Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

AMD Ryzen 5 1600 στα 227 ευρώ τώρα από Ελλάδα. Ακόμη ακριβοί.

Τσάμπα είναι.

Εδώ οι άλλοι στα ίδια λεφτά δίνουν ι5 7600 απλό

 

https://www.skroutz.gr/s/10787279/Intel-Core-i5-7600-Box.html

 

Και για αντίστοιχο cpu πάνω κατω θέλουν τα διπλά...

 

https://www.skroutz.gr/s/9141628/Intel-Core-i7-6800K-Box.html

 

Η τιμή είναι βούτυρο.

Κανονικά θα έπρεπε να ήταν το νούμερο 1 cpu της αγοράς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα είναι.

Εδώ οι άλλοι στα ίδια λεφτά δίνουν ι5 7600 απλό

 

https://www.skroutz.gr/s/10787279/Intel-Core-i5-7600-Box.html

 

Και για αντίστοιχο cpu πάνω κατω θέλουν τα διπλά...

 

https://www.skroutz.gr/s/9141628/Intel-Core-i7-6800K-Box.html

 

Η τιμή είναι βούτυρο.

Κανονικά θα έπρεπε να ήταν το νούμερο 1 cpu της αγοράς.

Είναι κ θέμα πλατφόρμας.

Υπάρχει διαφορά στην αγορά cpu και στην αλλαγή όλης της πλατφόρμας.

Οπότε συμφέρουν αυτές οι τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δευτερόλεπτο όταν έχεις 24FPS έχει 24 καρέ.Αν κινηθεί κάτι 100px σε ένα δευτερόλεπτο τότε το κάθε καρέ από το άλλο έχει απόκλιση ~4 px...

 

Όχι ότι έχει σχέση αυτό αφού,εκτός από την engine της bethdesda,η κίνηση/animation είναι ξεχωριστή από τα fps που έχεις,δεν κινείται ποιο γρήγορα ο κόσμος αν έχεις ψιλά fps ούτε ποιο αργά αν έχεις χαμηλά.

(όσο παραμένεις πάνω από το όριο) 

Συγγνωμη που συνεχιζω το Offtopic, αλλα αμα δεις στο λινκ λεει 100px/s. Ανα δευτερολεπτο. Οχι ανα καρε. Εσυ για αυτο αρχισες να μιλας. Εννοειται οτι οταν τρεχω κατι στα 75fps ας πουμε (οσο ειναι η οθονη μου) η διαφορα του ενος καρε απο το αλλο ειναι ζητημα να ειναι 2-3 pixels.

 

Παντα μιλωντας σε Idle καταστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συνοπτικά:

 

Kαλύτερες b350 σε VRM design οι MSI Pro-carbon & Krait gaming

 

Ακολουθούνται από MSI Tomahawk, Mortar, Bazooka.

 

Αρκετά καλή η asus με τα vrm cooler.

 

Η asrock χρησιμοποιεί duplicator με αποτέλεσμα να εμφανίζει πολλά phases & vrm αλλά να χάνει σε voltage stability.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έκανες τη καρδιά περιβόλι...

Έχω 8core r7 1700 + gigabyte ab350 gaming 3. Δεν έχω σκοπό να κάνω το hardcore overclocking που κάποιοι κάνουν, άντε το πολύ να το πάω μέχρι εκεί που το πάει ο λαός, δηλαδή 3.7 - 3.8GHz, αλλά και παρακάτω να με πάει δεν με χαλάει. Δεν θα κλάψω αν δεν φτάσω 4.0GHz ποτέ (χωρίς βέβαια να είμαι και κατά αυτών που θα πάνε... είναι θέμα προτεραιοτήτων περισσότερο).

 

Με βάση το παραπάνω video (που btw δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητώ την ορθότητα όσων λέει), η gigabyte έχει τα χειρότερα vrm στα B350 motherboard της, αλλά με το gaming 3 (που έχω κι εγώ) να ξεφεύγει λίγο από τα χάλια των άλλων Β350 gigabyte, λόγο της καλύτερης αντιμετώπισης σε μεγάλες θερμοκρασίες.

 

Με βάση την χρήση που περιέγραψα παραπάνω, θα έχω κάποιο θέμα στο μέλλον; Θυμίζω, δεν μιλώ να του βγάλω όσο περισσότερο ζουμί μπορώ, αλλά λίγα πράγματα. Το video μιλά αν θες να βγάλεις του 8core όσο περισσότερο ζουμί θες ή ακόμα και με normal overclocking θα αρχίσουν τα προβλήματα;

 

Πάντα είχα εξαιρετικές εμπειρίες με την gigabyte, και μάλιστα διαφημίζονται πολύ για extra durability και για το dual bios (το οποίο μάλιστα είχα χρησιμοποιήσει αρκετά στον προηγούμενο i7 μου), και για αυτούς τους λόγους επέλεξα πάλι gigabyte... αλλά αρχίζω και ανησυχώ για την επιλογή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, με βάση αυτό το βίντεο θέλω να εκφράσω την αγανάκτησή μου για την κατάντια των reviews στο intrnet πλέον. Το βρήκαν όλοι, αντί να γράψουν κείμενο με φωτογραφίες και κεφάλαια, ώστε να μπορείς να βρεις κατευθείαν την πληροφορία που θες, βάζουν μια εικόνα σ' ένα βίντεο, χωρίς γραφήματα, χωρίς καμία οπτική αναπαράσταση, και μιλάνε ασταμάτητα, σαν να ακούς ραδιόφωνο. Λες και έχουμε χρόνο ή όρεξη να "βλέπουμε" μισή ώρα βίντεο για μια πληροφορία δευτερολέπτων. Απλά τραγικοί.

 

Και το ωραίο είναι ότι κανείς δεν στηλιτεύει αυτή την κατάντια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ryzenbhkeu.jpg

 

Από amazon.de το ίδιο ακριβώς πάει στα 799 + μεταφορικά ή χωρίς ΦΠΑ (μέσα από εταιρεία :P) στα 670 τελική αν δεν κάνω λάθος χμμ

 

Υπομονή μερικούς μήνες ακόμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοπτικά:

 

Kαλύτερες b350 σε VRM design οι MSI Pro-carbon & Krait gaming

 

Ακολουθούνται από MSI Tomahawk, Mortar, Bazooka.

 

Αρκετά καλή η asus με τα vrm cooler.

 

Η asrock χρησιμοποιεί duplicator με αποτέλεσμα να εμφανίζει πολλά phases & vrm αλλά να χάνει σε voltage stability.

 

 

Ρε παιδιά, με βάση αυτό το βίντεο θέλω να εκφράσω την αγανάκτησή μου για την κατάντια των reviews στο intrnet πλέον. Το βρήκαν όλοι, αντί να γράψουν κείμενο με φωτογραφίες και κεφάλαια, ώστε να μπορείς να βρεις κατευθείαν την πληροφορία που θες, βάζουν μια εικόνα σ' ένα βίντεο, χωρίς γραφήματα, χωρίς καμία οπτική αναπαράσταση, και μιλάνε ασταμάτητα, σαν να ακούς ραδιόφωνο. Λες και έχουμε χρόνο ή όρεξη να "βλέπουμε" μισή ώρα βίντεο για μια πληροφορία δευτερολέπτων. Απλά τραγικοί.

 

Και το ωραίο είναι ότι κανείς δεν στηλιτεύει αυτή την κατάντια.

 

Όντως, τεμπελιά full.

 

Για αυτό έκανα τη σούμα!

 

Εγώ έχω τη mortar, τον 1700 και αναμένω την παρασκευή μνήμες για να το στήσω

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα έχω ένα φίλο με ένα παλιό pc και θέλει να φτιάξει ένα καινούργιο μηχάνημα, το pc θα είναι κυρίως για games και κανένα transcode σε 4Κ , επειδή έχω κολλήσει με τα τόσα reviews & opinions δεν μπορώ να τον κατευθυνω.

Να πάει σε 7700κ η σε 1800Χ ; ο παράγοντας κόστους δεν υπάρχει απλά για να το ξέρετε.

Κάρτα γραφικών ήδη είναι αγορασμένη μια 1080ti.

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Ο 7700Κ είναι συνολικά καλύτερη επιλογή. Σε όσα games χρησιμοποιούν μέχρι 4 cores το πολύ(τα περισσότερα) είναι λογικό ότι βγαίνει μπροστά και με τεράστια διαφορά σε ορισμένους τίτλους(π.χ. rise of the tomb raider).

Σε όσα games αξιοποιούν πάνω από 4 cores, είτε προηγείται(π.χ. watch dogs 2 με scaling μέχρι και σε 8 cores), είτε βγάζει περίπου τα ίδια με τον 1800Χ(π.χ. battlefield 1), είτε χάνει με μικρή διαφορά οπως στο Ashes of the singularity(AOTS) μετά το τελευταίο ZEN patch. Περιττό να πούμε ότι σε αυτή την κατηγορία τα 6/8 core intel είναι σημαντικά ανώτερα από ryzen. Φαίνεται από δοκιμές διαφόρων πηγών.

Επομένως, αν θέλει την καλύτερη δυνατή κάλυψη χωρίς να τον νοιάζει το κόστος(όπως λες), τότε τα προσπερνάει όλα και πάει σε 6 core intel. Είτε αρχιτεκτονικής broadwell(σαν τον 6850Κ), είτε στους καινούργιους skylake x299 που βγαίνουν αρχές Ιουλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από amazon.de το ίδιο ακριβώς πάει στα 799 + μεταφορικά ή χωρίς ΦΠΑ (μέσα από εταιρεία :P) στα 670 τελική αν δεν κάνω λάθος χμμ

 

Υπομονή μερικούς μήνες ακόμη..

 

Αντικειμενικά, δεν είναι μεγάλη η τελική διαφορά (κάπου 70€) για τιμές Ελλάδας, και μάλιστα σε μαγαζί στη μέση της κατάταξης φτηνά/ακριβά.

 

Δυστυχώς, συνήθως το Amazon έχει καλύτερη αντιμετώπιση σε θέματα εγγύησης/αντικατάστασης αλλά και πιθανόν καλύτερη διαθεσιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά, δεν είναι μεγάλη η τελική διαφορά (κάπου 70€) για τιμές Ελλάδας, και μάλιστα σε μαγαζί στη μέση της κατάταξης φτηνά/ακριβά.

 

Δυστυχώς, συνήθως το Amazon έχει καλύτερη αντιμετώπιση σε θέματα εγγύησης/αντικατάστασης αλλά και πιθανόν καλύτερη διαθεσιμότητα.

Κυρίως λόγο εγγύησης/κτλ εγώ αγοράζω από εκεί. Βασικά εντάξει θα πλήρωνα και 670 που είναι αρκετά μεγάλη διαφορά IMHO.

Ο 7700Κ είναι συνολικά καλύτερη επιλογή. Σε όσα games χρησιμοποιούν μέχρι 4 cores το πολύ(τα περισσότερα) είναι λογικό ότι βγαίνει μπροστά και με τεράστια διαφορά σε ορισμένους τίτλους(π.χ. rise of the tomb raider).

Σε όσα games αξιοποιούν πάνω από 4 cores, είτε προηγείται(π.χ. watch dogs 2 με scaling μέχρι και σε 8 cores), είτε βγάζει περίπου τα ίδια με τον 1800Χ(π.χ. battlefield 1), είτε χάνει με μικρή διαφορά οπως στο Ashes of the singularity(AOTS) μετά το τελευταίο ZEN patch. Περιττό να πούμε ότι σε αυτή την κατηγορία τα 6/8 core intel είναι σημαντικά ανώτερα από ryzen. Φαίνεται από δοκιμές διαφόρων πηγών.

Επομένως, αν θέλει την καλύτερη δυνατή κάλυψη χωρίς να τον νοιάζει το κόστος(όπως λες), τότε τα προσπερνάει όλα και πάει σε 6 core intel. Είτε αρχιτεκτονικής broadwell(σαν τον 6850Κ), είτε στους καινούργιους skylake x299 που βγαίνουν αρχές Ιουλίου.

 

Sorry και όλας, ξέρω ότι σε αγνοούν όλοι πλέον, αλλά γιατί ακριβώς θεωρείς καλύτερο* τον 6850K από τον 1800X;

 

* Καλύτερη επιλογή εννοώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...