Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια μητρικη εχει δυο Χ16 pci οπως αυτη που ειχα; δεν θελω να κολλησω την καρτα γραφικων πανω στην ψυκτρα γιατι τελικα θα κρατησω την thermalright macho zero που εχω.

 

Μπαμπη τελικα εδωσα μητρικη και επεξεργαστη 400 ευρω μου εμειναν οι μνημες και η ψυκτρα.

τι ψηκτρα θα βαλετε ...η θα μείνετε με   αυτήν π εχετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit ισως τελικα να μην εχω προβλημα γιατι ειδα οτι στην δικια μου μητρικη το πρωτο pci ηταν το μεγαλο X16 ενω στις am4  τον πρωτο ειναι ενα μικρο X4 και μετα ειναι αυτο που παει η καρτα γραφικων οποτε λογικα θα ειναι ποιο κατω απο την ψυκτρα και δεν θα ακουμπαει πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μητρικη εχει δυο Χ16 pci οπως αυτη που ειχα; δεν θελω να κολλησω την καρτα γραφικων πανω στην ψυκτρα γιατι τελικα θα κρατησω την thermalright macho zero που εχω.

 

Μπαμπη τελικα εδωσα μητρικη και επεξεργαστη 400 ευρω μου εμειναν οι μνημες και η ψυκτρα.

 

Μια χαρά bro......για τι πάς?Ryzen 1600 ή 1700?Αν δεν είχαν ανηφορήσει οι  τιμές των ram (3200/cl14 αυτές γλυκοκοιτάω) εκεί ψηλά θα έφτιαχνα ένα σετάκι με ryzen για main pc και θα γύρναγα τον 4790Κ στο δεύτερο setup που έχω.Βασικά θα περιμένω για ryzen 2γενιάς με ανεβασμένα τα ρολόγια χαλαρά που θα έχουν, εκτός αν οι μπλέ ρίξουν τις τιμές εκεί που πρέπει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα μαλλον με βλεπω απο τον χειμώνα να πηγαινω σε update to ερωτημα π εχω ειναι εχω κοιταξει αυτην εδω την μητρικη 

 

Gigabyte AB350M Gaming 3   αξιζει η να κοιταξω καποια αλλη σε micro atx?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά bro......για τι πάς?Ryzen 1600 ή 1700?Αν δεν είχαν ανηφορήσει οι  τιμές των ram (3200/cl14 αυτές γλυκοκοιτάω) εκεί ψηλά θα έφτιαχνα ένα σετάκι με ryzen για main pc και θα γύρναγα τον 4790Κ στο δεύτερο setup που έχω.Βασικά θα περιμένω για ryzen 2γενιάς με ανεβασμένα τα ρολόγια χαλαρά που θα έχουν, εκτός αν οι μπλέ ρίξουν τις τιμές εκεί που πρέπει!

 

Μπαμπη εγω κατα Σεπτεμβρη λεω 1700Χ  η 1800X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαμπη εγω κατα Σεπτεμβρη λεω 1700Χ  η 1800X

 

Σκοτώνουν....τέρατα και οι δύο, αν και για τον 1800Χ δεν συμφέρει η τιμή του για τα ρολόγια που έχει και που μπορεί να τα πιάσεις και με έναν 1700 / 1700Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοτώνουν....τέρατα και οι δύο, αν και ο 1800Χ δεν συμφέρει για τα ρολόγια που μπορεί να τα πιάσεις και με έναν 1700 / 1700Χ.

 

Παντως απο τιμες πλεον στα 500 ο 1800X και 380 ο 1700Χ

 

Πιστευω σε κανα δυο τρεις μηνες θα παιρνεις τον 1700Χ με 350 με αλλα 200 μια καλη μητρικη και 150 μνημουλες συνολο 700 ισως και λιγοτερα. Εγω πηρα ηδη 400 αν παρω και αλλα 100 απο τις μνημες μου θα μου πει η αναβαθμιση ενα 200 παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως απο τιμες πλεον στα 500 ο 1800X και 380 ο 1700Χ

 

Πιστευω σε κανα δυο τρεις μηνες θα παιρνεις τον 1700Χ με 350 με αλλα 200 μια καλη μητρικη και 150 μνημουλες συνολο 700 ισως και λιγοτερα. Εγω πηρα ηδη 400 αν παρω και αλλα 100 απο τις μνημες μου θα μου πει η αναβαθμιση ενα 200 παραπανω.

πιστευω σε 5-6 μηνες η am4  θα πεσουν γ γτωρα δεν βλεπω επειδη ειναι φρεσκοι στην αγορα ..... το ωραιο σε ολοι την υποθεση ειναι να δουμε και την ιντελ να ριχνει της τιμες της γ να υπαρχει ανταγωνισμός ..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος διαβάσει λίγο οικονομικό τύπο σχετικά με ΖΕΝ, θα δει ότι η μεγάλη βουτιά στην τιμή της μετοχής εν πολλοίς οφειλόταν στο μειωμένο περιθώριο κέρδους(πουλάνε 2 die των 4 cores στην τιμή που η ίντελ δίνει το ένα). Όχι στα έσοδα από πωλήσεις που κινήθηκαν εντός των προσδοκιών των αναλυτών. Δεν τους ένοιαξε δηλαδή το μερίδιο αγοράς, αλλά τι μένει στην τσέπη σε κάθε 100€ από πωλήσεις ryzen.

 

Αυτό σημαίνει με απλά λόγια ότι σε λίγο καιρό που η ίντελ θα περάσει σε 10nm process, στριμώχνοντας περισσότερα transistor στον ίδιο χώρο η οικονομική πίεση προς την AMD θα γίνει μεγαλύτερη. Δυστυχώς για αυτήν το οικονομικό και τεχνολογικό χάσμα έγινε πια πολύ μεγάλο. Άσχετα αν ο καταναλωτής επωφελείται από το τρέξιμο των εξελίξεων.

 

Σχετικά με τους 7700Κ, η ίντελ παντού και πάντα έδινε την ίδια απάντηση. Μην ασχολείστε με oc και ov γιατί εκεί δεν εγγυόμαστε πλέον τίποτα. Κάνοντας όμως τα στραβά μάτια σε αυτή την περίπτωση. Πάντως δεν σε υποχρεώνει κανείς να τρέξεις το τσιπ στα 5,0 Ghz αντί για 4,8 π.χ. παίρνοντας σχεδόν τις ίδιες επιδόσεις με απέιρως χαμηλότερη τάση. Ούτε να το κάνεις day one που όλα θα σου τρέχουν αέρα πατέρα. Διαφορετικά πας σε ryzen για ξεκλείδωτα 3,8Ghz.

Εκείνο που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι από που έβγαλαν μερικοί το συμπέρασμα ότι ακόμα και 90c είναι επικίνδυνοι για το τσιπ(αν φυσικά δεν το έχεις ξεσκίσει σε τάσεις). Από τη διαχρονική πείρα, τη διαίσθηση ή από κάποια σοβαρή μελέτη/δείγμα χρηστών που δείχνει φθορά σε σύντομο χρονικό διάστημα, αποκλειστικά για το εν λόγω τσιπ;

Αυτά είναι μόνο για χαζούς.

 

Το παν για μία εταιρία είναι ο ΤΖΙΡΟΣ. Όταν έχεις μεγάλη πελατειακή βάση και έχεις εισέλθει για τα καλά στην αγορά με αναγνωρισμένο προϊόν, τότε είσαι κερδισμένος και με νέα SKUs που δίνουν κάτι παραπάνω από τα υπολοιπα, ανανεώνεις τιμές και εισπράττεις από εκεί μεγαλύτερο κέρδος.

Μπορείς να πουλάς ένα chip στα 500€ και να απευθύνεσαι σε ένα άτομο ανά χίλιους καταναλωτές, μπορείς όμως και να πουλάς το ίδιο cpu στα 250€ και να απευθύνεσαι σε 2 ή 3 άτομα ανά χίλιους καταναλωτές που μέσω του performance/$ που δίνεις τους αποκτάς.

Και στις δύο περιπτώσεις τα κέρδη σου θα είναι σχετικά τα ίδια, με μικρή απόκλιση.

 

 

Ποιο είναι το κέρδος της δεύτερης κατάστασης?

Ότι αυξάνοντας τον αριθμό των καταναλωτών που έχουν το προϊόν σου, καθιστές απαραίτητη την παραμετροποίηση των εφαρμογών επάνω σε αυτό, τραβάς νέο κόσμο στην πλατφόρμα μέσω της διαφήμισης που σου κάνουν οι ίδιοι οι πελατες, με αποτέλεσμα μεσοπροθεσμα να είσαι κερδισμένος.

 

Η μετοχή μπορεί να πέσει γιατί κάποιος που αγόρασε μετοχές με 1$ τις πουλάει για να κερδίσει (ρευστοποιεί)

Γιατί σε αλλες κατηγορίες η εταιρία έχασε μερίδιο αγοράς ( φτηνά pc, apus) κ.λ.π.

 

Εμεις εδώ δεν είμαστε για να κοιτάμε τα οικονομικά των εταιριών.

Είμαστε εδώ για να κρίνουμε αν ένα προϊόν, στην ανάλογη κατηγορία τιμής του, αποτελεί σωστή και συμφέρουσα επιλογή.

Δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε στο σύνολό τους τα προϊόντα μιας εταιρίας.

 

Εν ολίγοις, δεν φταίνε οι ryzen των 300-400€ που η AMD χάνει στα CPU των 80- 120€ ... Ας έβγαζε και εκεί ZEN.... Και το ότι δεν έχει ZEN εκεί, δεν ακυρώνει την πολύ καλή εικόνα και το vfm των μεγάλων R5 και R7 ...

 

Αν η AMD ήθελε να εκμεταλλευτεί τον νέο πυρήνα άμεσα, ας έβγαζε μονομιάς τα APU/CPU/Mobile και όχι με δόσεις ανά τρίμηνο ...

Αυτό εμένα και εσένα θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...