Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα από τα προβλήματα που έχει η αρχιτεκτονική zen, είναι η επικοινωνία μεταξύ των 2 L3 cache, μέσω Data Fabric interconnect πού έχει bandwidth 22 gb/s (όσο μια ddr3 1600). Το Data Fabric interconnect μεταφέρει και άλλα δεδομένα, άρα το διαθέσιμο bandwidth είναι ακόμη μικρότερο.

 

Όταν ένα πρόγραμμα χρησιμοποιεί 2 core από το ίδιο ccx, το bandwidth core με L3 cache είναι 170gb/s. Όταν χρησιμοποιεί 1 core από κάθε ccx, το bandwidth του κάθε core με την δική του L3 cache είναι πάλι 170 gb/s, αλλά όταν επικοινωνεί (read) με την L3 του άλλου core, το bandwidth είναι <22 gb/s. Δηλαδή έχουμε bottleneck.

 

Όταν ένα πρόγραμμα χρησιμοποιεί και τα 4 cores του ίδιου ccx, έχει συνολική διαθέσιμη L3 cache < 8 mb (χωρίς bottleneck), αν χρησιμοποιεί 2 cores από κάθε ccx, θα έχει συνολική διαθέσιμη L3 cache <16 mb (με bottleneck).

 

Το λειτουργικό αναλαμβάνει το μοίρασμα των νημάτων στους πυρήνες, και το μόνο που μπορεί να κάνει ένα μαγικό patch, είναι να δίνει τα νήματα του ίδιου προγράμματος σε ένα ccx, έτσι δεν θα υπάρχει bottleneck αλλά η L3 cache θα είναι < 8 mb. Αλλά έχουμε και τα νήματα του λειτουργικού που έχουν σχεδόν πάντα έχουν προτεραιότητα για να μην κρασάρει, παρκάρισμα πυρήνων για εξοικονόμηση ενέργειας, το SMT που κάνει τους λογικούς πυρήνες 16, multitasking, και η κατάσταση γίνεται χαοτική. Άρα το μόνο που μπορεί να κάνει ένα μαγικό patch, είναι να βελτιώσει λίγο την κατάσταση.

Φίλε μου,θέλω να αγοράσω pc άμεσα,όταν"πετάς"τη γνώμη σου,να μας λες και που πηγάζει....
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχουμε γίνει λίγο υπερβολικοί νομίζω στο θέμα αυτό. Άσε τον να πει ότι θέλει. Ειδικά στο τελευταίο είπε κάποια πράματα για τα οποία δηλώνω άγνοια. Άν ξέρει κανείς να του απαντήσει καλώς. Δεν χρειάζεται να ανεβαίνουν οι τόνοι από κανέναν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα προβλήματα που έχει η αρχιτεκτονική zen, είναι η επικοινωνία μεταξύ των 2 L3 cache, μέσω Data Fabric interconnect πού έχει bandwidth 22 gb/s (όσο μια ddr3 1600). Το Data Fabric interconnect μεταφέρει και άλλα δεδομένα, άρα το διαθέσιμο bandwidth είναι ακόμη μικρότερο.

 

Όταν ένα πρόγραμμα χρησιμοποιεί 2 core από το ίδιο ccx, το bandwidth core με L3 cache είναι 170gb/s. Όταν χρησιμοποιεί 1 core από κάθε ccx, το bandwidth του κάθε core με την δική του L3 cache είναι πάλι 170 gb/s, αλλά όταν επικοινωνεί (read) με την L3 του άλλου core, το bandwidth είναι <22 gb/s. Δηλαδή έχουμε bottleneck.

 

Όταν ένα πρόγραμμα χρησιμοποιεί και τα 4 cores του ίδιου ccx, έχει συνολική διαθέσιμη L3 cache < 8 mb (χωρίς bottleneck), αν χρησιμοποιεί 2 cores από κάθε ccx, θα έχει συνολική διαθέσιμη L3 cache <16 mb (με bottleneck).

 

Το λειτουργικό αναλαμβάνει το μοίρασμα των νημάτων στους πυρήνες, και το μόνο που μπορεί να κάνει ένα μαγικό patch, είναι να δίνει τα νήματα του ίδιου προγράμματος σε ένα ccx, έτσι δεν θα υπάρχει bottleneck αλλά η L3 cache θα είναι < 8 mb. Αλλά έχουμε και τα νήματα του λειτουργικού που έχουν σχεδόν πάντα έχουν προτεραιότητα για να μην κρασάρει, παρκάρισμα πυρήνων για εξοικονόμηση ενέργειας, το SMT που κάνει τους λογικούς πυρήνες 16, multitasking, και η κατάσταση γίνεται χαοτική. Άρα το μόνο που μπορεί να κάνει ένα μαγικό patch, είναι να βελτιώσει λίγο την κατάσταση.

Μάλιστα οπότε δεν περιμένουμε μεγάλη βελτιώση ,παρόλα αυτα νομίζω ότι η δύναμη του επεξεργστή με καλύπτει σε αυτην την τιμή ο 1700 ειναι ο πιο vfm 8/16 επεξεργαστης που υπάρχει... και με ένα ανεβασματάκι στα 3800 θα είναι τούμπανο... και στην αρχη σκεφτόμουν τον 6800κ αλλά καλα που περίμενα ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου,θέλω να αγοράσω pc άμεσα,όταν"πετάς"τη γνώμη σου,να μας λες και που πηγάζει....

 

https://www.techpowerup.com/231268/amds-ryzen-cache-analyzed-improvements-improveable-ccx-compromises

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη του αρθρου γραφει : '' Hardware.fr has done a pretty good job in exploring Ryzen's cache and memory subsystem deficiencies through the use of AIDA 64''

 

H AMD εχει δηλωσει πολλες φορες σε απαντηση σε αυτο οτι η τωρινη version του AIDA64 δεν ειναι σε θεση να τεσταρει σωστα την  cache του Ryzen.

 

Η AIDA64 εχει γραψει στο Twitter :

 

AIDA64 tweeted AIDA64 AMD hadn't sent us a Ryzen before launch. As soon as we can get one, we will fix the L2+L3 benchmarks

 

Αρα αυτα τα στοιχεια ειναι λανθασμενα.Οποτε η να δινετε ολα τα στοιχεια η report γιατι παραπληροφειτε.Αυτη τη  φορα θα την χαρισω.την επομενη θα πεσει report. Αν καποιος θελει ''υποτιθεται'' να πληροφορησει το φορουμ,πρεπει να ελεγχει σωστα ολα τα στοιχεια πριν τα υποβαλει.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ονομα του Τουατις, θα το ξαναπω, βγαλτε τα χρωματιστα γυαλια να κανουμε συζητηση.

 

Το παιδι ζητησε λινκ απο που αντλησε τη πληροφορια ο συμφορητης, και εδωσα ενα. Κανε με νταντα.

 

Μονο οτι σας "συμφερει" ή οτι πει το Λιζακι θα συζηταμε ; Τραγικος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ονομα του Τουατις, θα το ξαναπω, βγαλτε τα χρωματιστα γυαλια να κανουμε συζητηση.

 

Το παιδι ζητησε λινκ απο που αντλησε τη πληροφορια ο συμφορητης, και εδωσα ενα. Κανε με νταντα.

 

Μονο οτι σας "συμφερει" ή οτι πει το Λιζακι θα συζηταμε ; Τραγικος.

Αλλο πληροφορια αλλο παραπληροφορηση και report γιατι ενω εγω δεν χαρακτηρισα κανεναν και τεκμηριωσα την απαντηση μου σοβαρα,εσυ ξεπεφτεις σε φθηνους χαρακτηρισμους.

 

Και σωστη συζητηση γινεται σε βαση πραγματικων δεδομενων και οχι  λανθασμενων η ψευτικων,για να μην σπαταλαται ο χρονος μας αδικα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω παρασύρθηκε ο Πάνος και ο begnin. Παιδιά είστε και οι 2 από το πλέον σοβαρά μέλη εδώ μέσα. Νομίζω φταίει το τοπικ που βγάζει νεύρα χωρίς λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη του αρθρου γραφει : '' Hardware.fr has done a pretty good job in exploring Ryzen's cache and memory subsystem deficiencies through the use of AIDA 64''

 

H AMD εχει δηλωσει πολλες φορες σε απαντηση σε αυτο οτι η τωρινη version του AIDA64 δεν ειναι σε θεση να τεσταρει σωστα την  cache του Ryzen.

 

Η AIDA64 εχει γραψει στο Twitter :

 

 

Αρα αυτα τα στοιχεια ειναι λανθασμενα.Οποτε η να δινετε ολα τα στοιχεια η report γιατι παραπληροφειτε.Αυτη τη  φορα θα την χαρισω.την επομενη θα πεσει report. Αν καποιος θελει ''υποτιθεται'' να πληροφορησει το φορουμ,πρεπει να ελεγχει σωστα ολα τα στοιχεια πριν τα υποβαλει.

Εντάξει δεν φταίει ο panoc που ο αρθρογράφος ξέχασε να αναφέρει στο άρθρο ότι μερικές μετρήσεις είναι λάθος και το εξηγεί στα σχόλια οταν τον κραξανε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω παρασύρθηκε ο Πάνος και ο begnin. Παιδιά είστε και οι 2 από το πλέον σοβαρά μέλη εδώ μέσα. Νομίζω φταίει το τοπικ που βγάζει νεύρα χωρίς λόγο.

Οχι δεν εχω νευρα. Η θα δινει καποιος σωστα στοιχεια η αλλιως παραπληροφορει. Και οι χαρακτηρισμοι δειχνουν το ποιον καποιου αλλα και τις προθεσεις του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο πληροφορια αλλο παραπληροφορηση και report γιατι ενω εγω δεν χαρακτηρισα κανεναν και τεκμηριωσα την απαντηση μου σοβαρα,εσυ ξεπεφτεις σε φθηνους χαρακτηρισμους.

 

Και σωστη συζητηση γινεται σε βαση πραγματικων δεδομενων και οχι λανθασμενων η ψευτικων,για να μην σπαταλαται ο χρονος μας αδικα.

Και ξαναλεω, μπαρουφα ξε μπαρουφα, απο καπου αντληθηκε η πληροφορια που δημοσιευσε ο fopation.

Αληθης ή οχι δεν εχει σημασια εφοσον δημοσιευηκε και ζητηθηκε η πηγης της.

 

Νομίζω παρασύρθηκε ο Πάνος και ο begnin. Παιδιά είστε και οι 2 από το πλέον σοβαρά μέλη εδώ μέσα. Νομίζω φταίει το τοπικ που βγάζει νεύρα χωρίς λόγο.

Μα τι να παρασυρθω ; Ειναι δυνατον να επιτρεπετε μονο η δημοσιευση οτι μας συμφερει ; Συμφωνω οτι το αρθρο δεν ειναι 100% ακριβες, αλλα υπαρχει εκει και ζητηθηκε. Το προβλημα ποιο ειναι ;

Μια εχουμε τους μπλε να μας αναμασουν τα ιδια και ιδια, μια τους κοκκινους να λογοκρινουν οτι τους χαλαει την αισθητικη και μια τους πρασινους να ποσταρουν αλεξιπτωτα. Εαν δεν ειναι αυτο τραγικο τι ειναι ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν φταίει ο panoc που ο αρθρογράφος "ξέχασε να αναφέρει στο άρθρο ότι οι μερικές μετρήσεις είναι λάθος" και το εξηγεί στα σχόλια οταν τον κραξανε..

Οι πληροφοριες οτι εχει ταχα προβλημα η αρχιτεκτονικη Ryzen βασιζονται σε λαθος μετρησεις.Αν καποιος θελει να δωσει σωστη πληροφορηση πρεπει να διασταυρωνει τα στοιχεια του.Αλλιως παραπληροφορει και οδηγει τον καταναλωτη σε λαθος αποφασεις.Ειμαστε φορουμ σωστης πληροφορησης. Το report πηγε για τους χαρακτηρισμους οχι για την ''λαθος'' πληροφορια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα οπότε δεν περιμένουμε μεγάλη βελτιώση ,παρόλα αυτα νομίζω ότι η δύναμη του επεξεργστή με καλύπτει σε αυτην την τιμή ο 1700 ειναι ο πιο vfm 8/16 επεξεργαστης που υπάρχει... και με ένα ανεβασματάκι στα 3800 θα είναι τούμπανο... και στην αρχη σκεφτόμουν τον 6800κ αλλά καλα που περίμενα ...

 

Vfm για όλους και για όλα δεν υπάρχει, είναι ένας δυτικός χαρακτηρισμός, παραπλανητικός, και ίσως δεν πρέπει να το χρησιμοποιούμε.

 

Αν για σένα ο 1700 είναι ο καλύτερος, αγόρασε τον, σε τελευταία review o/c, χωρίς SMT, βγάζει καλές επιδόσεις.

 

Πρέπει όμως να περιμένεις, γιατί υπάρχουν θέματα με τις ram και τις μητρικές, που μάλλον θα λυθούν με bios update.

 

Για αυτούς που παραπονιούνται, σε προηγούμενα ποστ έχω δημοσιεύσει πηγές για όσα λέω

 

2 ακόμα λινκ

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5x7oaq/ryzens_memory_latency_problem_a_discussion_of/

 

Από το φορουμ του κολλητού της lizas

 

https://linustechtips.com/main/topic/746710-ryzens-high-cache-latency-probably-explained/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...