Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά με την ASUS να μπρικάρει [1][2], και τον Chew να ρίχνει παναγίες στην GIGABYTE, με βλέπω με μια ASROCK να τελειώνουμε.

Τουλάχιστον αυτοί συνεχίζουν να βγάζουν BIOS μετά τον πρώτο χρόνο...

Also..

[video=youtube;wz_-Q5QzRqg]https://www.youtube.com/watch?v=wz_-Q5QzRqg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω ρε παιδια αυτο που εχω καταλαβει απο ολες τις μητρησεις που εχω-ουμε δει μεχρι τωρα, ειναι οτι σε λιγο καιρο εφοσον καλυφθουν με το καταλληλο software τα bugs στον μεγιστο βαθμο που γινεται, οι ryzen θα ειναι πολυ δυνατοτεροι απο οτι ειναι τωρα... Κι αυτο πoυ λεω το συμπεραινω απο το οτι στα περισσοτερα βιντεακια που φαινεται να υστερει, δεν υστερει δουλευοντας οι πυρηνες στο 80-90% αλλα αντιθετως αλλοι ειναι εντελως αδρανεις και αλλοι ουτε στο 50%! 

 

Αυτο νομιζω  δειχνει οτι τα τσιπακια εχουν δυναμη απλα δεν την εκμεταλλευονται ολη λογο των  γνωστων πλεον προβληματων..  Κι επισης σκεφτειτε ποσο καλυτεροι θα ειναι οι Ryzen+ που θα βγουν λογικα χωρις κανενα απο αυτα τα προβληματα και με μεγαλυτερα ρολογια...

 

 Και πριν προλαβει να πει καποιος οτι μεχρι τοτε η ιντελ θα εχει βγαλει cannonlake κ.α τετοια, μην αγχωνεστε, 4 nm πιο κατω θα ειναι και watt περιπου τα ιδια... Αντε και 200mhz  παρα πανω... Το μονο που θα δωσει διαφορετικοτητα πλεον στα τσιπακια της ιντελ(που ειναι πολυ καλα δεν το συζηταμε απλα με τις τιμες τους αντιδρουμε ολοι νομιζω..) ειναι η προσθεση πυρηνων... Απλα πρεπει να αλλαξουν τιμολογιακη πολιτικη και να πανε σε στυλ g4560...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θα ηθελα να δω ειναι ενα review πως συμπεριφερεται ο 1700 σε μια φθηνη b350 και πως σε x370 ,ποσο μπορει να stable overclocked στη μια και ποσο στην πως αυμπεριφερονται οι μνημες και αλλα τετοια ,θα ειχε ενδιαφερον γιατι οι περισσοτεροι σκεφτονται αν αξιζει μια x370 σε σχεση με μια b350 εφοσον το oc potential ειναι μικρο

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5xgl3v/r_1700_39ghz_on_a_b350_boardyup_looks_ok_to_me/

 

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5xitz6/1700_at_40_asus_b350_low_voltage/

 

http://valid.x86.fr/grded2

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που φανταζόμουν απο την αρχη,οι ryzen εχουν πολύ μικρο περιθώριο σε overclock για να αξιζει να πάρεις 300 ευρώ μητρική από την αρχη,καλύτερα μια φθηνή Β350 στην αρχή και μετα οταν ωριμάσουν τα bios,πέσουν οι τιμές πας σε Χ370/Χ390?(οταν βγουν)

 

ή αλήθεια είναι οτι το 1700oc/Β350 είναι τρομερό VFM.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

soldering με το καπακι και παλη εχει η amd ετσι ειναι αυτα...πολυ καλο και νεδιαφερον βιντεο.απλα για να το κανεις αυτο πρεπει να εισαι σιγουρος στα χερια γιατι μετα παπαλα.αν και οπως ειδα δεν χριαζεται.α ρε αμδ ολα τα καλα εχεις σε αυτο το τσιπακι  :-D :-D :-D :-D :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο στα 2133 οι μνημες του... Επειδη μου ειναι δυσκολο να διαβασω τωρα απο το κινητο προσπαθησε για παραπανω στις μνημες η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει το oc στην ram.

Για oc στην ram η επιλογές είναι

ASRock X370 Taichi and ASRock Fatal1ty X370 Pro Gaming ASUS ROG Crosshair VI Hero AM4 AMD X370 Gigabyte AORUS GA-AX370-Gaming K7.

Από msi δεν υπάρχει καμία

 

external clockgen chip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο στα 2133 οι μνημες του... Επειδη μου ειναι δυσκολο να διαβασω τωρα απο το κινητο προσπαθησε για παραπανω στις μνημες η οχι?

 

 

 

RAM speeds are a pain though, I cant go over 2133 or I cant post. I have the latest BIOS so lets see if further updates help.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει το oc στην ram.

Για oc στην ram η επιλογές είναι

ASRock X370 Taichi and ASRock Fatal1ty X370 Pro Gaming ASUS ROG Crosshair VI Hero AM4 AMD X370 Gigabyte AORUS GA-AX370-Gaming K7.

Από msi δεν υπάρχει καμία

Εγω σκεφτομουν την asus prime x370 που ειναι σε πιο λογικη τιμη. Ελπιζω να φτιαξει λιγο η υποστηριξη στις μνημες. Γιατι 2133 μου κανει λιγο σχετικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πως στην Taichi πάω. Κοστίζει πολύ, αλλά από την άλλη γλυτώνω 200 από τον 1800Χ σε 1700 οπότε..(τουλ. έτσι το λέω για να μην ζοχαδιάζομαι)... :-D

 

Η ASROCK έχει και το καλό πως συνήθως συνεχίζει να υποστηρίζει τις μητρικές της για πολύ καιρό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση γενικά για όλη την σειρά των Ryzen παίδες...έχουμε περισσότερες πληροφορίες για τις Pro εκδόσεις των επεξεργαστών; Αν θυμάμαι καλά είχα δει 1600pro ή 1500pro...ξέρουμε τι διαφορετικό θα έχουν αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη μητρικη ειναι επενδυση... Με την asus m4a79 dexule περασα 3εις γενιες επεξεργαστων... Βεβαια αν δεν τα εχεις τα παραπανω λεφτα ειναι ενα θεμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...