Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, adtakhs είπε

 

Εγώ προβλέπω αύξηση του TDP στα 125watt για τους μεγάλους AM4 και κλοκια στα 4.5Ghz.

 

Ένας 8c/16t στα 4,5ghz all cores σε normall vcore απλά θα ταράξει τα νερά αν ισχύσει.......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω απο τον Ιουλιο που πηρα τον 1600 ειχα προγραμματισει να τον δωσω 100€,  να βαλω αλλα τοσα και να παρω τον φρεσκο. Αλλα αμα μιλαμε για 200-300mhz χλωμο το βλεπω. Στα 4.5, και εφοσον τα σηκωνει η μητρικη μου θα το σκεφτω, αλλιως δεν εχει καν νοημα. Πιο πολυ για revision μου κανει παρα για τιποτα της προκοπης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν δείτε το vrm της gigabyte X470 φαίνεται ενισχυμένο σε σχέση με την προηγούμενη σειρά.

Θεωρώ πως τα 14vs12 nm για 65watt TDP δεν μπορούν να δώσουν και υπερβολικά παραπάνω ρολόγια.

Διαφορά θα κάνει το senseMI 2 στα boost των πυρήνων .

Από εκεί και πέρα αν ανεβάσουν TDP όλα γίνονται. Τα 4.5 προσωπικά τα θεωρώ δεδομένα και ίσως τα μεγάλα μοντέλα σε αυτή την νέα σειρά να έχουν νόημα αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το leak.

Καταρχάς μπορεί να ήταν ES και να είχε λίγο χαμηλότερα ρολόγια από αυτά που θα έχουν οι retail. Κανονικά περιμέναμε κάπου 300-400 Mhz παραπάνω, αλλά ίσως τα νούμερα να μη βγαίναν στα 65w. To ipc δε πρόκειται να αλλάξει μέχρι να βγουν οι zen 2 στα 7 nm. Αυτό που πρόκειται να αλλάξει είναι το precision boost και ενδιαφέρει μόνο όσους δεν θέλουν να κάνουν overclock. Θα είναι πιο γραμμικό το boost ανάλογα το load και πιο επιθετικό στα 1-2 threads μπορεί να χτυπάει τα 4 GHz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Αν δείτε το vrm της gigabyte X470 φαίνεται ενισχυμένο σε σχέση με την προηγούμενη σειρά.

Θεωρώ πως τα 14vs12 nm για 65watt TDP δεν μπορούν να δώσουν και υπερβολικά παραπάνω ρολόγια.

Διαφορά θα κάνει το senseMI 2 στα boost των πυρήνων .

Από εκεί και πέρα αν ανεβάσουν TDP όλα γίνονται. Τα 4.5 προσωπικά τα θεωρώ δεδομένα και ίσως τα μεγάλα μοντέλα σε αυτή την νέα σειρά να έχουν νόημα αγοράς.

Προσωπικη μου εκτιμηση max 4.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Εδώ υπάρχει μια ανάλυση για το τι έχει κάνει η Intel στα Coffelake ώστε να φαίνονται ταχύτερα και ελιτίστικα σε TDP σε σχέση με αυτό που πραγματικά είναι .

Αυτό λογικά θα κάνει και η AMD  με το XFR ....

Παρακάτω αναφέρεται το

" Multicore boost algorithm for higher performance in gaming and real world applications ...."

 

 

Θα φάμε κουτόχορτο με το τσουβάλι σε αυτή την γενιά.

Τουλάχιστον η AMD αναφέρει πως

 

Selection_005.jpg.2fdf2f2a400477f60278ba

 

οπότε θα υπάρχει κάποια βελτίωση στο IPC.

Και σίγουρα υψηλά ρολόγια, ΟΧΙ ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ !!!

 

Επίσης ετοιμαστείτε και για 125watt TDP CPUs , αφού έρχεται η νέα ψύκτρα με Heatpipes .

Η AMD βάζει heatpipes μόνο στα 125 και 140watt TDP CPUs.

 

 

news41281_19053-amd_reveals_and_announces_new_products_before_ces_2018_cpus.png

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ilos είπε

Σχετικά με το leak.

Καταρχάς μπορεί να ήταν ES και να είχε λίγο χαμηλότερα ρολόγια από αυτά που θα έχουν οι retail. Κανονικά περιμέναμε κάπου 300-400 Mhz παραπάνω, αλλά ίσως τα νούμερα να μη βγαίναν στα 65w. To ipc δε πρόκειται να αλλάξει μέχρι να βγουν οι zen 2 στα 7 nm. Αυτό που πρόκειται να αλλάξει είναι το precision boost και ενδιαφέρει μόνο όσους δεν θέλουν να κάνουν overclock. Θα είναι πιο γραμμικό το boost ανάλογα το load και πιο επιθετικό στα 1-2 threads μπορεί να χτυπάει τα 4 GHz.

 

 

Αν με την διόρθωση στην cache εννοούν αυτό που είχε γράψει ο anger στο blog του

 

Αναφορά σε κείμενο

The Ryzen has a micro-operation cache which can hold 2048 micro-operations or instructions. This is sufficient to hold the critical innermost loop in most programs. There has been discussions of whether the Ryzen would be able to run four instructions per clock cycle or six, because the documents published by AMD were unclear at this point. Well, my testing shows that it was not four, and not six, but five. As long as the code is running from the micro-operations cache, it can execute five instructions per clock, where Intel has only four. Code that doesn't fit into the micro-operations cache run from the traditional code cache at a maximum rate of four instructions per clock. However, the rate of fetching code from the code cache is not 32 bytes per clock, as some documents seem to indicate, but mostly around 16 bytes per clock. The maximum I have seen is 17.3 bytes per clock. This is a likely bottleneck since most instructions in vector code are more than four bytes long.

τότε θα έχουμε και αύξηση IPC.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιληστε μου σαν να ειμαι νηπιο!

θελω να φτιαξω νεο pc , σκασανε κατι λεφτα , οχι τρομερα και σκεφτομαι να ριξω λεφτα τωρα σε m/b επεξεργαστη και ραμ (καρτα γραφικων θα χρησιμοποιησω τον παππου που εχω ), και επειδη λογω κρισης μπλα μπλα εχω χαζεψει πια κοιτωντας που να παω , ελεγα για ryzen 1400 ή 1600, δεν ημουν ποτε του να πιασω στα παιχνιδια  τα τελεια γραφικα  (η καρτα ειναι μια gforce gt 620 2giga ), βλεπω οτι λετε για τον 1700  και το σκεφτομαι.

η ερωτηση ειναι να κατσω να τα παρω τωρα ή να περιμενω τους ryzen 2 που αναφερεται 

ευχαριστω εκ των προτερων και σορρυ αν ειμαι σε λαθος μερος απλα εχω χαζεψει 3 μερες να διαβαζω! (αν διαβαζα ετσι πανελληνιες το 95 μπορει και να ειχα περασει!!! λολ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, georgethebeast είπε

μιληστε μου σαν να ειμαι νηπιο!

θελω να φτιαξω νεο pc , σκασανε κατι λεφτα , οχι τρομερα και σκεφτομαι να ριξω λεφτα τωρα σε m/b επεξεργαστη και ραμ (καρτα γραφικων θα χρησιμοποιησω τον παππου που εχω ), και επειδη λογω κρισης μπλα μπλα εχω χαζεψει πια κοιτωντας που να παω , ελεγα για ryzen 1400 ή 1600, δεν ημουν ποτε του να πιασω στα παιχνιδια  τα τελεια γραφικα  (η καρτα ειναι μια gforce gt 620 2giga ), βλεπω οτι λετε για τον 1700  και το σκεφτομαι.

η ερωτηση ειναι να κατσω να τα παρω τωρα ή να περιμενω τους ryzen 2 που αναφερεται 

ευχαριστω εκ των προτερων και σορρυ αν ειμαι σε λαθος μερος απλα εχω χαζεψει 3 μερες να διαβαζω! (αν διαβαζα ετσι πανελληνιες το 95 μπορει και να ειχα περασει!!! λολ)

Kαλησπέρα ,ολα εξαρτoνται απο το ποση αναγκη εχεις το καινουριο συστημα και τι χρηση κανεις, αν σου κανει για παραδειγμα για αυτα που θελεις ενας r5 1600 ,εγω θα περιμενα να κυκλοφορησουν οι καινουριοι και θα χτυπαγα εναν μεταχειρισμενο μιας και οι ram ειναι στο θεο οποτε θα γλυτωνα κανα φραγκο απο cpu, η θα περιμενα να δω και πως τα πανε οι νεοι ryzen αν αξιζε θα πηγαινα σε ryzen 2

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/19/2018 στις 4:45 ΜΜ, georgethebeast είπε

μιληστε μου σαν να ειμαι νηπιο!

θελω να φτιαξω νεο pc , σκασανε κατι λεφτα , οχι τρομερα και σκεφτομαι να ριξω λεφτα τωρα σε m/b επεξεργαστη και ραμ (καρτα γραφικων θα χρησιμοποιησω τον παππου που εχω ), και επειδη λογω κρισης μπλα μπλα εχω χαζεψει πια κοιτωντας που να παω , ελεγα για ryzen 1400 ή 1600, δεν ημουν ποτε του να πιασω στα παιχνιδια  τα τελεια γραφικα  (η καρτα ειναι μια gforce gt 620 2giga ), βλεπω οτι λετε για τον 1700  και το σκεφτομαι.

η ερωτηση ειναι να κατσω να τα παρω τωρα ή να περιμενω τους ryzen 2 που αναφερεται 

ευχαριστω εκ των προτερων και σορρυ αν ειμαι σε λαθος μερος απλα εχω χαζεψει 3 μερες να διαβαζω! (αν διαβαζα ετσι πανελληνιες το 95 μπορει και να ειχα περασει!!! λολ)

 

 

Πάρε τον Ryzen 2400G με 3600MHz μνήμες τον Φεβρουάριο , με την GT620 δεν μπορείς να παίξεις σχεδόν κανένα από τα καινούργια παιχνίδια.

Μελλοντικά μπορείς να βάλεις μια dGPU και πιο μετά αν θέλεις ακόμα και έναν 8-Core Ryzen.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2018 στις 5:07 ΜΜ, Aten-Ra είπε

Πάρε τον Ryzen 2400G με 3600MHz μνήμες τον Φεβρουάριο , με την GT620 δεν μπορείς να παίξεις σχεδόν κανένα από τα καινούργια παιχνίδια.

Μελλοντικά μπορείς να βάλεις μια dGPU και πιο μετά αν θέλεις ακόμα και έναν 8-Core Ryzen.

μολις διαβασα για αυτους!!! ΘΕΝΚΣ! , δεν καιγομαι προσωρινα για καινουργια παιχνιδια ( εχω xbox για αυτα προς το παρον), εχω ενα τεραστιο backlog σε gog και steam που περιμενουν εδω και καιρο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...