.

Αλλο να ενοχλεισαι απο 24 fps ομως και αλλο να ενοχλεισαι γιατι ο ενας cpu σου δινει 100 fps και ο αλλος 85-90 ξερω γω.Εφοσον δεν εχει drops στα ταρταρα τοτε ειναι κομπλε, imo.

Το 1 ειναι κατανοητο και λογικο, το 2ο οχι..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε και με 4770Κ για σύγκριση(72 μιν). Σε παλιά έκδοση(χειρότερο optimization) του game(βίντεο του Ιουνίου). Λογικό να είναι χαμηλό το cpu usage αφού δουλεύει κατά κύριο λόγο 1 core. Απλά επειδή αναφέρθηκε για παλιάς τεχνολογίας games.

Βασικα στα 68 πεφτει. Παρε και αυτο εδω

 

 

 

 

Που πεφτει στα 63. Γενικα το game ειναι για τα σκουπιδια απο θεμα optimization

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα λειτουργεί διαφορετικά το smt των ryzen σε σχέση με το ht των intel και αυτό είναι η αιτία της χαμηλότερης απόδοσης στα games. Αν κάνω λάθος τυχόν διορθώσεις είναι ευπρόσδεκτες μιας και η ουσία είναι να δω το σωστό ;)

 

 

Αλλο να ενοχλεισαι απο 24 fps ομως και αλλο να ενοχλεισαι γιατι ο ενας cpu σου δινει 100 fps και ο αλλος 85-90 ξερω γω.Εφοσον δεν εχει drops στα ταρταρα τοτε ειναι κομπλε, imo.

Το 1 ειναι κατανοητο και λογικο, το 2ο οχι..

 

Έβαλα spoiler για να μην βγει off. Θυμάμαι την περίπτωσή σου με χαμηλά fps, αιτία στο όλο πρόβλημα ήταν και είναι η μητρική σου και όχι ο fx ο ίδιος, μιας και το θυμάμαι πως έπειτα από αρκετά πράγματα που είχες δοκιμάσει το πρόβλημα ήταν το mobo, ως επί το πλείστον ο ζυγός έγερνε προς τα εκεί. Αυτο το φέρνω στο προσκήνιο για να θυμίσω την πραγματική αιτία, μιας και θυμάμαι πως σε είχε απογοητεύσει το γεγονός αυτό και λογικό είναι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Multic0r3Cpu

 

 

Λογικα κατα εκει ηταν το προβλημα αν και δεν το εχω ξαναψαξει απο τοτε, ουτε ασχοληθηκα να βρω αλλη μητρικη για δοκιμες κλπ. Meh, δε βαριεσαι, προσωπικα τη δουλεια μου την κανει, δεν παιζω και πολλα παιχνιδια ουτε ειμαι απαιτητικος χρηστης οποτε ειμαι κομπλε. Αν καποια στιγμη μου ερθει το μικροβιο της αναβαθμισης τοτε θα αρχισω το ψαχτηρι :P

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά τα α 4c/8t zen θα είναι μια πολύ μπομπάτη επιλογή και θα κλοκάρουν και πολύ καλά. Πως και πως περιμένω να δω την απόδοση των ryzen έξι και τεσσάρων πυρήνων αντίστοιχα όπως σχεδόν όλοι σε αυτό το thread :D.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα στα 68 πεφτει. Παρε και αυτο εδω

 

 

 

 

Που πεφτει στα 63. Γενικα το game ειναι για τα σκουπιδια απο θεμα optimization

Την ίδια ακριβώς έκδοση του game με τα ίδια ακριβώς settings για συγκρισιμότητα τα έτρεξε το tech city. Δείχνοντας παράλληλα και τις δοκιμές του σε βίντεο. 03:24. Στο high αντί για ultra και για τα δύο συστήματα. Οι διαφορές είναι "τάρταρα"(που ειπώθηκε πιο πάνω) και για μιν και για average. Όχι 95 vs 105. Αν ήταν έτσι, η intel θα 'ριχνε τους 7700 κάτω από τα 250$ χθες. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...