Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.userbenchmark.com/UserRun/4329012

 

*γκουχ* Ποια ήταν η λέξη που πιπιλούσατε χτες; "Κατουράει";

Ρε φίλε το δικο σου τεζαρισμενο μας δείχνεις ?

Αυτό σου έμεινε ως επιχείρημα ?

6 μήνες oc αρεις δεν κάνεις κάτι άλλο .. και μπράβο σου πραγματικά και όχι ειρωνικά..

Έχω και εγώ ένα στην υπογραφή μου,αλλά το άλλαξα γιατί δεν ήταν ικανό ούτε lightroom να δουλέψει όπως ένας i5,παρ'οτι και εγω του είχα "ισιώσει" λίγο τα cores.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το userbenchmark το τρέχω για πλακα όχι γιατί πιστεύω ότι είναι αντιπροσωπευτικό σε οτιδήποτε. Ακόμα ένα benchmark είναι με ότι συνεπάγεται. Ειδικά το gaming test είναι για γέλια, στα 600+ fps που πιάνει η Ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σεβεστε τον εαυτο σας εστω και λιγο μην ποσταρετε αποτελεσματα απο userbencharmk... Ελεος!!!!

 

Moviemaker νομιζω εισαι λιγο υπερβολικος οπως και καποιοι amd funs βεβαια.

Καθενας λεει την γνωμη του αλλα ας ειμαστε και λιγο συγκρατημενοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλησιαζει η ωρα για AM4 να παρω τον 1800Χ και να κρατησω τον Samsung 850 pro 128gb με 87% υγεια που εχω η να παρω τον 1700Χ και να παρω και εναν M2 ssd ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σεβεστε τον εαυτο σας εστω και λιγο μην ποσταρετε αποτελεσματα απο userbencharmk... Ελεος!!!!

 

Moviemaker νομιζω εισαι λιγο υπερβολικος οπως και καποιοι amd funs βεβαια.

Καθενας λεει την γνωμη του αλλα ας ειμαστε και λιγο συγκρατημενοι...

Ειναι ενα μέτρο real life, όπως μετράει τον έναν μετράει και τον άλλον εμείς παίρνουμε την σύγκριση και όχι το αποτέλεσμα αυτό καθ'αυτο σε αριθμό που εκεί εν μέρη θα συμφωνήσω,

Το προτιμώ εμφανώς γιατί δεν υπάρχει ούτε δόλος ουτε από που τα παίρνουμε και τι γράφουμε ανάλογα και έχει πολύ μεγάλο δείγμα.

Οταν με το καλο φτιαξεις το καινούριο συστηματακι σου όποιο και αν είναι θα δεις απο μονος σου ποσο υπερβολικός είμαι .. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλησιαζει η ωρα για AM4 να παρω τον 1800Χ και να κρατησω τον Samsung 850 pro 128gb με 87% υγεια που εχω η να παρω τον 1700Χ και να παρω και εναν M2 ssd ?

διαφορά σε real life καταστάσεις δεν θα δεις από τον 1800χ στον 1700χ και σε κάποιες περιπτώσεις ούτε σε benchmark 

για τον m.2 δεν ξέρω να σου πω αν αξίζει σαν επένδυση και εάν έχουν ξεπεραστεί κάποια bugs που είχε στην AM4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφορά σε real life καταστάσεις δεν θα δεις από τον 1800χ στον 1700χ και σε κάποιες περιπτώσεις ούτε σε benchmark 

για τον m.2 δεν ξέρω να σου πω αν αξίζει σαν επένδυση και εάν έχουν ξεπεραστεί κάποια bugs που είχε στην AM4

Δεν το ηξερα οτι υπαρχουν προβληματα με τους Μ2 και τις AM4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια δεν υπαρχει δολος αλλα οι παραγοντες που παιρνει σαν μετρο για να βγαλει αποτελεσματα ειναι αστιοι. Βλεπε quadcore αποδοση. Τι quadcore αποδοση σε 6 και πανω πυρηνες. Και δεν ειναι το μονο μετραει δημοτικοτητα και χιλιες δυο χαζομαρες. Ο μονος λογος για να το χρησιμοποιησει ειναι η συγκριση ιδιων συστηματων και για τπτ αλλο. Για τα λεφτα ενος συστηματος με εναν 1700 ανεβασμενο οσο παει με την εργοστασιακη ψυξη και για μη χρηση παιχνιδιων στο συστημα αυτο θεωρω οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη. Εσενα που δουλευεις adobe ισως να μην σε ικανοποιει και ειναι κατανοητο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι παιρνοντας μια μονο παραμετρο βγαζουμε συμπερασμα... παντα κοιταμε την γενικη εικονα ενος προιοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενα μέτρο real life, όπως μετράει τον έναν μετράει και τον άλλον εμείς παίρνουμε την σύγκριση και όχι το αποτέλεσμα

Όλα τα benchmark το κάνουν αυτό. Τίποτα δεν έχει διαφορετικό από οποιοδήποτε άλλο, απλά το "gaming" benchmark που έχει είναι τραγικό αν θες να συγκρίνεις gaming performance σε real world καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω και εγώ ένα στην υπογραφή μου,αλλά το άλλαξα γιατί δεν ήταν ικανό ούτε lightroom να δουλέψει όπως ένας i5,παρ'οτι και εγω του είχα "ισιώσει" λίγο τα cores.

 

για πες μας και γι' αυτο... p

 

οσο για τα υπολοιπα που γραφεις ειναι τα ιδια μετρα συγκρισης(μετροπρογραμματα) που χρησιμοποιουσες οταν ηταν μπροστα η ιντελ, δηλ. cinebench, παιχνιδια κλπ. επισης μπορω να σου παραθεσω απειρες μετρησεις του anand στην σερβερ αγορα που η ιντελ ηταν μονιμως μπροστα τα τελευταια χρονια. πιθανον να μην εχανε και σε κανενα σεναριο απ' την amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ηξερα οτι υπαρχουν προβληματα με τους Μ2 και τις AM4

 

Περισσότερο με συμβατότητα , δλδ έβρισκαν το δίσκο στα win αλλά δεν μπορούσαν να τον κάνουν bootαρι λειτουργικό , γενικά προτού αγοράσεις m.2 μπες στην σελίδα της μητρικής και τσεκαρε την qvl λίστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πες μας και γι' αυτο... p

 

οσο για τα υπολοιπα που γραφεις ειναι τα ιδια μετρα συγκρισης(μετροπρογραμματα) που χρησιμοποιουσες οταν ηταν μπροστα η ιντελ, δηλ. cinebench, παιχνιδια κλπ. επισης μπορω να σου παραθεσω απειρες μετρησεις του anand στην σερβερ αγορα που η ιντελ ηταν μονιμως μπροστα τα τελευταια χρονια. πιθανον να μην εχανε και σε κανενα σεναριο απ' την amd.

Να σου πω οτι θέλεις,

μας δείχνεις έναν 18πυρηνο Server επεξεργαστή με ανύπαρκτο single core σε ES version άρα και κουτσουρεμένο στο Turbo του και αναρωτιέσαι(ται)  γιατί δεν πάει στο Lightroom ?

Μα εγω πρώτος είμαι αυτός που γράφω ότι τα περισσότερα προγράμματα είναι single core γι'αυτο και ryzen είναι μέτριοι στην καθημερινότητα και όχι μόνο στην adobe.

Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό ?

Είμαι ο πρώτος που γράφω ότι με το Turbo max 3 η όποια μετάβαση software από single σε multi θα γίνει ηπιότερα..

Server επεξεργαστές θέλετε στα pc σας για all around Gaming ? Sorry δεν το είχα καταλάβει..

Αυτό που καταλαβαίνω όμως είναι ότι χάθηκαν τα επιχειρήματα και ανεβάζουμε ότι να είναι..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όταν θα δωσεις λοιπόν μετα απο 3 χρόνια το σετακι του 7700κ θα πάρεις το 70% των χρημάτων σου πίσω και θα τα χρησιμοποιήσεις στην επόμενη αγορά σου, όταν πάλι μετά από 3 χρόνια θα βγουν οι ryzen ii δεν θα πάρεις ούτε το 30% από το σετακι σου,και μην μου πεις το παραμύθι του οτι θα τον δέχεται στο ιδιο socket και το ιδιο chipset γιατι τότε θα σου πω οτι δεν είναι αναβάθμιση αλλά υποβάθμιση του καινούριου επεξεργαστή.

 

 

Αυτό είναι δική σου εκτίμηση

Αφού κάνει ο καθένας τις δικές του εκτιμήσεις ας κάνω και εγώ μία.

Σε 3 χρόνια που λες τον 7700Κ δε θα μπορείς να τον δώσεις ούτε στο 50%

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...