Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα έχω ένα φίλο με ένα παλιό pc και θέλει να φτιάξει ένα καινούργιο μηχάνημα, το pc θα είναι κυρίως για games και κανένα transcode σε 4Κ , επειδή έχω κολλήσει με τα τόσα reviews & opinions δεν μπορώ να τον κατευθυνω.

Να πάει σε 7700κ η σε 1800Χ ; ο παράγοντας κόστους δεν υπάρχει απλά για να το ξέρετε.

Κάρτα γραφικών ήδη είναι αγορασμένη μια 1080ti.

Σας ευχαριστώ πολύ

Ο 1800x ειναι ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ κοιτα να μην τον παρεις στο λαιμο σου τον ανθρωπο  :-D

Ο 1700X επεσε στα 378 ευρω τις ιδιες επιδοσεις εχουν πανω κατω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 1800x ειναι ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ κοιτα να μην τον παρεις στο λαιμο σου τον ανθρωπο  :-D

Ο 1700X επεσε στα 378 ευρω τις ιδιες επιδοσεις εχουν πανω κατω

 

Αυτό ας το αποφασίσει μόνος του, από εμένα ζήτησε να τον κατευθυνω, απλα δεν θέλω να του πω να πάει κάπου που θα το μετανιώσει αργότερα.

Με τα games θα είναι εντάξει σε ryzen? Βλέπω reviews στο YouTube που δείχνουν μέχρι και 40 fps πάνω τον 7700Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάει σε 7700κ η σε 1800Χ ; ο παράγοντας κόστους δεν υπάρχει απλά για να το ξέρετε.

Κάρτα γραφικών ήδη είναι αγορασμένη μια 1080ti.

Σας ευχαριστώ πολύ

Καλύτερα 1700x από 1800x και ας δώσει την διαφορα σε κάτι άλλο. Άμα θέλει να ασχοληθεί και με overclocking ακόμα καλύτερα να πάει στον 1700. Εγώ τον 1700 έχω με 1080 Ti.

 

Ρε κοιταξτε Rank 202. Σας θυμίζει κανα nick απο εδω μέσα? 

 

Also congrats kai με γειες η Ti

Ευχαριστώ, πολύ καλο εργαλείο :D Αν και θα πω και την αλήθεια ήθελα να περιμένω να δω πως θα πάνε οι Vega πριν πάρω μια από τις δυο αλλα έτσι πως το πάει το GPU division θα κλείσει Μάιος και ακόμα Vega θα περιμένουμε (μακάρι να μην κάτσει έτσι).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 1800x ειναι ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ κοιτα να μην τον παρεις στο λαιμο σου τον ανθρωπο  :-D

Ο 1700X επεσε στα 378 ευρω τις ιδιες επιδοσεις εχουν πανω κατω 

Προβλεπω η διαφορα του 1800Χ με του 1700Χ να παει στα 50-60 ευρω ισως και τοτε να μην λεει αλλα πολλοι θα παρουν τον μεγαλο ετσι για να πουλανε μουρη στο Καβουρι. :P

Αυτό ας το αποφασίσει μόνος του, από εμένα ζήτησε να τον κατευθυνω, απλα δεν θέλω να του πω να πάει κάπου που θα το μετανιώσει αργότερα.

Με τα games θα είναι εντάξει σε ryzen? Βλέπω reviews στο YouTube που δείχνουν μέχρι και 40 fps πάνω τον 7700Κ

Με τα παιχνιδια εδν θα εχει προβλημα γιατι πλεον αναγκαστικα θα παει και η intel σε octacore και οι εταιριες που τα φτιαχνουν θα ριξουν το βαρος στους πολλους πυρινες με patch για τα ηδη παιχνιδια και στα καινουρια θα εχουν καλυτερη υποστηριξη για τους octacore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1700 να παρει ο ανθρωπος που εχει και την ψυκτρουλα του ετοιμη και τον ανεβαζει και λιγο και ειναι κυριος!Αν ηταν καθαρα για παιχνιδομηχανη ισως 7700Κ αλλα και παλι επειδη πολλοι γκρινιαζουν.... Δηλαδη αμα ειναι και καπου 20-30 frames κατω ο ryzen χεστηκα αφου δεν θα ειναι ο 7700κ στα 50 κι ο αλλος στα 20! Αν ο 7700Κ ειναι 130, τοτε καπου μπορει να ειναι ο 1700 στα 100! Αφοσευσε η φοραδα στο αλωνι... Οταν ομως θα κανει ολα τα υπολοιπα,ειτε rendering ειτε 1000 αλλες εργασιες σε πολυ λιγοτερο χρονο αυτο δεν μετραει? Πρεπει να λεμε παντα μονο το αρνητικο ρε σκοταδοψυχοι? Θετικα δεν εχουν οι Ryzen? Ειχα καιρο να μπω στο νημα αλλα απ΄ο,τι βλεπω τα ιδια ορνεα ιπτανται ακομα.. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ισχυει στην δικη σας περιπτωση  

Καμποσοι εχετε παρει μητρικη των 260 ευρω , μνημες των 180 ευρω και επεξεργαστη των 350 ευρω 

Ενα κοστος κοντα στα 800 ευρω

Αυτή είναι η πρακτική διαφορα σε δυο 8c/16t συστήματα AMD v Intel τώρα με αντίστοιχα spec:

 

inteljvjdx.jpg

ryzenbhkeu.jpg

 

Σίγουρα με την διαφορα του budget μέσα χωράει κουτί/gpu/τροφοδοτικό κτλ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτή είναι η πρακτική διαφορα σε δυο 8c/16t συστήματα AMD v Intel τώρα με αντίστοιχα spec:

inteljvjdx.jpg
ryzenbhkeu.jpg

Σίγουρα με την διαφορα του budget μέσα χωράει κουτί/gpu/τροφοδοτικό κτλ.

 

 

 

Στην ουσια παιρνεις τα amd 2 φορες!Και παρομοιες επιδοσεις εννοειται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως η φούσκα με έκανε να τρέχω 4 vm μαζί, να κάνω παράλληλα compile και όσο περιμένω να παίζω και κάνα παιχνιδάκι να χαλαρώσει το κεφάλι μου... Αυτό δεν το είχα ξαναζήσει, ούτε με intel ούτε με amd... Και δεν είμαι fanboy, έχω 7700k (πλέον της συζύγου) και r7 1700

 

Γενικά, οι χρηματιστηριακές φούσκες και τι πρεσβεύει η κάθε εταιρεία, αν είναι νταβατζής τιμών ή όχι, αν λέγεται amd, intel ή souvlakitech, με αφήνουν αδιάφορο. Την δουλειά μου θέλω να κάνω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και πιο φθηνά, για να βγάλω όσο το δυνατόν περισσότερα λεφτά... και με το δικό μου workload γλυτώνω τουλάχιστον 30 λεπτά κάθε μέρα εργασίας με τον r7 1700, χωρίς overclock και πειράγματα, έχοντας μια ταπεινή μητρική gigabyte ab350 των 125ευρω

Αν τα έλεγες αυτά στα σοβαρά τότε δεν θα έδινες τον 7700κ ,θα κρατούσες και τους δυο αφού το workload που αναφέρεις δεν απαιτεί να το τρέξεις όλο στον ίδιο Η/Υ ,είναι ξεχωριστά πράγματα και όχι ένα πρόγραμμα π.χ. που δεν μπορείς να σπάσεις τον φόρτο του σε κομμάτια,έτσι αφού γλυτώνεις τώρα 30 λεπτά θα γλίτωνες άλλα 20 λεπτά αν κρατούσες και τους δύο.

 

Στην γυναίκα φτιάξε κάνα σύστημα με celeron,άντε αν την αγαπάς πολύ βάλε κάνα μικρό APU το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα έλεγες αυτά στα σοβαρά τότε δεν θα έδινες τον 7700κ ,θα κρατούσες και τους δυο αφού το workload που αναφέρεις δεν απαιτεί να το τρέξεις όλο στον ίδιο Η/Υ ,είναι ξεχωριστά πράγματα και όχι ένα πρόγραμμα π.χ. που δεν μπορείς να σπάσεις τον φόρτο του σε κομμάτια,έτσι αφού γλυτώνεις τώρα 30 λεπτά θα γλίτωνες άλλα 20 λεπτά αν κρατούσες και τους δύο.

 

Στην γυναίκα φτιάξε κάνα σύστημα με celeron,άντε αν την αγαπάς πολύ βάλε κάνα μικρό APU το πολύ.

 

 

Μην χασεις την ευκαιρια να προτεινεις celeron κατευθειαν! Επειδη εχεις κι εσυ !Χαχαχα! :P

 

Γεια σου ρε Elfεφαντε...Εισαι παλικαρι.... :-D

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ας το αποφασίσει μόνος του, από εμένα ζήτησε να τον κατευθυνω, απλα δεν θέλω να του πω να πάει κάπου που θα το μετανιώσει αργότερα.

Με τα games θα είναι εντάξει σε ryzen? Βλέπω reviews στο YouTube που δείχνουν μέχρι και 40 fps πάνω τον 7700Κ

 

Στα παιχνιδια ειναι το ιδιο αφου τα 60 φραμες ειναι το ζητουμενο

Το ματι δεν μπορει να συλλαβει περισσοτερα απο 24 θεωρητικα 

Στις κονσολες 30 και στα Pc 60

 

Ο intel κερδιζει σε single core εφαρμογες (desktop)

O amd κερδιζει σε multi core (workstation)

 

Απο κει και περα σταθμιζει στους 2 επεξεργαστες σε ποια προγραμματα χρησιμοποιει και κανει την επιλογη του 

Οποιον και να παρει μια χαρα θα ειναι 

Αυτή είναι η πρακτική διαφορα σε δυο 8c/16t συστήματα AMD v Intel τώρα με αντίστοιχα spec:

 

inteljvjdx.jpg

ryzenbhkeu.jpg

 

Σίγουρα με την διαφορα του budget μέσα χωράει κουτί/gpu/τροφοδοτικό κτλ.

 

 

Μιλας για το 0,5% των χρηστων που εχουν 6900κ

Ο μεσος intel  χρηστης (συντριπτΙκη πλεοψηφια) του καταναλωτικου κοινου παιζει σε κατηγοριες i5k και τωρα με την πτωση τιμων παει σε 6700κ η 7770κ το παρα πολυ 

Mνημες 2133 αντε 2400 και μητρικη κοστος το πολυ μεχρι 120 ευρω 

Το budget δεν ξεπερνα το 550αρι τα υπολοιπα τα δινει για να παρει ΑΚΡΙΒΗ ΚΑΡΤΑ 

 

 

Οταν καποιος δινει τρελα ποσα σε cpu , μνημες και μητρικες παιρνωντας αδυναμες καρτες λογου χαριν  (480 η 1060) θα εχει πολυ χειροτερες επιδοσεις απο τον παραπανω   

Γιαυτο λεμε μην πολλα ξοδευετε λεφτα σε πολυ ΑΚΡΙΒΟΥΣ cpu η μνημες 

 

Αλλωστε το cinebench και περισσοτερα benchmarks που διαφημιζουν ειναι ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΑΧΡΗΣΤΑ (μονο για επιδειξη) αφου ο καθε χρηστης χρησιμοποιει τα δικα του προγραμματα

Photoshop, Corel , 3dmax , Autocad , Sony Vegas και λοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε nirides, τι μάρκα τσιμέντο τρώς για μεσημεριανό πες μού; Δεν θα σου κάνω καν την χάρη να κάνω quote σε ποιον απάντησα και για τι. Βρες τα μονος σου.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε nirides, τι μάρκα τσιμέντο τρώς για μεσημεριανό πες μού; Δεν θα σου κάνω καν την χάρη να κάνω quote σε ποιον απάντησα και για τι. Βρες τα μονος σου.

 

 

Ο κοσμος δεν ειναι fanboy να αναλωνεται ολημερις και οληνυχτις σε ΑΧΡΗΣΤΑ benchmarks επιδειξομανιας προσπαθωντας να βγαλει σκαρτο το ενα η το αλλο προιον

Δεκαρα δεν δινει για το FLAME WARS ουτε για τις εταιρειες 

 

Μεχρι προχθες βγαζατε τον 1800X vfm 

Προτεινατε στο κοσμο να αγοραζει μνημες του 200αρικου χωρια οι μητρικες

Λες και δεν μπορουν να δουλεψουν οι ryzen με φτηνοτερα εξαρτηματα

 

Καλυτερα να κοιταχτειτε στο καθρεπτη και κανετε την αυτοκριτικη σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...