Προς το περιεχόμενο

NAS η Media Player για 4Κ ταινιες με Subs


ipso33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω να βρω ένα NAS η MEDIA Player που να μπορεί να στρημαρει 4K περιεχόμενο με εξωτερικούς υποτίτλους σε σύγχρονες Smart TVs της LG.

Ξέρω ότι είναι θέμα Media Server του NAS η του Media Player αλλά όσο και να έψαξα δεν έβγαλα άκρη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως καλύτερο το Media Player. Ένα  NAS μπορεί να αναπαραγάγει 4K υλικό αλλά για να το stream-άρει θα θέλει Gigabit Ethernet ή πολύ γρήγορο Wireless(σε αυτό δεν είμαι 100% σίγουρος). Άρα το κόστος αυξάνει σε σχέση με ένα Media Player. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξέρω ότι είναι θέμα Media Server του NAS η του Media Player αλλά όσο και να έψαξα δεν έβγαλα άκρη.

 

Λαθος :-D Εφόσον θα παίζουν σε σύγχρονες tv, θα τις αναπαράγεις με το media player της tv. Επομένως ο Nas ή media player θα εκτελούν χρέη σκληρού δίσκου. Nas απο εμένα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις μονο για ταινίες παρε ενα απλο δικτυακό δίσκο στην χωρητικότητα που σε ενδιαφέρει με 100κατι ευρω. Αν θα κανεις και χρήση σαν nas ανάλογα τις ανάγκες σου. Εγω με ενα synology ds215j ειμαι απόλυτα ΟΚ για τα βασικά με 180 ευρω συν οτι δίσκο/δίσκους θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά ο απλός δικτυακός δίσκο θα βλέπει εξωτερικούς υποτίτλους η TV?

Η πρέπει να πάρω NAS με media server σαν plex για να τους δω?

Κάποιος δεν έχει βρει και δοκιμάσει κάποια λύση?

Με το synology βλέπεις εξωτερικούς υποτίτλους?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Plex θέλεις εάν η tv σου δεν έχει δυνατότητα αναπαραγωγής του αρχείου (ταινία), οπότε αναλαμβάνει να κάνει η εκάστοτε συσκευή (NAS πχ) την αναπαραγωγή και να την προβάλει στην tv. Στην περίπτωση σου, η tv απλά θα βλέπει αρχεία ( βίντεο και υπότιτλους) και θα κάνει την αναπαραγωγή η ίδια με το δικό της media player. Δοκίμασε να βάλεις μια ταινία (ταινία και υπότιτλοι με το ίδιο όνομα αρχείου) σε ένα σκληρό δίσκο ή usb stick (oχι 4Κ λόγω ταχύτητας του USB) και σύνδεσε το αμέσως στο usb της tv. Αν παίζουν απροβλημάτιστα, τότε και με ένα απλό δικτυακό δίσκο θα είσαι ΟΚ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχω πρόβλημα, ενώ η TV βλέπει ένα USB με ταινία και υποτίτλους κανονικά δεν μου βλέπει τους υποτίτλους όταν βρίσκονται σε δικτυακό δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα top android media players ειναι αυτη τη στιγμή τα παρακάτω.

 

Nvidia Shield

Zidoo x9s

Mi Box

 

Αλλιως απο standalone το Dune Solo 4K που εχει και υποστηριξη menu,hd audio,auto frame switching και επεξεργαστή εικονας, ξεφευγει βεβαια στην τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα να στήσω ένα HP Mikroserver το οποίο μπορεί να τρέξει ότι θέλω. Βέβαια έχει δουλειά και αν μπορεί κάποιος να μου πει πως να αρχίσω, θα το εκτιμούσα.

Φυσικά ευχαριστώ όλους για τις γνώσεις που μοιραστήκαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...