Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-Ο Jayztwocents έτρεξε ζωντανά κάποιες δοκιμές για να δείξει την επάρκεια των ζεν στο gaming. Μέσα στις δοκιμές του ήταν και το Metro Last Light στο οποίο δεν αντιμετώπισε θέματα, όπως ένας άλλος youtuber επίσης με SLI. Αργά ή γρήγορα θα δείξει τί συμβαίνει με κάποια games.

 

 

 

-Μια δοκιμή πακέτου 9 games. Και μια επίδειξη των δυνατοτήτων του 1700 στο guild wars.

 

 

 

-1700 vs 7700K στα ίδια clocks, πυρήνες, θρεντς και μνήμες. Από ένα ταϊλανδέζικο σάιτ.

 

 

 

Περιττό να πω πόσο ελαφριά ήταν τα games που έτρεξαν, από την άποψη ότι το ταβάνι στα max fps ρίχνει και τα average. Λίγη προσοχή στο cpu intensive(in game ακόμα περισσότερο) Tomb Raider dx12 geothermal valey. Παρατηρήστε ότι με απόλυτη ισότητα, εκτός της αρχιτεκτονικής, ο 7700Κ είναι 20% μπροστά. Να οφείλετε στο dx12; Θα δείξει.

Στο Far Cry primal βρήκαν διαφορά 13% και όχι κάπου στο 6% που θα περίμενε κανείς στα average. Στα min η διαφορά είναι στο 19%.

 

ΕΔΙΤ: Φαίνεται επίσης μια συντριπτική υπεροχή του 7700 στη συμπίεση(winrar) όπως έδιεξαν και στο ars technica με το 7-zip,εικάζοντας ότι η cpu έχει κακό integer performance.

 

 

 

 

Εχω την εντονη εντυπωση οτι καποια παιδια που βαζουν ξανα και ξανα βιντεο με benchmarks  ι7 7700Κ vs Ryzen 7 ειτε δεν ειδαν καθολου το βιντεο του Ουαλλου ...

 

Ο Ουαλός κάνει το μέγιστο λάθος να θεωρεί το μέλλον ως προέκταση του παρελθόντος. Παραλείπει να πει ότι οι κονσόλες(ακόμα και οι διάδοχοι) σταματούν στα 8 cores και μόνο συγκεκριμένες κατηγορίες games έχουν scaling μέχρι εκεί. Παραλείπει επίσης ότι ένας 4c/8t τα καταφέρνει περίπου το ίδιο ή και λίγο καλύτερα και σε αυτές τις κατηγορίες, χωρίς να εξηγεί πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό με 100% περισσότερα cores στους ΖΕΝ. Διαφορά που συντρίβει το όποιο πλεονέκτημα του 7700 σε single core. Συνεπώς, αυτό που έγινε με 2500Κ και 8350 δεν μπορεί να επαναληφθεί επακριβώς.

 

 

εχετε γινει κουραστικοι οσοι λετε να φυγουν οσοι εχουν αλλη αποψη με εσας.

 

Ενώ οι ίδιοι με ποστ για το π.χ. που θα βρουν μια μητρική συμβάλλουν τα μέγιστα στο θέμα.

 

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πασάρουν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που θα πασάρει η intel του optane ssd της 

Σαν καταναλωτή θα είμαι χαρούμενος για την AMD μέχρι να φτάσει το 50% στα cpu market και το 50% στα discrete gpu market!

Στο χ86 server APU market φαίνεται ότι δεν θα έχει ανταγωνισμό! Στο ARM server market αν πετύχει η πλατφόρμα της με το ARM SMT θα πετύχει καλά νούμερα!

Από την άλλη η Intel προσπαθεί να μπει τη τελευταί 4ετία και σε άλλες αγορές όπως mobile, IoT και να ξεφύγει από το καθαρό pc industry. Κάτι πρέπει να μας πει αυτό!

Αυτό που με κάνει σκεπτικό σαν καταναλωτή είναι ότι στα x86 APU desktop & server market δεν έχει ανταγωνισμό η AMD και το μέλλον είναι APU!!!

Δεν είμαι τόσο fanboy όσο νομίζεις! Απλά θέλω ισσοροπημένο ανταγωνισμό και πάνω από όλα καινοτομία και καλές τιμές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.anandtech.com/show/11183/amd-prepares-32-core-naples-cpus-for-1p-and-2p-servers-coming-in-q2

 

μερικες πληροφοριες για την σερβερ πλατφορμα. 4 die των 8 cores φαινεται να ειναι το τσιπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγ3 ακομα περιμενω τους αντικειμενικους να μου πουν γιατι ο bulldozer δεν ξεπερασε i5 οπως μας ελεγαν τοσα χρονια. Το λεω γιατι οι ιδιοι τωρα λενε παλι το ιδιο ποιημα για καλυτερο ryzen στο μελλον.... Αντιθετα ειδαμε i3 haswell να περναει μπροστα

WYHsWNmhV4GDvb6S-ZIR41yhfbUqyzZsvrz3dKnj

1)Τον ξεπερασε

2) Θα σου κανω copy paste την απαντηση του wendell.

"At least we verify we have the pc this time around. At our coverage with the 8350 we were saying well the softwere is gotta get super multithreaded for this to make any sense"

 

Οι FX δεν ειχαν ποτε το IPC.O ryzen εχει το IPC στο τσεπακι και αν υπολογισεις και τους πυρηνες μιλαμε για παρα πολλα αλογα κατω απο το καπο.Δεν θα αργισει πολυ να μεταφερθει ολο αυτο το roflstomp που βλεπεις στα benchmark, στα παιχνιδια, μιας και στα κοντα βγαζει και η ιντελ mainstream 6core.Αν αλλαζεις cpu καθε 2 χρονια ναι παρε 7700k.Αν αγοραζεις κατι και το κρατας 4-5 οπως ο περισσοτερος κοσμος, τοτε δεν θελει φαντασια, Ryzen 1700 ή καποιο 6πυρηνο που θα βγει σε 2-3 μηνες.

Δες τις εικονες.4C/8T ryzen με προβληματικο SMT vs 7700k και οι δυο στα 4.0ghz και DDR4 στα 2400 CL15

http://www.zolkorn.com/reviews/amd-ryzen-7-1800x-vs-intel-core-i7-7700k-mhz-by-mhz-core-by-core/view-all/

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν είπα ότι η amd θα ρίξει τις τιμές ?

 

50 $ κάτω ο Ryzen 1700x, από 399 $ στα 349 $

 

http://www.microcenter.com/site/content/Ryzen.aspx?utm_source=eNews%2020170307&utm_medium=email&utm_campaign=E4136&MccGuid=50D0ABCD-0189-4443-9863-9E3FD0F676DD

 

Market share στους server cpu, η intel έχει 99 %, so ο naples πάει για ξάπλες :P

Ειναι τι μοναδικό κατάστημα που δεν μπορείς να το πάρεις σαν μέτρο σύγκρισης

1ον είναι μόνο φυσικό κατάστημα χωρίς αγορές από ίντερνετ, 2ον σε όλους τους επεξεργαστές κατά διαστήματα έχει προσφορές πολλές φορές και κάτω του κόστους, πηγαίνοντας στο κατάστημα έχεις μεγάλες πιθανότητες να παρασυρθείς και να αγοράσεις παραπάνω πράγματα γι αυτό βάζει μερικές τιμές "κράχτες"

 

Βασιζόμενοι σε αυτό το κατάστημα ξεκίνησαν φήμη ότι η ιντελ έριξε τις τιμές που δεν ισχύει γιατί οι τιμές τους σχεδόν πάντα είναι αρκετά χαμηλές πολλές φορές το εν λόγο κατάστημα έχει προσφορές στις ήδη χαμηλές τιμές αγοράζοντας επεξεργαστή έχεις και έκπτωση σε μητρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3η φορα το ιδιο γραφημα μεσα σε 3 σελιδες....

ξερεις πως πανε αυτα μετα ο αλλος θα πει δεν ειναι 8core  οι fx μετα ο αλλος οτι δεν εχει avx  ο αλλος για θερμοκρασιες μπλε οθονες μητρικες και μετα αντιστοιχα ποστ και μετα μαλωνουμ μετα κλειδωμα μετα παρτ3

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3η φορα το ιδιο γραφημα μεσα σε 3 σελιδες....

Παντως όσοι έχουμε τον fx8350 και bencharoume το ξέρουμε αυτό εδώ και καιρό, δεν γίνεται το ταπεινό μου συστημα που δεν είναι optimized για benchmarks (και τρέχει και 800 πραγματα παραλληλα) να ξεφτιλίζει τα επίσημα benchmarks που έχουν βγει κατα καιρούς (οκ αρκετα νωρίτερα πριν κάνω εγω τα δικά μου) . Εχω βαρεθεί να μαλώνω με κάθε intel fan boy που απλά αμφισβητούσε τα λεγόμενα μου (και ας είχα video και screenshot proof) .

 

O fx8350 έπασχε αλλά όχι λόγω ικανότητας, ήταν αρκετα μπροστά απο την εποχή του και δεν είχε την υποστήριξη που επρεπε (βλέπε μάρκετινγκ, press κτλ κτλ ) , όμως έπαθε και έμαθε και οι Ryzen προσωπικά έχουν ξεπεράσει τις προσδοκίες μου και δεν έχω καμμία αμφιβολία οτι ΚΑΙ ΣΤΟ GAMING (γιατί σε οτιδήποτε άλλο δεν υπάρχει καμμια αμφιβολία) με βάσει όλες τις στρατηγικές ανακοινώσεις που έχει ανακοινώσει + την παρουσία της στις κονσόλες θα αφήσει κατα πολύ πίσω τους αντιστοιχους intel.

 

Η AMD έχει επιστρέψει κύριοι και επιτέλους θα δούνε ασπρη μέρα και οι Intelades με αυξημένες επιδόσεις , multithreaded υποστήριξη στα παιχνίδια και mainstream affordable πολυπύρηνους επεξεργαστές και απο τις 2 πλευρες!!

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ryzen Delided – AMD Went All Out With A Gold Plated Solder & Silicone Protected Caps"

 

http://wccftech.com/amd-ryzen-delided-gold-plated-solder-silicone-protected-caps-confirmed-cheap-tim/

 

Αυτά να τα δουν οι κύριοι της intel που σε τσιπάκια 300+ Ε βάζουν Οδοντόκρεμα αντί για tim....

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ryzen Delided – AMD Went All Out With A Gold Plated Solder & Silicone Protected Caps"

 

http://wccftech.com/amd-ryzen-delided-gold-plated-solder-silicone-protected-caps-confirmed-cheap-tim/

 

Αυτά να τα δουν οι κύριοι της intel που σε τσιπάκια 300+ Ε βάζουν Οδοντόκρεμα αντί για tim....

 

Ειναι η ιδεα μου ; Ειναι κατι που δε γνωριζω ;

Βλεπω 2 die κολλημενα διπλα διπλα ;

 

Edit

αναφερομαι σε αυτο το κομματι που φαινεται σαν αν ξεχωριζουν τα die

post-64121-0-85443900-1488916061_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει γραφτει οτι στην ουσια, ειναι ανα τετραδες οι πυρηνες ΖΕΝ.

 

Αρα λογικο ειναι να ειναι σαν 2 4πυρηνοι κολλημενοι στο ιδιo die...

 

Σας θυμιζει κατι.......;;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει γραφτει οτι στην ουσια, ειναι ανα τετραδες οι πυρηνες ΖΕΝ.

 

Αρα λογικο ειναι να ειναι σαν 2 4πυρηνοι κολλημενοι στο ιδιo die...

 

Σας θυμιζει κατι.......;;;;;

τους core2quad της ιντελ αμα ενοεις τους bulldozer

 

ομοιότητες δεν υπάρχουν (πλην κάποιων τεχνολογιών )και οτιδήποτε συγκρίσεις είναι γελιες τρολλιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...