Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας που αναφέρθηκε drive performance έτρεξα ένα CDM στους 2 evo που έχω:

 

evoiqa1r.png

 

Καλά φαίνονται αρχικά, δεν έχω εμβαθύνει πολύ σε drive performance για να ξέρω όμως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σου πω εγω, αυτος και ο φιλος του εχουν προσωπικα μαζι μου για καποιο λογο που δεν ξερω και κανουν επιθεσεις σε καθε θεμα. Ακομα και ταπες οταν τρωνε συνεχιζουν τις αρλουμπες. Δυστηχως ειμαι λογιστης, οχι ψυχιατρος, οποτε δεν μπορω να βοηθησω.

 

Παντως επειδη εγω τα εχω τα καυκαλα θα παραδεχτω οτι ενω του ειπα οτι παιζω με textures στο high τα ειχα med στο video (οχι οτι επηρεαζουν στο ελαχιστο τα fps τα textures) επειδη οταν εκανα recording ετρωγα τρελα spikes με textures στο high. Οταν δεν κανω recording παει κανονικα το game

Το ότι εισαι λογιστής δεν νομίζω να ενδιαφέρει και κανεναν.

Ο ίδιος χαντακωνεις τη θέση σου γράφοντας αυτό

 

 

οτι ενω του ειπα οτι παιζω με textures στο high τα ειχα med στο video (οχι οτι επηρεαζουν στο ελαχιστο τα fps τα textures) επειδη οταν εκανα recording ετρωγα τρελα spikes με textures στο high. Οταν δεν κανω recording παει κανονικα το game

 

 

Εδώ εγώ με 2600Κ στα 4.2 και 1070 και σε κανενα παιχνίδι δεν εχω πρόβλημα! Πώς έχεις εσύ; και με εξαπυρηνο που κανονικά θα ειχες και τον "αερα" σου.

 

Επίσης μιλάς πολύ, σαν κρεβατομουρμουρα ενα πράγμα. Χωρίς να εχω πολλά μαζί σου φιλε μου και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το τι πας να δείξεις, φιλος με το άλλο παιδί δεν είμαι δε τον ξερω. Απλά τον υποστήριξα. Καλοκαίρι ειναι βγες να πάρεις τον αέρα σου να δεις και τιποτα καλο και τα λέμε.

 

Μη χαλάμε άλλο το τοπικ επειδή θες να δείξεις ότι θες να δείξεις τέλος πάντων. Απο μένα άλλη απάντηση δεν έχει, ignore και τελος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μιας που αναφέρθηκε drive performance έτρεξα ένα CDM στους 2 evo που έχω:
 
evoiqa1r.png
 
Καλά φαίνονται αρχικά, δεν έχω εμβαθύνει πολύ σε drive performance για να ξέρω όμως.

 

 

Ε εκεί κοντά πρέπει να είμαστε όλοι. 

 

post-227331-0-40071700-1500463454_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εκεί κοντά πρέπει να είμαστε όλοι. 

 

attachicon.gifScreenshot_2.png

 

 

Μιας που αναφέρθηκε drive performance έτρεξα ένα CDM στους 2 evo που έχω:

 

evoiqa1r.png

 

Καλά φαίνονται αρχικά, δεν έχω εμβαθύνει πολύ σε drive performance για να ξέρω όμως.

Ποιον evo εχετε ? Βλεπω παλι το amd chipset ποναει στα γνωστα, δηλαδη 4Κ Q(x) και ειδικα στο write.

Το 4K Q(x) ειναι το σημαντικοτερο (στο crystal disk mark) μιας και το λειτουργικο κανει οσα περισσοτερα μπορει σε queue.

 

ο δικος μου 840 evo σε z170

 

post-64121-0-25936500-1500475266_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ποιον evo εχετε ? Βλεπω παλι το amd chipset ποναει στα γνωστα, δηλαδη 4Κ Q(x) και ειδικα στο write.

Το 4K Q(x) ειναι το σημαντικοτερο (στο crystal disk mark) μιας και το λειτουργικο κανει οσα περισσοτερα μπορει σε queue.

 

ο δικος μου 840 evo σε z170

 

attachicon.gifcrystal disk mark 840 evo.PNG

 

Ναι, έχει τα θεματάκια του σε Ryzen :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.computerbase.de/2017-07/core-i-ryzen-ddr4-ram-benchmark/

 

Σύγκριση με ταχύτητα σε ram και από το computerbase.de

 

Avg perf σε 720p

perf73lmk.png

 

Avg perf σε 1080p

perf2xhy3i.png

 

Avg perf σε 4k

perf4epl78.png

 

Θα ήταν πιο ενδιαφέρον βεβαια να είχαν τον 7700k αντί του 7600k.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη χαλάμε άλλο το τοπικ επειδή θες να δείξεις ότι θες να δείξεις τέλος πάντων. Απο μένα άλλη απάντηση δεν έχει, ignore και τελος.

Σωστα, χαλαω το topic επειδη δειχνω τις επιδοσεις που εχει ενας 1600! Αλλωστε, το topic αφορα γραφομηχανες!! Νταξει, μας επεισες.

 

Λοιπον για να τελειωνουμε, εγω μπηκα και εγραψα πως τα παει πανω κατω ο 1600 σε ενα cpu intensive game οπως το pub. Ο αλλος για καποιο λογο τσιτοσε και αρχισε να λεει "λεω ψεμματα, παιζω σε 720p, τα εχω ολα ultra low, παιζω αλλο game" κλπα. Του εβγαλα video και ΑΠΕΔΕΙΞΑ οτι λεει ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ. ΤΕΛΟΣ. Πλεον ειναι fact, αποδεδειγμενο, ελεγε *απαριες. Τωρα αν εσυ και οσοι σου καναν like δεν θελετε να το παραδεχτειτε γιατι ειναι μεγαλος ο πονος, βαλτε ξυδι και ξαναδοκιμαστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα, χαλαω το topic επειδη δειχνω τις επιδοσεις που εχει ενας 1600! Αλλωστε, το topic αφορα γραφομηχανες!! Νταξει, μας επεισες.

 

Λοιπον για να τελειωνουμε, εγω μπηκα και εγραψα πως τα παει πανω κατω ο 1600 σε ενα cpu intensive game οπως το pub. Ο αλλος για καποιο λογο τσιτοσε και αρχισε να λεει "λεω ψεμματα, παιζω σε 720p, τα εχω ολα ultra low, παιζω αλλο game" κλπα. Του εβγαλα video και ΑΠΕΔΕΙΞΑ οτι λεει ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ. ΤΕΛΟΣ. Πλεον ειναι fact, αποδεδειγμενο, ελεγε *απαριες. Τωρα αν εσυ και οσοι σου καναν like δεν θελετε να το παραδεχτειτε γιατι ειναι μεγαλος ο πονος, βαλτε ξυδι και ξαναδοκιμαστε.

.

Το κουράζεις πολύ.

Ξαναδιαβασε τα posts σου.

 

15780992_1678855115740254_83811954280206

Ειμαι απο κινητό και ξεχασα να σε κάνω ignore. Γραφε οσο θες και μάζευε λιγο τις μπαλες "ποδοσφαίρου" που έλεγες πιο πίσω γιατί δε χωραμε να περάσουμε. Λες κουλά πράγματα μια κολλαει μια δε κολλαει, μια εκείνο το αλλο, μια να βαλεις medium γιατί δε πειράζει ρε αδερφε, τι high τι medium διάφορα δεν εχει οπως λες. Αυτή η ψευτο επίθεση πίσω απο μια οθόνη και το " να ζητήσει συγγνώμη ταπεινά " ο αλλος ελπίζω να μη το κανεις και στη ζωή σου γιατι αλλιως...

Ηλικία μαξ 15 φαίνεσαι και ασε τα μα και τα μου για λογιστής κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου με ειπε ψευτη, τον εβγαλα οτι λεει αρλουμπες. Απο κει και υστερα η αποψη σου περι την ηλικια μου, σεβαστη μεν, με αφηνει παγερα αδιαφορο δε. Μην το παρεις προσωπικα, απλα i don't give a damn. 

Και ναι, οπως εγραψα και πριν, αν νομιζεις οτι με τα textures θα δεις διαφορα σε fps πηγαινε ζητα μαθηματα υπολογιστων απο τον 14χρονο ξαδερφο του αουα. Τωρα αν πιστευεις οτι με το video δεν τον εβγαλα λαθος, εχουμε πολυ πιο σοβαρα θεματα και ενα απλο ξυδακι δεν προκειται να τα λυσει. 

 

PS1. Οι μπαλες ποδοσφαιρου ειπώθηκαν ΑΦΟΥ ποσταριστηκε το video και συνεχισε τις επιθεσεις. Σορρυ, αλλα οταν ριχνετε το επιπεδο στα πατωματα, πρεπει να κατεβω και εγω εκει κατω να σας αντιμετωπισω. Αμα θελατε να κρατησετε  επιπεδο τοτε με το που ανεβηκε το video γραφετε "σορρυ που σε ελεγα ψευτη, ειχες απολυτο δικιο, εγραφα αρλουμπες ως συνηθως" και τελειωνει εκει το θεμα. Ανταυτου συνεχιζετε τις *αλακιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το γράψω και εδώ.

Ξέρει κανείς με asrock gaming k4 ab350 (όχι x370) που είναι το soc voltage; Στην X370 ξέρω, στην ab350 δεν μπορώ να το βρω με καμία δύναμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μολις εστυσα και εγω ενα pc με ryzen 1800x και στο hwid τα τempt τις cpu ανεβενοκατεβενουν απο 50 - 62 συχενεια στο idle.Για cooling εχω noctua d15.Eιναι νορμαλ αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το γράψω και εδώ.

Ξέρει κανείς με asrock gaming k4 ab350 (όχι x370) που είναι το soc voltage; Στην X370 ξέρω, στην ab350 δεν μπορώ να το βρω με καμία δύναμη. 

 

 

Μόνο ένα VDDP πρέπει να βλέπεις που παίζει ρόλο στο oc των ram, αλλά είναι άλλο. Δεν νομίζω να βρεις άλλη τάση κοντά στα 0,9 volt που είναι το default του SOC.

 

Αν απενεργοποιήσεις το xmp σου βγάζει πρόσθετα; Αν όχι τότε απλά έπεσες θύμα του Β350 της Asrock . Γιατί το X370 έχει όντως περισσότερες επιλογές σε τάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...