Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς αυτό. Η αμεροληψία και η επιλεκτικότητα στον άνθρωπο φαίνεται.

http://hothardware.com/reviews/amd-ryzen-optimized-benchmarks-with-ashes-and-sandra?page=1

 

Test-System-Specs.png

 

Μονάχα 2933Mhz. Ενώ ο άλλος quad με 2133.

Είναι αυτοί που βγάζουν τον 5960(<6900Κ) μέχρι και 27% πάνω από τον 1800Χ μετά το patch. δεύτερη σελίδα.

Tελευταια φορα που κοιταξα το 2133 προσφερει bandwidth γυρω στα 20GB/s ενω ατ 3000 γυρω στα 27GB/s. Για να δουμε 20 x 4 = 80GB/s συνολικο bandwidth, ενω 27 x 2 = 54GB/s. Δηλαδη οπως το υπολογιζω ειναι 32.5% διαφορα στο bandwidth. Noμιζω πως συνεισφερει αρκετα στην διαφορα των επιδωσεων τους.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άντε ρε ομάδα δώστε πράγμα σε εμάς τα λιγούρια του mini-itx!!! Στο περίμενε είμαι να δω πόσο ακόμη...εδώ σε 10 μέρες έρχονται και οι μνήμες μου από Amazon...βγάλτε τις στην αγορά λέμε!!!

Mini itx θα εχουν αξια οταν βγουν οι ryzen με gpu για κανενα htpc η εχουν βγει και εχω χασει επισοδια;

Γιατί απαγορεύεται να βάλεις μέσα έναν 1700 δηλαδή, με μια 580 και να έχεις μηχανάκι τούμπανο σε ένα mini-itx κουτάκι; Μια χαρά αξία έχουν τα mini-itx και τώρα...όταν κάνω το δικό μου θα σηκώσω φώτος να φανεί ότι μια χαρά θηριάκι κάνεις...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι και οι mini itx.

 

Βάζεις σε ένα prodigy μία biostar έναν 1700/1700x βάζεις και μια vega , έναν 500gb m2 nvme ssd, βάζεις και μια υδροψυξη της πλάκας για εφε, 32gb ram 3200 και έχεις το απόλυτο εργαλείο σε μικρό μέγεθος ...

 

Εγώ όμως θα ήθελα Mitx με x300 chip, για 2x m2 nvme (pcie x4) σε raid και όχι x370/b350 chip ...

 

Εξάλλου σε τέτοιο σετ δεν χρειάζεσαι πολλές Σάτα ... 2 φτανουν του x300 και θα μπορούσε να υπάρχει επιλογή μεταξύ sata ή 2ου nvme

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να εννοεί κάτι τέτοιο...https://www.skroutz.gr/s/444052/Antec-ISK-110-VESA.html

 

 

και πως θα βάλει την RX 580 που λέει πως θα πάρει?

 

+ ότι αυτό θέλει ενσωματωμένα γραφικά και σύστημα με max κατανάλωση 90watt. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μίλησα για 580 φίλτατε όχι ο παλίκαρος που λέει για super μικρά κουτάκια...αυτό με την κατανάλωση παίζει και να γίνεται, ίσως με την μικρότερη apu...όταν βγούνε βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Προς ορισμένους αμερόληπτους.

https://youtu.be/RZS2XHcQdqA

Από εκεί και πέρα στα χρήματα που δίνω για

I7 6900k + s2011v3 μητρική + 16gb ddr4 2133 μνήμες + cooler

Αγοράζω

2x ( R7 1700 + x370 bclk + 16gb 3600+mhz ) και με προοπτική αναβαθμίσεων 5 ετιας

Και τα ρέστα τα παίρνω οθόνη
Αυτά.

 


Ρε σεις,μην αρχίζετε πάλι..
είναι άλλο το μου αρκεί εμένα ένας 1700 για την χρήση που προορίζεται και άλλο η σύγκριση μεταξύ 6900κ και 1700.
Όπως και στους περισσότερους αρκεί ένας 1600 η ένας ι5 .. και δεν χρειάζονται τίποτα παραπάνω.
Γι'αυτο και στην Ευρώπη βλέπουμε ότι ο 1600 είναι αρκετός και δεν πάνε καν σε 8πυρηνο σύμφωνα με τις πωλήσεις.
Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν πολλά περισσότερα απ'οσα μπορεί να δώσει ένας Ryzen,
άλλο σύστημα φτιάχνει ο ένας άλλο ο άλλος,
Είπαμε καλοί χρυσοί,πράγματι,οι Ryzen αλλά αυτή η ισοπέδωση είναι λάθος.κατά την γνώμη μου.
Μην τ' αναλύουμε πάλι, το 1x16 και το 1x4 δεν είναι αρκετό για όλους,μπορεί να είναι για τους περισσότερους αλλά όχι για όλους.
Το Ζ270 διαχειρίζεται 16 μόλις Lanes και κάνει καλύτερη δουλειά από το x370.
 
Κάποιος μπορεί να πει έκανα αναβάθμιση και στα export είμαι ταχύτερος βάζοντας Xeon,απ'οτι με τον i7
Σωστό,αλλά αν τo 90% των export σου είναι σε Η.264 και έχασες το QSync έκανες ουσιαστικά υποβάθμιση,στην καθημερινότητα σου.
H Χρήση λοιπόν καθορίζει τα πάντα,και όχι τα benchmarks.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν πολλά περισσότερα απ'οσα μπορεί να δώσει ένας Ryzen,

άλλο σύστημα φτιάχνει ο ένας άλλο ο άλλος,

Είπαμε καλοί χρυσοί,πράγματι,οι Ryzen αλλά αυτή η ισοπέδωση είναι λάθος.κατά την γνώμη μου.

Μην τ' αναλύουμε πάλι, το 1x16 και το 1x4 δεν είναι αρκετό για όλους,μπορεί να είναι για τους περισσότερους αλλά όχι για όλους.

Το Ζ270 διαχειρίζεται 16 μόλις Lanes και κάνει καλύτερη δουλειά από το x370.

 

 

 

Σε ότι αφορά τα lanes , έρχεται το AM44 με τα 128lanes για όσους θέλουν παραπάνω και με 16-πυρηνο στα λεφτά του 8-πυρηνου της intel ( προβλέπω).  Αρα ryzen και εκεί ?

 

Για δείξε την καλύτερη δουλειά που κάνει το Z270.

Εγώ προσωπικά δεν έχω εικόνα για αυτό που λες ούτε για το αντίθετο.

 

Αλλά θα ήθελα να δω τι γίνεται ΟΧΙ σε benches του ενός δίσκου,ssd,usb, αλλά την συμπεριφορά που έχουν τα chip και η πλατφόρμα γενικότερα, όταν την φορτώσεις και λειτουργείς τα πάντα ταυτόχρονα !

 

Όχι δηλαδή μια μέτρηση μόνο με έναν δίσκο, αλλά ταυτόχρονη πραγματική χρήση, ώστε να δούμε αν τα 4X PCI-E lanes του DMI , μπορούν να αντεπεξέλθουν στον ταυτόχρονο φόρτο ενός M2, μερικών SSD , USB, HDD, κ.λ.π.

Διαφορετικά το καλύτερο - χειρότερο, είναι λόγια του αέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.Μιας και έχω να μπώ αρκετό καιρό στο forum βλέπω πως η κόντρα εξακολουθεί και είναι αδυσώπητη.Βαριέμαι να γυρίζω 30 σελίδες πίσω να διαβάσω και υποθέτω πω δεν έχουμε καταλήξει κάπου σωστά????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.Μιας και έχω να μπώ αρκετό καιρό στο forum βλέπω πως η κόντρα εξακολουθεί και είναι αδυσώπητη.Βαριέμαι να γυρίζω 30 σελίδες πίσω να διαβάσω και υποθέτω πω δεν έχουμε καταλήξει κάπου σωστά????

 

Long story short,

 

η Intel είναι για αρχόντους όχι για λινάτσες και για αυτό είναι ακριβότερη.

 

Η amd είναι για τους peasants των pc.

 

Τώρα που με amd επεξεργαστές τα fps στα παιχνίδια είναι αυξημένα αποδεικνύεται ότι δεν καταλαβαίνουμε πάνω από 24fps οπότε τσάμπα ο κόπος και τα λεφτά που δίνουμε σε κάρτες.

 

:-)

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι αφορά τα lanes , έρχεται το AM44 με τα 128lanes για όσους θέλουν παραπάνω και με 16-πυρηνο στα λεφτά του 8-πυρηνου της intel ( προβλέπω).  Αρα ryzen και εκεί ?

 

Για δείξε την καλύτερη δουλειά που κάνει το Z270.

Εγώ προσωπικά δεν έχω εικόνα για αυτό που λες ούτε για το αντίθετο.

 

Αλλά θα ήθελα να δω τι γίνεται ΟΧΙ σε benches του ενός δίσκου,ssd,usb, αλλά την συμπεριφορά που έχουν τα chip και η πλατφόρμα γενικότερα, όταν την φορτώσεις και λειτουργείς τα πάντα ταυτόχρονα !

 

Όχι δηλαδή μια μέτρηση μόνο με έναν δίσκο, αλλά ταυτόχρονη πραγματική χρήση, ώστε να δούμε αν τα 4X PCI-E lanes του DMI , μπορούν να αντεπεξέλθουν στον ταυτόχρονο φόρτο ενός M2, μερικών SSD , USB, HDD, κ.λ.π.

Διαφορετικά το καλύτερο - χειρότερο, είναι λόγια του αέρα.

Ρε Τακουλη μην με βάζεις πάλι στην αντιπαράθεση,

έχεις τις γνώσεις ασχολήσου και θα το βρεις,

ο δεύτερος nVme εκ προοιμίου στο X370 και στην καλύτερη θα δουλέψει x2

 

και κατάλαβε επιτέλους ότι μόνος σου δίνεις τις απαντήσεις..

Το ότι θα βγει Ryzen στα 1100 ευρώ τότε να κάνεις την σύγκριση με τον 6900κ και τότε μπορεί να έχεις δίκιο.

Με τα "τα πάντα ταυτόχρονα" που θέλεις να γίνει με τα 16 lanes του i7 γιατί δεν το κάνεις εσύ με τα 40 του 6900κ και τους εξομοιώνεις ?

Αυτό λέγεται στο χωριό μου "τα καλά και συμφέροντα" και "κουβέντα να γίνεται."

 

Αν λοιπόν δεν παραδέχεσαι το εξής απλό που έγραψα ότι αλλού απευθύνεται ο ένας και αλλού ο άλλος,πες μου να αναθεωρήσω το περί γνώσεων σου.

Εγώ θα σου πω απλά οτι αναγκάστηκα να παω οχι πολλές αλλα 2-3 φορές στα 40 lanes του 5930 μόνο και μονο για αυτά,γιατι το όριζε η χρήση,ενώ ο 5820 ήταν το VFM,στην θέση του 5820 σήμερα κάλλιστα θα έβαζα έναν 1700,αλλα στην θέση του 5930 πάλι δεν θα με έφτανε όπως δεν με έφτασε και ο 5820.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...