Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυρίως λόγο εγγύησης/κτλ εγώ αγοράζω από εκεί. Βασικά εντάξει θα πλήρωνα και 670 που είναι αρκετά μεγάλη διαφορά IMHO.

 

Sorry και όλας, ξέρω ότι σε αγνοούν όλοι πλέον, αλλά γιατί ακριβώς θεωρείς καλύτερο τον 6850K από τον 1800X;

 

Πως αλλιώς θα τραβήξει προσοχή :-D ; Intel να σωθείς λέμε  :devil:.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κυρίως λόγο εγγύησης/κτλ εγώ αγοράζω από εκεί. Βασικά εντάξει θα πλήρωνα και 670 που είναι αρκετά μεγάλη διαφορά IMHO.

 

Sorry και όλας, ξέρω ότι σε αγνοούν όλοι πλέον, αλλά γιατί ακριβώς θεωρείς καλύτερο τον 6850K από τον 1800X;

Ξέρω ποιοί με αγνοούν και το λόγο που με αγνοούν, παρά το ότι ανεβάζω σπάνια ποστς. Τη στιγμή που δεν αγνοούν άλλους spammers, γιατί ξέρουν ότι θα τους γελοιοποιήσουν με ευκολία. Όπως και τον λόγο που δεν τολμάνε να ανεβάσουν bench σε αρκετά "φαρμακερά" games για να φανεί το αληθινό single core performance των ryzen στα games.

 

Βρες ας πούμε benchmarks του "Ashes of the Singularity" μετά το ryzen patch. Αναφέρομαι στο AOTS γιατί δεν υπάρχει άνθρωπος στη gaming βιομηχανία που να έχει υποστηρίξει τόσο πολύ το μονοπάτι της AMD(low level API, multicore gaming) όσο ο Brad Wardell της oxide games. Σκέψου απλά ότι είναι από τους μετρημένους στα δάκτυλα devs που έβγαλαν patch για ryzen.

 

Θα δεις ότι σε core to core σύγκριση ο 1800x βρίσκεται ένα 20-25% πίσω από τους intel με 8 cores. Δηλαδή είναι παραμύθια της Χαλιμάς αυτά που ισχυρίζεται η amd για ipc επιπέδου ~broadwell. Πριν το patch ήταν πίσω ακόμα και από τον 7700K κατά ~15%. Δηλαδή πάνω από 40% διαφορά με τους 8 core intel.

Ο 6850Χ δεν θα είναι καλύτερος σε cinebench και encoding, αλλά στα games που ζητάνε real time δύναμη(και δεν μπορείς να περιμένεις απλά λίγο παραπάνω όπως στο encoding) θα έχει καλές επιδόσεις στα lightly threaded και πολύ καλύτερες επιδόσεις στα heavily threaded τόσο από τους 7700Κ όσο και από τους 1800Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Sorry και όλας, ξέρω ότι σε αγνοούν όλοι πλέον, αλλά γιατί ακριβώς θεωρείς καλύτερο* τον 6850K από τον 1800X;

 

* Καλύτερη επιλογή εννοώ.

 

Ναι ρε φίλε γιατί είναι intel και η intel rulez. Γιατί δίνεις τα €600 και νομίζεις νιώθεις ότι έκανες την καλύτερη επιλογή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρίως λόγο εγγύησης/κτλ εγώ αγοράζω από εκεί. Βασικά εντάξει θα πλήρωνα και 670 που είναι αρκετά μεγάλη διαφορά IMHO.

 

Καλά, και από Ελλάδα το "κόβεις" το Φ.Π.Α., δεν είναι πρόβλημα αυτό.

Ξέρω ποιοί με αγνοούν και το λόγο που με αγνοούν, παρά το ότι ανεβάζω σπάνια ποστς. Τη στιγμή που δεν αγνοούν άλλους spammers, γιατί ξέρουν ότι θα τους γελοιοποιήσουν με ευκολία. Όπως και τον λόγο που δεν τολμάνε να ανεβάσουν bench σε αρκετά "φαρμακερά" games για να φανεί το αληθινό single core performance των ryzen στα games.

 

Βρες ας πούμε benchmarks του "Ashes of the Singularity" μετά το ryzen patch. Αναφέρομαι στο AOTS γιατί δεν υπάρχει άνθρωπος στη gaming βιομηχανία που να έχει υποστηρίξει τόσο πολύ το μονοπάτι της AMD(low level API, multicore gaming) όσο ο Brad Wardell της oxide games. Σκέψου απλά ότι είναι από τους μετρημένους στα δάκτυλα devs που έβγαλαν patch για ryzen.

 

Θα δεις ότι σε core to core σύγκριση ο 1800x βρίσκεται ένα 20-25% πίσω από τους intel με 8 cores. Δηλαδή είναι παραμύθια της Χαλιμάς αυτά που ισχυρίζεται η amd για ipc επιπέδου ~broadwell. Πριν το patch ήταν πίσω ακόμα και από τον 7700K κατά ~15%. Δηλαδή πάνω από 40% διαφορά με τους 8 core intel.

Ο 6850Χ δεν θα είναι καλύτερος σε cinebench και encoding, αλλά στα games που ζητάνε real time δύναμη(και δεν μπορείς να περιμένεις απλά λίγο παραπάνω όπως στο encoding) θα έχει καλές επιδόσεις στα lightly threaded και πολύ καλύτερες επιδόσεις στα heavily threaded τόσο από τους 7700Κ όσο και από τους 1800Χ.

 Link?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από VFM i7-7700K τώρα περάσαμε σε άλλη διάσταση με X299 και Coffee-Lake 6-core. Θα μπορούμε να πουλήσουμε και τρέλα με τα Χ299 + 4C/8T Kabylake-X. Ρίξε ρε ρημαδο-ιντελ τον i7-7770K στα ~240€ να λέμε είναι καλό perf/$$. Υπάρχει κάποιος Ryzen για suicide-run Cinebench Single R15 στα 4.2-4.3GHz να δούμε διαφορές Vs Kabylake ; Όλοι αυτοί που γράφουν για τον φοβερό i7-7700K στο τέλος celeron, G4560 ή Ryzen 5 1600 αγοράζουν ...

 

*Τη σχέση έχει απο θέμα τιμής / αντοχής η πλατφόρμα Χ99 τώρα ; Το Χ299 βγαίνει το καλοκαίρι οι μητρικές Χ99 αρχίζουν απο 200€ και θες περίπου ~430€ για τον 6800K. Με 100€ λιγότερα αγοράζεις τον 1700 και -200€ τον 1600. Σε gaming οι broadwell-e δεν πιάνουν 4.8-5GHz αλά kabylake ... πεταμένα λεφτά για μια πλατφόρμα που είναι με το ένα πόδι στον τάφο.

 

 

Bullzoid review για τα B350 απο τους 4 κατασκευαστές

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχει περιορισμός στο budget πάει 6950x και ξεχνάει τα 4c/8t που θα είναι irrelevant σε 1-2 χρονια που όλοι θα παίζουν μπάλα με 6+ core στο mid-high end.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, και από Ελλάδα το "κόβεις" το Φ.Π.Α., δεν είναι πρόβλημα αυτό.

 Link?

 

http://www.tomshardware.com/news/amd-ryzen-game-optimization-aots-escalation,34021.html

Αυτή η πηγή προφανώς θεωρείται μεροληπτική. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι γίνεται παραποίηση των δεδομένων.

Άλλο να τρέχω εφαρμογές και κάτω από τέτοιες συνθήκες που να ευνοώ ένα μηχάνημα και άλλο να δημοσιεύω ψεύτικα στοιχεία.

 

Άλλη πηγή τώρα:

http://hothardware.com/reviews/amd-ryzen-optimized-benchmarks-with-ashes-and-sandra?page=2

Εδώ έχουμε τον 5960x. Για την ιστορία ο 5960Χ είναι κατώτερος από έναν στοκ 6900Κ στο AOTS όπως φαίνεται παρακάτω. Πάρε λοιπόν και κατάλαβε για τη σύγκριση 6900Κ με τον 1800Χ.

http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i7-broadwell-e-6950x-6900k-6850k-6800k,4587-3.html

 

AOTS.png

 

 

Και στις δύο πηγές βλέπουμε αρκετά διαφορετικές επιδόσεις παρόλο που οι στοκ συχνότητες είναι παρόμοιες. Σημασία έχουν τα cpu focused tests.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η πηγή προφανώς θεωρείται μεροληπτική. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι γίνεται παραποίηση των δεδομένων.

Μια χαρά γίνεται, βάζεις σε δυο συστήματα 2133 μνήμες, το ένα είναι quad channel οποτε έχει λιγότερο θέμα με b/w, το άλλο είναι dual channel οποτε έχει. Λες και ένα "oh there be problems yo" και κάνεις push την πλατφόρμα που θες όπως θες, αυτό που κανεις και εσύ δηλαδή, αυτοί απλά πληρώνονται ;)

 

Όλοι σε αγνοούν γιατί δεν κρατάς μια σταθερή γνώμη, πέρα το ότι η Intel είναι γαμάτη στα πάντα. Ότι σου κάτσει στην μέρα το χρησιμοποιείς σαν "όπλο", ότι δεν σου κάτσει 100% ignore, never happened. Για να πείσεις ποιον δεν ξέρω, τον εαυτό σού;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tomshardware.com/news/amd-ryzen-game-optimization-aots-escalation,34021.html

Αυτή η πηγή προφανώς θεωρείται μεροληπτική. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι γίνεται παραποίηση των δεδομένων.

Άλλο να τρέχω εφαρμογές και κάτω από τέτοιες συνθήκες που να ευνοώ ένα μηχάνημα και άλλο να δημοσιεύω ψεύτικα στοιχεία.

 

Άλλη πηγή τώρα:

http://hothardware.com/reviews/amd-ryzen-optimized-benchmarks-with-ashes-and-sandra?page=2

Εδώ έχουμε τον 5960x. Για την ιστορία ο 5960Χ είναι κατώτερος από έναν στοκ 6900Κ στο AOTS όπως φαίνεται παρακάτω. Πάρε λοιπόν και κατάλαβε για τη σύγκριση 6900Κ με τον 1800Χ.

http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i7-broadwell-e-6950x-6900k-6850k-6800k,4587-3.html

 

AOTS.png

 

 

Και στις δύο πηγές βλέπουμε αρκετά διαφορετικές επιδόσεις παρόλο που οι στοκ συχνότητες είναι παρόμοιες. Σημασία έχουν τα cpu focused tests.

Eπισης, ενδιαφερεσαι να μου απαντησεις πως στο καλο ο 6900k βγαζει στο ενα 90 FPS με μια 1080 : http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i7-broadwell-e-6950x-6900k-6850k-6800k,4587-3.html 

 

Ενω εδω τον βλεπουμε να παλευει τα 50 στο CPU Test και στο GPU Test να φτανει μεχρι 60. Με μια 1080ti παντοτε. http://www.tomshardware.com/news/amd-ryzen-game-optimization-aots-escalation,34021.html

 

"Δεν σημαινει παραποιηση δεδομενων".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elfpirmen56...

 

Να συζητήσω μαζί σου ότι και όσο θες...μου δίνεις Link ένα χρόνο πίσω σε άλλες εκδόσεις των πάντων για να κάνω αναγωγή στο σήμερα?

 

Πάλι μου δίνεις link όπου ο Θωμάς "δεν πρόλαβε" να κάνει εκτενείς δοκιμές?

 

Πάλι ιστορίες για αγρίους, χωρίς να διευκρινίζει συστήματα κλπ?

 

Πάλι χρειάζεται να εξηγούμε πως από την κυκλοφορία τους μέχρι σήμερα παίρνουν συνέχεια μικρές-μικρές βελτιώσεις οι R και πως αυτά που δίνεις είναι ήδη 40 ημέρες πίσω?


Eπισης, ενδιαφερεσαι να μου απαντησεις πως στο καλο ο 6900k βγαζει στο ενα 90 FPS με μια 1080 : http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i7-broadwell-e-6950x-6900k-6850k-6800k,4587-3.html 
 
Ενω εδω τον βλεπουμε να παλευει τα 50 στο CPU Test και στο GPU Test να φτανει μεχρι 60. Με μια 1080ti παντοτε. http://www.tomshardware.com/news/amd-ryzen-game-optimization-aots-escalation,34021.html

"Δεν σημαινει παραποιηση δεδομενων".

 

Τίποτα δεν παραποιεί.

 

Απλά μπορεί και να ξεχνάει να αναφέρει 1-2 επιμέρους ρυθμίσεις...όπως εκείνος ο μαγκάκος με τη λεξούλα "half" στο τεστ στον έναν επεξεργαστή αλλά όχι στον άλλο.

 

Ο οποίος μάλιστα βρήκε και άλλους μάγκες, να υποστηρίξουν πως το half είναι πιο επιβαρυντικό από το full.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά γίνεται, βάζεις σε δυο συστήματα 2133 μνήμες, το ένα είναι quad channel οποτε έχει λιγότερο θέμα με b/w, το άλλο είναι dual channel οποτε έχει. Λες και ένα "oh there be problems yo" και κάνεις push την πλατφόρμα που θες όπως θες, αυτό που κανεις και εσύ δηλαδή, αυτοί απλά πληρώνονται ;)

 

Αυτό δεν λέγεται παραποίηση, αλλά σύγκριση σε στοκ συνθήκες. 

Προσπερνάς ακόμα ότι σε πολλά συγκριτικά και οι 4c/8t i7 με dual channel τρέχουν στοκ, ενώ θα κέρδιζαν και αυτοί σημαντικά από ταχύτερη μνήμη. Δηλαδή θέλουμε να βλέπουμε τους ryzen στα 3600 για "δικαιοσύνη", αλλά τον ανταγωνισμό στοκ;

 

Όλοι σε αγνοούν γιατί δεν κρατάς μια σταθερή γνώμη, πέρα το ότι η Intel είναι γαμάτη στα πάντα. Ότι σου κάτσει στην μέρα το χρησιμοποιείς σαν "όπλο", ότι δεν σου κάτσει 100% ignore, never happened. Για να πείσεις ποιον δεν ξέρω, τον εαυτό σού;

 

Ω ναι. Παλιότερα που κατέκρινα την ίντελ για μονοπωλιακές τακτικές, επειδή ήταν η αλήθεια, δεν έπρεπε. Όταν αναγνώρισα τους 1600 σαν το καλύτερο vfm της αγοράς, επειδή ήταν η αλήθεια, πάλι ασταθεια είχα στις απόψεις μου. Όταν έγραψα για τις απροσδόκητα χαμηλές πωλήσεις των 1600, γιατί είναι αλήθεια, το ίδιο πάλι.

Έπρεπε να είμαι σταθερά υπέρ ή κατά της ίντελ για να πάρω τη στάμπα του φανμπόι και να μοιάσω στους άλλους. Λέγοντας ενίοτε και ολοφάνερα ψέματα ωθώντας τον κόσμο σε λάθος αγορές, χωρίς τεκμηρίωση.

 

Να συζητήσω μαζί σου ότι και όσο θες...μου δίνεις Link ένα χρόνο πίσω σε άλλες εκδόσεις των πάντων για να κάνω αναγωγή στο σήμερα?

 

Και 20 χρόνια πίσω να είναι δεν έχει σημασία γιατί βλέπεις πώς στέκεται ένας 5960 απέναντι στο 6900. Είναι καθαρά για τη μεταξύ τους σύγκριση και τίποτα παραπάνω.

Τον tom's προσπεράστε τον τελειώς, αν θέλετε και πηγαίνετε στο hothardware. Μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι τέτοιες διαφορές οφείλονται στην quad channel μνήμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ορισμένους αμερόληπτους.

 

https://youtu.be/RZS2XHcQdqA

 

Από εκεί και πέρα στα χρήματα που δίνω για

 

I7 6900k + s2011v3 μητρική + 16gb ddr4 2133 μνήμες + cooler

 

Αγοράζω

 

2x ( R7 1700 + x370 bclk + 16gb 3600+mhz ) και με προοπτική αναβαθμίσεων 5 ετιας

 

Και τα ρέστα τα παίρνω οθόνη

Αυτά.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To όπλο είναι πάντα το ίδιο σύγκριση με 600~700€ πιο ακριβή CPU ... αρκετά λεφτά για ένα ακόμα σύστημα, παπάκι, διακοπές ή μια GTX1080. Σε τέτοιες συγκρίσεις πρέπει να χουν τα site και το συνολικό κόστος πλατφόρμας απο κάτω τι κερδίζεις (FPS/Time/%) και πόσο πληρώνεις το κάθε FPS παραπάνω, μπορεί να είσαι κουβαρντάς και να πλερώνεις 200€ το κάθε FPS παραπάνω στο AOTS π.χ

 

Intel ~150 CPU SKU's - > 1# VFM G4560

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά γίνεται, βάζεις σε δυο συστήματα 2133 μνήμες, το ένα είναι quad channel οποτε έχει λιγότερο θέμα με b/w, το άλλο είναι dual channel οποτε έχει. Λες και ένα "oh there be problems yo" και κάνεις push την πλατφόρμα που θες όπως θες, αυτό που κανεις και εσύ δηλαδή, αυτοί απλά πληρώνονται ;)

 

Όλοι σε αγνοούν γιατί δεν κρατάς μια σταθερή γνώμη, πέρα το ότι η Intel είναι γαμάτη στα πάντα. Ότι σου κάτσει στην μέρα το χρησιμοποιείς σαν "όπλο", ότι δεν σου κάτσει 100% ignore, never happened. Για να πείσεις ποιον δεν ξέρω, τον εαυτό σού;

Ακριβώς αυτό. Η αμεροληψία και η επιλεκτικότητα στον άνθρωπο φαίνεται.

http://hothardware.com/reviews/amd-ryzen-optimized-benchmarks-with-ashes-and-sandra?page=1

 

Test-System-Specs.png

 

Μονάχα 2933Mhz. Ενώ ο άλλος quad με 2133.

Είναι αυτοί που βγάζουν τον 5960(<6900Κ) μέχρι και 27% πάνω από τον 1800Χ μετά το patch. δεύτερη σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...