Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες budget 4k gaming monitor , βλέπεις το δικο μου Asus PB287Q κάτω απο 500 ευρω, ποιοτικότατο με υπερβολικά γρήγορο response time και πιστεψε με το έχω συγκρίνει και με πανακριβα ips και ψαχνεις να βρεις τις διαφορές (εχω κάνει και σωστο calibration με μηχανάκι φίλου να τονίσω). Αν πας σε 4k να ξέρεις πως δεν γυρίζεις πίσω!!!

 

Απο κει και πέρα και γώ έχω plasma Panasonic 50αρα (φανταστική!!) στο σαλονι FullHD(λολ) και παίζω μέσω steam link! Guess what? Παιζουν και εκει τα παιχνίδια!!!!!! Αλλά όχι... Μη γελιόμαστε δεν φτάνει σε ποιoτητα το 4k Monitor... (οκ τα μαύρα της plasma τα σπάνε!! παρολαυτα)

 

Οχι λοιπον 1080p είναι τι παίζει το Hardware σου , όχι η ιδανική αναλυση για gaming... Αν πεσει στι χέρια σου 1440p ή 4k monitor εσυ παίξε σε 1080p

 

Υ.Γ.Και όλα αυτα με τον fx8350! που να πάρω και Ryzen!

 

Οff Topic

((Προσφατα πηγα στο Plaisio ειχε μια συνθεση των 2200 ευρω με το battlefiled 1 σε αναλυση 4Κ ,δεν θυμαμαι το μοντελο του samsung monitor μονο την τιμη του (422 ευρω) σε πληροφορω απογοητευτικα απο την ποιοτητα εικονας του

 

 

Ειναι τελειως λαθος να πιστευετε οτι η αναλυση κανει την τηλεοραση η την ποιοτητα εικονας της 

Οι led υστερουν α)Xρωματικη παλετα  β)Contrast γ)Response Time d)View angle

Οι περισσοτερες πλασμα ειναι 600hz - 000,1 ms 

Οταν αλλαξει η τεχνολογια (αποσυρση LED) τοτε τα ξανασυζηταμε , μεχρι τοτε θα κυριαρχουν οι πλασμα ανεξαρτητως αναλυσεων )))

 

Στο θεμα τωρα 

Εν κατακλειδι επεξεργαστη παιρνουν ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ (καταναλωτικη μεριδα του λεοντος)  για να καλυπτουν ολη την γκαμα των βασικων αναγκων τους

 

Gaming

Εργασιες desktop

 

 

Οπως και να εχει για αυτες τις δυο εργασιες παραπανω απο 200 με 250 επεξεργαστη ειναι πεταμενα λεφτα 

Η σειρα ryzen 1600Χ πιστευω θα ειναι συμφερουσα ,θα δουμε αν τελικα θα διορθωθουν τα οποια προβληματα προεκυψαν απο την σειρα 7

Θεωρω λοιπον αστοχο να τρεξει κανεις και να αγοραζει ενα ΠΡΟΙΟΝ αφοτου εχει βγει γιατι πληρωνει το hype και την διαφημιση

Αφηστε λιγο να πεσουν οι τιμες

Μην ταιζετε τις επιχειρησεις γιατι θα συνεχιζουν να αποθρασυνωνται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που παίζω 2Κ τι πρέπει να πάρω δηλαδή;

Ότι θέλει ο καθένας παίρνει στην τελική, εγώ πχ μπορεί να έχω 1080 γιατί με βολεύει/γουστάρω αν πάρω μία Titan είμαι χαζός; Και ποιός το κρίνει αυτό; Τα σαινια του Insomnia που όποιος δεν συμφωνεί με αυτούς είναι χαζός; Ε δεν πάμε καλά.

Παλι τα ιδια αγαπητε?Ο ανθρωπος ηταν ξεκαθαρος οτι ενα gaming συστημα πρεπει να εχει ισορροπια. Δηλαδη ποσες φορες πρεπει να το πουμε αυτο?

Επισης το ''χαζος'' που κακως αναφερθηκε υπονοουσε οτι ειναι κακη σαν αγορα,δεν υπαρχει ισορροπια στο συστημα και δεν αξιοποιειται κιολας.

Δηλαδη αν καποιος αγορασει 2 gtx 1080ti,ενα ryzen 1800x,32gb ram και παιζει σεν ενα Monitor των 100ευρω ειναι εξυπνος?Προφανως και μπορει να το κανει αν θελει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και το καλυτερο δυνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τα games έχει λυθεί, δεν κάνει για games, και δεν μιλάμε για 2-3 fps, υπάρχουν περιπτώσεις με 30-40 % διαφορά. Οι συγκρίσεις στα 1080p γίνονται, λόγω οτι το 99.99 % παίζει σε αυτή την ανάλυση, και επειδή η cpu ζορίζεται όταν η gpu βγάζει πολλά fps. Έτσι φαίνεται το bottleneck, και μπορούμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα. Το κάθε game είναι ένα μοναδικό benchmark, για το λόγο αυτό υπάρχουν διαφορές στα αποτελέσματα.

 

Για όσους διαμαρτύρονται για τα reviews, η amd έδωσε σε 350 reviewers, cpu, motherboard, ram στα 3000, εντολές για το πως πρέπει να γίνουν οι μετρήσεις, και πριν δημοσιεύσουν τα αποτελέσματα τα έστειλαν στην amd. Όσοι φιλόδοξοι reviewers, αρκέστηκαν στο τζάμπα δωράκι υλικού της amd, υπάκουσαν στις εντολές της amd, οι υπόλοιποι έκαναν τα review όπως νόμιζαν και έγραψαν στο τέλος του review, σε ποιες εντολές δεν υπάκουσαν.

 

Η amd γνωρίζοντας όλα τα προβλήματα που έχει η μικρο – αρχιτεκτονική zen, κυκλοφόρησε τους ryzen, πρoσπάθησε να κλέψει στα review, αλλά δεν το κατάφερε. Το ερώτημα παραμένει, γιατί τους κυκλοφόρησε ? Γιατί δεν μπορούσε να κάνει διαφορετικά (το έχω απαντήσει σε προηγούμενα ποστ)

 

Η αποτυχία στην στρατηγική της amd, φάνηκε στις πωλήσεις και δικαίωσε όλους τους προφήτες για όσα έλεγαν πριν το preorder. Δεν υπάρχουν προφήτες, υπάρχουν άνθρωποι που παρακολουθούν την τεχνολογία για χρόνια, και γνωρίζουν τις πρακτικές της κάθε εταιρίας, που δυστυχώς δεν αλλάζουν. Έτσι μπορούν και προβλέπουν το αύριο, έχοντας μια μικρή ελπίδα οτι κάτι μπορεί να αλλάξει.

 

 

Φυσικα μιλας για αλλους ανθρωπους εκτος απο εσενα γιατι εσυ μονο για τις πρακτικες της amd μας εχεις ζαλισει μεχρι τωρα και οχι για ολων των εταιριων...

 

Κι επισης αν ειχες κι εσυ αυτη την ελπιδα για αλλαγη θα ηξερες οτι σε συμφερει να βγαλει δυνατο ανταγωνιστικο προιον η amd... Και οχι  απο το πρωι μεχρι το βραδυ να πυροβολας με τις παρωπιδες σου και να ψαχνεις μονο τα αρνητικα...

 

Αρα στην θεωρια καλος εισαι...Στην πραξη ομως...

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα μιλας για αλλους ανθρωπους εκτος απο εσενα γιατι εσυ μονο για τις πρακτικες της amd μας εχεις ζαλισει μεχρι τωρα και οχι για ολων των εταιριων...

 

Κι επισης αν ειχες κι εσυ αυτη την ελπιδα για αλλαγη θα ηξερες οτι σε συμφερει να βγαλει δυνατο ανταγωνιστικο προιον η amd... Και οχι απο το πρωι μεχρι το βραδυ να πυροβολας με τις παρωπιδες σου και να ψαχνεις μονο τα αρνητικα...

 

Αρα στην θεωρια καλος εισαι...Στην πραξη ομως...

Και εσύ του απαντάς ;)

Άστον βρε να ζει το όνειρο του, άσε μην μάθει ότι δεν υπάρχει και ο Αι Βασίλης και έχουμε άλλα.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσύ του απαντάς ;)

Άστον βρε να ζει το όνειρο του, άσε μην μάθει ότι δεν υπάρχει και ο Αι Βασίλης και έχουμε άλλα.

Αχαχαχαχαχαχαχαχα πεθανα.......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω κάθετα.

Δεν συγκρίνεις 4c με 8c!!! Βέβαια αν έκαναν την σύγκριση εκεί θα ήταν Βατερλώ ;)

Μία χαρά έκαναν τα τέστ στα διάφορα sites (αμερόληπτα).

 

Δηλαδή όταν έκαναν σύγκριση FX τον έκαναν με επεξεργαστές πολλαπλάσιας αξίας αλλά ήταν απόλυτα φυσιολογικό για όλους, σου έλεγε ο άλλος 8c δες τι κάνει ο 5960Χ!!!!

Το ότι ο ένας είχε 120€ και ο άλλος 1500€ ήταν ψηλά γράμματα.

 

Όταν με το καλό βγούν τα 6c να γίνει σύγκριση με 6C και τα 4C με 7700Κ μετά να δω...

1. Τι θα βρούν να γράψουν κάποιοι

2. Να δούμε ποιός έχει το VFM

 

Εγώ που παίζω 2Κ τι πρέπει να πάρω δηλαδή;

Ότι θέλει ο καθένας παίρνει στην τελική, εγώ πχ μπορεί να έχω 1080 γιατί με βολεύει/γουστάρω αν πάρω μία Titan είμαι χαζός; Και ποιός το κρίνει αυτό; Τα σαινια του Insomnia που όποιος δεν συμφωνεί με αυτούς είναι χαζός; Ε δεν πάμε καλά.

 

Επειδη στην αρχη δεν σε πολυ καταλαβα, τι εννοεις οτι "δεν συγκρινεις 4c με 8c? Μα αυτο λεω κι εγω, ιδιοι πυρηνες με η' χωρις ht κτλ κτλ  1400χ 4c/8t  vs  καποιος i7 4c/8t..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι τα ιδια αγαπητε?Ο ανθρωπος ηταν ξεκαθαρος οτι ενα gaming συστημα πρεπει να εχει ισορροπια. Δηλαδη ποσες φορες πρεπει να το πουμε αυτο?

Επισης το ''χαζος'' που κακως αναφερθηκε υπονοουσε οτι ειναι κακη σαν αγορα,δεν υπαρχει ισορροπια στο συστημα και δεν αξιοποιειται κιολας.

Δηλαδη αν καποιος αγορασει 2 gtx 1080ti,ενα ryzen 1800x,32gb ram και παιζει σεν ενα Monitor των 100ευρω ειναι εξυπνος?Προφανως και μπορει να το κανει αν θελει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και το καλυτερο δυνατο.

Όπως είπες το χαζός δεν έπρεπε να γραφτεί καν.

Κατά τα άλλα διαφωνούμε ;)

Άλλωστε εγώ θέλω να τρέξω και κάνα benchmark θέλω να κάνω και άλλα πράγματα και και και.

Τώρα για καθαρά παιχνίδια το 4Κ είναι απλά πανάκριβο αυτή την στιγμή με το 1440 να είναι μέση λύση.

Δεν λαμβάνω υποψην καν το γεγονός ότι λόγο ηλικίας φοράω γυαλιά οπότε για 4Κ σε 28-30" δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση.

Με την λογική σου (που δεν είναι και τελείως λάθος) εγώ ή δεν πρέπει να παίζω (ρατσισμός; ) Ή να δώσω 2000€ για οθόνη και πάλι δουλειά να μην κάνω... γιατί θα έχω 40" μπροστά στην μούρη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσύ του απαντάς ;)

Άστον βρε να ζει το όνειρο του, άσε μην μάθει ότι δεν υπάρχει και ο Αι Βασίλης και έχουμε άλλα.

 

 

Τιιιιιιιιιιιιιιιιιιι??? Δεν υπαρχει??????? :( :( :o :fear: :shock: :cry:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπες το χαζός δεν έπρεπε να γραφτεί καν.

Κατά τα άλλα διαφωνούμε ;)

Άλλωστε εγώ θέλω να τρέξω και κάνα benchmark θέλω να κάνω και άλλα πράγματα και και και.

Τώρα για καθαρά παιχνίδια το 4Κ είναι απλά πανάκριβο αυτή την στιγμή με το 1440 να είναι μέση λύση.

Δεν λαμβάνω υποψην καν το γεγονός ότι λόγο ηλικίας φοράω γυαλιά οπότε για 4Κ σε 28-30" δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση.

Με την λογική σου (που δεν είναι και τελείως λάθος) εγώ ή δεν πρέπει να παίζω (ρατσισμός; ) Ή να δώσω 2000€ για οθόνη και πάλι δουλειά να μην κάνω... γιατί θα έχω 40" μπροστά στην μούρη!!!

Οχι.

 

Αυτο που ειπωθηκε δεν εινα οτι πρεπει να εχεις 1000ευρω οθονη για 1080ti και ryzen 1800x,ουτε γραφτηκε αλλωστε πουθενα.

 

Εστω ενα 1440p monitor ομως που ξεκινανε απο τα 300ευρω(και εχει και gaming monitor με κατω απο 500ευρω με ψαξιμο)δεν ειναι απαγορευτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οff Topic

((Προσφατα πηγα στο Plaisio ειχε μια συνθεση των 2200 ευρω με το battlefiled 1 σε αναλυση 4Κ ,δεν θυμαμαι το μοντελο του samsung monitor μονο την τιμη του (422 ευρω) σε πληροφορω απογοητευτικα απο την ποιοτητα εικονας του

 

 

Ειναι τελειως λαθος να πιστευετε οτι η αναλυση κανει την τηλεοραση η την ποιοτητα εικονας της 

Οι led υστερουν α)Xρωματικη παλετα  β)Contrast γ)Response Time d)View angle

Off topic και γω για τελευταια φορα και ελπίζω να με συγχωρήσετε!

 

Και γώ είμαι fan των πλασμα αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα πάρεις plasma tv 50αρα των 2000 ευρω να την βάλεις στο γραφείο σου να παίζεις απο το μισό μέτρο! Μεγαλύτερη αναλυση να πας σε εξισου ποιοτικό μονιτορ με αυτό που έχεις και θα δεις διαφορα, εννοείται πως όλα τα μονιτορ δεν είναι εξισου καλα...

 

Απο κει και πέρα το μάτι εκπαιδεύεται, στην αρχή ζοριζόμουν σε 4κ , τωρα όταν κάθομαι σε 1080p monitor (στην δουλεια ή οπουδήποτε αλλου) μου κακοφαίνεται η διαφορά είναι χαοτική και όχι μόνο στο gaming, είναι πολύ πιο ξεκούραστη η 4k ανάλυση για δουλεια στον υπολογιστη και για απλο browsing ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη στην αρχη δεν σε πολυ καταλαβα, τι εννοεις οτι "δεν συγκρινεις 4c με 8c? Μα αυτο λεω κι εγω, ιδιοι πυρηνες με η' χωρις ht κτλ κτλ 1400χ 4c/8t vs καποιος i7 4c/8t..

Η σωστή σύγκριση είναι

1400 vs 7700

1600 vs 6800

1700 vs 6900

Όπως και εσύ πολύ σωστά λες, οποιαδήποτε άλλη σύγκριση είναι biased και απλά για δημιουργία εντυπώσεων.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή σύγκριση είναι

1400 vs 7700

1600 vs 6800

1700 vs 6900

Όπως και εσύ πολύ σωστά λες, οποιαδήποτε άλλη σύγκριση είναι biased και απλά για δημιουργία εντυπώσεων.

 

 

Ετσι ετσι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πάντως όλες αυτές τις συγκρίσεις με 1080 ti στα 1080p δεν τις καταλαβάινω.

Ναι ξέρω ότι βγάζουν πιθανό bottleneck από την κάρτα για να δούμε το cpu αλλά δεν είναι σενάριο αληθινής χρήσης.

Προτιμώ να βλέπω benchmarks 1440p και 4κ γιατί αυτές οι αναλύσεις με τέτοια gpu και cpu έχουν νόημα.

Στο pc μου έχω 7700k και 1070ti, τί με νοιάζει εμένα τι γίνεται στα 1080p ;


Αν θες budget 4k gaming monitor , βλέπεις το δικο μου Asus PB287Q κάτω απο 500 ευρω, ποιοτικότατο με υπερβολικά γρήγορο response time και πιστεψε με το έχω συγκρίνει και με πανακριβα ips και ψαχνεις να βρεις τις διαφορές (εχω κάνει και σωστο calibration με μηχανάκι φίλου να τονίσω). Αν πας σε 4k να ξέρεις πως δεν γυρίζεις πίσω!!!

 

Απο κει και πέρα και γώ έχω plasma Panasonic 50αρα (φανταστική!!) στο σαλονι FullHD(λολ) και παίζω μέσω steam link! Guess what? Παιζουν και εκει τα παιχνίδια!!!!!! Αλλά όχι... Μη γελιόμαστε δεν φτάνει σε ποιoτητα το 4k Monitor... (οκ τα μαύρα της plasma τα σπάνε!! παρολαυτα)

 

Οχι λοιπον 1080p είναι τι παίζει το Hardware σου , όχι η ιδανική αναλυση για gaming... Αν πεσει στα χέρια σου 1440p ή 4k monitor εσυ παίξε σε 1080p

 

Υ.Γ.Και όλα αυτα με τον fx8350! που να πάρω και Ryzen!

Υ.Γ.2 Θα συμφωνήσω οτι πραγματικά να ευχαριστηθεις 4κ θελεις απο 40 ιντσες και πάνω , παρόλαυτα και στις 28 καταλαβαίνεις διαφορά...

Ακριβως γι αυτό το λόγο έχω πάρει 40αρα tv 60hz 4 4 4 και την έχω βάλει για μόνιτορ. Ξερω οι "ειδικοί" θα με ξορκίσουν για την επιλογή μου αλλά ευχαριστιέμαι gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zen supports AVX2 but it requires two clock cycles to complete AVX2 instruction compared to Intel's one

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Zen_(microarchitecture)

Ε άντε θα σου απαντήσω.

Θυμάσαι το blender που έχανε ο Intel;

Μάντεψε... Ναι χρησιμοποιεί AVX2, τώρα πώς χάνει είναι μάλλον άλλο ένα μυστήριο ;)

 

Τουλάχιστον κάνε τον κόπο να διαβάσεις κάτι πριν απλά ποσταρεις, άλλωστε δεν είναι κάτι κρυφό η AMD το είχε ανακοινώσει!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...